Bilgi Arşivi

2020 Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tazminat hesaplaması yapılırken dikkate alınması gereken en önemli öğe, tarafların kusur oranı olarak bilinmektedir. Kusur oranlarının hangi tarafta daha yüksek olduğu dikkate alınarak ölümlü trafik kazası tazminat hesaplama yapılmaktadır.

Hesaplama yapılırken aynı zamanda vefat eden kişinin yaş veya maaş durumları gibi faktörler de göz önünde bulundurularak bir hesaplama yapılabilmektedir. Yapılan hesaplamaların, her kaza durumu için farklılık gösterdiği bilinmektedir.

Vefat eden kişinin kazadaki kusur oranının yanı sıra aynı zamanda bakmakla yükümlü olduğu kişiler ve bu kişilerin yaş ve maaş durumlarının da hesaplama yaparken göz önünde bulundurulması gerekmektedir

Trafik Kazası Sonrası Kimlere Tazminat Verilir?

Trafik kazasının sonuçlanmasının ardından tazminat bedeli verilen kişiler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kazada kusur oranı düşük olan kişiler
 • Maddi veya manevi kayba uğrayan kişiler
 • Kaza sonucu yakınının ölümüne maruz kalan kişiler

Bu kişiler, sigorta ekspertizleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda belirlenmektedir. Herhangi bir hak kaybı yaşanmaması için bu konudaki incelemeler resmi evraklar üzerinden yapılmaktadır.

Ölümlü Trafik Kazasından Tazminat Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ölüm ile sonuçlanan kaza durumlarında tazminat almak isteyen kişilerin şu evrakları tamamlamaları gerekmektedir:

 • Trafik kazasının gerçekleştiğine ilişkin tespit durum raporu
 • Kişinin ölüm durumunu beyan eden rapor
 • Nüfus Müdürlüğü tarafından verilen nüfus kayıt örneği
 • Veraset durumunun beyanı
 • Vefat eden kişinin gelir belgesi
 • Kaza durumuna ilişkin talep edilen diğer belgeler

Bu evrakların bir nüshalarının sigorta şirketine teslim edilmesi gerekmektedir. Teslim durumunun akabinde kişilerin sunduğu evrakların resmi olup olmama durumları tespit edildikten sonra gerekli ödeme adımları başlatılabilmektedir.

Maddi Tazminat Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Vefat durumunun olmadığı kazalarda, maddi kayıplar sonucunda da belirli tazminatlar alınabilmektedir. Bu tazminat tutarlarının verilebilmesi için tamamlanması gerekli görülen evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Sigorta poliçesinin bir örneği
 • Trafik kazasının gerçekleşme durumu ile ilgili tespit tutanağı
 • Kaza durumunu beyan eden fotoğraflar
 • Eğer varsa görgü şahitlerinin tutanakları
 • Her iki sürücünün de ehliyet ve ruhsat fotokopileri
 • Kaza durumuna göre alkol durumunun beyanı

Bu belgelerin beyan edilmesi halinde kusur durumuna ve sigorta poliçesine göre farklı tazminat bedelleri ödenmektedir. Bu bedellerin sigorta şirketleri üzerinden alınması söz konusu olmaktadır.

Fiziksel Hasar Durumlarıyla ilgili Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kişilerde bedensel hasar olması durumunda da tazminat bedeli alınabilmektedir. Tazminat bedeli talep eden kişilerin tamamlamaları gerekli görülen evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Trafik kazasına ilişkin tutanak
 • Yaralanma ve sakatlanma durumlarının hastane raporları
 • Hastane giderleri
 • Duruma göre mahkeme kararları

Trafik Kazasının Akabinde Sürücünün Yükümlülükleri Nelerdir?

Trafik kazası gerçekleşmesi halinde sürücünün yükümlülükleri bulunmaktadır. Ölümlü trafik kazası tazminat hesaplama işlemleri yapılırken de bu yükümlülüklerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bilinen sürücü yükümlülükleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kaza durumunun tespitlerinin ya da varsa fotoğraflarının sigorta şirketine doğrudan bildirilmesi gerekmektedir.
 • Tüm bilgilerin doğru bir şekilde beyan edilmesi zorunlu tutulmaktadır, aksi durumda hiçbir hak talep edilemeyeceği sigorta şirketi tarafından belirtilmektedir.
 • Kaza durumuna ilişkin araç sahibinin gerekli müdahaleyi yapmış olmaları da zorunlu tutulmaktadır.
 • Mahkeme durumu ya da dava sonucu gibi koşulların da sigorta şirketlerine beyan edilmesi gerekmektedir.

Maddi Hasarın Ne Kadarı Sigorta Tarafından Karşılanır?

Sigortası yapılana araçlardan birinin maddi bir hasara uğraması sonucunda sigorta şirketi tarafından belirli bir oranla karşılanması, sürücünün hakları arasında yer almaktadır. Maksimum sigorta limitleri şu şekilde belirlenmektedir:

 • Maddi hasar durumunda kaza başına 82.000 TL; araç başına 41.000 TL
 • Sağlıkla ilgili bir hasar durumunda kaza başına 2.050.000 TL; kişi başına 410.000 TL
 • Ölüm ve sakatlanma halinde kaza başına 2.050.000 TL; kişi başına 410.000 TL olarak maksimum değerlerle karşılanabilmektedir.

Yapılan ödemeler için yukarıda sunulan tutarlar maksimum değerler olmakla beraber kaza durumuna ya da sigorta poliçesine göre değişebilmektedir. Bu nedenle tam tutarı öğrenmek için sigorta şirketine başvurulması gerekmektedir.

Tazminat Talebi Ne Kadar Sürede Zaman Aşımına Uğrar?

Tazminat taleplerine ilişkin zaman aşımı durumları; 2918 sayılı kanun üzerinden minimum 2 yıl, maksimum 10 yıl olarak belirlenmektedir. Bu sürelerin, kişilerin tazminat durumlarının beyan edilmesinden itibaren başladığı bilinmektedir.

Zaman aşımı sürelerinin yaralanma ya da ölüm olması halinde farklı hakları da bulunabilmektedir. Kaza durumuna göre değişiklik göstermesiyle birlikte geriye dönük 8 yıl ya da 15 yıl gibi hak da elde edilebilmektedir.

Tazminat Bedelleri Ne Kadar Sürede Temin Edilir?

Tazminat bedellerinin ödenebilmesi için öncelikle kaza durumuyla ilgili gerekli görülen tüm evrakların sigorta şirketine teslim edilmesi gerekmektedir. Tazminat bedelinin ödenme süresi, bu evrakların teslim edilme tarihinden itibaren başlanarak maksimum 8 iş günü olarak belirlenmektedir.

Sakatlanma ya da ölüm gibi sonuçlanmaların olması halinde de hastanelerden gerekli raporların alınması ve bu raporların teslim edilmesinden itibaren tazminat ödenme süresinin beklenmesi gerekmektedir.

Sigorta Tahkim Komisyonu Nedir?

Sigorta Tahkim Komisyonu olarak bilinen kurulun, sigorta şirketi ve kaza durumuna maruz kalan kişilerin arasında yaşanan çekişmeleri durumları çözüme kavuşturan bir kurul olduğu bilinmektedir.

Kaza durumlarının sonucundaki alınacak olan tazminat bedellerinin ya da kusur oranlarının sigorta şirketi tarafından kabul edilmemesi halinde Sigorta Tahkim Komisyonu’na başvuru yapılması gerekli görülmektedir.

Sigorta Tahkim Komisyonu’na sunulan kaza durumlarının minimum 15 gün içerisinde sonuçlanması beklenmektedir. Fakat kaza durumuna göre incelemelerin 4 ay kadar sonrasında da sonuçlanması söz konusu olabilmektedir.

Trafik Kazalarının Mahkeme Süreleri Ne Kadardır?

Trafik kazalarında mahkeme sürelerinin kaza durumuna göre değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. Mahkemelere başvuru yapılmasının ardından davaların minimum 1 yıl, maksimum 3 yıl içerisinde sonuçlandığı bilinmektedir.

Mahkeme durumlarının sonuçlanma süreçleri kaza durumunun yaralanmalı olması ya da ölüm ile sonuçlanmasına göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Kaza durum tespitinde hem iki taraf arasında hem da sigorta şirketleri arasında anlaşmazlık sonucu mahkemelere başvurulabilmektedir

Manevi Tazminat Talebi Nedir?

Manevi tazminat bedeli, kaza durumunun sonucunda kişilerin maddi bir kayıp vermemesi halinde psikolojik bazı sonuçlarla karşılaşması halinde ödenen bedel olarak bilinmektedir. Manevi tazminat bedeli, kişilerin sigorta şirketine yaptıkları beyan sonucunda belirlenmektedir.

Manevi tazminat bedelinin belirlenmesi için sigorta şirketleri tarafından sunulmakta olan bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar her kaza durumu için farklılaşabilmektedir. Fakat her durumda, hasarın resmi kayıtlarla beyan edilmesi gerekmektedir.

Yurt Dışı Kazalarında Tazminat Bedeli Talep Edilir Mi?

Sigorta şirketleri ile yapılan anlaşmaların yalnızca Türkiye sınırları içerisinde geçerli olduğu bilinmektedir. Aksi durumda sınırlar dışında yapılan kazalar için herhangi bir maddi veya manevi tazminat ödemesinin yapılması mümkün olmamaktadır.

Yeşil Kart Trafik Sigortası adıyla bilinen sigorta ile yurt dışında meydana gelen herhangi bir kaza durumunda da belirli oranlarla maddi ve manevi kayba neden olan hasarların karşılaması söz konusu olmaktadır.

Ölümlü trafik kazası tazminat hesaplama işlemlerinde www.turkiye.gov.tr adresinin kullanılması mümkün olmaktadır. Bu adres üzerinden farklı hasar ve tazminat bilgilerine erişilebilmektedir.

Trafik Sigortası İadesi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Çalışmayan Kişilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

THY Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu