Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Zaman, Nasıl Silinir?

Olumsuz kredi başvuruları ne zaman silinir? Başvuru sayısı fazla olana kredi veren bankalar, çok sayıda başvuru ne zaman silinir? Fazla başvuru silinme yöntemleri

Olumsuz kredi başvuruları, başvuru tarihinden 180 gün sonra silinir. Çok sayıda başvuru yapmak yeni kredi alınmasını zorlaştırır. Bu nedenle sık sık başvuru yapmamalı, başvuru öncesinde iyi düşünerek hareket etmelisiniz.

İhtiyaçlarını karşılamak için bankalara kredi başvurusunda bulunan tüketiciler, çoğu zaman başvurunuz yüksek kredi alamazsınız cevabı ile karşılaşmaktadır. Peki, çok sayıda olumsuz kredi başvurusu ne zaman silinir? Bu başvuruların silinmesi için yapılması gerekenler nelerdir? Hep birlikte bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Tüketicilere verdikleri krediyi sorunsuz geri almak isteyen bankalar, bir kaç yıl önce kredi başvuru sayılarını da kredi değerlendirme sistemine dahil etmişti. Kredi almak isteyen tüketicinin birden fazla bankaya yaptığı bu başvurular, bir sonraki bankada karşısına sorun olarak çıkmakta, sadece bu nedenle bile kredi başvuruları ret olarak sonuçlanmaktadır. Durum böyle olunca başvuru yapmadan önce iyi bir araştırma gerçekleştirilmeli, sonrasında doğru bankaya, doğru kredi miktarı için başvuru yapılmalıdır.

Bankalara yapılan tüm başvurular tek bir başlık altında toplanmakta ve tüm bankalar tarafından görünmektedir. A Bankasına yaptığınız kredi başvurusu, başvuru sayınızı 1 yapacak, B bankasına yapacağını kredi başvurusu, başvuru sayınızın 2 olmasına neden olacaktır.

İnternetten Başvuru Yapmaktan Kaçının

Günümüzde karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de internet üzerinden yapılan kredi ve kredi kartı başvurularıdır. Tamamen bilinçsiz olarak TC Kimlik numarası ve telefon numaranız ile yaptığınız bu başvurular, zaman kaybetmeden bankacılık sistemindeki profilinize yansıyacak, kredi notunuz ne kadar yüksek olursa olsun kredi ve kredi kartı almakta zorlanacaksınız. Fazla sayıda başvurunun silinmesi 6 ay gibi bir zaman dilimine tekabül etmektedir.

Fazla Başvuru Sayısı Ne Zaman Silinir?

Bankalara yapılan kredi başvurularının silinmesi 180 gün sürmektedir. Sisteme düşen başvurunuz, başvuru tarihinden itibaren 180. gün sonunda sistemden silindiğinden dolayı, başvurularınızı dikkatli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Başvuru sayısı konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise tüm ürün başvurularının tek çatı altında toplandığıdır. Yani yaptığınız kredi başvurusu, kredi kartı başvurusu, ek hesap başvurusu, limit artırım başvurusu, başvuru sayınızı yükseltmektedir.

Olumsuz başvurular başvuru sayınızı artırdığı gibi, olumlu sonuçlanan başvurular da başvuru sayınızı artırmaktadır. Ülkemizde özel bankaların bir çoğu başvuru sayısı 6 ve üzerinde olan tüketicilere kredi vermeyi tercih etmemektedir.

Teşvik Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

KOSGEB Hibe Kredi Başvuru ve Şartları Nelerdir ?

Fazla Sayıda Başvuru Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Bilinçsiz ya da bilinçli olarak yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının tamamı kredi notunuz üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Bir başvurunun karşılığının kaç puan olduğu bilinmese de, yapılan her başvurunun kredi notunuzu düşüreceği net olarak bilinmektedir.

Fazla sayıda başvuru yapmak, ileride ihtiyacınız olan kredileri ve kredi kartlarını almanızı zorlaştırır.

SMS İle Kredi Başvurusu Başvuru Sayısını Artırır Mı?

Cep telefonu aracılığı ile yapılan kredi ya da kredi kartı başvurularının tamamı, başvuru sayınızı artırır. Cep telefonunuza gelen kredi mesajlarına ya da uygulama bildirimlerine olumlu yanıt vermek, kredi sorgulamak da başvuru sayısını artırır.

Eşimin Başvuru Sayısı Beni Etkiler Mi?

Eşinizin yapmış olduğu fazla sayıda kredi başvurusu, sizin başvuru sayınızı etkilemez. Ancak eşinizin takipli kredi durumu söz konusuysa bu durumda sizin kredi başvurunuz da olumsuz sonuçlanabilir. Özellikle eşinizin kredisine kefil olduysanız gerek limit kontrol sistemine takılmanız gerekse kefillikten dolayı başvurunuzun red olması söz konusudur.

Olumsuz Kredi Başvurusu Kaç Puan Düşürür?

Olumsuz kredi başvurularının kaç puan düşürdüğü sorusunun net bir yanıtı yoktur. Çünkü KKB puanı Kredi Kayıt Bürosuna ve bankalara göre değişiklik gösterir. Bankalar Kredi Kayıt Bürosu’ndan aldıkları puana ek olarak kendi kriterlerini de eklerler.

Her bankanın kendi kredi notu kriterlerini sisteme etkilemesi nedeniyle olumsuz başvuruda düşen puan 10 ile 50 arasında değişir.

Çok Başvurusu Olana Kredi Veren Bankalar

Fazla başvuru sayısı olana kredi veren bankalar, kredi değerlendirmesinde başvuru sayısına bakmaz. Başvuru sayısına bakmayan bankaların ilk değerlendirme kriteri ödeme düzenidir. Devam eden ya da geçmiş dönem kredilerini, kredi kartı borçlarınızı düzenli ödemeniz bu bankalardan kredi almak için yeterlidir.

Çok sayıda başvurusu olana kredi veren bankalar, Vakıfbank, Ziraat Bankası gibi devlet bankalarıdır. Devlet bankaları kredi başvuru sayısına bakmadan kredi verir.

İlgili Makaleler

54 Yorum
 1. Merhaba benim 1500 kredi puanım var 3 adet ihtiyaç kredisi 2 adet te limit yükseltme var olumsuz sonuçlanmış yani 5 adet olumsuz sonuç var kredi başvurusunda bulunsam onaylanır mi teşekkürler ☺️

 2. Mrb Benim sizden bir isteiğim var. varlık yönetim şirketlerine düşen kredi ve kartı borçlar ödense bile üzerlerinden 5 yıl geçse bile kkb yani findeks ten silinmiyormuş bu doğrumu??? benim adıma sorunlu kapanmış krediler var varlık şirketlerine düştü ben hepsni ödedim kapattım borcu yoktur yazılarıda var üzerlerinden 5 yıl geçmesine rağmen halen findekste kapanmış kredilerde gözüküyor ve bana ömür boyu bu şekil gözükecektir dendi. bunları silmem için ne yapmam lazım şimdiden teşekkür ediyorum.

 3. İyi günler ben öğrenciyim ziraat kredi kartını kapattirmistim iste üniversite kartı kullanıyordum ve düzenli olarak her ay oduyordum fakat 2 aya yakın bir zamanda ödeme yapamadım ve 2 sonunda kartı kapattım ama borcu vardı ve borcunuda 20 gün içerisinde toplu olarak yatırdım borcum yok ben bu süreçte bilinsizce internetten kredi kartı başvuruları yaptım değişik bankalrs ve onay vermediler sonra şubeye gidip başvuru yaptım yine onay vermedi fazla başvurudan dolayı 1.5 ay sonra gel dedi ve gittim bugün yine olumsuz verdiler hiç bir borcum yok ne yapmalıyım birde ben genç kart kullanıyorum bunun kredi kartı özelliği var ziraat in kredi kartını acabilirmiyim bilgi alabilirmiyim ne yapmalıyım genç kart içinde yeni banka kartı başvurusu yapmam gerekiyormuş yaptım kart gelince acaba kredi özelliğini actirabilirmiyim lütfen bilgi verirmisiniz .

  1. Merhaba
   Sicilinizin temizlenmesi içi 180 gün herhangi bir başvuruda bulunmamanız gerekmektedir.

 4. Mrb.20 yıllık vergi mukellefiyim bagkurluyum.2021 başında prim günüm doluyor isyerini hanıma devredeceğim ve onun primini oduycem. A bankasından adıma 75000 tl tanımlı işletme kartım var .ve ben bundan 48 ay vadeli para çektim.sorum şu olucak hocam ben işyerini hanıma devrettikden sonra aşağı yukarı 30 taksitim kaliyor. Banka benden ticaretle bi alakam resmi olarak kalmadığı için benden bu krediyi kapatmami talep edermi.bu çektiğim kart ticari bir kart.

 5. Merhaba Bi sorum olacaktı ben kullandığım telefon faturamın üstüne telefon aldım ve bunun 4 ayını ödemedim faturaylan beraber ve 5.ayda kapattım hepsini findeks ime baktığımda görebiliyorum kalkması için ne yapmalıyım veyatta kendi kalkma süresi varmı

  1. Merhaba
   Bu durumun düzelmesi için 6 ay ya da 1 yıl gibi bir zaman beklemeniz gerekmektedir. Tabi bu zaman zarfında herhangi bir başvuruda bulunmamanız da findeks notunuzun düzelmesi için son derece önemli olmaktadır.

 6. merhaba benim 1446 puanim var 6 tane onaylanmis basvurum var almamisim ama bunlar benim kredi kullanmama ne kadar etki eder.

  1. Merhaba
   Bu durum kredi notunuzu doğrudan etkilemektedir.

 7. Merhaba Kara listeden çıktığımızda yapmış olduğumuz tüm başvurularda siliniyor mu bilgi verirseniz memnun olurum.

  1. Merhaba
   Borcunuzu ödedikten 5 sene sonra kredi sicili temizleniyor. 5 sene sonunda kredi siciliniz temizlense de bankalar kendi tuttukları kayıtlardan sizin kredi geçmişinizi görebilir ve başvurularınız olumsuz yanıtlanabilir.

 8. Merhaba 26 adet reddim var tam olarak son basvuru tarihini hatirlamiyorum 180 gününü ne zaman doldurduğumu nasıl öğrenebilirim. BANKALAR BU BİLGİYİ PAYLAŞMIYOR. NASIL Bİ ÜLKEDE YAŞIYORUZ, 2-3 BİN TL ÖDEYEMEDİĞİMİZ (SONRADAN FAZLASIYLA ÖDEDİĞİMİZ) BORÇ BAŞIMIZA BELA OLDU.

  1. Merhaba
   e-Devlet sisteminden bilgi alabilirsiniz.

 9. Iyi günler benim notum 1156 çok sayıda başvuru red geldi esnaf kefalet kullanabilirmiyim ipotekli

  1. Merhaba
   Bankalara yapılan kredi başvurularının silinmesi 180 gün sürmektedir. Sisteme düşen başvurunuz, başvuru tarihinden itibaren 180. gün sonunda sistemden silindiğinden dolayı, başvurularınızı dikkatli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.

 10. Merhaba
  26 adet reddim var tam olarak son basvuru tarihini hatirlamiyorum 180 gününü ne zaman doldurduğumu nasıl öğrenebilirim

  1. Merhaba
   e – Devlet sisteminden takip edebilirsiniz.

 11. Selamünaleyküm benim kredi başvuru sayim oldukça fazla ve bir bankaya 3 âdet kredi 1 ek hesap 1 ‘de kartım var hepsini her ay ödüyorum bu hâlde kredi puanım 1000 üstüne çıkıp iniyor anlamadım gitti 2 aydır başvurum yok

  1. Merhaba
   Kredi notunun düşmesine neden olan en önemli şey kredi ve kredi kartı borcu ödemelerindeki düzensizlik. Kredi Notunuz sadece kredi ve kredi kartı borçlarından etkilenmiyor. Fatura ödemeleri de kredi notunu artı ya da eksi yönte etkileyen etmenlerden. Fatura ödemeleri de resmi ödemeler arasında yer aldığından, ödemenizi yapmadığınız ya da geciktirdiğiniz durumlarda Findeks kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkileniyor.

 12. kredi puanım 1300 30.000 tl ye yakın ek hesap kredi kredi kartı borcum var tek biyerde toplamak istiyorum ama 15 olumsuz başvurum var. ne önerirsiniz kredi çekeilmem için . tsk ederim

  1. Merhaba, ilgili bankadan tekrar yapılandırma talebinde bulunabilir yada farklı bir bankadan kredi kartı ödemesi için kredi talebinde bulunabilirsiniz.

 13. Merhaba , ticaret ile uğraşıyorum. ve bir den fazla banka ile nakit alış verişim oluyor. kredi puanımda 1700 üstü. çalıştığım bankalar , benim talebim olmadan “ön onaylı kredi” olarak devamlı ve farklı limitlerde üzerime ön onaylı kullanmaya hazır krediler tanımlıyor. bu tanımlanan krediler ben basvuru yapmadığım halde benim puanımı yada basvuru sayımı etkilermi.

  1. Merhaba, size tanımlanan kredileri kullanmadığınızda zararınız olmaz. Puanınızı düşürmez.

 14. Meraba, ticaret ile uğraştığım için aynı anda birden çok banka ile çalışıyorum. ve bankalarla devamlı kredi işlemlerim oluyor. kredi puanım iyi seviyede. hesabım bulunan 4 banka , benim hiç bir talebim ve bilgim olmadan üzerime farklı tutarlarda “hazır kredi ” ismi altında 7/24 kullana bileceğim kredi tanımlamışlar. bu kredileri kullanmayı düşünmüyorum. bu krediler ilerleyen dönemlerde ben basvuru yapmışım gibi benim kredibilitemi olumsuz etkilermi?

  1. Merhaba
   Çalıştığınız bankaların size tanımlamış olduğu ‘hazır kredi’ adı altında bulunan kredilerinizi kapatmanız, daha sonraki dönemleriniz için sizin lehinize olacaktır.

 15. merhabalar 1600 puanım var fakat kredi gene vermıyorlar gelırım belgeli ama gene olmuyor kredi kartım hep düzenli ödeniyor neden olabilir acaba

  1. Merhaba, internetten olumsuz başvuruların üzerinden altı ay geçmesi gerekmektedir. Altı ay geçtikten sonra şubeye müracaat ederek kredi başvurusu yapabilirsiniz.

 16. Merhabalar ben takibe düştüm bütün bunları ödedim fakat hala 5 adet takibe alınmış ürün var diyor neredeyse 5 sene olcak biteli ama sistemden kalkmadı kredi kartım var ve düzenli kullanıyorum ama kredi alamıyorum kredi puanım 1327

  1. Merhaba, sadece olumsuz krediler için değil şuan 1400 ve altında bulunan puanlara bankalar kredi vermiyor. Kredi kartınızı düzenli ödeyerek puanınızı yükseltmeye devam edin. Ayrıca her olumsuz başvuru kredi puanınızı düşürür.

 17. kredi puanım 750 borç kapatma kredisi kullanıcam yalnız puan düşük kullanabilmem mümkün mü tüm kredileri tek çatı altında ödemek istiyorum.

  1. Merhaba
   Kredi Kullanmak İçin Gerekli Şartlar aşağıdaki gibidir.
   18 yaşını doldurmuş olmanız,
   Bankalarla kredi ve kredi kartı çalışmalarınızın düzgün olması,
   İpotek verecekseniz eş rızanızın yazılı olarak bankaya verilmesi,
   İhtiyaç ve taşıt kredilerinde 60 ay talep etmeniz,
   Konut kredisi hariç, aile gelirinizi krediye dâhil etmemeniz,
   Gelirinizi resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan etmeniz,

 18. merhablar 1412 kredı puanımız var ve kredı kartı 2 yıldır kullanıyoruz hıç bir zaman askeriye yatırmayıp hep üstün yatırdık ve aynı zamanda 5.000 kredı kullandık ve onuda srunsuz ve gecıkmesız odeme yapıyruz 18 aylık cektık ve 7 aydır oduyruz kredı kullanmak ıstedık ama bıze sunulan kredı ısteyımız ck lmuş halbukı 1 sene gectı hala sıfırlanma olmuyor sureklı karşımıza cıkıyor anlam veremedım yardımcı olursanız sevınırım tskler

  1. Merhaba, kredi başvuruları puanınızı düşürür. Kredinizi gününden bir gün önce ödeyin. Daha fazla puan alırsınız. Kredi kartı ödemenizi düzenli yapmaya devam ettiğinizde kredi puanınız yükselir. Kredilerin durumuna göre bazen puanlarda değişiklik olabiliyor.

 19. Merhaba benim kredi puanim yetersizdi barvuruda yetersiz puanla red aldim isyerimi degistirdim maaşım 2500 tl oldu kerdi kartim 3300 tl oldu bu sene 6 ay asgari 6 ay kadar ana parasını ödedim aonra 3000 tl kredi cektim verdiler ustune 5 defa daha basvuru yapmisim bankada gittigimde soylediler 180 gun beklicekmisim hesap ettim bu ayın 23 gunde 180 gün tamamladim sistemden kacgunde silinir ve kredi cekebilirmiyim sistemden silinmezse kac gun daha beklemeliyim
  Teşekür ederim

  1. Merhaba, kredi alımında önemli olan kredi puanıdır. 6 ay sonra olumsuz başvurularınız silinse de puanınız düşükse kredi alamazsınız. Yapmanız gereken kredi puanınızı yükseltmek için 3 ay daha kredi kartınızı ve kredi taksitini gününde ödemeniz gerekmektedir. Kredi taksitinizi de ödeme gününden bir gün önce yaptığınızda daha fazla puan alabilirsiniz.

  2. Ödeme günü dediniz son odemeden Birgün öncemı ödense

  3. Merhaba, evet ödeme gününden bir gün önce ödenirse puanınız daha yüksek olur

 20. Slm bi konu hakkinda bilginize ihtiyacim var kredi puanim 1298 kredlerimi kapattim cok duzgun odemelerim vardi her cektigim kredimi 2 yilda kapattim 2 kartim aktif ve cok duzgun odemeleri babamdan emekli maasim var 530 tl surekli kredi cekip kapatan biriyim suan hic kredim yokken kredi alamadim adima 28 basvuru gozukuyo ve ben bukadar basvuru da yapmadim ne yapabilirim sirf bunun icinmi red yiyorum saskinim

  1. Merhaba, internet yada sms ile yapılan başvurular genelde 1500 puanın altında olumsuz sonuçlanıyor. Bir başvurunuz red olunduğunda bankalar 8 aydan önce yeni başvuruya onay vermez. Kredi kartlarınızın asgarisini değil tamamını her ödeyerek 6 -8 ay geciktirmeyin. Bu süreden sonra banka şubesine müracaat ederek 1000-1500 TL aralığında kredi alın ve taksitlerinizi ödeme gününden bir gün önce ödeyerek puanınızı yükseltin. 3-4 taksit ödeme yaptıktan sonra puanınız yükseleceği için kolaylıkla kredi alabilirsiniz.

 21. Kkb deydim iş bankasından kredi çekmiştim avukatlık olduk sonrasında ödedim bu parayı 2 3 sene geçti aradan geçen senede kara listeden adımı çıkardım kredi başvurumda kredi onaylamıyor geçen sene qQnb finans bank vermişti almamıştım sonrasında gittim 1 2 ay sonra kredi çıkmadı ve şuan hala çıkmıyor vede internet üzerinden 1 den fazla kredi başvurusu yapmıştım bunlar sicili kaydedildiğini bilmiyordum bunlara rağmen nasıl kredi çekebilirim kredi kartı da vermiyor şubeler

  1. Merhaba, yapılan her başvuru kredi puanınızı düşürür. Öncelikle küçük bir tutar bin 500- 2bin TL gibi kredi çekin ve aksatmadan ödeyin hatta ödemenizi bir gün öncesinden yapın. 6 ay sonra kredi puanınız yükselir ve kolaylıkla kredi alabilirsiniz.

 22. Merhaba kredi puanım 1321 çalıştığım banka ile düzenli olarak kredi kartı ile vadesiz hesabim var ödemelerim var krediye basvurdugumda hep 3000 tl den fazla vermiyor nedeni ne olabilir.

  1. Merhaba, bankalar beyan edilen gelire göre kredi veriyor. Gelirinizi yüksek gösterebilirseniz daha fazla kredi alabilirsiniz.

 23. Merhaba kredi puanım 1321 çalıştığım banka ile düzenli olarak kredi kartı ile vadesiz hesabim var otamatik ödemelerim var krediye basvurdugumda hep 3000 tl den fazla vermiyor nedeni ne olabilir.

  1. Merhaba, bankalar kredi verirken karşısındaki kişinin ödeme gücüne bakar. Yani verdiği parayı sorunsuz geri alıp alamayacağı durumuna.

 24. 1200 puanım var ama çok sayıda başvurum görünmekte bunu nasıl sile bilirim ek hesap açtım etkisi olurmu düşüne

  1. Merhaba, ek hesabınızı düzenli ödemeye devam edin puanınız yükselsin. 1 yıl geçtikten sonra silinir.

 25. Merhaba. Esnaf ım taksi çalıştırıyorum sigorta ve Bağkur um yatmıyor ama vergi borçlarımı ödedim hep . Kredi kredi kartı limit artırım gibi çok sayıda başvuru yaptım bankalar 5-6 ay beklememi söyledir ve 1.5 ay gibi zaman oldu acil nakit e ihtiyacım var ihtiyacımı nasıl karşılayabilirim?

  1. Düzensiz ödemeler gibi sık yapılan kredi başvuruları da kredi puanınızı düşürür. Elinizde kredi kartınız varsa kartınızı düzenli ödeyerek 5-6 ay gibi sürede puanınızı yükseltebilirsiniz. Kredi kartınız yoksa bir bankadan küçük miktarda kredi alıp (Bin-BinbeşyüzTL gibi) ödemelerinizi düzenli yaparak 5-6 ay gibi bir sürede kredi puanınızı yükseltebilir ve yeniden kredi talebinde bulunabşilirsiniz

 26. Merhabalar;

  2.el otomobil kredisi için acemi bir aracı sorgula dememize rağmen başvuru yaptı çıkan vade 24 ay kısa olduğu için iptal ettirdik. Ardından bir başka iş bilmez galerici 3 bankaya üst üste başvurdu ve red aldık. Kredi puanım 1550 küsur kefil göstermeme rağmen hiçbiri olumlu yanıt vermiyor. Koçfinans ayrı bir rezillik telefona bakan yok muhattap yok! Bu sebeple aynı kuruma şikayetvar.com da koçfinans hakkında binlerce sorunu göz önünde bulundurarak, ileride yaşanacak muhtemel sorunu yaşamamak için başvurmuyoruz. En azından senetle alır karşımızdaki canlı muhattapı bilirim. Bu sorunla nasıl baş edebiliriz? Durumumuz biraz ivedi ve bizim için alengirli. Yardımcı olursanız büyük mutluluk duyarız saygılarımla

  1. Üst üste yapılan kredi başvuruları puanınızı düşürür. Kredi puanınızı yükseltmenin en önemli yolu düzenli ödemedir. Kredi kartınızı düzenli ödeyerek yada küçük meblağ kredi çekerek 5-6 ay sonra olumsuzluğu giderebilirsiniz

 27. Kredi başvurusu yaptım 09.09.2017 de halen başvuru silinmeniş nden 6 ay içinde silinir deniyor

  1. Olumsuz Kredi Başvurusunun sebebi kredi puanınızın düşük olmasıdır. Olumsuz kredi başvurunuz sistemden 6 ay sonra düşer. Fakat size etkisi olmaz. Bu olumsuz durumun üzerinizden kalkması için tek bir yolu vardır kredi puanınızı yükseltmektir. Küçük miktarda 1500-2000 TL gibi rakamlarda kredi çekerek 15-18 taksit yapın ve taksitlerinizi düzenli ödeyerek puanınızı yükseltin. 8-9 ay sonra bu olumsuz durum üzerinizden kalkar
   https://www.sosyalyardimlasma.net/olumsuz-kredi-basvurulari-ne-zaman-silinir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu