Sosyal Yardım Platformu

Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir?

Olumsuz Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir? Bankalara yapılan kredi başvurularının silinmesi oldukça uzun sürmektedir. İhtiyaçlarını karşılamak için bankalara kredi başvurusunda bulunan tüketiciler, çoğu zaman başvurunuz yüksek kredi alamazsınız cevabı ile karşılaşmaktadır. Peki, çok sayıda olumsuz kredi başvurusu ne zaman silinir? Bu başvuruların silinmesi için yapılması gerekenler nelerdir? Hep birlikte bu soruların cevaplarını inceleyelim.

Tüketicilere verdikleri krediyi sorunsuz geri almak isteyen bankalar, bir kaç yıl önce kredi başvuru sayılarını da kredi değerlendirme sistemine dahil etmişti. Kredi almak isteyen tüketicinin birden fazla bankaya yaptığı bu başvurular, bir sonraki bankada karşısına sorun olarak çıkmakta, sadece bu nedenle bile kredi başvuruları ret olarak sonuçlanmaktadır. Durum böyle olunca başvuru yapmadan önce iyi bir araştırma gerçekleştirilmeli, sonrasında doğru bankaya, doğru kredi miktarı için başvuru yapılmalıdır.

Bankalara yapılan tüm başvurular tek bir başlık altında toplanmakta ve tüm bankalar tarafından görünmektedir. A Bankasına yaptığınız kredi başvurusu, başvuru sayınızı 1 yapacak, B bankasına yapacağını kredi başvurusu, başvuru sayınızın 2 olmasına neden olacaktır.

İnternetten Başvuru Yapmaktan Kaçının

Günümüzde karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de internet üzerinden yapılan kredi ve kredi kartı başvurularıdır. Tamamen bilinçsiz olarak TC Kimlik numarası ve telefon numaranız ile yaptığınız bu başvurular, zaman kaybetmeden bankacılık sistemindeki profilinize yansıyacak, kredi notunuz ne kadar yüksek olursa olsun kredi ve kredi kartı almakta zorlanacaksınız. Fazla sayıda başvurunun silinmesi 6 ay gibi bir zaman dilimine tekabül etmektedir.

Fazla Başvuru Sayısı Ne Zaman Silinir?

Bankalara yapılan kredi başvurularının silinmesi 180 gün sürmektedir. Sisteme düşen başvurunuz, başvuru tarihinden itibaren 180. gün sonunda sistemden silindiğinden dolayı, başvurularınızı dikkatli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Başvuru sayısı konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise tüm ürün başvurularının tek çatı altında toplandığıdır. Yani yaptığınız kredi başvurusu, kredi kartı başvurusu, ek hesap başvurusu, limit artırım başvurusu, başvuru sayınızı yükseltmektedir.

Olumsuz başvurular başvuru sayınızı artırdığı gibi, olumlu sonuçlanan başvurular da başvuru sayınızı artırmaktadır. Ülkemizde özel bankaların bir çoğu başvuru sayısı 6 ve üzerinde olan tüketicilere kredi vermeyi tercih etmemektedir.

Fazla Sayıda Başvuru Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Bilinçsiz ya da bilinçli olarak yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının tamamı kredi notunuz üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Bir başvurunun karşılığının kaç puan olduğu bilinmese de, yapılan her başvurunun kredi notunuzu düşüreceği net olarak bilinmektedir.

Başvuru Sayısı ile İlgili Sık Sorulan Sorular

SMS İle Kredi Başvurusu Başvuru Sayısını Artırır Mı?

Cep telefonu aracılığı ile yapılan kredi ya da kredi kartı başvurularının tamamı, başvuru sayınızı artırmaktadır.

Başvuru Sayısı yüksek Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Başvuru sayısı yüksek olan tüketicilerin kredi alabileceği sayılı banka bulunmaktadır. Bunlardan biri Ziraat Bankası diğeri ise Vakıfbank’tır.

Eşimin Başvuru Sayısı Beni Etkiler Mi?

Eşinizin yapmış olduğu fazla sayıda kredi başvurusu, sizin başvuru sayınızı etkilemez

Olumlu Sonuçlanan Başvurular Başvuru Sayısını Artırır Mı?

Olumsuz sonuçlanan kredi ve kredi başvurularında olduğu gibi olumlu sonuçlanan kredi ve kredi kartı başvuruları da başvuru sayınızı artırmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 40 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Iyi günler benim notum 1156 çok sayıda başvuru red geldi esnaf kefalet kullanabilirmiyim ipotekli

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bankalara yapılan kredi başvurularının silinmesi 180 gün sürmektedir. Sisteme düşen başvurunuz, başvuru tarihinden itibaren 180. gün sonunda sistemden silindiğinden dolayı, başvurularınızı dikkatli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.

 2. Fatih dedi ki:

  Merhaba
  26 adet reddim var tam olarak son basvuru tarihini hatirlamiyorum 180 gününü ne zaman doldurduğumu nasıl öğrenebilirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   e – Devlet sisteminden takip edebilirsiniz.

 3. İzzet dedi ki:

  Selamünaleyküm benim kredi başvuru sayim oldukça fazla ve bir bankaya 3 âdet kredi 1 ek hesap 1 ‘de kartım var hepsini her ay ödüyorum bu hâlde kredi puanım 1000 üstüne çıkıp iniyor anlamadım gitti 2 aydır başvurum yok

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kredi notunun düşmesine neden olan en önemli şey kredi ve kredi kartı borcu ödemelerindeki düzensizlik. Kredi Notunuz sadece kredi ve kredi kartı borçlarından etkilenmiyor. Fatura ödemeleri de kredi notunu artı ya da eksi yönte etkileyen etmenlerden. Fatura ödemeleri de resmi ödemeler arasında yer aldığından, ödemenizi yapmadığınız ya da geciktirdiğiniz durumlarda Findeks kredi notunuz bu durumdan olumsuz etkileniyor.

 4. caner dedi ki:

  kredi puanım 1300 30.000 tl ye yakın ek hesap kredi kredi kartı borcum var tek biyerde toplamak istiyorum ama 15 olumsuz başvurum var. ne önerirsiniz kredi çekeilmem için . tsk ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilgili bankadan tekrar yapılandırma talebinde bulunabilir yada farklı bir bankadan kredi kartı ödemesi için kredi talebinde bulunabilirsiniz.

 5. kadir ileri dedi ki:

  Merhaba , ticaret ile uğraşıyorum. ve bir den fazla banka ile nakit alış verişim oluyor. kredi puanımda 1700 üstü. çalıştığım bankalar , benim talebim olmadan “ön onaylı kredi” olarak devamlı ve farklı limitlerde üzerime ön onaylı kullanmaya hazır krediler tanımlıyor. bu tanımlanan krediler ben basvuru yapmadığım halde benim puanımı yada basvuru sayımı etkilermi.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, size tanımlanan kredileri kullanmadığınızda zararınız olmaz. Puanınızı düşürmez.

 6. kadir ileri dedi ki:

  Meraba, ticaret ile uğraştığım için aynı anda birden çok banka ile çalışıyorum. ve bankalarla devamlı kredi işlemlerim oluyor. kredi puanım iyi seviyede. hesabım bulunan 4 banka , benim hiç bir talebim ve bilgim olmadan üzerime farklı tutarlarda “hazır kredi ” ismi altında 7/24 kullana bileceğim kredi tanımlamışlar. bu kredileri kullanmayı düşünmüyorum. bu krediler ilerleyen dönemlerde ben basvuru yapmışım gibi benim kredibilitemi olumsuz etkilermi?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Çalıştığınız bankaların size tanımlamış olduğu ‘hazır kredi’ adı altında bulunan kredilerinizi kapatmanız, daha sonraki dönemleriniz için sizin lehinize olacaktır.

 7. serap dedi ki:

  merhabalar 1600 puanım var fakat kredi gene vermıyorlar gelırım belgeli ama gene olmuyor kredi kartım hep düzenli ödeniyor neden olabilir acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, internetten olumsuz başvuruların üzerinden altı ay geçmesi gerekmektedir. Altı ay geçtikten sonra şubeye müracaat ederek kredi başvurusu yapabilirsiniz.

 8. Sahin dedi ki:

  Merhabalar ben takibe düştüm bütün bunları ödedim fakat hala 5 adet takibe alınmış ürün var diyor neredeyse 5 sene olcak biteli ama sistemden kalkmadı kredi kartım var ve düzenli kullanıyorum ama kredi alamıyorum kredi puanım 1327

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sadece olumsuz krediler için değil şuan 1400 ve altında bulunan puanlara bankalar kredi vermiyor. Kredi kartınızı düzenli ödeyerek puanınızı yükseltmeye devam edin. Ayrıca her olumsuz başvuru kredi puanınızı düşürür.

 9. semih dedi ki:

  kredi puanım 750 borç kapatma kredisi kullanıcam yalnız puan düşük kullanabilmem mümkün mü tüm kredileri tek çatı altında ödemek istiyorum.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Kredi Kullanmak İçin Gerekli Şartlar aşağıdaki gibidir.
   18 yaşını doldurmuş olmanız,
   Bankalarla kredi ve kredi kartı çalışmalarınızın düzgün olması,
   İpotek verecekseniz eş rızanızın yazılı olarak bankaya verilmesi,
   İhtiyaç ve taşıt kredilerinde 60 ay talep etmeniz,
   Konut kredisi hariç, aile gelirinizi krediye dâhil etmemeniz,
   Gelirinizi resmi geçerliliği bulunan evrak ile beyan etmeniz,

 10. sevgi öztürk dedi ki:

  merhablar 1412 kredı puanımız var ve kredı kartı 2 yıldır kullanıyoruz hıç bir zaman askeriye yatırmayıp hep üstün yatırdık ve aynı zamanda 5.000 kredı kullandık ve onuda srunsuz ve gecıkmesız odeme yapıyruz 18 aylık cektık ve 7 aydır oduyruz kredı kullanmak ıstedık ama bıze sunulan kredı ısteyımız ck lmuş halbukı 1 sene gectı hala sıfırlanma olmuyor sureklı karşımıza cıkıyor anlam veremedım yardımcı olursanız sevınırım tskler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kredi başvuruları puanınızı düşürür. Kredinizi gününden bir gün önce ödeyin. Daha fazla puan alırsınız. Kredi kartı ödemenizi düzenli yapmaya devam ettiğinizde kredi puanınız yükselir. Kredilerin durumuna göre bazen puanlarda değişiklik olabiliyor.

 11. Sinan dedi ki:

  Merhaba benim kredi puanim yetersizdi barvuruda yetersiz puanla red aldim isyerimi degistirdim maaşım 2500 tl oldu kerdi kartim 3300 tl oldu bu sene 6 ay asgari 6 ay kadar ana parasını ödedim aonra 3000 tl kredi cektim verdiler ustune 5 defa daha basvuru yapmisim bankada gittigimde soylediler 180 gun beklicekmisim hesap ettim bu ayın 23 gunde 180 gün tamamladim sistemden kacgunde silinir ve kredi cekebilirmiyim sistemden silinmezse kac gun daha beklemeliyim
  Teşekür ederim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kredi alımında önemli olan kredi puanıdır. 6 ay sonra olumsuz başvurularınız silinse de puanınız düşükse kredi alamazsınız. Yapmanız gereken kredi puanınızı yükseltmek için 3 ay daha kredi kartınızı ve kredi taksitini gününde ödemeniz gerekmektedir. Kredi taksitinizi de ödeme gününden bir gün önce yaptığınızda daha fazla puan alabilirsiniz.

  2. Hasan dedi ki:

   Ödeme günü dediniz son odemeden Birgün öncemı ödense

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evet ödeme gününden bir gün önce ödenirse puanınız daha yüksek olur

 12. Munevver dedi ki:

  Slm bi konu hakkinda bilginize ihtiyacim var kredi puanim 1298 kredlerimi kapattim cok duzgun odemelerim vardi her cektigim kredimi 2 yilda kapattim 2 kartim aktif ve cok duzgun odemeleri babamdan emekli maasim var 530 tl surekli kredi cekip kapatan biriyim suan hic kredim yokken kredi alamadim adima 28 basvuru gozukuyo ve ben bukadar basvuru da yapmadim ne yapabilirim sirf bunun icinmi red yiyorum saskinim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, internet yada sms ile yapılan başvurular genelde 1500 puanın altında olumsuz sonuçlanıyor. Bir başvurunuz red olunduğunda bankalar 8 aydan önce yeni başvuruya onay vermez. Kredi kartlarınızın asgarisini değil tamamını her ödeyerek 6 -8 ay geciktirmeyin. Bu süreden sonra banka şubesine müracaat ederek 1000-1500 TL aralığında kredi alın ve taksitlerinizi ödeme gününden bir gün önce ödeyerek puanınızı yükseltin. 3-4 taksit ödeme yaptıktan sonra puanınız yükseleceği için kolaylıkla kredi alabilirsiniz.

 13. Hakan dedi ki:

  Kkb deydim iş bankasından kredi çekmiştim avukatlık olduk sonrasında ödedim bu parayı 2 3 sene geçti aradan geçen senede kara listeden adımı çıkardım kredi başvurumda kredi onaylamıyor geçen sene qQnb finans bank vermişti almamıştım sonrasında gittim 1 2 ay sonra kredi çıkmadı ve şuan hala çıkmıyor vede internet üzerinden 1 den fazla kredi başvurusu yapmıştım bunlar sicili kaydedildiğini bilmiyordum bunlara rağmen nasıl kredi çekebilirim kredi kartı da vermiyor şubeler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yapılan her başvuru kredi puanınızı düşürür. Öncelikle küçük bir tutar bin 500- 2bin TL gibi kredi çekin ve aksatmadan ödeyin hatta ödemenizi bir gün öncesinden yapın. 6 ay sonra kredi puanınız yükselir ve kolaylıkla kredi alabilirsiniz.

 14. Ünsal Köksal dedi ki:

  Merhaba kredi puanım 1321 çalıştığım banka ile düzenli olarak kredi kartı ile vadesiz hesabim var ödemelerim var krediye basvurdugumda hep 3000 tl den fazla vermiyor nedeni ne olabilir.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bankalar beyan edilen gelire göre kredi veriyor. Gelirinizi yüksek gösterebilirseniz daha fazla kredi alabilirsiniz.

 15. Ünsal Köksal dedi ki:

  Merhaba kredi puanım 1321 çalıştığım banka ile düzenli olarak kredi kartı ile vadesiz hesabim var otamatik ödemelerim var krediye basvurdugumda hep 3000 tl den fazla vermiyor nedeni ne olabilir.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bankalar kredi verirken karşısındaki kişinin ödeme gücüne bakar. Yani verdiği parayı sorunsuz geri alıp alamayacağı durumuna.

 16. Hasan dedi ki:

  1200 puanım var ama çok sayıda başvurum görünmekte bunu nasıl sile bilirim ek hesap açtım etkisi olurmu düşüne

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ek hesabınızı düzenli ödemeye devam edin puanınız yükselsin. 1 yıl geçtikten sonra silinir.

 17. Inflames dedi ki:

  Merhaba. Esnaf ım taksi çalıştırıyorum sigorta ve Bağkur um yatmıyor ama vergi borçlarımı ödedim hep . Kredi kredi kartı limit artırım gibi çok sayıda başvuru yaptım bankalar 5-6 ay beklememi söyledir ve 1.5 ay gibi zaman oldu acil nakit e ihtiyacım var ihtiyacımı nasıl karşılayabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Düzensiz ödemeler gibi sık yapılan kredi başvuruları da kredi puanınızı düşürür. Elinizde kredi kartınız varsa kartınızı düzenli ödeyerek 5-6 ay gibi sürede puanınızı yükseltebilirsiniz. Kredi kartınız yoksa bir bankadan küçük miktarda kredi alıp (Bin-BinbeşyüzTL gibi) ödemelerinizi düzenli yaparak 5-6 ay gibi bir sürede kredi puanınızı yükseltebilir ve yeniden kredi talebinde bulunabşilirsiniz

 18. Eva dedi ki:

  Merhabalar;

  2.el otomobil kredisi için acemi bir aracı sorgula dememize rağmen başvuru yaptı çıkan vade 24 ay kısa olduğu için iptal ettirdik. Ardından bir başka iş bilmez galerici 3 bankaya üst üste başvurdu ve red aldık. Kredi puanım 1550 küsur kefil göstermeme rağmen hiçbiri olumlu yanıt vermiyor. Koçfinans ayrı bir rezillik telefona bakan yok muhattap yok! Bu sebeple aynı kuruma şikayetvar.com da koçfinans hakkında binlerce sorunu göz önünde bulundurarak, ileride yaşanacak muhtemel sorunu yaşamamak için başvurmuyoruz. En azından senetle alır karşımızdaki canlı muhattapı bilirim. Bu sorunla nasıl baş edebiliriz? Durumumuz biraz ivedi ve bizim için alengirli. Yardımcı olursanız büyük mutluluk duyarız saygılarımla

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Üst üste yapılan kredi başvuruları puanınızı düşürür. Kredi puanınızı yükseltmenin en önemli yolu düzenli ödemedir. Kredi kartınızı düzenli ödeyerek yada küçük meblağ kredi çekerek 5-6 ay sonra olumsuzluğu giderebilirsiniz

 19. Mert dedi ki:

  Kredi başvurusu yaptım 09.09.2017 de halen başvuru silinmeniş nden 6 ay içinde silinir deniyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Olumsuz Kredi Başvurusunun sebebi kredi puanınızın düşük olmasıdır. Olumsuz kredi başvurunuz sistemden 6 ay sonra düşer. Fakat size etkisi olmaz. Bu olumsuz durumun üzerinizden kalkması için tek bir yolu vardır kredi puanınızı yükseltmektir. Küçük miktarda 1500-2000 TL gibi rakamlarda kredi çekerek 15-18 taksit yapın ve taksitlerinizi düzenli ödeyerek puanınızı yükseltin. 8-9 ay sonra bu olumsuz durum üzerinizden kalkar
   https://www.sosyalyardimlasma.net/olumsuz-kredi-basvurulari-ne-zaman-silinir