Optisyen Maaşı Ne Kadar? Güncel Zamlı Optisyen Maaşları

Optisyen maaşı çalışılan kuruma göre değişmektedir. Göz doktorları tarafından gerekli teşhis koyulduktan sonra, doktor tarafından verilmiş olan reçete kapsamında görme problemlerinin tedavi edilmesi ya da azaltılması için kullanılan gözlükler, lensler ve diğer optik araçları hazırlayan kişilerdir. Optisyen olmak için ön lisans bölümünün başarılı şekilde tamamlanması gerekmektedir. 2 senelik bölümlerden mezun olan kişiler bu alanda görev almaktadır. Optisyenler hem kendi iş yerlerini açabilir hem de farklı iş yerlerinde çalışarak hizmet verebilir. Her gözlükçüde mutlaka bir tane optisyen çalışması gerekmektedir. Bundan dolayı da oldukça talep gören meslekler arasında yer almaktadır. Optisyenler yalnızca özel kurumda çalışabilir, devlet atamaları bulunmamaktadır. Optisyen maaşları da çalışılan kuruma göre değişmektedir.

Açıklama Ortalama Tutar
Yeni Mezun Optisyen Maaşı 9.540 TL
Uzman Optisyen Maaşı 13.000 TL
 • Optisyenler, işe yeni başlandığında genel olarak aylık net  9.540 TL ile  12.450 TL arasında para kazandırır.
 • 5 yıllık hizmetten sonra bu rakam, 45 saatlik bir çalışma haftası için aylık 13.000 TL ile 17.000 TL arasındadır.

Optisyen Nedir?

Optisyen olmak özellikle günümüzde tercih edilen bir meslek dalıdır. Optisyenler, göz doktoru tarafından tanısı koyulmuş olan ve reçetesi verilmiş olan hastalara, reçeteye göre uygun gözlükleri veren bir meslek dalıdır. Öte yandan optisyenler kontakt lens konusunda uzman kişilerdir. Bunun dışında optisyenler standartlara uygun şekilde gözlük montajı da yapmaktadır. Gözlük montajının dışında gözlüğün onarımı, tespiti de yapılmaktadır. Optisyenler ile gözlükçüler aynı mesleği yapmamaktadır. Optisyenler gözlükçü açabilir her gözlükçü optisyen olamaz. Optisyenlik için bu alanda 2 senelik ön lisans eğitiminin tamamlanması gerekmektedir. Her gözlükçüde en az bir tane optisyen çalıştırılması zorunludur. Optisyenler gerekli durumlar kişilerin göz numarasını da tespit edebilir.

Optisyen Görevleri Nelerdir?

Optisyenin iş tanımı ve görevleri oldukça önem teşkil etmektedir. Buna göre optisyenlerin görevleri ise:

 • Optisyenler göz doktoru tarafından muayene edilmiş olan ve verilmiş olan reçeteye uygun lens ya da gözlükleri hazırlamaktadır.
 • Görmeye yardımcı optik camlar ile ilgili hastanın bilgilendirilmesi sağlanır.
 • Pupillametre ya da optik cihazlar ile hastanın odak noktaları ve ölçüleri de tespit edilir.
 • Hastanın tercih ettiği optik camların laboratuvar ortamında hazırlanmasını da sağlar.
 • Montajı hazır olan gözlüklerin hastanın yüzüne ayarlanmasını sağlar.
 • Çeşitli sebeplerle hastanın daha sonraki hayatında gözlüğünde meydana gelebilecek sorunların giderilmesini de sağlar.
 • SGK ile anlaşmalı olan optisyenler, her ay fatura edeceği reçeteleri düzenlemektedir ardından bu reçeteleri de kuruma teslim etmektedir.

Nasıl Optisyen Olunur?

Optisyen olma yolları için öncelikli olarak ön lisans mezunu olmalıdır. Göz sağlığı ile ilgili çalışmaların günümüzde oldukça artması sebebiyle en çok tercih edilen mesleklerden biridir. Geleceği olan bir meslek olması sebebiyle özellikle tercih edilmektedir. Optisyen olmak için kişilerin lise eğitimlerini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra üniversite giriş sınavlarından belirli bir puan alması ve 2 senelik ön lisans eğitimini bitirmesi gerekmektedir. Optisyenlik bölümünü başarılı şekilde tamamlayan kişiler, mezun olduktan sonra gözlükçülerde çalışabilir ya da kendi gözlükçüsünü açabilirler. Optisyenler; bu alanda uzman kişilerdir. Her gözlükçü de en az bir adet optisyenin görev alması zorunludur. Optisyenlerin mutlaka insan sağlığı açısından bilgili ve bu alanda çalışabilecek kadar disiplinli olması gerekmektedir. Optisyenlikle ilgili araç ve gereçlerin kullanılabilmesi önem teşkil eder.

Optisyen Olma Şartları Nelerdir?

Optisyen olma koşulları için öncelikli olarak 2 senelik ön lisans bölümünün tamamlanmış olması gerekmektedir. Optisyen olmak isteyen kişilerin uygunluk açısından bu konuda bilinçli bir tercih yapması gerekmektedir. Öncelikli olarak optisyen olmak isteyen kişiler; mesleğe ilgi duymalıdır. Öte yandan fizik, biyoloji gibi göz sağlığı ile ilgili temel konularda da bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu noktada en önemli unsur ise; optik ışıklar hakkında ilgi ve bilgisinin olması gerekmektedir. Öte yandan bu mesleği yaparken insan sağlığı ile ilgili hizmet verildiğinin bilinmesi gerekmektedir. El ve parmakların başarılı ve iyi bir şekilde koordine edilebilmesi gerekmektedir. Gözlük yaparken kişi için en uygun ve ideal gözlüğü bulmak gerekmektedir. Buna göre:

 • Optisyen olmak için kanuni anlamda yönetmeliklere uygun olmak gerekmektedir. Prosedürlere göre işi tamamlamak gerekmektedir.
 • Optisyen olmak isteyen kişilerin sabırlı olması gerekmektedir.
 • Disiplin ve dürüstlük en önemli kriterler arasında yer almaktadır.
 • Özel olarak optisyenlerin genel anlamda belirli malzemeler kullanabilmesi gerekmektedir. Bu malzemelerden bazıları se: kalıplama makinesi, cam kesicileri, cam pensleri, sıcak hava veren ısıtıcılar, delme makineleri, yapıştırıcı makineler, cam tıraşlama makinesi, renkli camlar ve çerçeveler konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Optisyenlik İş İmkanları Nelerdir?

Optisyenlerin iş imkanları özellikle fazladır. Günümüzde gözlükçülere artan talebin artması, optisyenlerin de iş imkanlarını arttırmaktadır. Optisyenler; görev aldıkları gözlükçülerde mesul müdür olarak görev alabilmektedir. Optisyenlik bölümünü başarılı şekilde tamamlamış olan kişiler; kendi gözlükçüsünü de açabilmektedir. Her gözlükçü dükkanında mutlaka optisyen çalıştırmak durumundadır. Bunun dışında göz sağlığı oldukça önem teşkil etmektedir. Bundan dolayı da mesleğin sorumlulukları ve iş alanları git gide artmaktadır. Optisyenler bu görevlerinin dışında göz sağlığı ile ilgili olan özel sektör kuruluşlarında, hastanelerde ya da göz sağlığı ile ilgili çeşitli laboratuvarlarda görev alabilir ve çalışabilmektedir. Ancak optisyenlerin devlet ataması bulunmamaktadır.

Optisyenler Ne Kadar Para Kazanır?

Optisyen aylık maaşları çalışılan kuruma göre değişmektedir. Kendi gözlükçüsünü açan optisyenler yüksek meblağlar kazanabilmektedir. Farklı bir iş yerine işçi olarak görev alan optisyenler ise 2 Bin TL ve 3 Bin TL arasında maaş almaktadır. Optisyenlik; göz doktoru tarafından teşhis edilen hastaların reçetelerini inceleyen ve kullanılacak ise gözlüğün hastaya uygun bir çerçeve ve lens temin edilmesini sağlayan bir meslektir. Optisyen olmak için ön lisans mezunu olmak gerekmektedir. Bunun dışında optisyenler çalıştıkları kurumlarda da müdür olarak da görev alabilmektedir. Her gözlükçü de dükkanda yasal olarak optisyen çalışmak zorundadır.

Optisyenler Ne İş Yapar?

Optisyeninlik özellikle iş istihdamı bakımından tercih edilen bir meslektir. İş alanında tercih edilen optisyenlik ön lisans mezunu olmayı gerektirmektedir. Göz doktoru tarafından muayene edilmiş olan ve reçete verilmiş olan gözlük – lenslerin teminini sağlamaktadır. Görmeye yardımcı optik camlar hakkında hastanın bilgilendirilmesi de sağlanmaktadır. Reçetede yazan numaralarda ürün tercihinin yapılmasına destek olan kişilerdir. Öte yandan optisyenler; görmeye yardımcı olan optik camlar için reçete de hazırlayabilir. Pupillametre ya da optik cihazlar aracılığı ile hastanın odak noktaları ve ölçülerini de tespit etmeyi sağlamaktadır. Tercih edilen optik camların laboratuvar koşullarında optik cihazların kullanılması ile gözlük çerçevesine montajını da yapmaktadır. Montajı hazır olan gözlükler, hastanın yüzüne özel ayarları da yapılarak teslim edilmektedir. Öte yandan çeşitli sebeplerle hastanın daha sonraki yaşantısında gözlük sebebiyle meydana gelen sıkıntıların giderilmesine destek olur.

Optisyen Maaşları

Optisyen aylıkları çalışılan kuruma göre değişmektedir. Optisyenler özel kurumlarda çalışmaktadır. Çalışılan kuruma göre 2 Bin TL ve 4 Bin TL arasında maaş almaktadır. Öte yandan özel kurumlarda mesul müdür olarak görev alan optisyenler daha yüksek maaş alabilmektedir. Optisyenler devlet kurumunda çalışamamaktadır. Yalnızca özel sektörde iş imkanı bulunmaktadır. Öte yandan maaş anlamında daha yüksek aylık almak için optisyenler kendilerine ait bir gözlükçü açabilir ve bu sayede daha yüksek maaş kazanabilir.

Odyolog Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadar ?

Radyoloji Teknikeri Maaşı Ne Kadar? (Devlet – Özel)

Aile Hekimi Ne Kadar Maaş Alıyor?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu