Emeklilik

2020 Zorunlu BES’ten Nasıl Çıkılır, İptali Nasıl Yapılır ?

2020 yılında zorunlu bireysel otomatik BES’ten çıkmak için bireysel emeklilik şirketine ve işverenlerine bu durumu bildirmeleri gerekmektedir. Otomatik BES’ kayıt olunması ile beraber eğer sistemden çıkmak istenir ise; bu durumda 2 ay içerisinde cayma talebinin dilekçe ile iletilmesi gerekmektedir.

Zorunlu Bireysel Otomatik BES İle Emeklilik Hakkı Nasıl Elde Edilir?

Zorunlu BES’e dahil olanların emeklilik hakkı elde edebilmeleri için en az 10 sene sistemde kalmaları gerekmektedir. Ayrıca 56 yaşlarını tamamlamaları da istenmektedir.

Zorunlu BES İle Emeklilik Hakkı Elde Edildikten Sonra Ne Olur?

Sistemden çıkmayıp emeklilik hakkı elde eden kişiler artık sistemde biriken parayı geri alabilmektedirler. Bu parayı geri alabilmek için iki yöntemleri bulunmaktadır. İstemeleri durumunda toplu para alabilecekleri gibi, aydan aya maaş gibi ödeme de alabilmektedirler.

Zorunlu Bireysel Otomatik BES Sistemine Dahil Edilecek Olanlar Kimlerdir?

Bireysel emeklilik sisteminin zorunlu hale getirilmesi 2017 yılına dayanmaktadır. 2017 yılı ile beraber bu sisteme dahil olmak zorunda olanların sağlamaları gereken şartlar ise şöyledir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir.
 • 2020 yılı ile beraber 45 yaşını doldurmamış olanlar yararlanabilmektedirler.
 • SGK kapsamında sigortalı olarak çalışıyor olunması gerekmektedir.
 • Çalışılan iş yerinde en az 5 kişinin istihdam edilmesi durumunda, bireysel emeklilik sistemi zorunlu hale gelmektedir.

Zorunlu Bireysel Otomatik BES’in Avantajı Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi için istenen şartları sağlayan kişilere, biriktirdikleri tutarın %25’i oranında devlet katkısı verilmektedir. Bu oranın tamamını alabilmek için şartların sağlanması gerekmektedir. Şartları sağlamayanlara ise sistemde kaldıkları süreye bağlı olarak bu oranın belirli bir oranı verilmektedir. Ancak %25 katkı almak demek; BES’e yapılan her 100 TL’lik ödeme için 25 TL devlet katkısı almak demektir. Bu da oldukça karlı bir yatırım anlamına gelmektedir.

Zorunlu Bireysel Otomatik BES İçin Verilen Devlet Katkısı Ne Kadardır?

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde olanların ne kadar devlet katkısı hak ettikleri, sistemde kaldıkları süreye göre değişiklik göstermektedir.

Sürelere göre oranlar ise şu şekildedir:
 • Sistemde en az 3 sene kalanlara devlet tarafından %15 oranında katkı verilmektedir.
 • Bireysel emeklilik sisteminde minimum 6 sene kalınması durumunda, %35 oranında devlet katkısı alınabilmektedir.
 • BES’te en az 10 yıl kalanlara verilen devlet katkısı oranı %60’tır.
 • BES sistemi aracılığı ile emekli olanlar, vefat edenler veya maluliyeti doğanlar; %100 oranında devlet katkısı alabilmektedirler.

Zorunlu Bireysel Otomatik BES’tekilerden Kimler Devlet Katkısı Alamaz?

Bireysel emeklilik sisteminden 3 sene dolmadan önce çıkmak isteyen kişilere devlet katkısı verilmemektedir. Sistemden çıkmalarına izin verilmektedir. Ancak devlet katkısı alabilmeleri mümkün olmamaktadır.

Zorunlu Bireysel Otomatik BES Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Zorunlu bireysel otomatik BES’e dahil olmuş olan kişilere-devlet üzerinden sorgulama yapabilmektedirler. Ne kadar devlet katkısı hak ettikleri bu şekilde öğrenebilmektedirler.

E-devlet sisteminden sorgulama yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:
 • https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapmalılardır.
 • Ana sayfadaki giriş yap butonuna tıklayarak kimlik doğrulaması yapmaları gerekmektedir. Bunun için kullanabilecekleri yollar ise; e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığıdır. E-devlet şifresi ile giriş yapmak isteyenler PTT şubelerinden 2 TL karşılığında kapalı zarfta şifre alabilmektedirler ve daha sonra bu şifreyi değiştirebilmeleri mümkün olmaktadır.
 • Kimlik doğrulaması yapılması ile beraber arama kısmına Emeklilik Gözetim Merkezi yazılmalıdır veya e-hizmetler listesinden bu kurum bulunmalıdır.
 • Ardından Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Açılan sayfada devlet katkısı ile ilgili istenen bilgilere ulaşılabilmektedir.

Zorunlu Bireysel Otomatik BES Ödeme Tutarı Nasıl Hesaplanmaktadır?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişilerin aylık maaşlarından kesilecek olan tutar, aylık aldıkları brüt ücrete göre hesaplanmaktadır. Alınan brüt ücretin %3’ü bireysel emeklilik sistemi için kesilmektedir. Örnek vermek gerekir ise; 2020 yılında brüt asgari ücret 2.943 TL’dir. Asgari ücret ile çalışan bir kişinin aylık maaşından bireysel emeklilik için kesilecek olan tutar ise; 2.943 TL’nin %3’üdür. Bu da 88.29 TL’ye denk gelmektedir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi İçin %3’ten Daha Fazla Katkı Payı Ödemesi Yapılabilir Mi?

Zorunlu BES’e dahil olanlara, ödemeler için bir alt limit belirlenmiştir. Ancak kendilerinin istedikleri gibi bir üst limit belirleyebilmeleri mümkündür.

Zorunlu Bireysel Otomatik BES’ten Çıkma Süreci Nasıl İşlemektedir?

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak isteyenlerin bu süreçte geçmeleri gereken aşamalar aşağıda açıklanmıştır:
 • Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde olan kişilerin maaşlarından kesinti yapıldığında, kişiye bunun bildirimi yapılmaktadır. Bu bildirim posta, SMS, faks, e-mail veya buna benzer iletişim araçları ile yapılabilmektedir.
 • Kendilerine bu bildirim gönderildikten sonraki 2 ay içerisinde otomatik BES’ten çıkmak için harekete geçmeleri gerekmektedir. Bunun için başvuru yapmalılardır.
 • İptal formunu doldurmaları ve buna ek olarak dilekçe yazmaları gerekmektedir. Cayma talebini sigorta şirketine online olarak iletebilmeleri mümkündür.
 • Cayma talebinin işverene ulaşması ile beraber kesintiler ve eğer var ise bunların getirileri kişiye iade edilmektedir.

Zorunlu Bireysel Otomatik BES’ten Hangi Yollar İle Çıkılır?

BES’ten çıkılabilmesi ile ilgili kuralların bulunduğu yönetmelik, Bireysel Emeklilik Sistemi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’tir. Bu yönetmelik ise; 17.12.2016 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bu yönetmeliğin 22/E maddesinin birinci fıkrası ise, BES iptali hakkındadır. BES iptalinin talebi işverene veya şirkete ulaştırılmalıdır. Bunun için de posta veya e-posta kullanılabilmektedir. Ayrıca şahsen de bu talep iletilebilmektedir.

Zorunlu Bireysel Otomatik BES’ten Çıkılması Durumunda Para İadesi Kaç Gün İçerisinde Yapılmaktadır?

İşverene zorunlu BES’in iptali ile ilgili talep iletildikten sonra paranın iade edilebilmesi için 10 günlük bir süre bulunmaktadır. En geç 10 gün içerisinde kesintiler iade edilmektedir. Ancak eğer para iadesi 10 günden daha sonra yapılır ise; bu durumda iade temerrüt faizi ile beraber yapılmaktadır.

Zorunlu Bireysel Otomatik BES’ten Çıkabilmek İçin İptal Telefonları Nelerdir?

Kurumlara göre zorunlu bireysel otomatik BES iptal numaralarından bazıları aşağıda sıralanmıştır:
 • Allianz için aranması gereken numara; 0850 399 99 99’dur.
 • AvivaSA’nın bireysel emeklilik sisteminden çıkacak olanların 444 11 11’i aramaları gerekmektedir.
 • Groupama’nın BES iptal numarası, 0212 367 67 67’dir.
 • 0850 210 66 94, NN Hayat’ın BES iptal numarasıdır.
 • Akbank’ın bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyenlerin 444 25 25’i aramaları gerekmektedir.
 • 444 8 444 aranarak Odeabank’ın BES iptali yapılabilmektedir.
 • ING Bank’ın BES’inde olanların iptal için 444 1 666’yı aramaları gerekmektedir.
 • Ziraat Bankası’nın BES iptal hattı 0850 222 97 00’dır.
 • Garanti BBVA BES iptal numarası, 444 0 336’dır.
 • Yapı Kredi BES iptali için 0850 222 0 444 aranmalıdır.
 • Denizbank’ın BES iptal numarası 0850 222 0 800’dür.
 • İş Bankası’nın BES iptali için aranması gereken hattı 0850 724 55 00’dır.
 • 0850 222 0 400 numaralı telefon, Halkbank’ın BES iptal hattıdır.
 • Vakıfbank BES iptal hattı, 444 92 37’dir.

Akbank BES İptali Nasıl Yapılır?

Akbank üzerinden BES iptal işlemi yapmak için akbank müşteri temsilcisi aranmalıdır. Akbank, BES işlemleri 444 25 25 numaralı hattı kullanmaktadır. Akbank müşteri temsilcisi ile bağlantı kurulması durumunda BES iptal işlemleri yapılabilmektedir. Bu numaranın aranmasının ardından yapılması gereken işlem, 1- 0- 1 numaralarının tuşlanmasıdır. Bu numaraları tuşlamanızın ardından bağlantı sağlayacağınız müşteri temsilcisine BES iptalinizi gerçekleştirmek istediğinizi söylemeniz gerekir. Ardından temsilci, sizin emeklilik sistemi bilgilerinizi alır. Bu bilgileri kullanarak sistem girişinizin ve kontrolleriniz yapıldıktan sonra ödemeniz gereken cayma bedeline karar verilir. Sonrasında 30 günlük cayma bedeli ödeme sürenizin dolmasından önce belirlenen tutarı ödemeniz gerekir. Tutarı ödemenizin ardından iptal işlemleriniz gerçekleşir.

ING Bank BES İptali Nasıl Yapılır?

ING Bank BES iptal işlemleri için yapılması gereken, 444 16 66 numaralı hattın aranması gerekmektedir. bu hattın aranmasından sonra 0 tuşlanarak ing bank müşteri temsilcisine bağlanılmalıdır. Bağlantının sağlanmasının ardında  talep iletim işlemi yapılır. Bu bankanın BES iptallerinde getirdiği düzenleme, diğer bankalara göre cayma bedellerini daha yüksek kılmaktadır. Cayma bedeli, istemeniz durumunda daha önce yatırdığınız BES yatırımları içinden alınır ve kalan miktar, gerekli kesintilerin yapılmasının ardından size iade edilir.

Ziraat Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası üzerinden BES iptal işlemi yapmak için 0850 222 97 00 numarasının aranması gerekir. Bu numara üzerinden 1- 0 tuşlanarak müşteri temsilcisine bağlanılır. Ardından BES iptal talebinizin iletilmesi sağlanır. Talep iletimi sırasında BES iptalinin nedenini, bir daha BES girişi yapmak isteyip istemediğinizi beyan etmeniz gerekir. Gerekçe beyan edilerek yapılan işlemlerde tekrar eden BES girişleri için 3 yıl beklemeniz gerekir. BES çıkışı isteyen bir müşteri, 3 yıllık süre dolmadan tekrar giriş yapamaz.

Garanti Bankası BES İptali Nasıl Yapılır?

Garanti Bankası ile yapılan BES iptali için bankanın 444 03 36 numaralı müşteri temsilcisinin aranması gerekmektedir. bu aramanın gerçekleşmesi sonrasında temsilci ile sağlanacak görüşmelerde kişilerin BES iptal nedenleri sorulur. Vefat eden kişilere ait BES iptallerinden cayma ücreti alınmaz. BES için yapılan yatırımın, gerekli kesintiler ardından kalan miktarı, vefat eden kişilerin yakınlarına teslim edilir. Herhangi bir gerekçe gösterilmeden yapılan BES iptallerinde kişilerin cayma bedeli ve devlet kesintilerini ödemeleri gerekmektedir.

Yapı Kredi BES İptali Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bankası üzerinden BES iptal işlemi için bankanın kendi şubelerine başvuru yapılması gerekmektedir. BES çıkışı alan kişilerin tekrar bu bankadan Bireysel Emeklilik Sistemi girişi yapmaları için en az 4 yıl beklemeleri ve bu süre içinde sigorta girişlerinin bulunmaması gerekir. Aynı zamanda BES iptali hakkında bilgi almak ve iptal işlemleri için talep iletmek amacıyla 0850 222 04 44  numaralı hattı aramaları gerekmektedir. Bu hattın aranmasının ardından BES işlemleri için müşteri temsilcisine bağlanmalı ve gerekli durumlarda dilekçe yazarak şubelere başvurulması gerekmektedir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Pasaport Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Devlet Hibe Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu