Sosyal Yardım Platformu

2019 Otomatik BES ’ten Nasıl Çıkılır?

2019 Otomatik BES ’ten Nasıl Çıkılır?

2019 otomatik BES’ten çıkma işlemi için bazı prosedürler bulunmaktadır. BES, bireysel emeklilik sistemidir. Vatandaşlar sisteme otomatik olarak alınsa da BES’te kalmak zorunlu değildir. Otomatik BES’ten nasıl çıkılır:

 • Otomatik olarak BES sistemine alınan vatandaşlar 2 ay boyunca sistemde kalmak zorundadır.
 • Sistemden çıkmak isteyen vatandaşlar, çalıştıkları bankaya müşteri temsilcisi, online bankacılık ya da şubelerden ulaşarak iptal taleplerini iletmelidir.
 • İptal talebini alan bankalar 10 gün içerisinde iptal işlemlerini tamamlamak durumundadır.
 • İptal işlemlerinin tamamlanmasından sonra ödenen ücretler vatandaşın hesabına aynı ay içerisinde ödenmektedir.

Otomatik BES’ten Çıkmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

BES’ten çıkma şartları yasalar kapsamında düzenlenmiştir. Bireysel emeklilik sisteminden çıkabilmek için gerekli olan şartlar:

 • Otomatik BES sistemine alınan vatandaşlar, sisteme giriş yaptıktan sonra 2 ay sonra çıkabilmektedir.
 • 2 ay içerisinde iptal talebinin oluşturulması gerekmektedir. Bu aşamada yapılan iptaller sonunda, devlet tarafından ödenen primler kesilmektedir.
 • 2 ay içinde iptal edilmeyen BES profilleri 3 sene boyunca iptal edilmemektedir.
 • Hem işverenler hem de işçiler BES sisteminden çıkmak için başvuru yapabilmektedir.

Otomatik BES Sistemi Nasıl Çalışır?

Otomatik BES prosedürü kişinin emeklilik dönemine belirli bir birikim ile girmesini sağlamaktadır. Aktif olarak sigortalı olan ya da çalışmayan vatandaşların devlet katkısı ile ufak miktarlarda ödeme yaparak birikim yapmasına olanak tanımaktadır. Vatandaşlar en az 10 sene sistemde kalırsa, bu durumda devlet katkısı ile beraber daha yüksek bir birikim elde edebilmektedir. Bunun yanı sıra emeklilik sürecinde ek bir gelir de elde etmektedir. BES özellikleri ise:

 • Vatandaşın BES sistemine katılmasından sonra 10 sene sistemde kalması gerekmektedir. 56 yaş kriterini tamamladıktan sonra emeklilik hakkı elde edilmektedir.
 • Bu süreçte biriken ödemeler toplu olarak ya da aylık şekilde alınabilmektedir.
 • BES sisteminde vatandaşlar taleplerine göre ödeme planını oluşturmaktadır.
 • BES sisteminde kişi eğer aylık 200 TL ödeme yapmaya karar vermişse, devlet tarafından her ay 50 TL desteklenmektedir. Ödeme miktarı arttıkça, devlet desteği de artmaktadır. Biriken aylıklar talep edilen zaman çekilebilir.

Kimler BES Sistemine Girebilir?

BES sistemi kullananlar gönüllü olmaktadır. Geçmiş zamanlarda Bireysel Emeklilik Sistemi zorunlu bir sistem olsa da günümüzde gönüllü katılım ile BES sistemi kullanılmaktadır. Zorunlu BES sistemine dahil edilen kişiler ise:

 • Vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • 45 yaşının altında olan kişiler bu sisteme katılabilir.
 • SGK kapsamında çalışan kişiler BES sistemine katılabilir.
 • Sigortalı olmayan kişiler, ev hanımları ya da öğrenciler de bireysel emeklilik sistemine katılabilmektedir.

Sisteme katılan vatandaşlar, istedikleri zaman çıkış yapabilir. Ancak 10 sene dolmadan, devlet katkısının tamamının alınması mümkün değildir.

BES Prim Ödemeleri Ne Kadar

BES prim ödemesi vatandaşın talebine göre belirlenmektedir. 2019 senesinde asgari brüt tutar 2 Bin 558 TL iken net ücret 2 Bin 20 TL olarak belirlenmiştir. Bu aşamada BES prim ödemeleri de brüt ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Primlerin kesintisi, brüt maaşın yüzde 3’ü kadar olmaktadır. Bu durumda vatandaş eğer asgari ücret alıyorsa, BES kesintisi 76,74 Tl olarak belirlenmiştir.

Ödenen primlere ek olarak yüzde 25 tutarında devlet katkısı da yapılmaktadır. Bu durumda vatandaşın 76,74 TL ödemesine ek olarak 19,18 TL devlet katkısı yapılacaktır. Şayet vatandaş ödemesinde 100 TL belirlemişse, devlet tarafından 25 TL katkı verilecektir, 200 TL ödeme yapan vatandaşlar için 50 TL devlet katkısı sunulmaktadır.

BES’te Devlet Katkısı Nasıl Alınır?

BES devlet katkısı otomatik olarak verilmektedir. İlk kez bireysel emeklilik sistemine katılan vatandaşlar yüzde 25 oranında devlet katkısı almaya hak kazanmaktadır. Ancak sistemden çıkan vatandaşlar, bir daha devlet katkısı alamaz. Sistemden çıkış yaptıktan sonra yeniden girilebilse de devlet herhangi bir katkı sağlamamaktadır. Otomatik BES ’ten Nasıl Çıkılır:

 • Otomatik BES sisteminden ilk 3 sene içerisinde ayrılan vatandaşlar, herhangi bir devlet katkısı alamaz ve yalnızca biriken ana parayı alır.
 • Bireysel emeklilik sisteminde 3 ve 6 yıl arasında kalan vatandaşlar BES sisteminden çıktıklarında devlet katkısının yalnızca yüzde 15’ini almaya hak kazanmaktadır.
 • Bireysel emeklilik sisteminde 6 sene ve 10 sene arasında kalan vatandaşlar devlet payının yüzde 35’ini almaya hak kazanmaktadır.
 • Sistemde 10 sene kalan vatandaşlar, 56 yaşını doldurmadan sistemden ayrılırsa devlet katkı payının yalnızca yüzde 60’lık bölümünü almaktadır.
 • Sistemde 10 sene kalan ve 56 yaşını bekleyen vatandaşlar katkı payının yüzde yüzünü almaktadır.

BES Nereden Sorgulanır?

BES sorgulama işlemleri E-devlet üzerinden yapılmaktadır. Bireysel emeklilik sisteminde biriken yatırımlar hakkında bilgi sahibi olmak için:

Zorunlu BES Kesintisi Ne Kadar

2019 zorunlu BES kesintisi otomatik olarak sisteme alınan vatandaşların maaşlarına uygulanmaktadır. Kişinin maaş tutarlarına göre brüt maaşın yüzde 3’ünde kesinti yapılmaktadır. Ancak vatandaşlar talep etmesi durumunda daha yüksek tutarlarda ödeme yapabilmektedir. 2019 senesi için en düşük bireysel emeklilik sistemi kesintisi ise 53 TL olmaktadır. En yüksek bireysel emeklilik sistemi kesintisi ise 340 TL olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra BES kesintileri ise:

 • Prime esas kazancı 3 Bin TL olan vatandaşların maaşından yapılan BES kesintisi 90 TL olmakla beraber devlet katkısı yüzde 25 olmaktadır.
 • Prime esas kazancı 4 Bin ve üzeri olan vatandaşların maaşından yapılan BES kesintisi 135 TL olarak belirlenmiştir.
 • Prime esas kazancı 5 Bin TL ve üzerinde olan vatandaşların BES kesintisi ise 150 TL olmaktadır.

BES Devlet Katı Payı Ne Zaman Kesilir?

BES Devlet katkı payı kesintisi çeşitli durumlarda yapılmaktadır. Bunlar:

 • Zorunlu BES sistemine ödeme yapan bir kişi şayet 3 yıl içerisinde BES sisteminden çıkarsa, 3 sene içinde ödenen devlet katkı paylarını alma hakkını kaybeder.
 • BES sisteminde 3 ve 6 sene kalan ve sonrasında sistemden çıkan vatandaşlar, devlet payının yalnızca yüzde 15’ini alma hakkına sahiptir.
 • BES sisteminde 10 yıl süreyle kalan bir kişi 56 yaşını beklemeden sistemden çıkarsa bu kişi devlet katkı payının sadece yüzde 60’ını almaya hak kazanmaktadır.
 • Vatandaş BES sisteminde 10 yıldan fazla süre kalmış ise ve 56 yaşını tamamlamış ise devlet katkı payının tamamını almaya hak kazanmaktadır.

Bes Sisteminden Cayma Hakkı Ne Zaman Kullanılır?

Zorunlu BES sistemini iptal etme hakkını kullanmak için 2 aylık süre verilmektedir. İki ay sistemde kalan bir çalışan BES sisteminden çıkma hakkını kullanabilmektedir. Otomatik BES’ten nasıl çıkılır:

 • Çalışılan bankaya BES iptal talebinde bulunmak gerekmektedir.

BES iptal talebi müşteri hizmetleri ve bankalardan yapılabilmektedir.

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

Pasaport Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Devlet Hibe Kredisi Nasıl Alınır ve Başvuru Şartları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM