Sosyal Yardım Platformu

2019 Pasaport Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

2019 Pasaport Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport çıkarmak için istenen belgeler 2019 yılında İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından duyurulmuştur. Buna göre, yurt dışına seyahatleri için gerekli olan pasaport çıkarmak isteyen kişiler birtakım belgeler ile ilgili yerlere başvurmak durumundalar. Bu yazımızda 2019 yılı itibarıyla;

 • Pasaport nasıl çıkarılır?
 • Pasaport çıkarmak için gerekli evraklar nelerdir?
 • Pasaport başvuruları nasıl yapılır?
 • Pasaport türleri ve çıkarma ücretleri nelerdir?

Sorularının cevaplarını ve bordo, yeşil ve öğrenci pasaportu hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar 2019

Pasaport çıkarmak için talep edilen belgeler 2019 yılı itibarıyla yurt dışına çıkmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. İlk defa pasaport çıkaracak kişiler ve pasaportunun kullanım süresi dolan vatandaşlar için oldukça önemli olan bu belgeler, çıkarılmak ya da yenilenmek istenen pasaportun türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple yazımızın devamında pasaport türlerine göre gerekli görülen evrakları bulabilirsiniz.

Bordo Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Bordo pasaport çıkarmak için istenen belgeler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından şu şekilde vatandaşlara duyurulmuştur:

 • Pasaport sahibi olmak isteyen kişinin T.C. nüfus cüzdanının aslı ile birlikte 1 adet fotokopisi gereklidir.
 • Pasaport talebinde bulunan vatandaşın son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğrafı olması şarttır. Biyometrik formatta olmayan vesikalık fotoğraflar kabul edilmemektedir.
 • Pasaport ile ilgili ödemelerin dekontları istenmektedir.. Bunlar; pasaport harcı ve pasaport defter bedeli olarak vatandaş tarafından ödenmesi gereken ücretlerdir.
 • Pasaport başvurusunda bulunan vatandaşın reşit olmaması ya da zihinsel bir engeli söz konusuysa, kendisinden sorumlu tutulan kişilerden alınacak olan muvafakatname istenmektedir.

Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Yeşil pasaport çıkarmak için gerekli olan evraklar da umuma mahsus (bordo) pasaport ile benzerlik göstermektedir. Fakat hususi (yeşil) pasaportta farklı olarak, İçişleri Bakanlığı’na ulaştırılması gereken talep formu bulunmaktadır. Yeşil pasaport ile ilgili detaylı bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. Şimdilik Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından belirtilmiş olan yeşil pasaport başvurusunda istenen belgeleri açıklayalım:

 • Yeşil pasaport talep yazısı veya formu
 • C nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi
 • Başvuran vatandaşın son 6 ay içerisinde çektirmiş olduğu 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Yeşil pasaport talebinde bulunan vatandaşların reşit olmaması veya engelli olması durumunda alınması gereken muvafakatname
 • Defter bedelinin ödendiğine dair dekont

Öğrenci Pasaport İçin Gerekli Belgeler

Öğrenci pasaportu çıkarmak için istenen evraklar da diğer pasaport türleri için gerekli görülen belgelere hem benzerlik hem de farklılık göstermektedir. Bir tür umuma mahsus pasaport olan ancak 25 yaşından küçük olanların alabilmesi şartı bulunan öğrenci pasaportu çıkarmak için gerekli olan belgeler şunlardır:

 • Öğrencinin T.C nüfus cüzdanı aslı (1 adet fotokopisini bulundurmak faydalı olabilir)
 • Öğrencinin son 6 ay içinde çektirmiş olduğu 2 adet biyometrik fotoğrafı
 • Pasaport defter bedeli ödendiğine dair banka hesap belgesi

Pasaport Nasıl Çıkarılır 2019

Pasaport çıkarmak 2019 yılı itibarıyla il veya ilçe nüfus müdürlüklerinden yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemeden önce pasaport çıkarmak için vatandaşlar, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan Pasaport Şube Müdürlüğü’ne başvuru yapmaktaydılar. Söz konusu düzenlenmenin ardından pasaport çıkarmak için size en yakın il veya ilçe nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Başvuru sırasında yazımızın başında belirttiğimiz şekilde çıkarmak istediğiniz pasaport türüne göre gerekli görülen belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Tüm talep edilen belgeleri hazırladıktan sonra başvuru yapabilirsiniz.

Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport çıkarmak için başvuru yapmak, internet üzerinden randevu alarak yapılabilecek bir işlemdir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinde yer alan “Randevu Al” bağlantısı ile pasaport başvuru randevusunu kolay bir şekilde alabilirsiniz. Pasaport için randevu al bağlantısına tıkladıktan sonra kişisel bilgilerinizi girmeniz ve randevu günü ile tarihini seçmeniz gerekmektedir.

Pasaport Çıkarma Ücreti

Pasaport çıkarma ücreti ne kadardır diye merak ediyorsanız eğer, çıkarmak istediğiniz pasaport türüne göre değişiklik gösterdiğini bilmelisiniz. Yazımızın devamında açıklayacağımız gibi pasaport çıkarma ücretleri pasaport harçları ve pasaport defter bedeli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her pasaport türüne göre (umuma mahsus, hususi ve öğrenci) pasaport çıkarma ücretleri farklılık göstermektedir. Bununla birlikte pasaportun son kullanım süresine göre de fiyatlarda değişiklik mevcuttur.

Pasaport Harçları

Pasaport çıkarma ve yenileme harçları, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından belirlenmiştir. Burada açıklanan bilgilere göre vatandaşlar tarafından;

 • 6 aylık süreli pasaport için 170 TL harç bedeli
 • 1 yıllık süreli pasaport için 248,40 TL
 • 2 yıllık pasaport için 405,50
 • 3 yıllık pasaport çıkarmak için 575,90 TL
 • 4 yıl ve üzeri süreli her pasaport için 811,60 TL harç ödenmesi mecburdur.

Pasaport Defter Bedeli 2019

Pasaport çıkarmak için istenen defter bedeli 2019 yılında geçen yıllara oranla biraz zamlanmıştır. Bütün pasaport türleri için ödenmesi zorunlu olan pasaport defter bedeli, aynı zamanda hususi (yeşil) pasaport ve öğrenci pasaportunda ödenmesi gereken tek ücret olarak dikkat çekmektedir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı bilgilere göre 2019 yılı pasaport çıkarma defter bedeli 133,50 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu ücreti pasaport çıkarmak isteyen bütün vatandaşların ilgili bankalar aracılığıyla ödemesi zorunludur.

Yeşil Pasaport

Yeşil pasaport nedir, nasıl çıkartılır diye merak edenler için açıklamak gerekirse yeşil pasaport; sadece belirli kademeden kadrolu memurların kullanabileceği devlet tarafından ayrıcalıklı tutulan ve birçok ülkeye vizesiz giriş imkânı tanıyan bir pasaport türüdür. Resmi kullanım adı hususi pasaport olsa da halk arasında pasaport cüzdanının rengi dolayısıyla yeşil pasaport adı verilmektedir.

Yeşil Pasaport Yenileme 2019

Yeşil pasaport yenileme 2019 yılında sadece pasaport defter bedeli ödenerek yapılabilen bir işlemdir. Tabii ki, pasaport yenilemek için il veya ilçe nüfus müdürlüğünden randevu almanız ve yazımızın başında bahsettiğimiz evrakları da hazırlamanız gerekmektedir. Bu evraklara ek olarak sadece eski pasaportunuzu da yanınızda götürmeniz faydalı olacaktır. Öte yandan talep formunu da güncellemeniz gerekmektedir.

Yeşil Pasaport Talep Formu

Yeşil pasaport sahibi olmak için gerekli olan talep formu, çalıştığınız kurum veya kuruluştan İçişleri Bakanlığı’na gönderilen bir yazıdır. Bu yazı temelde, sizin aktif olarak çalıştığınız kurumda kaçıncı dereceden kadrolu bir memur olduğunuzu gösteren resmi bir belgedir.

Söz konusu formun kendisine internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilir ve çalıştığınız kurumdaki üstünüzden ilgili yerlere gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Yeşil Pasaport Yenileme Randevu

Yeşil pasaport yenileme içi randevu almak, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden yapılabileceği gibi telefonla arayarak da gerçekleştirilebilir:

 • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ana sayfasında yer alan “Randevu Al” bağlantısına tıklayarak randevu alabilirsiniz.
 • Vatandaşlık Etkileşim Merkezi olan ALO 199’u arayarak da randevu alabilirsiniz

Yeşil Pasaport Yenileme Ücreti

Hususi pasaportun tekrar çıkarma ücreti, 2019 yılı itibarıyla belirlenen defter bedeli olan 133,50 TL’dir.

Harçsız Pasaport 2019

Harçsız pasaport çıkarmak 2019 yılı için sadece öğrencilere ve belirli memurlara tanınmış bir haktır. Sadece defter bedeli ödenerek çıkarılan öğrenci pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport için harç ücreti ödenmesi zorunlu değildir.

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir, Takibi Nasıl Yapılır?

Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınır?

Yeni Doğan Çocuğa Nüfus Cüzdanı Çıkartma İşlemleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM