Bilgi Arşivi

Plaka Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Plaka bilgileri ile ceza sorgulama işlemleri, günümüzde araç sahipleri ve sürücüler tarafından sıklıkla kullanılan işlemler arasında yer almaktadır. Nitekim araca yani aracın ruhsat sahibinin ödemesi gereken bir ceza olduğunda bu cezanın öğrenilmesi oldukça kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Dolayısıyla trafikte herhangi bir nedenden dolayı kendilerine ceza kesilen sürücüler, plakadan trafik cezası sorgulama işlemleri sayesinde kolaylıkla cezaları görüntüleyebilmektedir. Günümüzdeki teknolojik imkanlardan yararlanılarak herhangi bir şubeye gitmeden söz konusu araca ait trafik cezalarının kolay bir şekilde görüntülenebilmesinin yanında aynı zamanda ödeme işlemleri de kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Bu noktada plaka ceza sorgulama nasıl yapılır, nereden öğrenilir sorularının yanıtlarını ve bu konularla bağlantılı olarak bilinmesi gereken tüm detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Plakadan Ceza Sorgulama

Plaka bilgileri üzerinden ceza sorgulama işlemleri, modern çağın gerekliliklerini yerine getiren devletimizin vatandaşların hizmetine sunduğu bir uygulamadır. Zira içinde bulunduğumuz internet çağında, teknolojik gelişmelerin hızla artış göstermesinin ardından internet kullanımı da vatandaşlarımızın arasında maksimum seviyeye çıkmış durumda. Bu sebeple devletin de destekleri sayesinde vatandaşlar pek çok işini hiçbir resmi kurumun şubesine şahsen gidip gişe sırasında beklemeden internet üzerinden gerçekleştirebilmektedir.

Günümüzde pek çok devlet kurumu, internet üzerinden vatandaşlara hizmet sağlamaktadır. Bu sayede kişiler şubelerin binalarına gitmek zorunda kalmadan, oturdukları yerden devlet kurumlarında yapmaları gereken işlemleri kolaylıkla yerine getirebilmektedir. İşte bu tür işlemlerin arasında plakadan ceza sorgulama işlemleri de yer almaktadır. Araç sahipleri, sahip oldukları aracın plaka bilgileri ile internet üzerinden sorgulama işlemleri yaparak, araçlarının üzerine kesilmiş herhangi bir trafik cezasının olup olmadığını öğrenebilmektedir.

Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri, günümüzde internet üzerinden yapılabilen işlemler olarak öne çıkıyor. Bu sebeple internet üzerinde hakkında en çok araştırma yapılan konulardan biri olan araç plaka bilgileri ile trafik cezası sorgulama işlemleri geniş kitleler tarafından merak edilen bir uygulama olması sebebiyle dikkat çekiyor. Bu noktada araç sahipleri, internetin sunduğu avantajlardan yararlanarak 2 farklı platform üzerinden araçlarına ait trafik cezası sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmekteler. Kaldı ki vatandaşlar, sadece plaka bilgilerini girerek araçları üzerine kesilmiş herhangi bir trafik cezası olup olmadığını görüntüleyebilmekle değil aynı zamanda eğer bir trafik cezasına tabi olunmuşsa o cezanın ödeme işlemlerini de yerine getirebilmektedir.

Bu noktada vatandaşlara iki farklı platformdan araç plaka bilgileri ile trafik cezası sorgulama ve ceza ödeme hizmeti sunulmaktadır. Bunlardan ilki günümüzde sıklıkla kullanılan platformların başında yer alan e-Devlet kapısı sistemidir. Hemen hemen bütün resmi kurumların elektronik hizmet verdiği bir platform olan e-Devlet Kapısı sisteminde, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de elektronik şubesi bulunmaktadır. Bu şube yardımıyla araç sahipleri, kendi araçlarını adına kesilmiş herhangi bir trafik cezasının olup olmadığını öğrenebilirler. Bununla birlikte vatandaşların hizmetine sunulan bir diğer platform da Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitedir. Araç sahipleri e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapamadıkları zamanlarda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi üzerinden de söz konusu araç plaka bilgileri ile trafik cezası sorgulama işlemlerini yerine getirebilirler.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama E-Devlet

E-Devlet Kapısı aracılığıyla plakadan trafik cezası sorgulama, az önce de bahsettiğimiz gibi e-Devlet sistemi üzerinden vatandaşlara sunulan resmi kurumların arasında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de elektronik hizmetlerinin bulunması sebebiyle pek çok vatandaş tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu noktada vatandaşların araç plakası bilgileri ile trafik cezası sorgulama işlemlerinden önce e-Devlet Kapısı sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. Sisteme giriş yapmak için de vatandaşlar T.C kimlik numaraları ve e-Devlet şifrelerine ihtiyaç duymaktalar. Nitekim ilk defa bu sisteme giriş yapacak olan vatandaşların başarılı bir şekilde sistem üzerinde oturum açabilmeleri için kendi adlarına tanımlanmış e-Devlet şifresini temin etmeleri gerekmektedir. Bu şifreler PTT şubeleri üzerinden alınmaktadır. Dolayısıyla daha önce e-Devlet Kapısı sisteminde oturum açmamış olan vatandaşlar kendilerine en yakın PTT şubesine şahsen başvuruda bulunarak, zarf içinde kendi adlarına tahsis edilmiş e-Devlet şifresini alabilirler.

E-Devlet şifresinin alınmasının ardından şifre ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Giriş yapıldıktan sonra ana sayfa ekranında bulunan arama çubuğuna “Araç plakasına yazılan ceza sorgulama” yazısı yazılarak ilgili bağlantıya gidilmesi önemlidir. Bu sayfa üzerinde kişinin kendi adına tescilli olan araç plakasına ait son bir yıl içinde yazılan trafik cezaları görüntülenebilmektedir.

Aynı şekilde e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden ehliyete yazılan trafik cezalarını görüntülemek için de ana sayfada bulunan arama çubuğuna “Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza sorgulama” yazısı yazılıp ilgili aramanın yapılması gerekmektedir. Bunun akabinde ekrana;

  • Sürücü belgesi bilgileri
  • Ad soyad
  • Belgenin verildiği şehir
  • Belgenin oluşturulma tarihi
  • Söz konusu sürücü belgesinin sahibine yazılmış aktif ceza puanı

ve benzeri bilgiler görüntülenebilmektedir.

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama EGM

EGM internet sitesinden plaka ile trafik cezası sorgulama da e-Devlet kapısı sistemini kullanmak istemeyen vatandaşlara bir alternatif yöntem olması sebebiyle öne çıkmaktadır. Zira Emniyet Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden vatandaşlara sunulan online hizmetlerde trafik cezası sorgulamanın yanında otopark sorgulama işlemleri de yapılabilmektedir. Ana sayfa üzerindeki ilgili bağlantıya tıklandıktan sonra ekranda yer alan; araç sahibi ad soyad, T.C kimlik numarası, doğum yılı gibi bilgiler sisteme girildikten sonra son 1 yıl içinde söz konusu kişinin adına yazılmış trafik cezalarının tümü kolaylıkla görüntülenebilmektedir.

Şirket Aracı Ceza Sorgulama

Şirket arabası trafik cezası sorgulama işlemleri de internet üzerinden yapılabilmektedir. Plaka bilgileri ile aracın üzerine yazılmış olan herhangi bir trafik cezasının olup olmadığı, araç sahipleri olmayan kişiler tarafından da görüntülenebilmektedir.

Trafik Cezası Ödeme

Trafik cezası ödeme işlemleri için vatandaşlara pek çok farklı yöntem sunulmaktadır. Dolayısıyla vatandaşlar kendileri için en uygun seçenekte tercih kılarak, adlarına yazılmış trafik cezası borçlarını kolaylıkla ödeyebilirler. Bu noktada vatandaşların hizmetine sunulan internet platformları ve mobil bankacılık sistemleri birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Bu sayede araç sahipleri söz konusu trafik cezalarını ödemek için resmi kurumların gişelerinde sıra beklemek zorunda kalmamaktadır.

İnternetten Trafik Cezası Ödeme

İnternet üzerinden trafik cezası ödeme işlemleri, gerek e-Devlet Kapısı platformu aracılığıyla gerekse de Vergi Dairelerinin internet üzerinden sundukları hizmetler ile gerçekleştirilebilmektedir. Tüm bunların yanında vatandaşların en çok avantaj sağladığı ödeme şekillerinden bir diğeri de muhakkak anlaşmalı bankalar ile yapılan trafik cezası ödemeleridir. Nitekim anlaşmalı bankaların internet bankacılığı şubeleri kullanılarak da pek çok araç sahibi ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Trafik Cezası Ödeme PTT

PTT üzerinden trafik cezası ödeme işlemleri, internet bankacılığı veya diğer internet platformunu kullanmak istemeyen vatandaşların hizmetine sunulmuştur. Bu noktada araç sahibi olarak adınıza kayıtlı trafik cezasını ödemek istiyorsanız, size en yakın PTT şubesine giderek ister nakit isterseniz de kredi kartınızla trafik cezası borcunu ödeyebilirsiniz. Bu yazımızda plaka ceza sorgulama nasıl yapılır, nereden öğrenilir sorularının yanıtlarını vermeye çalıştık.

PTT Kargo Takip İsimle Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İş Göremezlik Ödeneği Sorgulama

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu