Bilgi Arşivi

Plakadan Trafik Cezası İnternetten Nasıl Ödenir?

Trafik cezası ödeme işlemleri için İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden online işlem yapılmaktadır. Bankaların mobil bankacılık ve internet bankacılığı hizmetlerinin yanında, bankamatik cihazları ve müşteri hizmetleri üzerinden de trafik cezası ödeme işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Trafik cezası sorgulaması ve ödemesi için kullanılan bir diğer yöntem de e-devlet sistemidir. E-devlet sisteminden trafik cezası ve araç borcu sorgulaması yapıldıktan sonra, online ödeme seçeneğiyle düzenli ödeme yapılmaktadır. Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için yazı içerisindeki başlıkların incelenmesi yeterlidir.

Trafik Cezası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Mevcut trafik cezalarını öğrenmek ve online ödeme talimatı oluşturmak için e-devlet sistemi kullanılmaktadır.

E-devlet sisteminden yapılacak trafik cezası sorgulama işlemlerinin detayları, aşağıda listelenmiştir:
 • turkiye.gov.tr adresi kullanılarak, e-devlet resmi internet sitesine erişim sağlanmalıdır.
 • E-devlet sistemi açıldıktan sonra “Giriş Yap” bölümüne tıklanmalıdır.
 • E-devlet sistemine giriş yapmak için T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresinin kullanılması gerekir.
 • E-devlet sistem girişi tamamlandıktan sonra, sayfanın sağ üst köşesinde yer alan arama bölümüne “Trafik Cezası” yazılmalıdır.
 • Trafik cezası araması yapıldıktan sonra, açılan menü üzerinden trafik cezası sorgulaması başlatılabilir.
 • Mevcut trafik cezalarının tamamı, uygulanan tarih ve saatiyle birlikte, araç plakası ve borç miktarı detaylarının da yer aldığı formlarda detaylıca açıklanacaktır.
 • Mevcut trafik cezaları sorgulandıktan sonra, ödenmek istenen cezalar seçilerek online ödeme başlatılabilir.
 • Kredi kartı ya da banka kartı bilgileri doğrulandıktan sonra, online şekilde kredi kartı borç ödemesi tamamlanacaktır.

E-Devlet Trafik Cezası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

İnteraktif Vergi Dairesi Trafik Cezası Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

Trafik cezası ödeme ve güncel tüm borçları sorgulama işlemleri için İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden işlem yapılmalıdır.

Online şekilde trafik cezası ödemesi yapmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:
 • https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp?token=d1078f5e3dc646b78d5d4e5842f21e97feb48d366bc7617458b6679dec12675154a01fccc42292bb04d926bc259dbc75e39dd8e202535fd70a7098396c74a6f7 bağlantı adresi kullanılarak, İnteraktif Vergi Dairesi ödeme sayfasına erişim sağlanabilir.
 • İnteraktif Vergi Dairesi ödeme sayfasına online giriş yapmak için sol kısımda yer alan kimlik bilgisi doğrulama bölümü doldurulmalıdır.
 • Doğrudan trafik cezası ödeme sayfasına erişmek için sağ menüde yer alan “MTV ve Trafik Para Cezası” bölümüne tıklanması yeterlidir.

Online Trafik Cezası Ödemek İçin TIKLAYINIZ Trafik cezası ödeme formunda talep edilen bilgiler şu şekildedir:

 • T.C. / Vergi Kimlik Numarası
 • Plaka
 • Özel Plaka

Belirtilen bilgiler doldurulduktan sonra, güvenlik kodu doğrulanmalı ve “Sorgula” butonuna tıklanmalıdır. Mevcut trafik borçları listelendikten sonra, kredi kartı ya da banka kartı kullanılarak trafik cezası ödeme işlemi tamamlanabilir.

Bankalardan Trafik Cezası Ödemesi Nasıl Yapılır?

Bankacılık üzerinden trafik cezası ödemesi yapmak için kullanılan sistemler ve özellikleri, aşağıda detaylı şekilde sıralanmıştır:

 • Bankaların müşteri hizmetleri aranarak, mevcut trafik cezası için düzenli otomatik ödeme talimatı oluşturulabilir ya da seçilen trafik cezalarının ödenmesi için talimat verilebilir.
 • Bankaların internet sitelerinden ya da mobil uygulamalarından, online bankacılık sistemine giriş yapılmalıdır. Mobil bankacılık sistemi üzerinden, kişilerin adına kayıtlı olan tüm trafik cezası ve vergi borçlarına erişim sağlanabilir.
 • Online bankacılık sistemleri kullanılarak, istenen borçlar anında ödenebilir ve tüm trafik borçları için otomatik ödeme talimatı oluşturulabilir.
 • Bankaların ATM’leri kullanılarak, mevcut vergi borcu ve trafik cezası borçları için anında ödeme yapılabilir.

Farklı bir kredi kartı ya da banka kartından ödeme yapmak için sadece ATM cihazlarıyla işlem yapılmasına izin verilmektedir. Kişilerin adına kayıtlı olmayan trafik cezası ve vergi borçlarının ödenmesi için sicil numarasına ihtiyaç duyulacaktır. Sicil numarası bulunuyorsa, mobil bankacılık sistemleri üzerinden de trafik cezası ve vergi borcu ödemeleri gerçekleştirilebilir. Bankalardan trafik cezası ödeme işlemlerinde teknik destek almak için müşteri temsilciliği ile iletişime geçilmelidir.

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çekme Belgeli Araç Trafiğe Çıkarma Masrafı Ne Kadar?

E-Devlet Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama İşlemi

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu