Sosyal Yardım Platformu

2019 Psikolog Maaşları Ne Kadar ?

2019 Psikolog Maaşları Ne Kadar ?

Psikiyatrist maaşları ve psikolog maaşları 2019 senesinde enflasyon oranları sebebiyle belirli zam alarak yükselmiştir. Psikologlar tarafından alınan maaşlar özellikle yeni psikoloji mezunu öğrenciler tarafından araştırılan konulardan biridir. Psikologların mesleki yeterliliklerini arttırmak için oldukça ciddi eğitim aldıklarını unutmamak gerekmektedir. Türkiye kapsamında profesyonel olarak psikoterapi hizmetleri verebilmek için 20 – 60 bin TL arasında para harcanması gerekmektedir. Genel olarak 4 sene kapsamında öğrencilerin yıllık eğitim maliyeti yaklaşık olarak 15 bin TL olmaktadır. Kanun kapsamında kamuda çalışan psikologlar ve sözleşmeli çalışanlar genel olarak 1800 ve 2200 TL arasında maaş almaktadır. Ancak Sağlık, Aile Sosyal Politikalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, İçişleri Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı kapsamında çalışan kişiler ise 3200 – 4100 TL arasında maaş almaktadır. Psikolog maaşları birçok faktöre göre değişmektedir. Özel sektör ve kamu sektörüne göre maaşlar değişebilirken, kişinin uzmanlık alanları ve hizmet süresi de alacağı maaşa göre değişmektedir. Genel olarak psikolog maaşları Türkiye’de yurtdışına göre daha düşüktür.

Psikolog Maaşları Devlette Çalışanlar için Ne Kadardır?

Klinik psikolog maaşları 2019 senesinde kanunlara göre belirlenmiştir. Eğitim kurumlarında çalışan psikologların maaşları asgari ücretten başlamaktadır. Uzmanlık alanlarına ve kademeye göre 6.000 TL’ye kadar maaşlar artmaktadır. Genel olarak Büyük şehirlerde çalışan psikologların maaşları daha yüksek olmaktadır. Bunun dışında:

 • Kurumsal kimliğe göre maaşlar değişmektedir. Anaokullarında çalışan psikologlar eğer tam zamanlı olarak çalışıyorsa 2500 – 5000 bin TL maaş almaktadır. Eğer yarı zamanlı olarak çalışılıyorsa bu noktada 1500 ve 4000 Bin TL arasında maaş alınmaktadır.
 • Okul ve kolejlerde çalışan psikologlar ise kurumsal kimliklerine göre kolejde hafta içi 5 gün çalışmaya bağlı olarak 3.000 ve 6.000 TL arası maaş almaktadır.
 • Özel şirketlerde ise dil şartı ve yetişkin terapisti uzmanlık alanları gerekmektedir. Psikiyatri hastanesi kapsamında hizmet veren kurumlar ise 3500 ve 4500 TL oranında maaş almaktadır. Klinik psikologlar ise polikliniklerde çalışmaya başlı olarak 3.500 TL ve prim alarak çalışmaktadır.
 • Psikiyatri dal merkezlerinde ise seans başına ücret alınmaktadır. Bu noktada lokasyon ve merkez maaş konusunda belirleyici olmaktadır.

Psikolog Maaşları 2019 Senesinde Nasıldır?

Psikolog maaşları 2019 devlet maaşları kamuda çalışan psikologlar için mezun olunan üniversite, sertifikalar fayda ve etki sağlamamaktadır. Kişinin kendini yetiştirmesi ve tecrübesi devlet kapsamında çalışan psikologların maaşlarını etkilememektedir. Devlette çalışan psikologların maaşları ise:

 • Yeni başlayan, en alt kademe psikolog maaşları 2019 senesinde: 3.395 TL olmuştur,
 • En yüksek kademe psikolog maaşları 2019 senesinde: 4.025 TL olmuştur.

Asgari ücretin 2010 TL olması ile beraber psikolog maaşları da artmıştır. Özel sektörde çalışan psikologların maaşları değişebilmektedir. Psikolog maaşları birçok faktöre göre değişmektedir. Türkiye şartlarında psikolog profesyonel psikoterapi hizmeti almak için yaklaşık olarak 15 – 40 bin arasında para harcanması gerekir. Bu noktada bir kişinin psikolog olabilmesi için büyük bir masraf harcaması gerekebilmektedir. Kişi ne kadar eğitimli ve yüksek seviyede ise maaşları da özel sektörde o denli artmaktadır. Özel kurumlarda çalışan psikologlar ile devlet kapsamında görev alan psikologlar arasında maaş farkı bulunur. Devlet kapsamında hizmet veren psikologlar aylık olarak 2 Bin ve 2 Bin 500 arası maaş almaktadır. Fakat psikoloğun kademesi arttıkça maaşı da yükselebilmektedir. Özellikle memur olarak çalışan psikologların avantajları daha fazladır demek mümkündür. Özellikle kendi kliniği olan psikologlar 5 Bin ve 20 Bin TL arasında maaş alabilmektedir. Yeni mezun olan kişilerin alacakları maaş daha düşük olmaktadır.

Psikolog Maaşları Özel Sektörde Nasıldır?

Psikolog maaşları özel sektör kapsamında değişmektedir. Çalışılan firma ve kişinin yeterlilikleri bu noktada belirleyici olmaktadır. Psikologların Türkiye standartlarında deneyim oranlarına göre ne kadar maaş alacağı 2019 senesinde aşağıdaki gibi belirlenmiştir. Yabancı dil ile beraber eğitim ve sertifika becerileri de etkili olmaktadır. Buna göre ise:

 • Yeni başlayan psikolog maaşı artı prim olmakla beraber: 2.570 TL ve 2.900 TL arasında değişmektedir.
 • 1 – 5 sene arası tecrübeli psikolog maaşı artı prim olmakla beraber: 2.900 – 3.950 TL arasında değişmektedir.
 • 5 ve daha fazla tecrübeli psikolog maaşı artı prim olmakla beraber: 3.950 ve üstü olmuştur.

Özel şirketler için öncelikli olarak uzmanlığını almış olan psikologlar istihdam edilmektedir. Özellikle yetişkin terapisi kapsamında uzman kişilerin işe alınması önceliklidir. Dil şartını öne süren kurumlar da oldukça fazla olmaktadır. Özel sektörde verilen maaşlar işverenin maaş politikasına göre değişmektedir. Bunun yanı sıra psikiyatri dal merkezlerinde ise 30 dakika boyunca 30 TL seans başı ödeme yapan kurumların olmasının yanı sıra bu ücret artabilmektedir. Genel olarak psikiyatri hekimin gözetimi kapsamında psikoterapi hizmeti sunan uzmanlara yaklaşık olarak 3500 TL verilmektedir. Bu noktada maaşlar lokasyona, merkezin kurumsal kimliklerine, psikoloğun mesleki yeterliliklerine ve danışan kişilerin yoğunluğuna göre ücretleri değişebilmektedir.

Psikolog Maaşları Neye Göre Belirlenir?

Klinik psikolog maaşları 2019 senesinde enflasyon oranlarına göre belirlenmiştir. Günümüzde psikologlar yalnızca terapilerde hizmet vermez. Genel olarak birçok şirket, insan kaynakları kapsamında bünyesinde kişi analizleri, firma için yönetim ve insan ilişkileri için bünyesinde özel olarak psikolog çalıştırmaktadır. Bu noktada yurt içi ve yurt dışında çalışan psikologlar maaşlarını farklı kriterlere göre almaktadır. Devlette çalışan psikologların maaşları belirli olurken, özel sektörde çalışan psikologlar ise yeterliliklerine göre maaş almaktadır. Genel olarak çalışma şekli ve çalışılan merkeze göre çalışma şartları değişmektedir. Psikologlar endüstri kuruluşlarında, özel şirketlerde, hastanelerde ve okullarda çalışma alanları bulabilmektedir. Bundan dolayı da maaşlar çalışılan merkeze göre değişmektedir.

 • Kamu kurumlarında çalışan psikologların maaşları ise 3.000 TL ve 4.500 TL arasında değişmektedir. Bu noktada deneyim ve alınan eğitim belirleyici olmaktadır.
 • Özel sektörlerde çalışan psikologların maaşları ise 2.500 TL ve 4.000 TL arasında değişmektedir.

Bu detayların yanı sıra özel sektörde çalışan psikologların kendi kliniklerini açma şansı bulunur.

Yurt Dışında Psikolog Maaşları Ne Kadar?

Yurtdışında psikolog maaşları Türkiye’de olduğu gibi çalışılan merkeze ve kişinin gelişim düzeyine göre değişmektedir. Türkiye’de psikologların geniş iş imkanı olması sayesinde hem devlette hem de özel sektörde çalışma fırsatı bulunmaktadır. Kamuda psikolog olarak çalışmak isteyen kişilerin ilk olarak KPSS sınavlarından geçer not alması gerekmektedir. Bu noktada her sene devlet tarafından belirli sayıda kadro açılmaktadır. Açılmış olan kadrolar genel olarak devlet hastanelerindeki psikolog gereksinimini gidermektedir. Sayıları ise ihtiyaçlara göre belirlenir. Doğu illerinde açık kadrolar için talep edilen KPSS puanları ise batıya göre daha az almaktadır. Bütün bunların dışında psikolog maaşları 2019 senesinde 4.000 ve 6.000 TL arasında değişebilir. Özel kurumlarda 2019 zamanlı psikolog maaşları işverenlerin maaş politikasına göre değişmektedir. Buna göre özel kurumlarda çalışan psikologların maaşları genel olarak 2 Bin ve 5 Bin TL arasında değişmektedir. Psikologlar, özel ya da kamu kuruluşlarında çalışmak yerine kişisel olarak kliniklerini açabilir. Bu noktada seans başına ortalama 300 TL ve 1.000 TL alabilmektedir.

Hemşire Maaşları Ne Kadar ?

İŞKUR Maaşları Ne Kadar?

Milletvekili Maaşları Ne Kadar?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM