Emeklilik

2020 PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 yılında PTT emekli kredi başvurusu için PTT şubelerine gidilmelidir. Şart olarak koşulan yaş sınırı dahilinde olmak ve emekli maaşı alıyor olmak gereklidir. Aynı zamanda PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden de başvuru formu doldurularak kredi başvurusu yapılabilmektedir.

PTT Emekli Kredisi Başvuru Koşulları Nelerdir?

PTT emekli kredisi için istenen koşullar aşağıda belirtilmiştir:

 • Emekli maaşlarında kesinti olmaması ve maaş üzerinde haciz olmaması gerekmektedir.
 • Kredi notunun düşük olmaması ve bankaların kara listesinde olmaması gerekmektedir.
 • Emekli maaşını PTT üzerinden alanlara verilmektedir. Kredi başvurusu yapmadan önce maaş transfer işlemi yapılabilmektedir. Maaş transfer işlemi yapmak isteyenler; Sosyal Güvenlik kurumuna giderek veya e-devlet sistemini kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilmektedirler.
 • Anlaşmalı bankaların her birinin kredi çekebilmek için koydukları yaş sınırının üst limiti farklı olmaktadır. Ancak 80 yaşından büyük emekliler kredi çekememektedirler.
 • Talep edilen kredi tutarına göre kefil veya ipotek istenebilmektedir.

PTT Emekli Kredisi Başvurusunda İstenen Evraklar Nelerdir?

PTT üzerinden emekli kredisi alacak olan kişiler; kimlik belgeleri, ikametgah belgeleri ve aylık düzenli gelirleri olduğunu kanıtlayan belge ile kredi başvurusu yapabilmektedirler.

PTT Emekli Kredi Başvurusu İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

PTT emekli kredisi için başvurular PTT şubelerine yapılmaktadır. Ancak anlaşmalı bankaların şubeleri üzerinden başvuru yapabilmek de mümkündür. PTT emekli kredisi için dijital bankacılık yöntemleri ile başvuru kabul edilmemektedir.

PTT Emekli Kredi Başvuru Değerlendirmesi Kaç Gün İçinde Sonuçlanır?

PTT emekli kredisi başvurusu yapanların başvuruları kurumun yoğunluğuna bağlı olarak kısa süre içerisinde sonuçlanmaktadır. Ortalama 2 iş günü süre verilmektedir.

PTT Emekli Kredisinin Geri Ödemesi Nereye Yapılmaktadır?

Anlaşmalı bankalar üzerinden PTT emekli kredisi alanlar, ödemelerini de kredi aldıkları anlaşmalı bankaya yapmalılardır. PTT’den kredi alanlar ise; kredi geri ödemelerini PTT’ye yapmalılardır.

PTT’nin Emekli Kredisi İçin Anlaşmalı Olduğu Bankalar Hangileridir?

PTT emekli kredisi alınabilecek olan ve PTT ile arasında protokol imzalanmış olan bankalar aşağıda sıralanmıştır:

 • Aktif Bank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Vakıfbank
 • ING Bank
 • Denizbank
 • Burgan Bank

Aktif Bank Aracılığı İle PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aktif Bank’tan PTT kredisi ile ilgili bilgi alabilmek için https://www.aktifbank.com.tr adresine giriş yapılmalıdır. Ardından bireysel menüsüne tıkladıktan sonra açılan sayfada N Kolay Krediler başlığından PTT Emekli Kredisi seçilmelidir. Emekli kredisi ile ilgili detaylı bilgiler bu kısımda yer almaktadır. Ayrıca emekli kredisi hesaplaması yaparak alınacak olan kredi için aylık ne kadar taksit ödeneceği belirlenebilmektedir.

Krediye başvuru yapabilmek için PTT şubesine giderek şubeden başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. 60 ay vade ile 10.000 TL kredi alınması durumunda; aylık %1.98 oranında faiz uygulanmaktadır ve 50 TL kredi tahsis ücreti talep edilmektedir. Aylık talep edilen taksit tutarı ise; 314.45 TL olmaktadır.

Denizbank PTT Emekli Kredi Başvurusu İçin Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Denizbank’ın PTT emekli kredisi hakkında bilgi alabilmek için https://www.denizbank.com adresine giriş yapılması gerekmektedir. Ana sayfada bulunan bankacılık menüsü aracılığı ile bireysel krediler seçilmelidir. İhtiyaç kredileri seçildikten sonra PTT İhtiyaç Kredisi butonuna tıklanmalıdır. PTT kredisi için gerekli olan evraklar, hesaplama aracı ve kredi ile ilgili çok soruların sorulan cevapları bu sayfada bulunmaktadır.

Denizbank PTT emekli kredisi hesaplama örnekleri aşağıda verilmiştir:

 • 30.000 TL krediyi 60 ay vade ile alan Denizbank müşterileri; aylık %1.59 faiz oranı ile 843.92 TL taksit ödemesi yapmalılardır. 150 TL kredi tahsis ücreti gerekmektedir.
 • 36 ay vade ile 30.000 TL kredi alınması durumunda; 150 TL kredi tahsis ücreti talep edilmektedir. Alınan krediye aylık %1.59 oranında faiz uygulanmaktadır. Aylık ödenmesi gereken taksit tutarı, 1.159,67 TL’dir.

Türkiye Ekonomi Bankası PTT Emekli Kredisinin Detayları Nelerdir?

TEB üzerinden PTT kredisi almak için PTT şubesi üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak TEB’in PTT kredisi için sunduğu şartları görüntüleyebilmek için https://www.teb.com.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir. Ana sayfadaki krediler menüsüne girilmelidir. İhtiyaç kredileri başlığı seçilmelidir ve PTT’den TEB Jet Kredi butonuna tıklanmalıdır. Açılan sayfada kredinin özellikleri bulunmaktadır. Kredi hesaplaması yapabilmek için TEB şubesi ile iletişime geçilmelidir. 70 yaş ve altındaki kişilere kredi verilmektedir. 2.500 TL’den 40.000 TL’ye kadar TEB Jet Kredi alınabilmektedir.

Burgan Bank PTT Emekli Kredisinin Ayrıntıları Nelerdir?

Burgan Bank’ın PTT kredisi ile ilgili detaylara ulaşabilmek ve hesaplama yapabilmek için https://www.burgan.com.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir. Ana sayfadaki krediler menüsünden ihtiyaç kredisi seçilmelidir. PTT İhtiyaç Kredisi seçeneği seçilmelidir. Açılan sayfada ihtiyaç kredisinin özellikleri bulunmaktadır. 3.000 TL’den 9.999 TL’ye kadar olan kredi başvurularında aylık %2.86 oranında, 10.000 TL’den 19.999 TL’ye kadar olan krediler için %2.47 oranında, 20.000 TL ile 55.000 TL arasında kredi alımları için aylık %2.35 oranında faiz uygulanmaktadır.

Burgan Bank PTT emekli kredisi örnek hesaplamaları şu şekildedir:

 • 60 ay vade ile 55.000 TL kredi alınması durumunda; aylık %2.35 oranında faiz uygulanmaktadır ve 1.911 TL taksit ödemesi yapılmalıdır. Kredi tahsis ücreti ise, 275 TL olmaktadır.
 • 40.000 TL PTT kredisi aylık %2.35 faiz oranı ile 60 taksit ile alınır ise; aylık 1.390 TL taksit ödenmelidir. 200 TL kredi tahsis ücreti talep edilmektedir.
 • 10.000 TL kredinin 60 taksit ile alınması durumunda; 50 TL kredi tahsis ücreti alınmaktadır. Aylık 359 TL taksit ödenmelidir. %2.47 faiz uygulanmaktadır.

Vakıfbank PTT Emekli Kredisinin Özellikleri Nelerdir?

Vakıfbank’tan PTT emekli kredisi almak isteyenlerin bilmesi gereken kredi özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Vakıfbank’tan PTT kredisi alacak olanların emekli maaşlarını Vakıfbank üzerinden almaları durumunda, alacakları krediye uygulanan faiz oranında indirim yapılmaktadır. Emekli maaşını PTT üzerinden alanlara %1.12 oranında faiz uygulaması yapılırken, Vakıfbank’tan alanlara %1.05 oranında faiz uygulanmaktadır.
 • 3 aydan 60 aya kadar vade seçeneği ile kredi verilmektedir.
 • 40.000 TL kredi 60 taksit ile alınır ise; 954.12 TL taksit ödemesi talep edilmektedir. Aynı vade seçeneği ile 30.000 TL kredi alınır ise; aylık ödenmesi gereken taksit tutarı 715.59 TL olmaktadır.

ING Bank PTT Emekli Kredisinin Nitelikleri Nelerdir?

ING Bank’tan PTT emekli kredisi alabilmek için başvuruların PTT şubesi üzerinden yapılması gerekmektedir.

PTT ile yapılan anlaşmaya göre kredinin detayları ise şöyledir:

 • En az 1.000 TL ve en fazla 45.000 TL PTT emekli kredisi vermektedir.
 • Minimum 3 ay ve maksimum 60 ay taksitlendirilebilmektedir.
 • ING Bank’tan kredi almak isteyenler için yaş sınırı bulunmaktadır. 75 yaşa kadar emeklilere kredi verilmektedir.
 • Alınan kredi tutarına ve uygulanan vade seçeneğine göre değişmekle beraber; faiz oranları %2.24 ile %2.74 arasında değişiklik göstermektedir.
 • Kredi alabilmek için hayat sigortası yapılması gerekmektedir. Ayrıca alınan tutarın %0.5’i oranında kredi tahsis ücreti ödenmelidir.
 • 60 ay vade ile 40.000 TL kredi alındığında; 1.350 TL taksit ödemesi istenmektedir. 40.000 TL kredi 36 ay vade ile alınır ise; bu tutar 1.748 TL’ye çıkmaktadır.

Emekli Maaşı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emeklilik Hesaplama İle İlgili Soru ve Cevaplar

3600 Günden Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu