Sosyal Yardım Platformu

PTT Fakirlik Maaşı Sorgulama

26.12.2017
PTT Fakirlik Maaşı Sorgulama

Fakirlik maaşı; ihtiyaç sahibi, dar gelirli, kimsesiz, yoksul insanlara verilen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Belediyeler tarafından verilen bir maddi yardım desteğidir. Genellikle Belediyelerle işbirliği içinde olan (SYDV) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından araştırmalar incelemeler ve belirlemeler sonucu kişilere verilmektedir. Sigorta ile herhangi bir bağı bulunmayan evinde sigortalı bir birey olmayan herkese bu imkan sağlanmaktadır. Konumuza değinecek olursak PTT Fakirlik Maaşı Sorgulama nasıl olur bunu alt başlıkta size açıklayalım.

PTT Fakirlik Maaşı

PTT Fakirlik Maaşı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Belediyeler tarafından fakirlik maaşı düzenlemeleri yapılarak, gerekli araştırmalar, incelemeler ve sonucu tetkikler sonucu verilmeye başlanmaktadır. Bu tetkikler ile kişi gerçekten ihtiyaç sahibi midir, (ki muhtaç olanlara ulaşsın düşüncesiyle)  herhangi bir gelire sahip midir, evde sahip olan bir birey var mıdır, evde verilecek maaş yeterli midir belirlenir. Bu araştırmaların haricinde eğer maaş yeterli gelmezse SYDV öncülüğünde başka yardımlar yapılarak ihtiyaçlara el uzatmaya çalışmaktadırlar.

Fakirlik maaşı konusunda PTT bizim yanımızda olan bir kurumdur. Bu kurumdan maaşlar yatırılarak alınarak her iki tarafın da ihtiyacı görülmektedir. Peki, bu yardım için, alacak olan kişi neler yapmalıdır? Eğer PTT’den bu yardımı alacaksanız bunun için size en yakın PTT kurumuna gidebilirsiniz. PTT kurumları hemen hemen her ilçe de bilindik bölgelerde yer almaktadır.

fakirlik maasi nasil alinir

fakirlik maasi nasil alinir

PTT Fakirlik Maaşı Sorgulama

Öncelikle işe PTT’yi bahsettiğim yollarla bulmakla işe koyulacaksınız. PTT bulunduktan sonra adınıza herhangi bir maaş  yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer adınıza bir ödenek var ise maaşınızı yatmıştır ve dilediğiniz gibi ihtiyaçlarınız için bunu değerlendirebilirsiniz. Böylece bir ihtiyaç sahibi insana da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Belediyeler çabaları sonucu ulaşmış olurlar ve yeni yardımlar için hevesle yola koyulmaya başlayacaklardır.

Fakirlik maaşı yardımı alan ihtiyaç sahibi insanlar ve bu yardım ile bilgisi olanlar ihtiyacı olup almayanlara da bilgi verirlerse onlar da buna vesile olup Allah katında sevap kazanacaklarını unutmamalıdırlar. Unutulmamalıdır ki insanlık var olduğu sürece her zaman ihtiyaç sahibi insanlar olacaktır ve ihtiyaçlar karşılandığı sürece zamanı gelince onlar da başkalarının ihtiyaçlarını karşılayacaklardır.

Konuya şunu da ayrıca eklemek istiyorum. Bu yardımı isteyen fakirler Ziraat Bankası aracılığı ile de bu yardımdan faydalanabilir. Yazımı görmek için Ziraat Bankası Fakirlik Maaşı Sorgulama adlı yazımı da okuyabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Rabia dedi ki:

  9 aylık evliyim calismiyorum gebeyim 7 aylık esimde çalışmıyor üniversiteyi daha bitirmedi sınavları kalmış onlara calisiyor oda çalışmıyor başvuru yapsam alirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz

 2. Rabia dedi ki:

  Eşimle 9 aydır evliyim calismiyorum gebeyim 7 aylık esim çalışmıyor kpssye hazirlaniyor basvuru yapsam alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın komisyon onay verirse alabilirsiniz

 3. Pınar dedi ki:

  Ben sosyal hizmetten hane yardımı alıyorum iki ayda bir 500tl her aldığında ziraat banka hesaba yatıyo ATM sen çekiyordum şu anda para yatmış edevlet ten teslim edilebilir yazıyo hesabıma baktığımda bakiye yatmamış peki ben maaşımı nerden alabilirim. Yardım lütfen.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, eğer kurum banka değişikliği yapmamışsa yine aynı bankadan alırsanız. E-devlette teslim edilebilir yazsa da bazen kurum ödeme talimatını geç verebiliyor

 4. betul dedi ki:

  Pttden bana mesaj geldi 543 tl fakirlik maasinizi cekebilirsiniz diye fakat ayligi cekmeye gittigimiz zaman 430 tl para verdiler. Neden gosterilen parayi bize tam olarak vermediler .

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, PTT’den hesap ektresi isteyip nereye kesildiğini öğrenebilirsiniz.

 5. Esra Özgüneş dedi ki:

  Merhaba 3 kardeş yaşıyoruz ve engelli kardeşime bakıyorum bakım maaşı alıyorum ama yetmiyor 1180 tl .fakirlik maaşı alma şansım varmı ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kişi başı gelir asgari ücretin 3’te birinden düşük olduğu durumlarda fakirlik maaşı veriliyor. Başvurunuzu yapın, komisyon onay verirse alabilirsiniz.

 6. Zuhal dedi ki:

  Acaba yardim parasi aylik mi yok 3aylik mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımları tek seferlik Vakıflar Genel Müdürlüğünden verilen fakirlik maaşı aylık olarak verilmektedir

 7. Ayşen çulhaoglu dedi ki:

  yeşil kartlıyım evde maaş alan yok 3kızımla beraber 5 kişiyiz evim benim değil ben ptt maaşı alabilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, başvurunuzu yapın yüksek ihtimalle alabilirsiniz.

 8. Gizem dedi ki:

  Mrblar ben bugun aldım fakirlik maaşını 500 lira bu her aymı verilecek yoksa bikereliginemi acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sosyal yardım kapsamında verilen maaşlar aylığa çevrildi. Bundan sonra aylık alırsınız.

  2. Yasemin dedi ki:

   Merhaba ben 2018 ocakta sosyal yardim icin basvurmustum subat sonuna dogru 3 ayda bir 300 lira yardimi baslatildi kasim ayinda yatmasi gerekirken yatmadi e devletime girdigimde 3 kere aldigim 3 ayliklar görünüyo en son aldigim 400 lira idi kapsam disi yaziyo bunu anlayamadim hepsinin sonunda bide ne yapmam gerek ayrica dulum cocugum ufak babamdan sigortaliyim maasim falanda yok gunu birlik ev temizligine falan gidiyorum cocugumu yanima alip is cikarsa ne yapmaliyim

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilgili kuruma müracaat ederek detaylı bilgi alın. Eğer yardım kesildiyse tekrar müracaat edin.

 9. Firdevis Sugölü dedi ki:

  Ben eşimden 2 yıl önce ayrıldım nafakaya karar verildi lisede alamıyorum herhangi bar gelirim yok karşımdan kış ve boyun fıstığı ameliyatları oldum 3 ay kadar önce evim kira sol bileğini soba yakacağım hazırlarken kestim lenton damarların koptu çalışmıyorum dul maaşına alamıyorum ne yapmalıyım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, nafaka için bir hukukçuyla konuşmanızda yarar var. 2 ayda bir verilen dul maaşı için başvuru yapabilirsiniz. Market ihtiyaçlarınız içinde sosyal kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

 10. Alev dedi ki:

  Ne olur yardım 4 çocuğum içinıkızlerım var madde bagımlısı yardımım YÖK ne olur bor el