E-Devlet

PTT Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

PTT gitmeden E-devlet şifresi almak mümkündür. E-devlet şifresi, vatandaşların e-devlet kapısına giriş yapabilmesini ve bu hizmetlerden online olarak faydalanmasını sağlar. E-devlet kapısı hem kurumlara ait işlemleri yapabileceğiniz hem de fatura ödeme işlemlerinden faydalanabileceğiniz geniş kapsamlı bir dijital platformdur. Ancak sisteme giriş yapabilmek için E-devlet şifresi gerekmektedir.

E-Devlet Şifresi Alma Nasıl Olur?

E-devlet şifresi almak için vatandaşların PTT şubelerine başvurması gerekmektedir. Hiçbir şekilde daha önce e-devlet şifresi almamış kişiler, herhangi bir PTT şubesine gitmelidir. PTT şubesine gittikten sonra vatandaşların kimlik beyanı yapması gerekmektedir. Kimlik kartını gösteren tüm vatandaşlar E-devlet şifresini 2 TL karşılığında satın alabilmektedir.

E-devlet şifresi olmadan da sisteme giriş yapılabilir. bu yöntemler ise:

 • Mobil imza,
 • Elektronik imza,
 • İnternet bankacılığı olmaktadır.

E-Devlet Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

E-devlet şifresi online olarak değiştirilebilmektedir. Şifre değiştirme işlemleri yapmak için:

 • İlk olarak turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ taraftaki isminizin yazdığı alana tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden ‘’Şifre ve Güvenlik Ayarlarım’’ bölümüne tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından eski şifrenizi yenisi ile saniyeler içerisinde değiştirebilirsiniz.

E-devlet Şifresi Alma Ücretsiz Nasıl Yapılır?

E-devlet şifresini ücretsiz olarak almanız mümkün değildir. E-devlet şifresi online olarak satın alınabilen ya da ücretsiz olarak edinebilen bir sistem değildir. Bunun öncelikli sebebi ise güvenliktir. 2. Şahısların başkaları adına e-devlet sistemine giriş yapmasını engellemek için şifreler belirli bir ücret karşılığında satışa sunulmaktadır.

Bu ücret ise 2 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücreti veren ve TC kimliğini beyan eden tüm vatandaşlar, herhangi bir PTT şubesi üzerinden e-devlet şifresi satın alabilmektedir.

E-Devlet Şifremi Unuttum, Ne Yapmam Lazım?

E-devlet şifresini unutan vatandaşlar, PTT şubesine gitmeden e-devlet şifresini yenileyebilir. Bunun için izlenmesi gereken adımlar:

 • Vatandaşların e-devlet kapısını açması gerekmektedir. Bu alan üzerinden ‘’Şifremi Unuttum’’ alanına tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından talep edilen kimlik tipi, TC kimlik numarası, Seri numarası, Cüzdan numarası, yakına ait TC kimlik numarası gibi detayları bilgileri girmek gerekmektedir.
 • Ardından sayfanın altında yer alan güvenlik kodunu girmeniz gerekmektedir.
 • Daha sonra anne adı, baba adı gibi bilgileri de sisteme girmeniz gerekmektedir.
 • Bu bilgileri veren vatandaşların e-devlet sistemine kayıtlı olan cep telefonlarına doğrulama kodu gelecektir. Bu kodu sisteme girdikten sonra yeni e-devlet şifresini oluşturabilirsiniz.

PTT’ye Gitmeden E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

PTT’ye gitmeden e-devlet şifresi almanız mümkün değildir. Ancak PTT’ye gitmeden e-devlet sistemine giriş yapmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. PTT gitmeden E-devlet şifresi almadan sisteme girmek için:

 • İnternet bankacılığı müşterisiyseniz, giriş.turkiye.gov.tr/giris/banka-giris adresine tıklamanız gerekmektedir.
 • Müşterisi olduğunuz banka üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra e-devlet kapısı açılacaktır.
 • Bunun dışında sisteme giriş yapmak isteyen vatandaşların PTT şubelerine giderek şifre satın alması da mümkündür.

E-Devlet Kaydı Nasıl Yapılır?

E-devlet kaydı yaptırmak için başvuru yapmak ya da form doldurmak gerekmemektedir. E-devlet sisteme kayıtlı olmak için e-devlet şifresi satın almak yeterlidir. Her TC vatandaşının tüm bilgileri e-devlet sistemine kayıtlıdır. E-devlet sistemine giriş yapmak ve kaydı açmak için:

 • Vatandaşlar ilk herhangi bir PTT şubesine giderek e-devlet şifresi satın almalıdır.
 • Ardından e-devlet kapısına giriş yapmalıdır.
 • Sisteme kayıt olmak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapmak gerekmektedir.
 • Sisteme ilk kez giren vatandaşlardan mail adresi ve cep telefonu doğrulaması talep edilmektedir.
 • Sisteme kullandığınız mail adresi ve cep telefonu numarasını yazmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Ardından şifrenizi yeniledikten sonra e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

Telefonla E-devlet Şifresi Alma Mümkün mü?

Telefon üzerinden e-devlet şifresi almak mümkün değildir. E-devlet kapısı, vatandaşların tüm özel bilgilerini içeren ve bu sebeple bir banka güvenliğinde korunan bir alandır. Bu alana giriş yapabilmek için her vatandaşa özel e-devlet şifresi hazırlanmıştır. Bu şifreler olmadan sisteme giriş yapabilmek mümkün değildir.

Özellikle telefon üzerinden şifre satın almak söz konusu değildir. Bunun için vatandaşların herhangi bir PTT şubesine giderek, e-devlet şifresi satın almak için başvurması gerekmektedir.

E-Devlet Şifresi Nereden Alınır?

E-devlet şifresi satın almak isteyen vatandaşlar, PTT şubelerine gitmelidir. Herhangi bir PTT şubesi üzerinden e-devlet şifresi satın alabilirsiniz. E-devlet şifresi satın almak için:

 • Size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekmektedir. İkamet ettiğiniz ya da yaşadığınız konumdaki PTT şubesine gitmenize gerek yoktur.
 • PTT şubesine gittikten sonra yetkililere başvurarak kimlik kartınızı teslim etmeniz şifreyi satın almak için yeterli olacaktır.

E-Devlet Şifresi Alma SMS ile Nasıl Yapılır?

E-devlet şifresi alma SMS üzerinden yapılmamaktadır. E-devlet kapısı yüksek güvenlik önlemleri gerektiren bir sistemdir. Bundan dolayı da PTT üzerinden verilen şifreler de kimliğin ibraz edilmesi ile verilmektedir. Şifrenin unutulması ya da yeni bir şifre satın alma durumlarında yalnızca PTT hizmet vermektedir.

Şifreyi PTT’nin dağıtmasının en önemli sebebi budur. PTT, Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde hizmet veren bir devlet kurumudur. Bundan dolayı da tüm vatandaşların PTT şubelerine ulaşması hedeflenmektedir.

PTT E-Devlet Şifresi Alma İnternetten Nasıl Alınır?

PTT’ye gitmeden e-devlet şifresi satın alma işlemleri internet üzerinden yapılamaz. İnternet üzerinden yalnızca e-devlet şifresi olan ancak şifresini unutan vatandaşlar yenileme işlemlerini yapabilmektedir. Şifresini unutan kişiler, nüfus bilgilerini girerek, cep telefonlarına gelen doğrulama kodu üzerinden PTT’ye gitmeden şifre değiştirme işlemlerini yapabilmektedir. Ancak yeni bir şifre satın alma işlemleri telefon, internet ya da faks yoluyla kesinlikle yapılmamaktadır.

Evinden çıkamayan vatandaşların birinci dereceden akrabaları, sağlık raporu ile beraber PTT şubesine vekalet başvuru yapabilir ve e-devlet şifresini satın alabilir. Ancak PTT bunun için heyet kurulu imzalı bir sağlık raporu talep etmektedir. Aksi durumlarda şifre satın almak mümkün değildir.

E-Devlet Giriş SSK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

E-devlet sistemine giriş yapmak için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi yeterlidir. Sisteme giriş yapan vatandaşların hizmet dökümü alması için izlemesi gereken adımlar ise:

 • Vatandaşların e-devlet sistemine giriş yapması gerekmektedir.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu kategorisi üzerinden Hizmet Dökümü alanına tıklamak gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden Bağkur 4B, Emekli Sandığı 4C ve SSK 4A hizmet dökümü alanları yer almaktadır.
 • Bu alan üzerinden gerekli sorgulamalar yapılmaktadır.

E-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden miras sorgulama işlemleri online olarak yapılabilmektedir. Ancak bu işlemlerin yapılması için e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşların sisteme giriş yapması mümkün değildir.

Bunun dışında PTT gitmeden E-devlet şifresi alma işlemleri de mümkün değildir. Bu sebeple miras sorgulama yapmak için:

 • İlk olarak vatandaşların herhangi bir PTT şubesine gitmesi gerekmektedir.
 • E-devlet şifresi satın alan vatandaşlar, sisteme giriş yapabilir.
 • Ardından arama bölümüne ‘’Miras’’ yazmak yeterli olacaktır.

Bu sayfa üzerinden miras sorgulama aşamalarını tamamlayabilirsiniz.

E-Devlet’ten Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Kapısı Şifremi Unuttum ? Şifre Değiştirme

E-Devlet Emeklilik Hesaplama, Sorgulama Nasıl Yapılır

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu