Banka Kredileri

PTT HGS İptali Nasıl Yapılır, İstenen Evraklar Nelerdir ?

HGS iptal işlemleri için PTT şubelerine gidilmesi ve şube üzerinden iptal talebinin oluşturulması gerekir. HGS kayıtlarının kapanması ve etiketlerin geçersiz sayılması amacıyla, PTT merkez ve iş yerlerinde detaylı işlem yapılmaktadır. HGS bantlarının aktif kaldığı her süre için, kişiler adına ödeme çıkmakta ve güncel vergilendirmeye dahil edilmektedir. HGS etiketlerinin bloke edilmesi ya da tam olarak kapatılması için hesap sahiplerinin PTT şubelerine başvurması gerekir. HGS iptal işlemlerinin özellikleri ve HGS kapsamında merak edilen tüm işlemler, yazı içerisinde detaylıca ele alınmıştır.

PTT HGS İptali Nasıl Yapılır?

HGS etiketlerini iptal etmek için PTT müdürlük ya da şubelerine gidilmesi gerekir. HGS etiket tiplerinin tamamı için PTT üzerinden iptal ya da aktarım işlemleri yapılabilir. Kimlik kartı ve HGS etiketiyle birlikte PTT şubesine gidildikten sonra, HGS bantlarının aktifliğine son verilebilir. HGS etiketleri iptal edildikten sonra, 7 gün içerisinde bantlar kullanıma kapatılacaktır. HGS etiketlerinden yeni bir tane almak istemeyen kişiler, iptal ettirdikleri HGS etiketinin bakiyesini 1 ay sonra çekebilir. PTT şubelerinden alınacak HGS bakiyeleri, isteğe göre PTT hesaplarına yatırılmaktadır.

HGS bantlarının kayıtlı olduğu araçlar satıldığında, HGS etiketlerinin çıkartılması ve anında iptal ettirilmesi gerekir. HGS etiketleri iptal edilmezse, aracın yeni sahibi tarafından aynı bantların kullanılma ihtimali bulunmaktadır. HGS iptal işlemleri için PTT şubelerinde şahsi başvuru yapılması gerekli görülmüştür. HGS etiketlerini iptal etmek yerine, etiketlere ait plakalarda güncelleme yapılabilir. Yeni araç plakası için güncelleme başlatıldıktan sonra, HGS etiketleri sorunsuz şekilde kullanılmaktadır. HGS plaka güncelleme işlemleri, HGS iptal işlemlerine göre daha kısa sürede tamamlanmaktadır.

HGS Otomatik Ödeme Talimatı Verilir Mi?

HGS üzerinden otomatik ödeme talimatı vermek için kredi kartı ya da banka kartları kullanılmaktadır. PTT posta çeki hesapları kullanılarak da HGS iptal talepleri oluşturulabilir. Bankalar tarafından verilen HGS etiketleri için bankalar üzerinden otomatik ödeme talimatı oluşturulmalıdır. Banka ile iletişim kurulduktan sonra, HGS etiketlerinin aylık ödemeleri kartlar üzerinden gerçekleştirilebilir. Tek bir araç için alınan ve araç plakasına ait olan HGS etiketleri, farklı plakalı araçlarda kullanılamamaktadır. Araçların plaka bilgileri kayıtlı olduğundan, farklı araçlarda kullanıldığı tespit edilen HGS etiketleri iptal edilmekte ya da sahiplerine yaptırım uygulanmaktadır.

HGS Etiketlerindeki Bakiyeler Aktarılabilir Mi?

HGS bantlarının içerisinde yer alan bakiyeler, PTT iş yerleri üzerinden farklı HGS hesaplarına aktarılmaktadır. Eski HGS etiketi iptal edildikten sonra, yeni HGS bantlarına tüm bakiyelerin açılması için talimat verilmektedir. HGS bantlarının iptal edilmesi ve bakiye aktarım talebinin oluşması durumunda, 7 gün içerisinde tüm bakiyeler karşı etikete aktarılacaktır. Bankalar tarafından verilen HGS etiketlerinde, bakiye aktarım işlemi için bankalarla irtibat kurulması ve bakiye aktarım talebinin oluşturulması gerekmektedir.

PTT HGS Etiketi Almak İçin Hangi Evraklar İstenir?

HGS etikti başvurusu için PTT ve bankalar tarafından talep edilen evraklar, aşağıda sırasıyla ele alınmıştır:
  • Başvuru yapmak isteyen araç sahibinin kimlik fotokopisi
  • Araçlara ait ruhsatların aslı ve birer fotokopisi
  • Kurumsal araçlar için kurum temsil belgeleri

Belirtilen evraklar tamamlandıktan sonra, PTT şubelerine gidilerek HGS etiketi başvurusu yapılabilir. HGS etiketlerinin alınması esnasında, araç türüne göre farklı tutarda harç bedeli talep edilecektir. Kiralık araçlar adına HGS etiketi almak için araçların güncel sözleşme belgeleri de PTT şubelerine götürülmelidir. Sözleşmesi olan kiralık araçlar adına, kısa süreli HGS etiketleri alınmaktadır. HGS etiketi almak için talep oluşturulduktan sonra, etiketler aktif hale getirilmekte ve araçlarda kullanılmaktadır.

Nikâh İşlemleri İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kredi Kartımdan İnternetten Harcama Yapılmış

Su Aboneliği için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu