PTT Kargo Takip İsimle Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

PTT isimle sorgulama yaparak kargo takibi nasıl yapılır ve nereden öğrenilir sorusu son dönemde internette hakkında en çok araştırma yapılan konular arasında yer alıyor. Ülkemizde bir özel kargo şirketleri ile rekabet halinde olan PTT, PTT Kargo hizmetiyle uzun süredir vatandaşlara taşımacılık alanında hizmet sunmaya devam etmektedir. Birçok vatandaş için hem uygun fiyatlı oluşu hem de geniş ulaşım ağına sahip olmasıyla tercih sebebi olan PTT Kargo, aynı zamanda lojistik sektöründe rekabet ettiği özel şirketler gibi yenilikçi hizmetlere de imzasını atmaktadır. Son olarak kargo takip uygulamasını müşterilerinin hizmetine sunan PTT bu işlemin nasıl kolay bir şekilde gerçekleştirilebileceğini de kamuoyuna duyurmuştur. Bu yazımızda PTT kargo takip işlemelerini nasıl ve nereden gerçekleştirebileceğiniz hakkında faydalı bilgileri bulabilirsiniz.

PTT Kargo Takip ve Barkod Sorgulama Nedir?

Son dönemde ülkemizde lojistik alanında faaliyet gösteren taşımacılık şirketleri, müşterilerine faydalı hizmetler sunarak onların beğenisini kazanmaya gayret ediyor. Kargo takip hizmetleri de müşterilerden gelen yoğun talepler doğrultusunda hayata geçirilen projeler arasında yer alıyor. Ülkemizin en başarılı ve en çok tercih edilen taşımacılık şirketlerinden biri olan PTT’de bu işlemleri müşterilerine sunarak bu alanda rakiplerinden geri kalmıyor.

PTT Kargo sorgulama, PTT aracılığıyla hedefe gönderilen kargoların takibini yapmak için müşterilerin hizmetine sunulmuş bir işlemdir. Söz konusu kargo sorgulama işlemleri ile müşteriler kendilerine ulaşması için PTT tarafından yola çıkarılan kargo hakkında;

  • Gönderilerin yola çıkıp çıkmadığı
  • Gönderi PTT kargo tarafından yola çıkarıldı ise mevcut durumda hangi aşamada olduğu
  • Gönderinin alıcı tarafından teslim alınıp alınmadığı ile ilgili sonuç bildirimi

gibi bildirimler ile kargonun iletilmesi konusunda hangi aşamada olduğu net bir şekilde öğrenilebilmektedir.

Teknolojinin gelişmesi ve bilgisayar, tablet, akıllı telefon ve benzeri internete bağlanan aygıtların geniş kitlelere ulaşmasının akabinde bu tür hizmetler ortaya çıkmaktadır. Bu sayede gönderilen kargomuzun bile hangi aşamada olduğu ve iletilmesi gereken kişiye iletilip iletilmediği hakkında detaylı bilgilere ulaşabiliyoruz. Eskiden sadece posta hizmeti veren PTT şirketi de son yıllarda lojistik sektörüne el atmasıyla kargo gönderi işlemlerinde de önemli bir yol kat etmiş durumda. Özellikle uygun fiyatlı olmasıyla müşteriler tarafından ilk tercih olarak görülen PTT hem yurt içi hem de yurt dışı birçok kargo ve taşımacılık işlemlerini başarıyla yerine getirmektedir. Dolayısıyla son dönemde teknolojiyi de adapte ederek müşterilerine sunduğu bu hizmetler arasında PTT yurt dışı kargo takip işlemleri de yer almaktadır.

PTT Kargo Takip ve Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT aracılığıyla kargo gönderim işlemi yaptıysanız, kargonuzu hem yurt içi gönderimlerde hem de yurt dışı gönderimlerde kolaylıkla takip edebilmek için firma tarafından size iki farklı yol sunuluyor. PTT’nin müşteri memnuniyeti ile hizmete açtığı bu uygulamada, kargo gönderim işlemleri için PTT Kargo’yu seçen müşterilere firma bir barkod numarası tahsis ediyor. Bu barkod numarası kullanarak PTT kargodan hizmet alan vatandaşlar kolaylıkla kargo takip ve kargo sorgulama işlemlerini yerine getirebiliyorlar. Bunun için müşterilere internet üzerinden sunulan iki yöntemden söz etmek mümkün.

PTT Resmi İnternet Sitesi Üzerinden Kargo Sorgulama Yapmak

PTT kargo tarafından size verilen ve kargonuza ait olan barkod numarasını kullanarak kargonuzun mevcut durumda nerede olduğuna dair net bilgiler elde edebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için PTT şirketinin resmi internet sitesine giriş yapmanız gerekiyor. Bunun ardından ana sayfa üzerinde yer alan “Gönderi Takibi” bağlantısına tıklamanız ve bunun akabinde açılan sayfaya size gönderilen barkod numarasını doğru ve eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekiyor. Barkod numarasını girdikten sonra sayfada yer alan güvenlik kodunu da aynı şekilde doğru ve eksiksiz olarak ilgili alana yazdıktan sonra “Sorgula” butonuna tıklamanız yeterlidir. Böylece kargonuzun mevcut durumda hangi aşamada olduğu hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Kargo takip PTT işlemlerini dilediğiniz zaman gerçekleştirerek kargonuzun son durumunun güncel olarak takip edebilir ve kargonuzun ne zaman hedefine teslim edeceği konusunda duyduğunuz endişelerden sıyrılabilirsiniz.

E Devlet Kapısı Üzerinden Kargo Sorgulama Yapmak

PTT kargodan hizmet alan müşteriler, PTT resmi internet sitesinde yapılan işlemin bir benzerini e-Devlet kapısı sisteminde de gerçekleştirebilirler. Ülkemizde teknolojik gelişmelerin artması ve internet kullanımının yaygınlaşmasının akabinde e-Devlet kapısı sistemi devreye sokulmuş ve birçok devlet kurumu ile özel kuruluşlar, bu sistem üzerinden elektronik hizmet vermeye başlamıştır. İşte bu tür kurumlar ve firmalar arasında bulunan PTT’de e-Devlet kapısı hizmeti aracığıyla müşterilerine kargo sorgulama imkanı sunmaktadır.

E-Devlet üzerinden PTT kargo takip sorgulama yapmak isteyen müşteriler öncelikle e-Devlet kapısı sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. Bilindiği üzere bu sisteme giriş sadece T.C kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile yapılabilmektedir. Söz konusu sisteme ilk defa giriş yapacaksanız eğer adınıza tahsis edilmiş özel e-Devlet şifrenizi size en yakın PTT şubesinden satın alabilirsiniz. Bu şifre içinde bulunduğumuz 2019 yılı itibarıyla 4 TL karşılığında vatandaşlara sunulmaktadır. Bu şifreyi aldıktan sonra T.C kimlik numaranızı da yazarak e-Devlet sistemine giriş yapabilir, şifremi değiştirmek istiyorum diyerek de kendinize yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.

E-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra isterseniz e-Hizmetler menüsü içinden PTT işlemlerine gelebilir isterseniz de ana sayfa üzerinde yer alan arama çubuğuna “PTT kargo takip” yazarak sorgulama sayfasına giriş yapabilirsiniz. Sorgulama sayfasına da girdikten sonra yapmanız gereken aynı PTT resmi web sitesinde olduğu gibi şirket tarafından size verilen barkod numarasını ilgili alana yazdıktan sonra “Sorgula” butonuna basmak. Böylece anlık olarak kargonuzun ne durumda olduğu konusunda detaylı bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

PTT Barkod Numarası Olmadan Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT Kargo şirketinin hizmeti olan barkod numarası ile sorgulama dışında müşterilerine isimle de kargo takip işlemleri yapma fırsatı sunmaktadır. Buna göre PTT tarafından size verilen barkod numarasına sahip olmasanız bile kargo teslimi yapan kişi olarak ad soyad bilgilerinizle kargonuzun mevcut durumda hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için özel bir internet sitesi sayfası veya online hizmet bulunmamaktadır. PTT kargo takip isimle sorgulama işlemlerini yalnızca 1 şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

PTT İsimle Kargo Sorgulama Yapmak

PTT kargoda isimle sorgulama yapmak için 444 1 788 numaralı PTT Müşteri İlişkileri telefon hattını aramanız gerekmektedir. Bu hattı aramak, aradığınız hattın tarife ücreti üzerinden ücretlendirilmektedir. Ancak GSM hattı ile arıyor ve her yöne hediye konuşma dakikasına sahipseniz, ücretlendirmeniz her yöne dakika limitinizden düşürülerek yapılmaktadır.

Telefonda sizi yönlendiren sekterin direktiflerine uyarak önce 3’e sonra da 1’e basmanız gerekmektedir. Böylelikle posta işlemleri menüsüne giriş yaptıktan sonra müşteri temsilcisine bağlanmak için kısa süre beklemeniz gerekmektedir. Müşteri temsilcisi hatta düştükten sonra adınızı, soyadınızı ve adresinize ait il veya ilçe bilgilerinizi temsilciye söyleyerek, kargonuz hakkında takip işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

TC ile PTT Kargo Takip

PTT Kargo takip işlemleri arasında müşteriler tarafından merak edilen bir diğer işlem de TC kimlik numarası ile online takip işlemleridir. Ancak PTT şirketinin henüz böyle bir hizmeti bulunmamaktadır.

KYK Toplam Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yabancı Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

E-Devlet Seçmen Kaydı Sorgulama

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu