PTT Üzerinden Süt Parası Nasıl Alınır? Şartları Neler?

PTT ile süt parası alma devlet tarafından, çocuk sahibi olmuş evli kadınlara verilen bir hizmettir. Yeni anne ve baba olmuş kişilerin, gerekli şartları yerine getirmesi durumunda, emzirme ödeneği olarak da bilinen süt parası verilmektedir. Süt parası almak için:

 • Süt parasını hem çalışan hem de çalışmayan kişiler alabilir.
 • Süt parası alabilmek için babanın ya da annenin sigortalı olarak çalışıyor olması yeterlidir.
Yıllar Tutar
2023 Süt Parası 315 TL
2022 Süt Parası 232 TL

Emzirme ödeneği yardımı 2022 yılı için 232 TL, 2023 yılı için 315 TL olarak belirlenmiştir.

PTT Süt Parası Yattı mı?

Süt parası sorgulama işlemlerini e-devlet sistemi üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Ancak PTT süt parası alabilmek için bazı şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Bu şartlar ise:

 • Resmi nikah olması şartı ile sigortalı şekilde çalışan babalar, çalışmayan eşleri doğum yapmış ise süt parası ödeneğinden faydalanabilir. Bu ödeneği almak için doğum yapılmış olan tarihten önce resmi nikah şart olmaktadır.
 • 4B sözleşmeleri olarak çalışan kişiler SSK kapsamında çalıştıkları için süt parası ödeneklerinden faydalanabilmektedir.
 • İşçiler ve sürekli çalışanlar SSK kapsamında olduğu için bu ödemeden faydalanabilmektedir.
 • 4B çalışanların sigorta kapsamından faydalanabilmesi için SGK il müdürlüklerine gitmesi ve bizzat başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Bağ –Kur’lu olan kişilerin bu ödeneği alması için hiçbir prim borçlarının bulunmaması gerekmektedir.

PTT Yardım Parası Ödemesi Sorgulama

Ziraat Bankası Süt Parası Sorgulama

Süt Parası Başvuru Dilekçesi Örneği

Süt Parası Sorgulama Numarası

Süt parasını sorgulama telefon numarası bulunmamaktadır. Süt parası ile ilgili durumları analiz etmek için e-devlet sisteminden faydalanmak gerekmektedir.

 • Anne başvuru yaptıktan sonra e-devlet sistemine giriş yapmalıdır.
 • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz.
 • E-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.
 • PTT şubesine giderek de paranın yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına Süt parası yazarak aratabilirsiniz.
 • Bebeğin sağ olması, parayı almak için gerekli koşulların başında gelmektedir.
 • Süt parasından yararlanmak için annenin SSK kapsamında çalışmış olması gerekmektedir.

Çalışan Babalar Süt Parası Alır mı?

Çalışan babalara süt parası alabilmeleri için SSK kapsamında çalışıyor olması gerekmektedir. Çalışan babanın eşinin çalışmıyor olması parayı alması için gereklidir. Çalışan babanın doğum öncesi döneminin bir sene içerisinde 120 gün prim ödemesinin yatırılmış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra eşinin doğum yapmış olması ve sağ olması gerekmektedir. Ancak babanın parayı alabilmesi mümkün değildir, parayı yalnızca anne alabilmektedir. Süt parası yalnızca annelerin başvurusu ile alınmaktadır. Sigortalı olan kişi baba bile olsa, parayı yalnızca annenin başvurusu ile almak mümkün olmaktadır. Annenin kendi kimliği ile PTT ya da Ziraat Bankası şubesine başvurması gerekmektedir. Süt parası ayın 8’i ve 14’ü arasında yatmaktadır. Bu para yalnızca bir seferliğine mahsus olarak yatmaktadır. Süt parası başvuru yapılmadan yata bir ödenektir. Bu sebeple sık sık e-devlet sistemini kontrol etmek gerekmektedir.

PTT Süt Parası Başvuru

Süt parası başvurusu yapmak için herhangi bir form doldurmak gerekmemektedir. Hak sahibi olan 4A sigortalı olan ailelerin başvuru yapmasına gerek bulunmamaktadır. 4A sigortalı olan ailelerin, doğum olayları gerçekleştikten sonra hastane tarafından bu bilgi girilmektedir. Sistem üzerinden bilgiler SGK tarafına ulaşmaktadır. Ardından süt parası Ziraat Bankası ya da PTT şubelerine yatmaktadır. Eğer kişi gerekli şartları karşılamıyorsa, kişiler bulundukları Sosyal İl Müdürlüklerine başvurarak para ödeneği için başvuru yapmalıdır. Başvuru sırasında gerekli belgeler ise:

 • Süt parası başvuru talep dilekçesi
 • Doğum raporu
 • Kimlik belgesi

Bebek dünyaya geldikten sonraki 5 senelik süreç içerisinde kişiler başvuru yapabilir. Süt parası ödeneğini almaya hak kazanan kişilerin 5 sene içerisinde başvuru yapmaması halinde para hakkı kaybolacaktır.

Süt Parası İnternet Üzerinden Başvuru

2023 Yılı Süt Parası Ne Kadar?

Süt Parası ve Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Süt Parası Ne Kadar?

Süt parası miktarı 180 TL olarak belirlenmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bu ödenek, tek seferliğe mahsus verilmektedir. Buna göre:

 • 4A kapsamındaki sigortalı kişiler, 4B kapsamında kendi adına ve hesabına çalışan sigortalıların yararlanması için verilmektedir.
 • 4A kapsamında çalışan kişilerin doğumdan önceki bir sene içerisinde en az 120 gün boyunca kısa vadeli sigorta kolları primi bildirmiş olması gerekmektedir.
 • Bunun dışında prime ilişkin tüm borçların ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Süt parası almak için gerekli olan diğer koşullar ise dünyaya gelen çocukların hayatta olmasıdır.
 • Bunun yanı sıra emzirme ödeneği almaya hak kazanan sigortalı kişilerin bu ödeneği almaları doğal bir haktır. Ödeme alınmasının iptal edilmesi mümkün değildir.
 • Alınacak olan süt parası e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabilir.

SGK PTT Yatan Para Sorgulama

Süt parası sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Bu sorgulama işlemlerini yapmak için e-devlet sistemi için şifre sahibi olmak gerekmektedir. Şifresi olmayan kişiler, herhangi bir PTT şubesinden şifreyi satın alabilir. İşlemleri yapmak için:

 • Süt parası sorgulama işlemleri için Sosyal Sigortalar Kurumu ekranına yönlendirilmesidir.
 • Daha sonra e-devlet sistemi üzerinden SGK şahıs ödemeleri sorgulama adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra bu alan üzerinden şahıs ödemeleri sorgulama kısmına tıklamanız gerekmektedir.
 • Açılacak olan sayfa üzerinden süt parası sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.
 • Online olarak sorgulama işlemlerini yapmak için 170 hattını arayabilirsiniz. Alo 170 yalnızca süt parası için değil, farklı SGK sorgulamaları için de bilgi vermektedir.
 • Süt paralarının yatıp yatmadığını ise bu sistem üzerinden takip edebilirsiniz.
 • Süt parası yatmış ise bu paraları Ziraat Bankası üzerinden alabilirsiniz.

Süt Parası ve Doğum Parası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Süt parası ve doğum parası aynı şeyler değildir. Süt parası ve doğum parası ödenekleri birbirinden farklı olmaktadır. Süt parası, özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışan kişilere yapılan ödenek olmaktadır. Doğum yardımı parasını, doğum yapmış olan tüm anneler almaya hak kazanmaktadır. Süt parası ödenekleri için SSK’lı çalışan bir kişi olma koşulu bulunmamaktadır. Bu ödenekten, mavi kart sahipleri de yararlanabilmektedir. Bunun yanı sıra SSK doğum parası; iş göremezlik parası bir yardım ödeneği olmaktadır. Annenin çalışmadıkları dönemlerde de yatmaktadır.

Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Süt parası yatma zamanı bir defaya mahsus olarak her ayın 8 ve 14’ü arasında yapılmaktadır. Süt parası yalnızca bir defaya mahsus olarak ödenmektedir. Süt parasının ne zaman yatacağı ve ne zaman alınacağına ise e-devlet sistemi üzerinden kontrol yapılmaktadır. Süt parası yattığında kişilerin kimlik belgesi ile beraber Ziraat Bankası’na giderek, hak sahiplerinin ödeneklerini alması mümkündür. Süt parası ödenekleri, PTT şubeleri üzerinden alınabilir. Tanımlı olan herhangi bir hesabı olmayan kişilerin ödenekleri PTT şubelerine yatmaktadır. Süt parası PTT üzerinden anne adayının bizzat başvuru yapması ile kimlik ya da kimlik yerine geçen bir belge ile alınabilmektedir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için kişinin en yakın PTT şubesine gitmesi gerekmektedir. Süt parasının yatıp yatmadığından emin olmak için e-devlet sistemi üzerinden paranın yatıp yatmadığını kontrol etmek gerekmektedir. PTT süt parası, bir sefere mahsus olarak yatmaktadır.

İlgili Makaleler

9 Yorum
 1. 2018 de doğum yaptım kızım bir buçuk yaşında daha doğum barasi bide süt barasi almadım şimdi basvursam alirmiyim

 2. Merhabalar ben dogum yapali bir bucuk sene oldu benim eşim suan calismiyor sut parasi alma hakkim varmi.

  1. Merhaba, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.

  1. Merhaba, doğum raporu ve kimlik kartı ile başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapmadan direkt alma gibi durum söz konusu değil

 3. merhabalar 2016 aralık 2 de kızıma doğum yaptım yalnız st parası almadım nereden alındığınıda bilmiyorum şimdi ise 24 günlük oğlum var onun içinde müracaat etmrm gerekiyor nereye müracat edeceğim e devlet üzerinden baktığımda birşey göremiyorum yardımcı oludmusunuz

  1. Merhaba, doğum parası ve süt parası almak için sigortanız varsa Sosyal Güvenlik Kurumuna sigortanız yoksa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekir. Ayrıca doğum parası yardımında süre 5 yıldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu