Bilgi Arşivi

PUK Kodu Nedir, Nasıl Öğrenilir? Turkcell, Vodafone, Türk Telekom Sorgulama

PUK kodu; güvenlik amacı ile hattın kilitlendiği durumlarda kullanılacak olan bir koddur. Bloke olan sim kartın açılabilmesi ve hattın daha güvenli şekilde kullanılabilmesi için gerekmektedir. PIN kodunun çok defa yanlış girilmesi ile beraber, hat kilitlenmektedir. Kilitlenen hattın tekrar açılması için ise; PUK kodu girilmelidir. PUK 1 ve PUK 2 olmak üzere 2 kod bulunmaktadır. PUK kodunu çok defa yanlış girmemeye özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu sebeple eğer PUK kodu kaybedilmiş ise; denemek yerine, mutlaka operatör ile iletişime geçilerek PUK kodu öğrenilmelidir. PUK kodu sorgulamaları, kullanılan operatöre göre farklılık gösterebilmektedir.

PUK Kodunun Tanımı Nedir?

PUK kodu; telefonun güvenliği için oluşturulan bir koddur. PIN kodu ile amacı aynıdır. PIN kodu PIN 1 ve PIN 2 olarak iki adetken PUK kodu da PUK 1 ve PUK 2 olarak iki adet olmaktadır. PUK 1 kodunun amacı; sim kartın blokesini kaldırmaktır. PUK 1 kodu, 8 hanelidir. PUK 1 kodunun değiştirilebilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. 10 kereden fazla PUK 1 kodu yanlış girilir ise; sim kartı kalıcı olarak bloke olacağı için kart bloke oldu uyarısı telefonda görülebilmektedir. Sim kartın kalıcı olarak bloke olması durumunu ortadan kaldırmanın tek yolu, sim kartı tamamen değiştirmektir.

puk sorgulama

PUK 2 kodu; geçici blokenin kaldırılması amacı ile kullanılan bir koddur. PUK 2 kodu da 8 haneden oluşmaktadır. PUK 2 kodunu kullanıcıların değiştirebilmesi mümkün değildir. PUK 2 kodu kalıcı olarak bloke edilir ise; bu durumda telefonun sim kart ile ilgili olan kısmı kullanılamamaktadır. Ancak telefonun diğer özelliklerinin kullanılmasında bir engel olmamaktadır.

Turkcell PUK Kodu Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

Turkcell hat sahiplerinin PUK kodunu öğrenebilmek için izleyebilecekleri yollar aşağıdaki gibidir:

 • https://www.turkcell.com.tr/yardim/yardim-araclari/puk-sorgulama linki üzerinden PUK kodunu öğrenebilmeleri mümkündür. Sim kart numarası veya T.C. kimlik numarası ile öğrenme imkanı sunulmaktadır. Telefon numarası, doğum tarihi ve sim kart numarası ya da T.C. kimlik numarası girilerek PUK kodu öğrenilebilmektedir.
 • Turkcell şifresini bilenler, Turkcell’in web sitesi üzerinden Turkcell hesaplarına giriş yaparak PUK kodunu öğrenebilmektedirler. Bunun için öncelikle Turkcell’in web sitesine girmeleri ve ardından sayfanın sağ üst köşesinde bulunan giriş kısmından hesaplarına giriş yapmalıdırlar. Sonrasında Hesabım menüsüne girmelidirler. Ayarlar menüsünden PUK numaram seçeneğini seçtiklerinde, PUK kodunu öğrenebilmektedirler.
 • 532 aranarak PUK kodunu öğrenmek istendiği söylenebilmektedir.
 • Turkcell İletişim Merkezlerine giderek PUK kodunu öğrenmek istediği belirtildiğinde, merkezdeki yetkililer yardımcı olmaktadırlar.

Vodafone PUK Kodu Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Vodafone PUK kodunu öğrenmek isteyenlerin alternatif yöntemleri aşağıda belirtilmiştir:

 • https://www.vodafone.com.tr/puk-kodu-sorgulama.php adresine giriş yapıldığında, formda istenen bilgiler doldurularak PUK kodu sorgulanabilmektedir. T.C. kimlik numarası ile PUK kodunu öğrenmek isteyenler; T.C. kimlik numarası, telefon numarası, doğum tarihi ve güvenlik kodu girmelidirler. Sim kart numarası ile sorgulama yapmak isteyenler ise; sim kart numarası, telefon numarası ve güvenlik kodu ile PUK kodunu öğrenebilmektedirler.
 • Vodafone’un resmi web sitesine giriş yaptıktan sonra ana sayfanın sağ üst köşesindeki Online Self Servis butonuna tıklanmalıdır. Ardından Vodafone hesabına giriş yapılmalıdır. Sonrasında Ayarlarım menüsüne girilmelidir. Bu menüden Hat Ayarlarım seçilmelidir. PUK kodu bu sayfa üzerinden öğrenilebilmektedir.
 • Vodafone hattından 542, diğer herhangi bir operatörden 0542 542 00 00 numaralı telefon aranarak PUK kodu öğrenilebilmektedir.
 • Hat açılışında satın alınmış olan sim kart eğer hala duruyor ise; bu kartın alt kısmında PUK kodu yazmaktadır. İlgili alan kazındıktan sonra PUK kodu öğrenilebilmektedir.
 • Vodafone bayileri aracılığı ile PUK kodu öğrenilebilmektedir.

Türk Telekom PUK Kodu Nasıl Öğrenilir?

Türk Telekom’dan PUK kodunun öğrenilebilmesi için uygulanabilecek yöntemler aşağıda verilmiştir:

 • https://www.turktelekom.com.tr adresine giriş yapıldıktan sonra ana sayfanın sağ üst köşesindeki Online İşlemler menüsüne girilmelidir. Ardından Mobil menüsüne geçiş yapılmalıdır. Buradan şifre ile giriş yaparak PUK kodunu öğrenebilmek mümkündür.
 • Türk Telekom hattından 500’ü, herhangi bir operatörden 444 1 500’ü arayarak PUK kodu istenebilmektedir. İnteraktif şifreyi bilmeyenler, güvenlik sorularını cevaplayarak da sisteme giriş yapabilme olanağına sahiptirler.
 • Türk Telekom bayilerine gidip PUK kodu

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu