Sosyal Yardım Platformu

2019 PYBS Burs Sorgulama Ekranı

2019 PYBS Burs Sorgulama Ekranı

2019 PYBS bursu sorgulama, PYBS bursluluk sınavında başarı gösteren ve gelir durumu iyi olmayan 5 ila 11. sınıf arasında eğitim gören öğrenciler için mümkün olmaktadır. Açılımı Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı olan PYBS, 2019 yılında isim değişikliğine uğrayarak İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı yani kısa ismi ile İOKBS olmuştur. 2019 PYBS bursu her sene açıklanan kontenjan sınırlaması kapsamında ihtiyacı olan ve sınavda başarı gösteren öğrencilere verilmektedir. Ailesi geçim sıkıntısı yaşamayan ve maddi durumu iyi olan öğrencilerin bu burstan faydalanması başarılı olsalar dahi mümkün değildir.

PYBS Sınav Sonucu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

PYBS sorgulama 2019 yılında online olarak Millî Eğitim Bakanlığı resmî web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulama sonucunda PYBS’den kaç puan alındığı öğrenilebilmektedir. PYBS puanı bursun alınabilmesi için en önemli etkenlerden bir tanesidir. Sorgulama için yapılması gerekenler şu şekildedir;

PYBS Sınav Sonucu Sorgulama

 • Açılan sayfada T.C kimlik numarası ve doğum tarihinin yazılması gerekmektedir.
 • Bilgilerin girişi yapıldıktan sonra resimde görülen güvenlik kodunun girişi yapılmalıdır.
 • Giriş yapıldıktan sonra sayfanın altında yer alan ‘Tamam’ butonu tıklanmalıdır.
 • Tıklama işleminden sonra sınav sonuçlarını görebilirsiniz.

2019 PYBS Ne Zaman Yapılacak?

2019 yılı için yapılacak olan Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı tarihi 2 Haziran olarak belirlenmiştir. Sınav ile ilgili duyuruları takip edebilmek için Millî Eğitim Bakanlığı resmî web sitesini ziyaret edebilir ve sınav duyurularını takip edebilirsiniz.

2019 PYBS Bursu Ne Kadar Ödenmektedir?

2019 PYBS burs miktarı 260,40 TL olarak belirlenmiştir. Sistemsel sorunlar nedeniyle bazı zamanlar bursların yatırılması gecikebilmektedir. Fakat ilk burs ödemeniz eylül ve ekim ayı içerisinde mutlaka yapılacaktır. Bursluluk parası ne zaman yatacak sorusunun cevabı ise her ayın ilk iki haftası içerisinde olacaktır.

Aylık olarak ödenen burs için ilk ödeme başvurunun kabul edilmesinden sonra gelen ilk okul döneminin, ilk ayında 2 hafta içerisinde yapılmaktadır. Yapılan bu burs ödemeleri aile ekonomisine katkı sağlamakta ve öğrencilerin eğitim hayatlarına daha rahat şekilde devam edebilmelerine yardımcı olmaktadır.

PYBS Bursunun Nereye Yatırılır?

PYBS bursu Vakıfbank aracılığıyla ödenmektedir. PYBS bursun yattığını öğrenme işlemi için Vakıfbank şubelerine gidilebilirsiniz. Bunun yanı sıra Vakıfbank müşteri hizmetlerini arayarak da bursun yatıp yatmadığını öğrenmeniz mümkün olacaktır.

PYBS Bursu Alınabilmesi İçin Şartlar

PYBS bursu şartlarına uygun sağlayan öğrenciler, Devlet tarafından verilen bu desteği almaya hak kazanabilmektedir. Bu bursun alınabilmesi için şartlar şu şekildedir;

 • Başvuru sahibi öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Öğrencinin yaşadığı hanede kişi başına düşen gelirin net asgari ücreti 3’te 1’inden az olması gerekmektedir. Yani ailenin aylık geliri muhtaçlık sınırında olmalıdır.
 • sınıf, 6. sınıf, 7. sınıf, 8. sınıf, 9. sınıf, 10. sınıf ve 11. sınıf öğrencileri bu burstan faydalanabilmektedir.
 • PYBS bursu alınabilmesi için öğrencinin sınıf tekrarı yapmamış olması ve herhangi bir disiplin cezası almamış olması gerekmektedir.
 • Öğrencinin sınava gireceği sene de okul değiştirme cezası almamış olması gerekmektedir.
 • Öğrencinin sınıf tekrarını yaşadığı bir hastalık nedeniyle yapmış olması durumunda burs almak için başvuruda bulunabilmektedir.
 • Mesleki Açık Öğretim Lisesi, İmam Hatip Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Lisesi öğrencileri bunun yanı sıra açık öğretim ortaokul öğrencileri bu burstan faydalanamamaktadır.
 • Hükümlü olan ya da tutuklu olan öğrenciler burstan faydalanamamaktadır.

Pybs Bursu Ne Zaman ve Neden Kesilir?

Pybs Bursu Ne Kadar?

PYBS Bursu Hangi Nedenlerle Kesilir?

PYBS bursu kanunlar kapsamında belirlenmiş şartlar doğrultusunda öğrencilere verilmektedir. Şartlarda oluşan herhangi bir değişiklik sonucunda şartları uygunluk ortadan kalkarsa öğrenciye verilen PYBS bursu kesilmektedir. PYBS bursunun kesildiği durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Örgün öğretim hakkı elinden alınan ya da okuldan atılan bir öğrencinin bursu kesilmektedir.
 • Eğitim ve öğretim hayatını geçerli bir sebep olmadan bırakan öğrencinin bursu kesilmektedir.
 • Öğrencinin sınıf tekrarı yapması durumunda bursu kesilmektedir.
 • Bursa almaktan vazgeçen ya da hakkından feragat etmek isteyen öğrencilerin bursu kesilmektedir.
 • sınıf eğitimini tamamlayan öğrencinin bursu otomatik olarak kesilmektedir.

PYBS Burs ve Sınav Başvurusu İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

2019 yılında PYBS burs başvurusu online olarak yapılmaktadır. Başvuru için öncelikle sınav başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Başvurular;

Başvuru gerekli şartlara uygunluk sağlayan öğrencinin velisi tarafından yapılabilmektedir. Başvuru öncelikle okul iradesine gidilerek başvurunun ilk adımı yapılmalıdır. Öğrenci şartlara uygunluk sağlıyor ise okul müdürlüğü tarafından onay verilerek, PYBS başvurusu tamamlanmaktadır.

PYBS Başvurusunun Geçersiz Sayılacağı Durumlar Hangileridir?

PYBS başvurusu bazı durumlarda geçersiz olarak sayılabilmektedir. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Öğrencinin e-okul sisteminde bilgilerinde hata, eksik ya da çelişki varsa başvuru geçersiz sayılmaktadır.
 • Okul müdürlüğü tarafından başvuru elektronik ortamda onaylanmamış ise başvuru geçersiz sayılmaktadır.
 • Okul müdürlüğüne başvuru için verilmesi gereken belgeler ve bilgiler eksik verilmiş ise başvuru geçersiz sayılmaktadır.
 • Yurtdışında kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrencilerin e-okul sistemi üzerinde denklik usulüne uygun düzenlenmemiş kayıtları bulunuyorsa başvurular geçersiz sayılmaktadır.

PYBS ’de Kaç Soru Sorulmaktadır?

PYBS yani yeni ismiyle İOKBS toplamda 120 dakika sürmektedir. Sınav dört seçeneğe sahip 100 soru olarak sorulmaktadır. Öğrencinin burstan faydalanabilmesi için sınavda başarı göstermesi gerekmektedir. Sınavın geçersiz sayılacağı durumlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Başka öğrenciye ait sınav belgelerinin kullanılması durumunda sınav geçersiz sayılmaktadır.
 • Başvuru sahibi öğrencinin yerine başka birinin sınava girmesi durumunda sınav geçersiz sayılacaktır.
 • Başvuru şartlarına uygunluk sağlamadığı halde sınava giren öğrencilerin sınavları geçersiz sayılacaktır.
 • Geçerli kimlik belgesi ve sınav giriş belgesinin ibraz edilememesi durumlarında sınav geçersiz sayılacaktır.
 • Sınav için oluşturulan cevap kağıdının dönüş sınav güvenlik poşetinden çıkmaması durumunda sınav geçersiz sayılacaktır.

Özel Okul Öğrencileri İçin PYBS Bursu Alınabilir Mi?

PYBS bursu başvuru hakkı özel okul öğrencileri için bulunmaktadır. Özel okul öğrencilerinin başvuru yaparak burstan hak kazanmaları sonucunda burstan faydalanmaları için milli Eğitim Bakanlığına bağlı bulunan devlet okullarından; örgün eğitim veren ya da imam hatip ortaokullarına devam etmesi gerekmektedir. Kanun kapsamında bazı hallerde öğrenci özel okuluna devam ederken PYBS bursunu alabilir. Özel okuluna devam ederken PYSB bursundan faydalanabilmeyi gerektiren durumlar şu şeklidedir;

 • Çocuk Koruma Kanunu kapsamında bulunan öğrenciler
 • Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında bulunan öğrenciler
 • Terörle mücadele kanun kapsamında bulunan öğrenciler
 • Emekli Sandığı kanununun genel sağlık sigortası ve sosyal sigortalar kanunu kapsamında harp ve vazife malulü sayılan kişilerin çocukları
 • Yurt dışında vazifeli personele aylık bağlanması ve nakdi tazminat bağlanması hakkında kanun kapsamına giren öğrenciler
 • Bazı kamu görevlilerine aylık bağlanması ve nakdi tazminat bağlanması hakkında kanun kapsamına giren kişilerin çocukları

Belirtilen özel durumları bulunan öğrenciler özel okullarına devam ederken aynı zamanda PYBS bursu alabilirler. Öğrencilere yönelik yapılan bu yardımlar sayesinde eğitim hayatları süresince öğrencilerin rahat okumalarına olanak sağlanmış olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 695 YORUM
 1. Poyraz dedi ki:

  Mayıs bursu yattı mı liselerin

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bir kısım öğrencilerin Mayıs ayı bursları ödendi. Farklılık her okulun bağlı olduğu genel müdürlüğün farklı olmasından kaynaklanmaktadır

 2. Nur dedi ki:

  Sivas lise bursu yattı mı ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Burs ödemeleri her ayın ilk iki haftası içerisinde hesabınıza yatırılmaktadır. Zaman Zaman sistemsel sorunlardan kaynaklı, bazı aylarda bursların yatırılmasında gecikme olduğu gözlemlenmiştir.

 3. ---- dedi ki:

  Ayın 18 i oldu hala burs yatmadı ne zaman yatar bi bilginiz varmı

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yaşanan sistem kaynaklı sorunlardan dolayı gecikmeler yaşanabilmektedir.

 4. Murat dedi ki:

  Burslar yattı mı liseler

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Burslar her ayın ilk 2 haftası içerinde yatırılmaktadır, fakat bazı aylarda sistemsel sorunlar yaşandığı için gecikmeler yaşanabilmektedir.

 5. Mısra dedi ki:

  Mayısın ortasındayız ama hala bursluluk maaşımız çıkmadı? Çok sıkışığız ve acil paraya ihtiyacımız var lütfen bursluluğu öğrenebileceğimiz bir adres veyahut bir numara verin. Dilekçe işleriyle uğraştım kesinlikle bir geri dönüt alamıyorum. Yapacağımız başka bir şey yok mu? Lütfen yardımcu olun aşırı ihtiyacım var…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs ödemeleri farklı tarihlerde yapılabiliyor. Fakat gelen bilgi Mayıs ayı burs ödemelerinin Bayramdan önce ödeneceği yönünde

 6. Tuğçe dedi ki:

  bursum kesilip kesilmediğini nerden öğrenirim acaba arayabileceğimiz numara falan varmı sormak için ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak bursunuz hakkında detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

 7. ---- dedi ki:

  Mayıs ayına girdik ama Nisan ayının bursu hala yatmadı. Ne zaman yatacaak bilginiz var mı acaba 🙁

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ay içinde ödemeniz yapılır

 8. Selen dedi ki:

  Merhaba cevap verirseniz sevinirim. Ben PTT üzerinden alıyorum 12. Sınıfım ama hala bursum yatmadı. Ne yapabilirim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs ödemeleri son aylarda biraz gecikti ödemeniz yapılır

 9. ali dedi ki:

  2000 liyim 12. sınıfım ocak ayının bursu yattı ama 3 ayınki yatmadı acaba kesildimi ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bursunuzun 18 yaş bağlantısı yoktur. Yaşınızdan dolayı burs kesilmez bursunuzu alırsınız

 10. büşra dedi ki:

  12. sınıfların bursu ne zaman kesilecek acaba son bursu ne zaman alıcak

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 12. sınıf öğrencilerine son burs Temmuz ayında ödeniyordu. Uygulama geçtiğimiz yıllarda böyle.

 11. ali yasin dedi ki:

  12. sınıfım 2000 . tarihinde doğdum ocak ayına kadar alıyordum ama şubart. mart . nisan aylarında yatmadı kesilmişmidir acaba…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bursun kesilme şartları arasında yaş şartı yok. PTT’den kontrol edin bazen PTT’ye ödeme yapılıyor

 12. Ademm dedi ki:

  Ek burs kazandım okulumdan 2. Dönem başında Vakıfbank kartı verdiler ancak daha yatmadı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, PTT’den sorgulayın kart olduğu halde bazen PTT üzerinden de ödeme yapılabiliyor

 13. Ademm dedi ki:

  Fen lisesi öğrencisiyim ve pansiyonda kalmaktayim Ek burs adı altında bana 2. Dönem başında Vakıfbank kartı verildi ancak bu zamana kadar burs yatmadı aynı zamanda okul pansiyonunuz ödeme de yapıyoruz bu konuda bilgisi olan varmı yardımcınız bekliyorum tşk

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, PTT den de ödeme yapılıyor, sorgulayabilirsiniz. Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

 14. Esra dedi ki:

  16 marttayiz ama hala subat ayi bursu yatmadi neden hala yatmiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ay ödemelerin yapılacağı söyleniyor

 15. Aslı dedi ki:

  Bursluluğumu 210 tl yattı.Neden Vakıfbank eksik yatırıyor?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler bir ay düşük bir yüksek yapılabiliyor

 16. Ebru akbulut dedi ki:

  Merhaba .Vakıf bank burs kartımizı kaybettik 40 gundur .yeni kartımız gelmedi bilgi alabilirmiyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ilgili bankanın müşteri hizmetlerini arayıp kartınızın durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

 17. Ömer faruk türk dedi ki:

  2018 aralık ayi burs yatmadi ocak bueşi şubatta yattı şubatta burs yatmadi sorun nasıl çözülecek

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, her okulun bağlı olduğu genel müdürlük farklıdır. Burs ödemeleri de bu genel müdürlükler tarafından yapıldığı için farklılık görülebiliyor. Burs ödemeleri Şubat ayı içinde yapılacağı belirtiliyor

 18. Veli dedi ki:

  Ortaokul şubat bursu ne zaman yatar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ay içinde ödeme yapılacağı belirtiliyor

 19. Veli dedi ki:

  Şubat bursu bugünde yatmamış ne zaman yatar acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ay içinde yatacağı belirtiliyor

 20. Veli dedi ki:

  Şubat bursu yatmadı nezaman yatar

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler il bazında ve okul bazında farklılık gösterebiliyor. Burslarınız Şubat ayı içinde ödenir

 21. Nazlı dedi ki:

  Ocak ayının bursunu şubatta aldık .şubat ayınınki şubatta yatarmı yoksa marttamı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Şubat ayı burslarının ay içinde ödeneceği belirtiliyor

 22. Kadir dedi ki:

  Şubat bursu yattimi acaba lise

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler devam ediyor ay içinde yapılır.

 23. esraapak dedi ki:

  bu burslar , emeklilikte ve memur maaşlarında olduğu gibi neden belli bir zamanda yatmıyor da, farklı farklı zamanlarda farklı uygulamalar var, merkezi değil mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, her okulun bağlı olduğu genel müdürlük farklı. Ödemeler bağlı bulunan genel müdürlükler tarafından yapılır. Bu nedenle zaman farklılığı ortaya çıkıyor.

 24. Ayberk dedi ki:

  Ben en son aralık ayında aldım tekrar 3 aylık mı oldu bilgilendirirseniz sevinirim…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burslar aylık veriliyor. Bazı merkezlerde Ocak ayında gecikme yaşandı

 25. Meryem dedi ki:

  Ocak ayının ki şubatta şubatınkiside martta mı yatacak

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bursların bu ay yatması öngörülüyor.

 26. Alperen Ekici dedi ki:

  Kartım bugün geldi, burs kazandıgımı bugün öğrendim,kartta hiç para yok Ekim ayında kartlar verilmiyor mu ve önceki aylarında ki para karta yatırılır mı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Ekim ayından itibaren bursunuzu alırsınız

  2. Inanç dedi ki:

   Bende de öyle bir durum oluştu para olup olmadığını nereden sorgulayabilirim?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kartınızda para olup olmadığını ATM’den ve pos cihazlarından sorgulayabilirsiniz

 27. Mevlüt dedi ki:

  iyi günler. 2018 haziranda bursluluğu kazandım ama hesabıma hiç para yatmadı. Ne yapmam lazım? Kartım verildi ama postaneye de bankaya da yatmamış.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak bursunuz hakkında detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

 28. Sümeyye Karapınar dedi ki:

  Merhaba
  Burslar ay içinde yatırılır demişsiniz ama şubat ayı geldi ve ocak hala yatmadı. Bunun için nereyle görüşebilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

 29. Kağan dedi ki:

  Merhaba Şubat oldu okullar açılacak biz hala ocak ayının burs ücretini alamadık her gün atm.ye git gel yapıyoruz ocak ayı ödemesini ne zaman alacak?Siz ay içersinde diyorsunuz ay bitti hala alamadık.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Ocak ayında bir gecikme yaşındı Şubat ayında ödemeniz yapılır

 30. Nazlı hilal dedi ki:

  Merhaba;
  Herkes aynı soruyu soruyor ve sizin cevabınız hep aynı. Ay içinde ödenir diyorsunuz ısrarla. Bugün 31.01.2019 yani ocak ayı bitti ve hala ocak ayı bursu yatmadı.Çağrı merkezi bilgi yok demekte. Burslar neden yatmadı birinci sorumuz. İkincisi ne zman yatacak. Üçüncüsü şubatta yatacak sa eğer ocak ayı dahil iki aylıkmı yatacak.Lütfen yine ay içinde ödenir yazmayın soruların tam cevabını rica edebilir miyim?Teşekkürler. İyi çalışmalar.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Burs ödemeleri genel olarak her ayın ilk 2 haftası içinde ödenmektedir. Fakat bazen sistemsel sorunlar nedeni ile gecikmeler yaşanmaktadır.

 31. Huseyin dedi ki:

  Bursada 8.sınıf öğrencisiyim bugün ayın 28 ve burs hala yatmadı
  Bu kadar neden gecikti acaba…Şubatta yatacağı söyleniyor.Kesin bilgi nedir acaba.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burslar aylık ödeniyor ve illere göre farklılık gösterebiliyor

 32. Selin dedi ki:

  Ocak ayının bursu Şubat ‘ta yatacak diyorlar.Bu doğru mu ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler aylık yapılıyor

  2. Huseyin dedi ki:

   Bugün ayın 28.yatmadı henüz

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burslar aylık ödenmektedir ve ay içinde ödenir

 33. Ali dedi ki:

  Bu burs paralarinin yatip yatmadigini kontrolu icin bir sistem yokmudur. Evim ATM ye cok uzak oldugu icin zorluk cekiyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ATM’ye gitmeden bursunuzu pos cihazlarından da kontrol edebilirsiniz.

 34. derya dedi ki:

  Denizli 7 nci sınıfım Burs ödemeleri zamanı hakkında bilgi alabilirmiyim acaba ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burslar ay içinde ödenir

 35. furkan dedi ki:

  ocak bursu izmire ayın kaçında yatar acaba 15-20 arası gibi bir aralık söylemeniz mümkün mü yoksa rasgele mi yollanıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler illere göre değişebiliyor

 36. canan dedi ki:

  ocak burslarının ne zaman yatacağını öğrenmek istiyorum ya da en azından bunu nasıl sorgulayacağımı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Ocak ayı içinde ödeme yapılır. Ödemeler bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor.

 37. İlayda dedi ki:

  Kasım Aralık bursum hala yatmamis ay sonuna az kaldi yatacağından eminmisiniz ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, PTT’den sorgulayın yatmamışsa Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak detaylı bilgi isteyin

  2. mehmet dedi ki:

   ocakta yatabilir

 38. Gözde dedi ki:

  Merhaba Fen lisesi öğrencisiydim Bursluluğum Yatılı okula kesiliyordu Ekim ayında Normal liseye geçiş yaptım Yatılı okuldan ayrıldım Kasım Aralık aylarında bana bursluluk yatarmı.tşk

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs alabilmek için tekrar sınava girmeniz gerekiyor. Parasız yatılıdan ayrılanlara burs verilmiyor.

  2. Gözde dedi ki:

   Zaten yatılıya kesiliyordu hiç alamadım babamın maaşı da yatılıya uygundu Nasip olmadı hiç Memur Olup ta 35 sene Maaş almasam eger bana yazıklar olsun Acısını çıkartırım .tşk

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yatılı kalanlara burs verilmediği için siz alamıyorsunuz. Önceki uygulamada yurttan ayrılanlar burs almaya devam ediyordu fakat bu uygulama 2 yıl önce kaldırıldı. Burs alabilmek için tekrar sınava girmek gerekiyor.

 39. Yunus demir dedi ki:

  Ekim ayında bursumu aldım ancak kasım ve aralık bursundan sadece 1 tanesi yani 235tl yattı. Başka bir arkadaşıma 470 tl yani iki aylık ödemesi yattı ama bana neden sadece 1 aylık burs yattı ki? Ay sonuna kadar ödemeler tamamlanır diyorsunuz ama zaten 1 haftadan az bir süre kaldı, bursumun yatacağından emin misiniz :(???

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, edindiğimiz bilgilere göre ay sonuna kadar bursların ödeneceği yönünde

 40. Yunus dedi ki:

  Merhaba bize Ptt Kart verdiler bursluluğum ona yatıyor. Bursluluk bakiyemi evden telefondan nasıl sorgulayabilirim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bursluluk kartınız internete kapalı olduğu için mobilden göremezsiniz.

 41. Baran dedi ki:

  Aralık ayı ortaokul bursu yattı mı kırklareli

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler devam ediyor ay sonuna kadar tamamlanır

 42. Samam dedi ki:

  Pyba bursu Aralık ayı bursu yattimi ve 2.sorum zamlı mi yatacak

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Aralık ayı bursları ödemesi devam ediyor. Şuan için zam söz konusu değil.

 43. Abdullah orhan dedi ki:

  Ekim ayında bu sene kazandığım bursumun sadece birini aldım, kasım ve aralık aylarının bursları daha yatmadı neden acaba 2 aydır bursumu alamıyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bursların ödemesi devam ediyor. Ay sonuna kadar ödeme yapılır.

 44. Mehmet Ali Aslan dedi ki:

  Her üç ayda bir aldığımız bursluluk parası 670 lira iken neden bu ay 440 TL aldik

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burslar aylık veriliyor. Aylık olduğu için o şekilde ödeme yapılmıştır.

 45. Kerem dedi ki:

  İstanbulda ümraniye ilçesine burs yattı mı acaba lise öğrencisiyim vakıfbank kartı ile çekiyorum bursumu

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs ödemeleri devam ediyor. Ay sonuna kadar tamamlanır.

 46. Remzi orcan dedi ki:

  Bu yil yaz ayinda ortaokul bursluluk kazan dik bundan bir ay önce vakif bankin bir kartı okul tarafindan verildi daha henüz hic para yatmadi nezaman alacagiz senede 1defami yatacak acaba bu para bilgi verirseniz sevinirim yada nerden arayip sormamiz gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, PTT’den bursunuzu sorgulayabilirsiniz. Kartı olanlara da bazen PTT’den ödeme yapılabiliyor.

 47. ALEYNA dedi ki:

  Geçen yaz sınavı kazandım. Ne bir kart verdiler ne bir para ne zaman kazandığım burstan yaralanacağım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kartlar okul müdürlüklerine gönderildi. Kartınızı Milli Eğitim Müdürlüğünden ve PTT’den sorgulayın.

 48. Hatıce keser dedi ki:

  Hesap haretlerı neden bankadan görünmüyor yardımcı olun lütfen

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ATM’den hesap hareketlerinizi görüntüleyebilirsiniz.

 49. Hatıce keser dedi ki:

  Hesap haretlerı neden bankadan öğrenilmiyo

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ATM’den hesap hareketlerinize bakabilirsiniz.

 50. Yavuz GONCA dedi ki:

  Bursluluk parasını 469 tl olarak aldık. Ekim ayından itibaren aylık olarak alınacağını söylüyorsunuz. Bu aldığımız hangi aylara ait? Aralık ayı dahil mi yoksa ayrıca aralık ayını alacak mıyız?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, her ayın bursu ayrı veriliyor. Ekim ayında aldığınız Ekim ayı ve önceki dönemlere ait. Kasım ayında aldığınız Kasım ayı bursu, Aralık ayında aldığınız Aralık ayı bursudur