Sosyal Yardım Platformu

2019 PYBS Bursa Nasıl ve Ne Zaman Başvurulur?

2019 PYBS Bursa Nasıl ve Ne Zaman Başvurulur?

PYBS bursluluk sınavı 2019 yılında binlerce öğrenci adayının katılımı ile gerçekleşmiştir. PYBS parasız bursluluk ya da yatılılık hakkı kazanan öğrenciler yapacakları okul tercihleri ile ilgili tercih listesi, tercih kodları ve bursluluk kodlarına internet üzerinden ulaşabilir.

2019 PYBS tercih kılavuzları e-okul uygulaması ile indirilebilecek ve tercihler yapılabilecektir. Öğrenciler tercihlerini yapmalarının ardından kazanıp kazanamadıkları ile ilgili sonuçları tercihlerin açıklanmasının ardından öğrenmektedir. 2019 PYBS bursa nasıl ve ne zaman başvurulur araştırarak öğrenmek isteyen tüm veli ve öğrenciler için sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih ile ilgili meraklı bekleyiş başlamıştır. 2 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilen PYBS İOKBS bursluluk sınavı ile ilgili soru ve cevap kitapçıklarına internet üzerinden ulaşılarak görüntülenmektedir.

PYBS Açılımı

PYBS kelimesi açılım olarak parasız yatılılık ve bursluluk sınavı anlamına gelmektedir. Eski adı ile PYBS olan ve ilk ve ortaöğrenim öğrencilerine yönelik uygulanan sınav İOKBS kelimesi ile ifade edilmektedir. İOKBS açılımı İlköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavı anlamına gelmektedir.

PYBS Sınavı Nedir?

İlköğretim ve lise öğrencileri için devlet tarafından verilen parasız yatılılık bursu olan PYBS 18 yaşına kadar olan öğrencileri kapsamaktadır. 5. Sınıftan başlayarak 11.sınıf dahil olmak üzere öğrenim gören öğrencilere verilen burstan yararlanmak için düzenlenen sınavda başarı göstermek gerekir. Burstan yararlanmak için temel şart yıllık gelir düzeyinin kişi başına düşen miktarının belirtilen miktardan az olması ve maddi durumun düşük olması gerekmektedir. Belirtilen bu şart gazi ve öğretmen çocukları için geçerli olmamakta gazi ve öğretmen çocukları her şekilde burstan yararlanma hakkına sahip olmaktadır. Burs değerlendirmeleri öğrencilerin aldığı puanlara göre olmaktadır. Burs kazanmak için öğrencilerin sınavdan aldıkları puanlar önem kazanmakta ve yapılan değerlendirmeler sınavdan alınan puan üzerinden olmaktadır.

Yılda bir kez yapılan devlet parasız yatılı kursu sınavları o yılın sorularından oluşmakta ve sınıflara göre yapılmaktadır. Öğrencilerin bilgileri henüz tazeyken yapılan sınavları kazanma olasılığı oldukça yüksek olmaktadır.

PYBS Sınavı 2019 Başvuru Tarihi

2019 PYBS sınav başvurusu 11 Mart tarihinde başlayarak 22 Mart tarihinde sona ermiştir. 17 Mayıs 2019 tarihinde sınav giriş belgelerinin erişime açıldığı PYBS sınavı başvurularında aranan şartlar şunlardır;

 • C ya da Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Sınav için gerekli olan kayıt ve kabul şartlarına uyum sağlanması gerekmektedir.
 • Ortaokul, özel eğitim ortaokulu ve imam hatip ortaokullarında eğitim gören öğrencelerin 5., 6., 7. Ve 8. Sınıflarında okuyor olması gerekmektedir.
 • Ortaöğrenim kurumlarının hazırlık sınıflarında eğitim gören öğrencilerin 9., 10. Ve 11. Sınıflarda öğrenci olmaları gerekmektedir.
 • Öğrenim yılı içerisinde öğrencinin okulu değiştirme yaptırım cezası bulunmaması gerekmektedir.
 • Sınıf tekrarı yapmış olunmaması gerekir. Uzun süre tedavi gördüğü sağlık raporu ile belgelenmiş olan öğrenciler için bu şarta geçerli değildir.
 • Ailenin sahip olduğu yıllık gelir tutarı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda belirtilen ve 2018 yıllık gelir toplamından kişi başına düşen toplam tutarın 2019 mali yılı için tespit edilen tutar olan 13.480 TL’sini geçmemesi gerekmektedir. 2019 yılı aile gelir uygulamalarında ailenin 2018 yılında ellerline geçen gelirler esas alınmaktadır.
 • Belirtilen rakam üzerinde gelir elde ailelerin öğrencilerinin başvuruları konjentan durumuna bakılmadan geçerli sayılmamaktadır. Ancak kanunlarla özel hak tanınmış olan öğrencilerin başvuruları kabul görmektedir.

PYBS 2019 Ne Zaman Açıklanacak?

İOKBS sonuçlarının açıklanacağı tarih 22 Temmuz 2019 olarak ilan edilmiştir. PYBS İOKBS 2019 sınav sonuçlarının ilan edileceği internet adresi;

Okul müdürlerinin ve öğrenci velilerinin talep etmeleri durumunda sınav sonucu ile ilgili belgeler elektronik olarak alınarak onay ve mühürlenmesi sağlanarak imza karşılığı öğrencinin kendisine ya da öğrenci velisine teslim edilecektir.

Binlerce öğrencinin katılımı ile gerçekleşen bursluluk sınav sonuçları ile ilgili açıklama tarihinin belli olmasının ardından öğrenci ve veliler için meraklı bekleyiş başlamış bulunmaktadır.

Burslar Ne Zaman Verilecek

Burs almaya hak kazanan öğrencilerin okul müdürleri tarafından onaylanacak olan evrakları e-burs modülü üzerinden 01.Ekim.2019 tarihi itibarı ile başlayacaktır. 2 Haziran 2019 tarihinde  uygulanmış olan  bursluluk sınavında sorulan sorular ve cevaplarına Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün olmaktadır. her sınıfa ait A ve B kitapçık soru ve cevap kitapçıkları Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ölçöe, Değerlendirme ve Sınav hizmetleri Genel Müdürlüğü resmi internet adresinde yayınlanmış bulunmaktadır. Sınava katılan öğrenciler kendi sınıflarına ve kitapçıklarına ait soru ve cevapları görmek için ilgili linke tıklayıp giriş yapabilmektedir.

E-okul İle Ulaşılan Öğrenci Bilgileri

E-okul’da hangi bilgiler bulunur merak eden öğrenciler için açıklık getirmek gerekirse şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Haftalık ders programı sayfasından yararlanarak öğrenciler ders programlarını ve hangi derslerin hangi günlerde olduğunu görebilirler.
 • Not bilgisi sayfasından yararlanarak öğrencilerin başarı durumlarının güncel takibi bu bölümden gerçekleştirilmektedir. Öğrencilerin ödevlerinden, yazılı ve sözlü sınavlardan aldıkları puanlar öğretmenler tarafından sisteme girilmekte ve e-okul sisteminde veli ve öğrenciler notların takibini yapabilmektedir.
 • Öğrencinin okula devam etmediği ve geç kaldığı günler sistemde takip edilebilmektedir.
 • Öğrencilerin sınava girecekleri derslerin tarihleri sınavlar belli olduktan sonra sisteme yüklenmektedir. Sınav tarihleri bölümüne giriş yapan öğrenciler sınava girecekleri tarihleri takip edebilirler.
 • E-okul sistemi sayesinde öğrencilerin takip edebilecekleri diğer bilgiler; diploma puanları, aldıkları belgeler, okudukları kitaplar, nakil durumları, pansiyon yemek menüsü ve zaman çizelgesi, pansiyona devamsızlık ve izin bilgilerine ulaşılmaktadır.

E-Okul Sisteme Giriş

E-okul sistemine giriş yapmak için tıklanması gereken adres;

 • E-okul.meb.gov.tr olmaktadır. Sisteme giriş için öğrencinin bilgilerinin doldurulması gerekmektedir. Öğrenci bilgilerinin eksiksiz girilmesi ardından sisteme başarılı bir şekilde giriş sağlanmaktadır.
 • Sisteme giriş ekranında doldurulması gereken bilgiler arasında ekran doğrulaması bulunur. Sisteme giriş için ekranda görülen resimdeki rakamların doğrulaması yapılması gerekmektedir.

İOKBS Puan Hesaplaması

Bursluluk sınavı puan hesaplama işlemi basamaklara göre yapılmaktadır. işlem basamaklarına göre yapılacak hesaplamalar şu şekildedir;

 • Sınava katılan adayların yanıt kâğıtları optik okuyucu ile okunmaktadır.
 • Derslere ait sorulan her sorunun cevabı için verilen doğru ve yanlış sayıları belirlenmektedir.
 • Yanlış verilen 3 cevap bir tane bir doğru cevap çıkartılarak yapılan uygulamada geçerli cevaplar belirlenerek ham puanlar bulunmaktadır.
 • Sınava katılan her aday için 4 ayrı ham puan hesaplaması yapılmaktadır.
 • Sınava katılan bütün öğrencilerin ham puan toplamları sınava giren öğrenci sayısına bölündükten sonra elde edilen sonuçlar her testin ortalaması olmaktadır.
 • Test ortalamaları, ham puanlar ve sınava katılan öğrenci sayıları kullanılmakta ve bunun sonucunda her testin standart sapması hesaplanmaktadır.
 • Her teste ait standart puanların elde edilmesi testin ortalama ve standart sapması kullanılarak elde edilmektedir.
 • Her test için elde edilen standart puanların katsayılar ile çarpılması neticesinde ağırlıklı standart puanlar elde edilmektedir.

Son olarak testlerin ağırlıklı standart puanları toplanmakta ve toplam ağırlıklı standart puanlar elde edilmektedir.

Pybs Bursu Alma Şartları Nelerdir?

Pybs Burs Sorgulama

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.