Sosyal Yardım Platformu

Pybs Bursu Alma Şartları Nelerdir?

Pybs Bursu Alma Şartları Nelerdir?

Pybs Bursu Alma Şartları Nelerdir?

Pybs bursu alma şartları nelerdir ve ailede kişi başına düşen gelir ne kadar olmalıdır? Babası polis olanlar bursluluk alabilir mi? Tüm meslek gruplarına göre pybs bursluluk sınavı şartları 2018 yılı için sizleri bekliyor!

sosyalyardimlasma-pybs-alma-şartları-2018

Bursluluk sınavına girmek sanıldığı kadar kolay değildir. Bu sınava girebilmek ve üç ayda bir verilen burs parasını alabilmek için öğrencilerin belli başlı özellikleri barındırması gerekir. Öğrencilerden beklentiler arsında ailenin aylık geliri de önem arz etmektedir. Orta ve ilk okul öğrencilerine hitap eden bu sınav sonrasında hak kazanan öğrenciler üç ayda bir 600 liranın üstünde burs alırlar.

Bursluluk Sınavı Şartları 2018

Bursluluk sınavı şartları 2018 yılında da değişmemekle birlikte şartların kapsamı da aynı kalmıştır. Lafı hiç uzatmadan hemen bursluluk sınavı şartlarına geçelim:

—>KKTC veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir.

—>5, 6, 7, 8, 9, 10 veya 11. Sınıf bünyesinde eğitim görüyor olmak.

—>Sınavın gerçekleştirildiği yıl içerisinde okul değiştirmeye yönelik ceza almamanız gerekir.

—>Bulunduğu sınıfta sınıf tekrarı yapılmamış (sınıfta kalınmamış) olunmalıdır.

—>Aileye gelen paranın yıllık olarak kişi başına düşen miktarının 10.760 liradan az olması gerekmektedir. Bu konu güncellenirse siz değerli takipçilerimize ileteceğiz.

Yukarıda yer alan şartlar tam olarak sağlandıktan sonra geriye kalan şartlarında tamamı yerine gelmiş bulunmamaktadır. Eğer öğrencimiz ağır bir hastalık nedeniyle sınıf tekrarı yapmışsa bu bursluluk sınavına engel değildir. Bu noktada öğrencinin raporları tam olmalıdır.

Babası Polis Olanlar Burs Alabilir Mi?

Babası polis olanlar burs alabilir mi sorusunun cevabı hiç şüphesiz yine aile içerisinde gelen gelir ile belirlenir. Aile bünyesine gelen gelir miktarı ve yıllık kişi başı düşen hane geliri orantısı bu sorunun cevabını verecektir.

Pybs Bursu Kaçıncı Sınıfa Kadar Verilir?

Pybs Bursu Ne Zaman ve Neden Kesilir?

2018 Pybs Bursu Ne Kadar?

Bu konuda merak içerisinde yanıtlar bekleyen öğrenciler, bu konuda sunulan bilgi ve evraklar için okullarınızın rehberlik servisine başvurabilirsiniz. Bu sayede daha mantıklı bilgi birikimi elde edebilir, eğer okullara resmi bursluluk evrakları gönderilmişse bunları temin edebilirsiniz.

Aynı Aileden iki Kişi Burs Alabilir mi?

Aynı aileden iki kişi burs alabilir mi sorusunun cevabı kesinlikle evettir. Kişilerin kendi emek ve çabalarıyla bursluluk sınavı bünyesinde başarı göstermeleri durumunda her ikisine da ayrı birer hesap açılır ve bursları oraya yatırılır.

sosyalyardimlasma-polis-cocukları-burs-alır-mı

Farklı sınıflarda okuyan öğrenciler de yine kardeş olmaları takdirinde aynı süre zarfında burs alabilirler. Bu konuda yasal olarak hiçbir pürüz yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
 1. Esra dedi ki:

  Aynı aileden üç kişi burs alabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, lise bursu alabilir fakat farklı zamanlarda da olsa üniversite bursu alamaz

 2. Alev dedi ki:

  Merhaba büyük oğlum 9.sınıfta yurtta kalıyor pyps bursu Oraya yatıyor küçük oğlum 5.sınıf bu sene onuda bu sınava girdirmek istiyoruz burs alabilir mi yani kisacasi 2 kardes pyps bursu alabilir mi???

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Evet 2 kardeş burs alabilirler.

 3. Dilek özyurt dedi ki:

  Merhaba kizim 5. Sinifta pybs bursunu kazandi simdi 9. Sinifta. Özel bi okul da aylik egitime destek bursu verecek sinavina girip kazanirsa pybs bursu iptal edilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kızınız özel okula kayıt olursa bursu kesilir. Sınava girerek başka kurumlardan burs almaya hak kazanırsa bursunu almaya devam eder

 4. Safura Öztürk dedi ki:

  Kızım 5.sinifta pybs’yi kazandi.Burslulgunu liseye gelinceye kadar aldi.Lisede yatililiga gecti.(okul hazirlik dahil 5yil)Hazirlik ve 9.sinifta yatili kaldi.10ve 11sinifta tasindigimiz icin eve geldi.Ama sene basinda odenen yardim verildi.Bu yil yani 12.sinifta eburs modülünde gözükmediğini soyledi hoca.Yatililikta kalmayinca hakkı kayıp mı olur?Biz yatililigin iptali icin hicbir dilekçe vermedik

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yurtta kalan öğrenciler yurttan ayrıldıklarında burs alamıyorlar. Bursları yurda kayıt olduklarında iptal ediliyor.

 5. Yunus Emre Rüzgar dedi ki:

  Özel okulda okuyorum bursu kazandım bu sene özel okulda okuyanlarada vereceklermi acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, özel okulda okurken bursa alamazsınız.

 6. Fatih TÜZÜN dedi ki:

  Pansiyona geçen lise öğrencisinin bursu kesilecekmi.
  Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Burs alan öğrenci devlet yurdunda kalırsa bursu kesilir

 7. Arse dedi ki:

  Eylül bende 7. Sınıfım ve puanım 457 ve bende kazanmadım seni anlıyorum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Yerleştirmede kontenjan ve sıralama esas alındığı için kazanamamış olabilirsiniz

 8. Rana dedi ki:

  Ben 7. Sınıf ogrencisiyim 457 puanim var kontenjanimin puanindan yuksek neden alamadim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Puanınız düşük diyorsanız 5 gün içinde itiraz edebilirsiniz

   BURSLULUK SINAV SONUCU İTİRAZI NASIL YAPILIR?

   Sonuçlar açıklandıktan sonra veli sınav sonucuna itiraz hakkına sahiptir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan bilgiye göre, veli şu şekilde itiraz edebiliyor:

   a. Sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar, soruların, cevap anahtarlarının Bakanlıkça yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) takvim günü içerisinde ÖDSGM resmî internet sayfasında yayımlanan sınav itiraz bölümünden elektronik olarak veya yazılı olarak ÖDSGM’ye yapılabilecektir.

   b. Elektronik ortamda yapılan itirazların incelenebilmesi için T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla 20 TL (KDV dâhil) yatırılması gerekmektedir.

   c. 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/B maddesi uyarınca, sorulara ve cevap anahtarına yapılacak itirazlar, soruların ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

   ç. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/B maddesi uyarınca, sonuçlara yapılacak itirazlar, sonuçların http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

   d. Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır. (Faks üzerinden işlemler önceki yıllarda kalkmıştır, MEB önceki tarihlerde duyuru olarak ilan etti.)

   e. İtirazların incelenmesi için öğrenci velisi tarafından MEB Döner Sermaye İşletmesi’nin T.C. Ziraat Bankası Başkent/ANKARA Şubesi, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat /ANKARA şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” hesabına 20 TL (yirmi TL KDV dâhil) yatırılması gerekmektedir. Ücret yatırıp itiraz başvurusu ile birlikte banka dekontu/ATM işlem fişi göndermeyen adayların başvuruları dikkate alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

   f. İtirazların cevaplanmasındaki süre için ÖDSGM’ye gelen evrak kayıt tarihi dikkate alınacaktır.

   g. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu/ATM işlem fişi eklenmemiş, imza ve adresleri olmayan dilekçeler dikkate alınmayacaktır.

  2. Arse dedi ki:

   Eylül bende 7. Sınıfım ve puanım 457 ve bende kazanmadım seni anlıyorum

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Yerleştirmede taban puanlar değil kontenjan ve sıralama esas alınıyor

 9. Osman Avcı dedi ki:

  benim kızım 461000 puan aldı bursu alamadık 6. sınifa bu sene gidecek niye alamamış olabilir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Yerleştirmede taban puanları değil kontenjanlar ve sıralama esas alındığı için olabilir

 10. Metehan Yeni dedi ki:

  Aynı aileden üçüncü kişi burs alabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Aynı aileden iki veya daha fazla kardeşten sınavı kazanan ve şartları taşıyanlar alabilir.

   Aileye gelen paranın yıllık olarak kişi başına düşen miktarının 10.760 liradan az olması gerekmektedir.

   https://www.sosyalyardimlasma.net/pybs-bursu-alma-sartlari-nelerdir

 11. Ibrahim bisi dedi ki:

  Ben 7. Sinifa gidiyorum 448.815 cikardim ama malesef kazanamadim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Kontenjanlar ve sıralama esas alındığı için olabilir