Sosyal Yardım Platformu

2019 Pybs Bursu Ne Kadar?

2019 Pybs Bursu Ne Kadar?

2019 PYBS bursu almak; PYBS bursluluk sınavına giren 5. sınıftan 11. sınıfa kadar olan öğrencilerin başarı durumlarına ve gelirlerine göre kazandıkları puanlar ile mümkün olmaktadır. PYBS ’nin açılımı ise Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı’dır. Eski ismi PYBS olan bu burs, 2019 yılında İlköğretim Ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (İOKBS) olarak adlandırılmaktadır.

PYBS bursu her sene açıklanan kontenjan sınırlaması kadar öğrenciye verilmektedir. Bursun alınabilmesi için öğrencinin ve ailesinin gelir testi sonucunda, kişi başına düşen gelir miktarının asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekmektedir.

Durumu iyi olan ve ailesi geçim sıkıntısı yaşamayan öğrencilerin bu burstan faydalanması mümkün değildir. Gelir durumunun yetersiz olması yanı sıra bu burstan faydalanılabilmesi için PYBS sınavında yeterli başarının gösterilmiş olması gerekmektedir. PYBS 2019 yılında;

 • 6,7 ve 8. Sınıflarda okuyan öğrenciler için SBS sınavı sonuçlarına göre,
 • ve 9, 10, 11. Sınıflarda okuyan öğrenciler için ise bursa özel yapılan sınavın sonucuna göre verilmektedir.

Eskiden üç ayda bir olarak yatırılan PYBS bursları, 2019 yılında aylık olarak yatırılmaya başlanacaktır. 2019 PYBS burs miktarı ise aylık olarak 234,70 TL olarak ödenecektir. Burs hakkı kazanan öğrencilerin bursları, takip eden zamanda okul tekrar açıldıktan sonra ikinci haftadan itibaren ödenmeye başlayacaktır. PYBS burs miktarına zam geleceği haberleri duyulmuştur. Bu rakamda olacak olan değişikler ve zamlarla ilgili açıklamalar henüz yapılmamıştır.

PYBS Bursu İçin Şartlar Nelerdir?

PYBS 2019 başvuru ve burs şartlarına uygunluk sağlayan öğrenciler, devlet tarafından verilen bu destekten faydalanabilmektedir. İlgili şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti ya da KKTC vatandaşı olunması gerekmektedir.
 • Aile fertlerinin elde etmiş oldukları, kişi başına düşen gelir miktarının asgari ücretin 3’te birinden az olması gerekmektedir.
 • 5, 6, 7, 8, 9, 10 ya da 11. sınıf bünyesinde eğitim alınıyor olması gerekmektedir.
 • Öğrencinin sınıf tekrarı yapmamış olması gerekmektedir.
 • PYBS sınavına girilecek olan senede, öğrenci okul değiştirme cezası almamış olmalıdır.
 • Öğrenci eğer ki yaşamış olduğu ağır bir hastalık nedeniyle yani sağlık durumundan dolayı sınıf tekrarı yapmış ise o zaman burs için başvuruda bulunabilmektedir.
 • Aynı aileden iki öğrenci, aynı anda bu burstan faydalanabilmektedir. Her ikisi de gerekli şartlara uygunluk sağlıyorsa ve sınavdan gerekli başarıyı elde etmiş ise burs sahibi olabilmektedir.
 • Tutuklu ya da hükümlü olan öğrenciler PYBS burs sınavlarına girememektedir.
 • Açık öğretim lisesi, açık öğretim imam hatip lisesi, mesleki açık öğretim lisesi ya da açık öğretim ortaokul öğrencileri burs hakkı kazanamamaktadır.

PYBS Bursu Ne Kadar Süre Verilmektedir?

PYBS bursları 5. sınıftan 12. sınıfa kadar eğitimleri devam eden öğrenciler için verilmektedir. Bu bursun ne kadar süre verileceği konusu ise öğrencinin kaçıncı sınıfta iken bursu kazandığına göre değişmektedir. 5. sınıfta iken burs almaya hak kazanmış bir öğrenci 7 yıl boyunca yani 12. sınıfı bitirene kadar bu burstan faydalanabilmektedir. Üniversiteye giden ya da liseyi bitirdikten sonra okulu bırakan öğrenciler için PYBS bursu ödemeleri yapılmamaktadır.

PYBS Bursu Hangi Nedenlerle Kesilmektedir?

PYBS bursu almaya hak kazanmış bir öğrenci için sağladığı tek seferlik başarı yeterli olmayacaktır. Kanunlar kapsamında belirlenmiş olan şartlara uygunluk sağlamayan öğrencilerin PYBS bursu kesilmektedir. PYBS bursu ne zaman kesilir sorusunun cevabı için, PYBS bursunun kesildiği durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Orta okul ya da imam hatip okullarında okuyan öğrencilerin sınıf tekrarı yapması durumunda bursları kesilmektedir.
 • Örgün öğretim hakkı elinden alınmış ya da okuldan atılmış olan öğrencilerin bursları kesilmektedir.
 • Eğitim ve öğretim hayatını herhangi geçerli bir sebep olmadan bırakan öğrencilerin bursları kesilmektedir.
 • Burs alma hakkından vazgeçen ya da caymak isteyen kişilerin bursları kesilebilmektedir. Böyle bir durumda öğrencinin okuduğu okulun idaresine başvuru yapması gerekmektedir.
 • Öğrenci disiplin cezası yerse ya da okuldan uzaklaştırılırsa bursları kesilmektedir.
 • Öğrenci 12. sınıfı bitirdiğinde bursu otomatik olarak kesilmektedir.

PYBS Bursluluk Sınavı Taban Puanı Nasıl Belirlenir?

PYBS bursu için yapılan sınavlarda taban puanların belirlenmesi her sene farklı kriterlere göre yapılmaktadır. Taban puanlar öğrencilerin bazı kriterlerine ve kaçıncı sınıf olduğuna göre değişiklik göstermektedir. Bunun yanı sıra açılan kontenjanların durumu da yine aynı şartlara göre değişiklik göstermektedir. 2018 kontenjanlarından bazı örnekler şu şekildedir;

 • sınıf öğrencileri için açılmış olan kontenjanlar;
  • Öğretmen çocukları için açılmış olan kontenjan 311.902,
  • Korunmaya muhtaç çocuklar için açılmış olan kontenjan 143.967,
  • Bulunduğu yerde okul olmayan çocuklar için açılmış olan kontenjan 439.906,
  • Diğer çocuklar için açılmış olan kontenjan 450.184 olarak belirlenmiştir.
 • sınıf öğrencileri için açılmış olan kontenjanlar;
  • Öğretmen çocukları için açılmış olan kontenjan 187.762,
  • Korunmaya muhtaç çocuklar için açılmış olan kontenjan 138.222,
  • Bulunduğu yerde okul olmayan çocuklar için açılmış olan kontenjan 338.206,
  • Diğer çocuklar için açılmış olan kontenjan 388.864 olarak belirlenmiştir.

PYBS Burs Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

PYBS yani yeni ismiyle İOKBS sınav sonucunu sorgulama işlemi Millî Eğitim Bakanlığı resmî web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulama işlemi için http://www.meb.gov.tr/sinavlar/sonuc/sorgu.php?hata=10020180&SINAV_ID=E5C49CE9941D940B2C4C837D7E823229 adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Açılan sayfada T.C kimlik numaranız ve doğum tarihiniz ile sınav sonucunuzu sorgulayabilirsiniz.

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır ?

Kaymakamlık Tarafından Yapılan Maddi Manevi Yardımlar

Sınavlar ve verilecek olan burslar için kontenjan sayıları ve ilgili olan tüm duyurular Millî Eğitim Bakanlığı resmî web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Burs parası sorgulama işlemi ise bursu aldığını bankanın internet bankacılığı sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

PYBS Burs Ve Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

PYBS burs başvurusu için işlemler online olarak yapılmaktadır. Başvurular;

Öğrencinin velisi tarafından gerekli şartlara uygunluk sağlandığında okul idaresine sınav başvurusu yapılmalıdır. Öğrencinin şartlara uygunluk göstermesi durumunda okul müdürlüğünce sistem üzerinden onay verilmektedir.

Özel Okul Öğrencileri İçin PYBS Bursu Alınabilir Mi?

Özel okul öğrencileri PYBS bursu için başvuru yapabilmektedir. Özel okul öğrencileri bursu almaya hak kazanır ise bu burstan faydalanabilmesi için; Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan yurt içindeki devlete ait, örgün öğretim veren orta okul, imam hatip orta okullarına devam etmesi gerekmektedir. Fakat kanun kapsamında belirtilen bazı özel durumlarda öğrenci özel okulda eğitimine devam ederken PYBS bursundan da faydalanabilmektedir. Bu durumlar;

 • Çocuk Koruma Kanunu kapsamına giren öğrenciler
 • Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamına giren öğrenciler
 • Terörle mücadele kanunu kapsamına giren öğrenciler
 • Yurt dışında görevli personele nakdi tazminat verilmesi ve aylık bağlanması hakkında kanun kapsamına giren öğrenciler
 • Emekli Sandığı Kanunu’nun sosyal sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nu kapsamında harp ve vazife malulü sayılan kişilerin çocukları
 • Bazı kamu görevlilerine nakdi tazminat verilmesi ve aylık bağlanması hakkında kanunu kapsamına giren kişilerin çocukları

Bu ve bunun gibi özel durumlarda, ilgili öğrenciler hem özel okula devam ederken hem de PYBS bursu alabilmektedir. Öğrenciler için yapılan bu yardımlar, eğitim hayatlarını rahat bir şekilde geçirmelerine olanak sağlamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Burslu dedi ki:

  Bu sene bursluluk kaç TL olacak verilen yetersiz

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   2019 PYBS burs miktarı aylık olarak güncel ödenen bakiye 234,70 TL’dir. Yeni dönem ile ilgili ne kadar artırılma olur henüz bir açıklama yapılmış değildir.

 2. Adem dedi ki:

  Fen lisesi öğrencisiyim Ocak ayında burs kazandınız diyerek Vakıfbank bankamatik kartı verildi ancak hiç bir ödeme yapılmadı okulumuz da bilmiyor yardım

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, PTT’den kontrol edin adınıza ödeme olabilir. Yoksa da Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak detaylı bilgi talebinde bulunun

 3. Havva dedi ki:

  Devlet yurdunda yatılı kalıyorum. Vakıfbank kartları verildi ama henüz yatmadı. Ne kadar verilecek ve ayın kaçında kaç TL

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yurtta size verilen harçlıklar bu kartlara yatırılıyor. Onların ödemesi henüz başlamadı. Muhtemelen Kasım ayında ödeme alırsınız.

 4. Yaren dedi ki:

  Merhaba ben lisede devlet yurdunda kaliyorum ve bu kartlar bize yeni verildi acaba bu kartlara ne kadar bir miktar yaticak daha once hic almadik cunku?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, önceden yurtta elden aldığınız harçlıklarınız size verilen kartlara yatacak. Elden harçlık verilmeyecek.

 5. Alican dedi ki:

  12.siniflar Aralik ve nisanda bursluluk aldi da. Son burslulugu haziran temmuz gibi alacak miyiz