Sosyal Yardım Platformu

Pybs Bursu Ne Zaman ve Neden Kesilir ?

Pybs Bursu Ne Zaman ve Neden Kesilir ?

Pybs bursu kesilmesi ders yılının bittiği tarihi takip eden ay itibarı ile kesilmektedir. Bu durum Pybs bursu alan son sınıf öğrencileri, okulu bitiren öğrenciler ve ortaöğrenim son sınıflarında beklemeli kalan öğrenciler için uygulanmaktadır.  İmam hatip ve ortaöğrenimi bitiren öğrencilerin aldıkları bursalar resmi ve örgün öğretim kurumlarında da devam etmektedir. Burs alarak devam etikleri imam hatip ve ortaöğrenimlerini tamamlayan öğrenciler resmi ve örgün ortaöğrenim kurumlarına kayıt yaptırmak sureti ile bursluluk durumlarının kurum müdürlüğünce devam etmesini sağlanmaktadır.  Pybs bursu ne zaman ve neden kesilir ve daha fazla sosyal yardımlaşmalar nelerdir gibi sorular öğrencilerin ve velililerin merak ettiği önemli detaylar olmaktadır. İlk ve ortaöğrenim seviyesinde eğitim gören öğrenciler için sağlanan ayrıcalıklı maddi destek olan Pybs burslarından yararlanmak için sınava girmek gerekmektedir. Sınava katın ve sınavlarda başarı gösteren öğrenciler başarı durumları değerlendirilerek burslardan yararlanmaktadır.

Burs almaya hak kazanan öğrencilerin aldıkları bursların kesilmesi için yasal sınırlar içerisinde neden olması gerekmekte ve verilen Pybs kursları yönetmelik tarafından belirlenen hüküm ve koşullar ile sınırlanmış olarak gerçekleşmektedir.

PYBS Nedir?

Pybs açılımı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı olmaktadır. Sınava girmeye hak kazanan öğrencilere sağlanan olanakların tümü devlet odaklı olmakta ve geri ödemesiz olarak öğrenciler sağlanmaktadır. Geri ödemesiz olarak devlet tarafından sağlanan bursluluktan yararlanmak isteyen öğrencilerin gereken şartları uyum sağlamaları durumunda sınava girerek başarı göstermeleri gerekmektedir.

PYBS Bursluluk Sınavı Nedir?

Pybs bursluluk sınavı her yıl düzenlenmekte ve 5. sınıf ile 11.sınıf arasında öğrenim gören öğrencileri kapsamaktadır. Pybs sınavı, maddi durumu yetersiz olan ailelerin öğrencileri için düzenlenmektedir. Pybs sınavı, öğrencilerin eğitim hayatlarını daha rahat devam ettirmelerine olanak sağlayan bursluluğa hak kazanmak için yapılan sınavdır. Sınavda başarı gösteren öğrenciler bursluluğa hak kazanarak öğrenim hayatları boyunca devlet tarafından destek ödenek almakta ve bu ödenekler 3 ayda bir burs olarak verilmektedir. İlk ve orta öğrenim öğrencilerine yönelik verilen burslar geri ödemesiz olarak verilmektedir. Bursluluktan yararlanmak için sınavda başarı gösterilmesi gerekmektedir.

Bursluluk sınav puanlarının taban puanları her yıl değişiklik göstermekte ve her sınıf için ayrı olarak belirlenen taban puanları bulunmaktadır. Bursluluk sınavına katılan her öğrencinin başarı ortalaması sınavda alacağı puanlar ile belirlenmekte ve bursluluk sınavlarında öğrencinin alacağı notların ortalaması oldukça önem kazanmaktadır.

PYBS Yatılı Burs Sınav Şartları

Pybs sınav başvuru ve sınav şartları nelerdir gibi konularda aydınlanmak isteyen kişiler için başvuru ve sınav şartları detayları şu şekildedir;

 • Başvuru işlemleri internet üzerinden çevrimiçi olarak yapılmaktadır.
 • Başvurular ile ilgili işlemler meb.gov.tr, odsgm.meb.gov.tr ve e-okul.meb.gov.tr adresleri üzerinden yapılmaktadır.
 • Sınavlara giriş hakkı 5, 6 ve 7. sınıf hazırlık öğrencileri ile 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine verilmektedir.
 • Başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler için öğrenci velileri öğrenim görülen okul müdürlerine sınav başvurusu için müracaat etmelidir.
 • Başvuru esnasında öğrenci velisi maddi durumlarını beyan eden beyannameyi ve eklerini okul müdürüne teslim etmelidir.
 • Sınav başvuruları müracaatların ardından okul müdürleri tarafından elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir.
 • Başvuru şartları içerisinde en önemlisi öğrencinin T.C ya da Kıbrıs T.C. vatandaşı olmasıdır.
 • Mevzuatta yer almakta olan kayıt ve kabul şartlarının taşınması gerekmektedir.
 • Mevzuata yer alan sınıflar dâhilinde ortaokul, imam hatip okulu ve özel eğitim okullarında öğrenci olunması gerekmektedir.
 • Sınıf tekrarı yapmamak ve ders yılı içerisinde okul değiştirme cezası almamak gerekmektedir.
 • Merkez Yönetim Bütçe Kanunu çerçevesinde belirtilen ücretler dâhilinde maddi imkânlardan yoksun olunması gerekmektedir.
 • Fert başına düşen gelirin belirlenen rakamı geçmesi durumunda yapılan başvurular kabul görmemektedir.
 • Şartlara uyum sağlayan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bursluluk sınavına girmeye hak kazanırlar.

PYBS Bursları Ne Zaman Kesilir?

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkının sona ermesi burs alan öğrencinin orta öğrenimlerini tamamlaması ile gerçekleşir. Ortaokul, imam hatip ortaokulu ve orta öğrenim okullarında burslu ya da parasız olarak yatılı okumakta olan öğrencilerin yararlandıkları imkanın sona ererek burslarının kesilmesi durumları şunlardır;

 • Orta öğrenim ve imam hatip öğrenimi gören öğrencilerin bir kereden fazla sınıf tekrarı yapmaları halinde,
 • Orta öğrenim öğrencilerinin öğrenim hakkını kullanmış olmaları halinde,
 • Öğrencini orta öğrenimden mezun olması ya da son sınıfta beklemeye kalması halinde,
 • Suç işleyerek hükümlü bulunması halinde,
 • Eğitim dışına çıkarılması ile ilgili ceza almış olması halinde,
 • Özürsüz olacak şekilde okuldan ayrılarak öğrenimini terk etmesi halinde,
 • Kendi isteği ile bursluluk ya da parasız yatılılık hakkından vazgeçmesi halinde,
 • Özel okula nakil olması halinde,
 • Bakanlık tarafından belirtilen süre dâhilinde bursluluk kayıt işlemini gerçekleştirmemesi hallerindeki öğrencilerin parasız yatılılık ve bursluluk hakları okul müdürlüğü tarafından sona erdirilmektedir.

Bursluluk Hakkının Yeniden Kazanılması

Bursluluk ve parasız yatılılığa yeniden hak kazanılması için öğrencilerin tekrar sınava katılma hakları bulunmaktadır. Burs ve yatılılık haklarını kaybetmiş olan öğrenciler tekrar burslu okumak isterlerse başvuru yapmaları gerekecektir. Yönetmelikte belirtilen şartlara uyum sağlayan öğrenciler için yapılacak başvurularda olumlu dönüş almaları için açılacak sınava tekrar katılmaları gerekecektir. Sınavda başarı gösteren öğrenciler daha sonra devam edecek öğrenimlerine burslu ve parasız yatılı olarak devam etme hakkına sahip olmaktadır.

PYBS Bursu Geçerlilik Süresi

Pybs bursları geçerlilik süreleri 12.sınıf sonuna kadar devam etmektedir. 5.sınıfta sınava katılarak başarı göstermiş olan bir öğrenci öğrenim hayatı süresince bursluluğun geçerli olduğu 12. sınıfa kadar devlet desteğinden yararlanarak burs alma hakkına sahip olmaktadır. Pybs bursluluk sınavında başarı gösteren öğrenciler için bursluluğun devam süresi 5. sınıfta başlayarak 12. sınıf sonuna kadar geçerliliğini korumaktadır. Belirtilen sınıf aralıklarından her hangi birisinde  okuyan öğrencilerin sınava katılım hakkı bulunmaktadır. Burs devamlılığının sağlanarak bursun kesilmemesi için burs alan öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli konular;

 • Derslerde başarı göstermek,
 • Disiplin kurallarına uyarak disiplin odaklı ceza almamak ve
 • Sınıf tekrarında bulunmamak olacaktır.

Belirtilen konularda dikkatli davranan başarı sahibi öğrenciler bir kere sınava girerek öğrenim hayatları boyunca burstan yararlanmaktadır. Bu noktada belirtilmesi gereken konu sınav hakkının 5. sınıf ile 11.sınıf öğrencileri için geçerli olduğudur.

Özel Okul Öğrencileri Burstan Yararlanır mı?

Özel okul öğrencilerinin burs hakkı okullarına devam ettiği sürece bulunmamaktadır. Özel okulda okuyan öğrenciler burstan yararlanamazlar. Ancak, özel okullarda öğrenimlerine devam eden öğrencilerin burstan yararlanma hakkı belirli şartlar ile bulunmaktadır. Buna göre, sınava katılım hakkına sahip olan özel okul öğrencileri sınava katılmalarının ardından bakanlığa bağlı olan okullara geçiş yaparak burstan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.

Aynı Aileden Kaç Kişi Burs Alabilir

İki kardeşin burs alma hakkı sınavlarda başarı göstermeleri sonucunda gerçekleşir. Aynı ailede yaşayan birden fazla her öğrencinin sınava girerek burstan yararlanma hakları bulunmaktadır. İki kardeş sınava katılarak başarı göstermeleri sonucunda birbirinden bağımsız olarak burs almaya hak kazanırlar. Ancak başvuru esnasında öğrencilerin belirlenen şartlara uyum sağlaması gerekmektedir. Gerek aynı sınıfta gerekse ayrı sınıflarda öğrenim gören kardeşlerin sınava katılarak başarı göstermeleri sonucunda beşkardeş bile olsalar ayrı olarak burstan yararlanma hakları bulunmaktadır.

Pybs Bursu Ne Kadar?

Belediye Bursları

Öğrenciler Kaymakamlık Bursu Alabilir Mi?

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 534 YORUM
 1. Ezhel dedi ki:

  Merhaba ben 9. Sınıfta iki hafta parasız yatılı olarak öğrenim gördüm sonra bir kere burs aldım ama burs paraları aydan aya geçti diyorlar ve ben şuan aydan aya hiç burs almadım burslu olup olmadığım hakkında nasıl bilgi edinebilirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yurda kayıt olduğunuzda bursunuz kesilmiştir. Evet burslar Ekim ayında aylık sisteme geçti. PTT ve Vakıfbank’tan sorgulayın eğer ödeme yapılmamışsa Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe göndererek bursunuzun durumu hakkında bilgi talebinde bulunun.

 2. Kübra dedi ki:

  TE* kolejinin bursluluk sınavı var kazanırsan ücretsiz eğitim görme ve öğrenci masraflarının karşılanması işlemi var eğer sınavı kazanır girersen bursum kesilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, özel okula kayıt olduğunuzda PYBS Bursunuz kesilir

 3. Mehmet Emin dedi ki:

  Lisede zayıfımız olursa burs kesiliyormu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs sınıf tekrarında kesilir. Zayıfınız olduğunda bursunuz kesilmez

 4. Yakup dedi ki:

  Lise öğrencisiyim açık liseye gectim bursum ekim kasım aralık bursum hala uatmadı bursum kesilmiş olabilirmi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Muhtemelen kesilmiştir.

 5. Enes Can dedi ki:

  Merhaba ben bu yıl 8. sınıfım.Kendimi denemek amacıyla özel okulların bursluluk sınavına kayıt yaptırırsam devletten aldığım burs kesilirmi Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burslar özel okula kayıt yapıldığında kesilir

 6. kerim dedi ki:

  benim kızım 6.sınıfa gidiyor lgs’ye hazırlık olması için sadece özel bir okulun sınavına yarışacağım fakat o okuldan burs kazansa bile gitmeyecek. Böyle bir durumda vurdu kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs özel okula kayıt olduğunda kesilir. Bursu kazansa bile okulda kaydı devam ederken bursu da devam eder

 7. Ayse dedi ki:

  Merhaba. Benm oglum 8. Sinifta lissede burslulugu kesilecekmi?? Bide yeni okula basayacak oglum icin bu evden nakil istiyecegim ozamanda kesilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, devlet okuluna devam ederse ve yurtta kalmazsa kesilmez.

 8. İlayda Coşkun dedi ki:

  Merhaba ben 12.sınıfım 2.dönem açığa geçersem bursum kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, açık liseye kayıt olduğunuzda bursunuz kesilir. Çünkü açıköğretim lisesinde okuyanlara burs verilmiyor.

 9. Güray dedi ki:

  2015 – 2016 döneminde yurtta kalıyordum ücretsiz kalıyordum sonra taşındık yurttan eve gectim bu nedenle bir burs sağlanıyormus ona başvurduk sınavsız burs almaya başladım sınavla kazananlar ne kadar alıyorsa o kadar alıyordum bu sene okul nakli istedim başka bir ilceye taşındık ve burs alamıyorum benjm aldığım bursun adı nedir burs alamama sebebim nedir ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere en az bir ders yılı parasız yatılı öğrenim gören öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenim görenler parasız yatılılığa geçirilebilir.

 10. Canberk Yılmaz dedi ki:

  Merhaba ben bu sene 7.sınıftayım.Eğer herhangi bir özel okulun sınavını kazanıp gidersem bursum kesilecek mi?Ve eğer kesiliyorsa özel okuldan ayrılırsam burs almaya devam edebilecek miyim?Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, özel okula kayıt olduğunuzda bursunuz kesilir ve tekrar alabilmek için yeniden sınava girmeniz gerekmektedir.

 11. İsmail Yusuf Alp dedi ki:

  Merhaba.Benim oğlum şu an 7.sınıfta ve 8.sınıfı özel okulda okuyacak.8.sınıfta bursu kesileceğini biliyorum.Peki eğer 8.sınıfı özel okulda okuduktan sonra özel okuldan çıkarsa burs verilmeye devam edecek mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, oğlunuz özel okuldan ayrıldığında tekrar burs alabilmesi için yeniden sınava girmesi gerekir

 12. İbrahim dedi ki:

  Bir dersten kalıp sınıfı geçersek burs kesilir mi?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Pybs burslar ne zaman kesilir sorusuna cevap olarak aşağıdaki detayları inceleyebilirsiniz.
   Mezuna kalan 12. Sınıf öğrencilerinin bursları kesilmektedir.
   Ortaokul ve imim hatip okullarında ki öğrenciler eğer birden fazla sınıf tekrarı yaparsa bursları kesilir.
   Kanun hükmünde taksirli ve kabahat nevinden hallice suçlar haricinde bir vukuat nedeniyle hükümlü bulunan öğrencilerin bursları kesilir.Örgün eğitimden faydalanma hakkı elinden alınmış yani okuldan tamamen atılmış olan öğrencilerin bursları kesilir.
   Öğretim faaliyetlerini herhangi bir özür beyan etmeden terk eden ve bırakan öğrencilerin bursları kesilir.
   Parasız burs almak hakkından caymak isteyen kişiler burslarının kesilmesini sağlayabilir. Bu başvuru okul idarelerine yapılmalıdır.

 13. Oğuzhan Şenuysal dedi ki:

  Merhabalar, 11.sınıfım açık liseye geçersem bursum kesilir mi ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aşağıdaki hallerde PYBS bursunuz kesilir.
   Ortaokul veya imam-hatip okullarında bir defadan fazla sınıf tekrarına kalan, orta öğretimde öğretimde ise öğrenim hakkını kullanmış olan,
   Orta öğretim kurumlarından mezun olan veya son sınıfta beklemeli duruma düşen,
   Taksirli suçlar ile kabahat nevinden olanlar dışında, işlediği suçtan dolayı hükümlü bulunan,
   Örgün eğitim dışına çıkarılma cezası almış olan,
   Özürsüz olarak öğrenimini terk edip okuldan ayrılan,
   Parasız yatılı veya bursluluk hakkından isteğiyle vazgeçen,
   Özel bir okula kayıt veya nakil yaptıran,
   Bakanlıkça belirtilen süre içerisinde parasız yatılılık veya bursluluk kaydını yaptırmayan,öğrenciler ile açık ilköğretim veya açık liseye kayıt yaptıran öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu okul müdürlüklerince sona erdirilir.

 14. simge mev dedi ki:

  merhaba kızım burslu. kendisi önümüzdeki günlerde özel bir okulun bursluluk sınavına girecek. eğer sınavda başarısız olursa bursu kesilirmi. yoksa özel okulda okumaya başlarsamı kesilir. bursunun kesilmesini istemiyor o yüzden girmemeye karar verdi. giriş amacıda soru tarzlarını görmekti. sınava girsin mi yoksa girmesinmi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aşağıdaki hallerde PYBS bursunuz kesilir.
   Ortaokul veya imam-hatip okullarında bir defadan fazla sınıf tekrarına kalan, orta öğretimde öğretimde ise öğrenim hakkını kullanmış olan,
   Orta öğretim kurumlarından mezun olan veya son sınıfta beklemeli duruma düşen,
   Taksirli suçlar ile kabahat nevinden olanlar dışında, işlediği suçtan dolayı hükümlü bulunan,
   Örgün eğitim dışına çıkarılma cezası almış olan,
   Özürsüz olarak öğrenimini terk edip okuldan ayrılan,
   Parasız yatılı veya bursluluk hakkından isteğiyle vazgeçen,
   Özel bir okula kayıt veya nakil yaptıran,
   Bakanlıkça belirtilen süre içerisinde parasız yatılılık veya bursluluk kaydını yaptırmayan,öğrenciler ile açık ilköğretim veya açık liseye kayıt yaptıran öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu okul müdürlüklerince sona erdirilir.

 15. Olcay dedi ki:

  Benim kızım bursunu yatiliya çevirmişti.simdi Anadolu lisesi ve yatısız olarak okuyor.tekrar para alabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs alan öğrenci yurda kayıt olduğunda bursu kesilir. Öğrencinin burs alabilmesi için tekrar sınava girmesi gerekmektedir. Kızınızın tekrar burs alabilmesi için yeniden sınava girmesi gerekir.

 16. TUĞBA dedi ki:

  Merhaba kızım ikinci dönem özel okula nakil aldıracak bursu kesilir mi? Teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evet özel okula kayıt olduğunda kızınızın bursu kesilir

 17. Tuğba dedi ki:

  Merhaba ben lise son sinıf ögrencisiyim mezun olduktan sonra üniversiteye devam edersem bursum devam eder mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, aldığınız burs ortaokul ve lise için geçerlidir. Üniversite öğrencilerine verilen burslar farklıdır

 18. Ender dedi ki:

  Özel okulu tam burs ile okuyan bir öğrenci bursluluk sınavına girebilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, özel okulda öğrenim gören öğrencilerin sınava girmesinde sınırlama yoktur. Fakat kazandığı bursu alabilmesi için devlet okuluna geçmesi gerekmektedir.

 19. Daisy dedi ki:

  Dönem sonu ortalamam 85 in altında olursa burs kesilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burslar sınıf tekrarında kesilir başarının düşük olmasının etkisi olmaz

 20. Fatma dedi ki:

  Derslerimizde düşüş yaşanırsa bursumuz kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bursunuz sınıf tekrarında kesilir. Derslerinizin düşük olmasının bursunuza etkisi yoktur

 21. Nurşen dedi ki:

  Merhaba, PYBS alan öğrenci geçici olarak sigortalı bir işte çalışsa bursu kesilir mi? Acil cevapvermenizi rica ederim. Teşekkürler.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, stajyer olarak çalışırsa aldığı burs kesilmez. Kısa süreli çalışmada kesilmez (yaz dönemi) fakat uzun süreli çalışırsa kesilir

 22. Taha odabaşoğlu dedi ki:

  Merhaba 7. Sınıfta burs kazandım ..lise son sınıfa kadar burs alacakmıyım acaba…

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Lise son sınıfa kadar alabileceksiniz.

 23. Melikşah Sert dedi ki:

  Merhaba, ben burs alıyordum. 8.sınıfta özel okula geçtim, bursum kesildi fakat 9. sınıfta tekrar devlet okuluna geçtim bursum tekrar yatmaya başlar mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, özel okula geçiş nedeniyle kesilen bursunuzu tekrar alabilmek için yeniden sınava girmeniz gerekmektedir.

 24. Eren erbas dedi ki:

  Okuldan uzaklastirma cezasi alirsak burs kesiliyor mu tesekkurler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bursun kesilme şartları arasında okuldan ilişiğin kesilmesi vardır. Okuldan ilişiğiniz kesilip açıköğretime geçerseniz bursunuz kesilir

 25. Yusuf dedi ki:

  Merhaba devlet yurdunda kaliyorum yil bitince kaydim otomatik siliniyo bi sonraki sene bursumu alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar burs alabilmek için yeniden sınava girmeniz gerekmektedir.

 26. Mehmet dedi ki:

  Anadolu lisesinden açık liseye geçince bursum kesilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, açık liseye kayıt olduğunuzda bursunuz kesilir.

 27. İsimsiz dedi ki:

  Bu ay bursluluğumuz yatmamış ,herkesin yatmış bizim yatmamış Acaba neden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs ödemeleri devam ediyor ay sonuna kadar tamamlanır

  2. Feyzanur dedi ki:

   ayın 24 ü oldu hala bursun yatmadı neden

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeler devam ediyor. Ay sonuna kadar tamamlanır

 28. Betül dedi ki:

  Ablamın bursu yattı fakat benimki yatmadı neden olabilir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs ödemeleri yer ve sınıf durumuna göre değişiklik gösterebiliyor.

 29. Mücahit dedi ki:

  Merhaba ben 7. Sınıfta bursluluğu kazandım. 9. Sınıfta yatılı okudum ve ikinci dönem nakil alıp başka bir okula geçtim. Orda gündüzlü öğrenciyim. Bana bir daha burs alamazsın dediler. Doğru mu?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evet doğru. Yatılı öğrenciler iki yıl önce başlayan uygulama ile yurttan ayrıldıklarında burs alamıyor. Burs alabilmek için tekrar sınava girmeniz gerekmektedir.

 30. Kader Özkan dedi ki:

  Merhaba ben burs alıyorum ve devlet yurduna gidecem bursumun kesileceğini söylüyorlar neden bursum kesiliyor devlet yurdu olmasına rağmen burs almayan arkadaşlrım devlet yurdunda hiç bir ücret ödemezken neden benim bursum kesiliyor?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, devlet yurduna geçtiğiniz zaman (okulun yurduna) bursunuz kesilir. Yatılı okulu kazananlar aynı zamanda yurdunu da kazanmış sayılıyor ve ücret ödemiyorlar.

 31. Xxx dedi ki:

  Kinama cezasi aldim bursum kesilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, okuldan ilişiğiniz kesilmediği sürece bursunuzu almaya devam edersiniz.

 32. Feride dedi ki:

  Merhaba. Ben şu an lise yurdunda kalıyorum. Devlet yurdu. Yurttan çıkarsam bursluluk alır mıyım ?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, uygulama 2 yıl önce değişti. Eski uygulaya göre alınıyordu. Şuan yurttan ayrıldığınızda burs alma şansınız bulunmuyor.

  2. Yusuf dedi ki:

   Ben 8.sinifta kazandim 9.sinifta yurtta kaliyorum seneye kaydim otomatik silincek bursumu alabilir miyim?

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bursunuz devlet yurduna geçtiğinizde kesilir. Yurtta ayrıldığınızda tekrar burs alabilmek için sınava girmeniz gerekmektedir.

 33. Etem yilmaz dedi ki:

  Merhaba nüfusumu istanbul dışına alsam bursum kesilirmi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Aşağıdaki hallerde Pybs bursu kesintiye uğramaktadır.
   Ortaokul veya imam-hatip ortaokullarında bir defadan daha çok sınıf tekrarına kalan, orta öğretim kurumunda ise öğrenim hakkını bitirmiş olan
   Orta öğretim kuruluşlarından mezun olan veya son sınıfta beklemeli konuma düşen,
   Taksirli suçlar ile kabahat nevinden olanlar haricinde, işlediği suçtan dolayı hükümlü olan,
   Örgün eğitim dışına çıkarılma cezası bulunan,
   Özürsüz olarak öğrenimini bırakıp okuldan ayrılan,
   Parasız yatılı veya bursluluk hakkından kendi arzusuyla vazgeçen,
   Özel bir okula kayıt olan veya nakil gerçekleştiren,

 34. ismail dedi ki:

  merhaba ben devlet memuru yum iki çocuğum pyb alıyor eşim asgari ücret ile çalışmayı düşünüyor fakat çocukların bursu kesilir korkusu var ne derece doğru yardımcı olurmusunuz tşklr.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bursun kesilme şartları arasında özel okula kayıt, açıköğretime geçiş, sınıf tekrarı, taksirli suçlardan okuldan atılma gibi nedenler bulunmaktadır.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/pybs-bursu-ne-zaman-ve-neden-kesilir

 35. Muhammed dedi ki:

  Merhaba soruma acil cevap verirmisiniz hocam benim hakımda dilekçe yazdı bursum kesilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bursun kesilme şartları arasında, sınıf tekrarı, açıköğretime ve özel okula kayıt olma sebepler vardır. Sizin durumunuz bunlardan birisi ise bursunuz kesilir, değilse kesilmez.

 36. Muhammed dedi ki:

  Merhaba hoca benim hakķımda dilekçe tuttu bursum kesilir mi ??

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, okuldan ilişik kesildiğinde burs kesilir

 37. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ben burs paralarımı bankadan çekmesem yani içinde birikse birşey olurmu yani kesilirmi alınmıyo die?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, paranızın bankada durması bir sorun oluşturmaz fakat kartınızın süresi dolmadan paranızı almanız gerekmektedir.

 38. Feyza dedi ki:

  Bursumu çekmiyorum birikiyor bir şey olur mı? Yani çekmiyorım diye geri alırlar mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bursunuz kartınızda durabilir fakat kartın süresi dolmadan paranızı almanız gerekir.

 39. Beyza dedi ki:

  12. Sınıfım. Dönem ortasında açık liseye geçersem bursum kesilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, temel lisede öğrenim görenler özel okula yada açık liseye geçtiklerinde bursları kesilir. Açık liseye kayıt olduğunuzda bursunuz kesilir.

 40. Ersan Bayrak dedi ki:

  Bir çocuk yurtdışına gidip okumaya ordan devam ederse bursu kesilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs şartları arasında devlet okulu var. Bursunun devam etmesi için Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulda öğrenim görmesi gerekmektedir.

 41. mahir dedi ki:

  Oğlum 7. Sınıfta burs almaya hak kazandı. Ekim ayı bursunu aldıktan sonra memuriyet gereği yurtdışına çıktık. Oğlum da bulunduğum ülkede MEBe bağlı ortaokula nakil oldu. Bursu kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Devlet okulunda öğretimine devam ettiği sürece kesilmez. Kesilme şartları arasında özel okulda öğrenim görüyor olmak var.

 42. Yiğit dedi ki:

  Yurda girsem burs kesilecek. Peki yurttan çıkıncs geri alabilecek miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yurda kayıt olduğunuzda bursunuz kesilir ve yurttan ayrılsanız da bursunuzu geri alamazsınız.

 43. Ömer faruk dedi ki:

  12.sınıf öğrencisiyim özel anadolu lisesine geçtim temel lisede değilim bursumun kesildiğini sonrada tekrar yatma ihtimali olabileceğini söylediler ve hâlâ yatmadı sizce yatarmı yoksa kesildimi teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, özel okula kayıt olanların bursları kesilir ve tekrar burs alamazlar

  2. emin dedi ki:

   kesildimi

 44. İsimsiz dedi ki:

  Ben bu sene özle okula geçtim teşvik falan almadım vurdum kesilmiş midir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, özel okula kayıt olduğunuzda bursunuz kesilir ve tekrar alamazsınız.

 45. ipek dedi ki:

  Merhaba. Ben 8.sınıfım ve seneye başka ile gitmek istiyorum. Galiba bursu parasız yatılıya çevirmek gibi bir şey varmış. Hem burs alıp hem de devlet yurdunda kalma gibi bir şansım var mı acaba?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, parasız yatılıya geçtiğinizde bursunuz kesilir. Parasız yatılıda kalırken aynı zamanda burs alamazsınız

 46. Esra dedi ki:

  Merhaba
  Pybs bursları hesaptan çekilmediği takdirde geri alınır mı? Eğer alınırsa kaç ay çekilmemesi gerekir?
  Bursu kazanmış bir öğrenci,özel okula gittiğinde burs kesiliyor. Özel okuldan tekrar devlet okuluna geçiş yapıp da yine sınava girerek başarılı olduğu takdirde,bursluluğa hak kazanır mı?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs kazanılmış hak olduğu için ödenen burslar geri alınmaz. Parayı almazsanız bankada kalır. Diğer taraftan özel okuldan devlet okuluna geçen ve tekrar sınava giren öğrenciler kazandıkları halde tekrar burs alabilir.

 47. Taha odabaşoğlu dedi ki:

  Merhaba.6.sınıfta sınava girdim.7 .sınıfta 220 tl ilk ödeme yapıldı.aylığamı dönüştü acaba.liseye geçince bursum kesilecekmi..

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burslar Ekim ayından itibaren aylık sisteme çevrildi. Burslar her ay ödenecek. Ayrıca bursun kesilme şartları bellidir, bu durumda bursunuz kesilmez.

 48. Kerem dedi ki:

  5 . Sınıfta burs kazandım 1 kere çektim paramı .vakif banka geçince yeni kartını hiç kullanmadan kaybettim 7. Sınıftayım 1 sene çekmezsem bursum kesilirmis gerçekten öylemi .☹

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, paranız bankadadır. Bakanın müşteri hizmetlerini arayıp yeni kart talebinde bulunabilir ve birikmiş paranızı alabilirsiniz.

 49. Mezun öğrenci dedi ki:

  Merhaba ben 12. Sınıftan yeni mezunum. Temmuz ayında okuldan şöyle bir mesaj geldi “2018 yılına ait 2. Burs taksitiniz yatırılmıştır” diye. Ben temmuzda parayı çektim ama geride ödenmesi gereken 2 taksit daha var. Bu iki taksit bize ödenecek mi yoksa tamamen kesildi mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, mezun öğrenciler için son ödeme Temmuz ayında yapıldı. Gelen burs Nisan ayına ait değilse bir ödeme daha yapılmıştır. Eğer son aldığınız burs Temmuz dönemi bursu ise mezun olduğunuz için bursunuz kesilmiştir.

 50. Berke Topcu dedi ki:

  Merhaba
  Devlet yurdunda kalıyorum ve bursluluğum karşılıgında kalıyorum para yine hesaba yatarmı yoksa yatırmazlar öyle mi kesilir ve bi başka sorum var yurtta kalmayı bırakınca hesabıma para yatırılma kesilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yurda kayıt olduğunuzda bursunuz kesilir ve parasız yatılı kalırsınız.Kartınıza sadece yurttan verilen harçlıklar yatar. Yurttan ayrıldığınızda ise bursunuzu tekrar alamazsınız. Burs almak için tekrar sınava girmeniz gerekir.