Sosyal Yardım Platformu

Pybs Bursu Ne Zaman ve Neden Kesilir ?

Pybs Bursu Ne Zaman ve Neden Kesilir ?

Pybs bursu kesilmesi ders yılının bittiği tarihi takip eden ay itibarı ile kesilmektedir. Bu durum Pybs bursu alan son sınıf öğrencileri, okulu bitiren öğrenciler ve ortaöğrenim son sınıflarında beklemeli kalan öğrenciler için uygulanmaktadır.  İmam hatip ve ortaöğrenimi bitiren öğrencilerin aldıkları bursalar resmi ve örgün öğretim kurumlarında da devam etmektedir. Burs alarak devam etikleri imam hatip ve ortaöğrenimlerini tamamlayan öğrenciler resmi ve örgün ortaöğrenim kurumlarına kayıt yaptırmak sureti ile bursluluk durumlarının kurum müdürlüğünce devam etmesini sağlanmaktadır.  Pybs bursu ne zaman ve neden kesilir ve daha fazla sosyal yardımlaşmalar nelerdir gibi sorular öğrencilerin ve velililerin merak ettiği önemli detaylar olmaktadır. İlk ve ortaöğrenim seviyesinde eğitim gören öğrenciler için sağlanan ayrıcalıklı maddi destek olan Pybs burslarından yararlanmak için sınava girmek gerekmektedir. Sınava katın ve sınavlarda başarı gösteren öğrenciler başarı durumları değerlendirilerek burslardan yararlanmaktadır.

Burs almaya hak kazanan öğrencilerin aldıkları bursların kesilmesi için yasal sınırlar içerisinde neden olması gerekmekte ve verilen Pybs kursları yönetmelik tarafından belirlenen hüküm ve koşullar ile sınırlanmış olarak gerçekleşmektedir.

PYBS Nedir?

Pybs açılımı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı olmaktadır. Sınava girmeye hak kazanan öğrencilere sağlanan olanakların tümü devlet odaklı olmakta ve geri ödemesiz olarak öğrenciler sağlanmaktadır. Geri ödemesiz olarak devlet tarafından sağlanan bursluluktan yararlanmak isteyen öğrencilerin gereken şartları uyum sağlamaları durumunda sınava girerek başarı göstermeleri gerekmektedir.

PYBS Bursluluk Sınavı Nedir?

Pybs bursluluk sınavı her yıl düzenlenmekte ve 5. sınıf ile 11.sınıf arasında öğrenim gören öğrencileri kapsamaktadır. Pybs sınavı, maddi durumu yetersiz olan ailelerin öğrencileri için düzenlenmektedir. Pybs sınavı, öğrencilerin eğitim hayatlarını daha rahat devam ettirmelerine olanak sağlayan bursluluğa hak kazanmak için yapılan sınavdır. Sınavda başarı gösteren öğrenciler bursluluğa hak kazanarak öğrenim hayatları boyunca devlet tarafından destek ödenek almakta ve bu ödenekler 3 ayda bir burs olarak verilmektedir. İlk ve orta öğrenim öğrencilerine yönelik verilen burslar geri ödemesiz olarak verilmektedir. Bursluluktan yararlanmak için sınavda başarı gösterilmesi gerekmektedir.

Bursluluk sınav puanlarının taban puanları her yıl değişiklik göstermekte ve her sınıf için ayrı olarak belirlenen taban puanları bulunmaktadır. Bursluluk sınavına katılan her öğrencinin başarı ortalaması sınavda alacağı puanlar ile belirlenmekte ve bursluluk sınavlarında öğrencinin alacağı notların ortalaması oldukça önem kazanmaktadır.

PYBS Yatılı Burs Sınav Şartları

Pybs sınav başvuru ve sınav şartları nelerdir gibi konularda aydınlanmak isteyen kişiler için başvuru ve sınav şartları detayları şu şekildedir;

 • Başvuru işlemleri internet üzerinden çevrimiçi olarak yapılmaktadır.
 • Başvurular ile ilgili işlemler meb.gov.tr, odsgm.meb.gov.tr ve e-okul.meb.gov.tr adresleri üzerinden yapılmaktadır.
 • Sınavlara giriş hakkı 5, 6 ve 7. sınıf hazırlık öğrencileri ile 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine verilmektedir.
 • Başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler için öğrenci velileri öğrenim görülen okul müdürlerine sınav başvurusu için müracaat etmelidir.
 • Başvuru esnasında öğrenci velisi maddi durumlarını beyan eden beyannameyi ve eklerini okul müdürüne teslim etmelidir.
 • Sınav başvuruları müracaatların ardından okul müdürleri tarafından elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir.
 • Başvuru şartları içerisinde en önemlisi öğrencinin T.C ya da Kıbrıs T.C. vatandaşı olmasıdır.
 • Mevzuatta yer almakta olan kayıt ve kabul şartlarının taşınması gerekmektedir.
 • Mevzuata yer alan sınıflar dâhilinde ortaokul, imam hatip okulu ve özel eğitim okullarında öğrenci olunması gerekmektedir.
 • Sınıf tekrarı yapmamak ve ders yılı içerisinde okul değiştirme cezası almamak gerekmektedir.
 • Merkez Yönetim Bütçe Kanunu çerçevesinde belirtilen ücretler dâhilinde maddi imkânlardan yoksun olunması gerekmektedir.
 • Fert başına düşen gelirin belirlenen rakamı geçmesi durumunda yapılan başvurular kabul görmemektedir.
 • Şartlara uyum sağlayan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bursluluk sınavına girmeye hak kazanırlar.

PYBS Bursları Ne Zaman Kesilir?

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkının sona ermesi burs alan öğrencinin orta öğrenimlerini tamamlaması ile gerçekleşir. Ortaokul, imam hatip ortaokulu ve orta öğrenim okullarında burslu ya da parasız olarak yatılı okumakta olan öğrencilerin yararlandıkları imkanın sona ererek burslarının kesilmesi durumları şunlardır;

 • Orta öğrenim ve imam hatip öğrenimi gören öğrencilerin bir kereden fazla sınıf tekrarı yapmaları halinde,
 • Orta öğrenim öğrencilerinin öğrenim hakkını kullanmış olmaları halinde,
 • Öğrencini orta öğrenimden mezun olması ya da son sınıfta beklemeye kalması halinde,
 • Suç işleyerek hükümlü bulunması halinde,
 • Eğitim dışına çıkarılması ile ilgili ceza almış olması halinde,
 • Özürsüz olacak şekilde okuldan ayrılarak öğrenimini terk etmesi halinde,
 • Kendi isteği ile bursluluk ya da parasız yatılılık hakkından vazgeçmesi halinde,
 • Özel okula nakil olması halinde,
 • Bakanlık tarafından belirtilen süre dâhilinde bursluluk kayıt işlemini gerçekleştirmemesi hallerindeki öğrencilerin parasız yatılılık ve bursluluk hakları okul müdürlüğü tarafından sona erdirilmektedir.

Bursluluk Hakkının Yeniden Kazanılması

Bursluluk ve parasız yatılılığa yeniden hak kazanılması için öğrencilerin tekrar sınava katılma hakları bulunmaktadır. Burs ve yatılılık haklarını kaybetmiş olan öğrenciler tekrar burslu okumak isterlerse başvuru yapmaları gerekecektir. Yönetmelikte belirtilen şartlara uyum sağlayan öğrenciler için yapılacak başvurularda olumlu dönüş almaları için açılacak sınava tekrar katılmaları gerekecektir. Sınavda başarı gösteren öğrenciler daha sonra devam edecek öğrenimlerine burslu ve parasız yatılı olarak devam etme hakkına sahip olmaktadır.

PYBS Bursu Geçerlilik Süresi

Pybs bursları geçerlilik süreleri 12.sınıf sonuna kadar devam etmektedir. 5.sınıfta sınava katılarak başarı göstermiş olan bir öğrenci öğrenim hayatı süresince bursluluğun geçerli olduğu 12. sınıfa kadar devlet desteğinden yararlanarak burs alma hakkına sahip olmaktadır. Pybs bursluluk sınavında başarı gösteren öğrenciler için bursluluğun devam süresi 5. sınıfta başlayarak 12. sınıf sonuna kadar geçerliliğini korumaktadır. Belirtilen sınıf aralıklarından her hangi birisinde  okuyan öğrencilerin sınava katılım hakkı bulunmaktadır. Burs devamlılığının sağlanarak bursun kesilmemesi için burs alan öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli konular;

 • Derslerde başarı göstermek,
 • Disiplin kurallarına uyarak disiplin odaklı ceza almamak ve
 • Sınıf tekrarında bulunmamak olacaktır.

Belirtilen konularda dikkatli davranan başarı sahibi öğrenciler bir kere sınava girerek öğrenim hayatları boyunca burstan yararlanmaktadır. Bu noktada belirtilmesi gereken konu sınav hakkının 5. sınıf ile 11.sınıf öğrencileri için geçerli olduğudur.

Özel Okul Öğrencileri Burstan Yararlanır mı?

Özel okul öğrencilerinin burs hakkı okullarına devam ettiği sürece bulunmamaktadır. Özel okulda okuyan öğrenciler burstan yararlanamazlar. Ancak, özel okullarda öğrenimlerine devam eden öğrencilerin burstan yararlanma hakkı belirli şartlar ile bulunmaktadır. Buna göre, sınava katılım hakkına sahip olan özel okul öğrencileri sınava katılmalarının ardından bakanlığa bağlı olan okullara geçiş yaparak burstan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.

Aynı Aileden Kaç Kişi Burs Alabilir

İki kardeşin burs alma hakkı sınavlarda başarı göstermeleri sonucunda gerçekleşir. Aynı ailede yaşayan birden fazla her öğrencinin sınava girerek burstan yararlanma hakları bulunmaktadır. İki kardeş sınava katılarak başarı göstermeleri sonucunda birbirinden bağımsız olarak burs almaya hak kazanırlar. Ancak başvuru esnasında öğrencilerin belirlenen şartlara uyum sağlaması gerekmektedir. Gerek aynı sınıfta gerekse ayrı sınıflarda öğrenim gören kardeşlerin sınava katılarak başarı göstermeleri sonucunda beşkardeş bile olsalar ayrı olarak burstan yararlanma hakları bulunmaktadır.

Pybs Bursu Ne Kadar?

Belediye Bursları

Öğrenciler Kaymakamlık Bursu Alabilir Mi?

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 534 YORUM
 1. beyza dedi ki:

  merhabalar lise 1 e gidiyor çocuğum nitelikli lisede okuyor coğrafya dersinden 28 ve 40 aldı yani kalıyor bursumuz kesilirmi?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Pybs burs kesilme şartları aşağıdaki gibidir.
   Mezuna kalan 12. Sınıf öğrencilerinin bursları kesilmektedir.
   Ortaokul ve imim hatip okullarında ki öğrenciler eğer birden fazla sınıf tekrarı yaparsa bursları kesilir.
   Kanun hükmünde taksirli ve kabahat nevinden hallice suçlar haricinde bir vukuat nedeniyle hükümlü bulunan öğrencilerin bursları kesilir.Örgün eğitimden faydalanma hakkı elinden alınmış yani okuldan tamamen atılmış olan öğrencilerin bursları kesilir.
   Öğretim faaliyetlerini herhangi bir özür beyan etmeden terk eden ve bırakan öğrencilerin bursları kesilir.

 2. Ule dedi ki:

  Özel okula yazıldığı icin bursu kesilen bir ortaokul öğrencisi özel okuldan 1 ay sonra ayrılıp tekrar devlet okuluna devam ederse bursunu tekrar alma hakkı var mı?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Almanız mümkün değildir. Yalnız yıl başlarında özel eğitim kurumlarının düzenlemiş olduğu sınavlara katılarak burs ve indirim kazanabilirsiniz.

 3. Berat tan dedi ki:

  Merhaba ben her ayın 17 sinde parayı aliyodum ama Mayıs ayı yatmadı bursumu kesilecek bı durum da yok ne yapmam gerekiyor

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bazı sistemsel sorunların yaşanmasından dolayı, bursların yatırılmasında gecikmeler yaşanabilmektedir.

 4. Öğrenci dedi ki:

  Merhaba ben bursluluk sınavını kazandım bir süre burs aldım ve daha sonra yurda geçtim ve bursum yurda aktarıldı yani yatılıya çevrildi eğer yurdu bırakırsam tekrar bursumu geri alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yatılıdan ayrılırsanız tekrar bursa alabilmek için sınava girmeniz gerekmektedir. Yeniden sınava girerek burs almaya devam edebilirsiniz.

 5. önemi yok dedi ki:

  lise 1.sınıfım sınıfta kalırsam bursum kesilirmi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Ortaokul veya imam-hatip ortaokullarında bir defadan fazla sınıf tekrarına kalan, orta öğretimde ise öğrenim hakkını kullanmış olan öğrencilerde burs kesintiye uğramaktadır.

 6. ecem dedi ki:

  Sigortalı bir işe başlarsam bursum kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yaz tatilinde kısa süreli yapılacak olan sigortada bursunuz kesilmez.

 7. Burak dedi ki:

  12.sınıf öğrencisiyim ve son ayda sayılırız son bursumuz mu olcak

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 12’nci sınıf öğrencilerinin son bursları Temmuz ayında ödeniyor

 8. yusuf dedi ki:

  merhaba ben 2000 liyim 12. sınıftayım ocak ayının bursu yattı 3 4 aydır yatmıyor kesilmişmidir aca

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs ödemeleri yapılıyor. Bursunuz yaştan dolayı kesilmez. Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

 9. Canan Turhan dedi ki:

  Yigenim 6. Sinifta baska bir ilde devlet okuluna nakil oldu 2 aydir bursu yatmiyor . Neden olabilir ? Ve Nereye basvurmaliyiz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, devlet okuluna nakil olunduğunda burs kesilmez. PTT’den ödeme yapılmış olabilir kontrol edin. Ödeme yapılmamışsa Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak ödeme talebinde bulunabilirsiniz.

 10. ayşe güler dedi ki:

  devlet okulundan özel okula geçtim ve bursum sonlandırıldı tekrar eski okuluma nakil aldırsam burs devam eder mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar devlet okuluna geçtiğinizde burs alabilmek için yeniden sınava girmeniz gerekmektedir

 11. Aslı dedi ki:

  Fen lisesi hedefliyorum. Eğer yurtta kalırsam bursum kesilir mi? Kesiliyorsa nedeni nedir? Bildiğim kadarıyla burs almayanlar yurtta kalmak için ücret ödemiyor. O halde neden biz bir bedel ödemek durumundayız?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, okulun yurduna kayıt olduğunuzda bursunuz kesilir. Yurttan ayrılsanız da bursunuzu tekrar alamazsınız, yeniden sınava girmeniz gerekir. Okulu kazanan yurdunu da kazanmış sayıldığı için ayrıca sınav aranmıyor. Burs alanlar aynı zamanda yurtta kalamıyor birisinden vazgeçmesi gerekmektedir.

 12. emre dedi ki:

  2 çocuğum burs alıyor. 3. Çocuğum özel bir okuldan indirim kazandı. Özel okula kaydolsa kardeşlerinin bursu kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, özel okula kayıt olan öğrencinin bursu kesilir. Devlet okullarında okuyanlar burslarını almaya devam ederler

 13. aras dedi ki:

  ben şu anda 12. sinifim acaba yaz tatilinde okullar açilana kadar bursumu alamaya devam edebilirmiyim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, son bursunuzu Temmuz ayında alırsınız

 14. Adm dedi ki:

  Merhaba oğlum özel okul sınavına girdi %95 eğitim bursu kazandı. Okula kayıt yaptırdım. PYBS sınavına girecek. Sınavı kazanması durumunda burs alabilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bursu kazandığında okulunu değiştirirse yani devlet okuluna kayıt olursa alabilir. Özel okula devam ederse alma şansı yok. Özel okul öğrencilerine burs burs verilmiyor

 15. Reben dedi ki:

  Babası olmayan çocuk özel okula geçerse bursu kesilir mi ? Şimdiden teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, şehit çocuğu ise kesilmez. Diğer durumlarda kesilir

 16. veysel dedi ki:

  Merhaba, oğlum yatılı fen lisesi kazandı, sezon başında üç gün yatılı kaldı ama sonra dayanamadı geri döndü. Bursu kesilmiş, tekrar almanın bir yolu var mıdır?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, parasız yatılıya kayıt olunduğunda burs kesilir. Tekrar burs alabilmek için sınava girmek gerekmektedir.

 17. Nida dedi ki:

  Merhaba Ben 5. Sınıfta Bursluluk sınavını kazandım. 6. Sınıfta bursumu aldım. 7. De özel okula geçince bursum kesildi. Şu an 8. Sınıftayım 8da devlet lisesine gideceğim. Bu sene tekrar sınava girmem gerekli mi yoksa daha önceden kazandığım bursum geri bağlanır mı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar burs alabilmek için sınava girmeniz gerekmektedir

 18. Turan dedi ki:

  11 im okuldam ayrıldım temele geçtim 1 hafta sonra eski okuluma geri döndüm.şubat ayı burs yatmıştı okula geldiğimde ama şuan arkadaşlarınki yatmış benimki yatmadı kesilmişmidir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, okuldan ilişiğiniz kesildiğinde bursunuz kesilmiş olabilir

 19. Kerem dedi ki:

  Okula bir sene ara verdim yani dondurdum seneye 9. Sınıftan tekrar alıcam.bursum kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burslar okuldan ilişik kesildiğinde kesilir..

 20. Davut dedi ki:

  Merhaba bu sene burs almaya başladık ve geçen ay eşim asgari ücretle ise başladı ücret sınırı aşılırsa bur kesilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bursun kesilme şartları arasında okuldan ilişiği kesilme ve sınıf tekrarı var

 21. ayhan arslan dedi ki:

  kızım 12, sınıf öğrencisi ama 2, dönem açık liseden okumaya devam ediyor kendiisteğiyle bi sorun olmadan sadece ders çalışmak amacıyla yani herhangi bir ceza yada benzer seyler olmadan açık liseye geçiş yaptı bursu devam edermi kesilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs örgün eğitime verilmektedir. Açık liseye geçtiğinizde burs kesilir

 22. Didem dedi ki:

  Merhabalar, ben ilkokul 5. sınıftan itibaren (PYBS) burs almaya başladım. 9. sınıfta özel liseye geçiş yaptığım için bursum kesildi. 10. sınıfta devlet lisesine geçmek istiyorum. Tekrar burs alabilir miyim? Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, devlet okuluna geçtiğinizde burs almak için yeniden sınava girmeniz gerekmektedir

 23. Kerem dedi ki:

  Merhabalar,okul kaydımı 1 sene dondurdum ocak ve şubat aylarının burslarını alamadım acaba bunun bi etkisi var mıdır?Yani bursumu alamamamın sebebi kaydımı dondurmam mıdır?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, okuldan ilişiğiniz kesildiğinde bursunuz kesilir. Bazen burs ödemelerinde gecikmeler yaşanabiliyor

 24. Betül dedi ki:

  Kızım 11.sınıfta devlet okulunda okuyor ve burs alıyor özel bir lisenin yapmış olduğu bursluluk sınavına girdi ve kazandı 12.sınıfta özel okudugu taktirde bursu kesilir mi %100burs kazandı

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kızınız özel okula kayıt olduğunda bursu kesilir. Çünkü burs şartlarında devlet okulu var.

 25. İhsan dedi ki:

  Merhaba,
  Az önce 1 yıllığına kazanılan yurtdışı eğitim görme hakkı elde etmek PYBS yi nasıl etkiler özetinde bir mesaj göndermiştim ama sisteminize düşüp düşmediği konusunda bildirim alamadım…
  Bir de sormak istediğim ; PYBS bursları 3 ayda bir ödeniyordu. Şimdi artık her ay mı ödenecek ? Bu durum, karara bağlandı ve uygulamaya geçildi mi ?
  Selamlarımla.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Ekim 2019 itibariyle bursla aylık ödeniyor

 26. İhsan dedi ki:

  MERHABA,
  Kızım, 6. sınıftan itibaren PYBS bursu almakta. Bu yıl, bir yıl ingilizce hazırlıktan sonra 9. sınıfta okuyor. Türk Kültür Vakfı-YES programı çerçevesinde girdiği sınavları kazanarak önümüzdeki 2019-2020 eğitim yılı için 1 yıl süreyle, her türlü masrafları ABD tarafından karşılanmak üzere Amerika’da okuma hakkı elde etti. Prosedür devam etmekte, kısmet olur da giderse Kızımın almakta olduğu PYBS bursu ne olacak ? Almaya devam mı edecek? Yoksa tamamen kesilecek ve ya 1 yıllığına dondurulacak mı?
  Selamlarımla.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs kesilme şartları arasında okuldan ilişiği kesilme, sınıf tekrarı var. Okuldan ilişiğinizi kesmezseniz bursunuzu döndüğünüzde alabilirsiniz.

 27. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar, 9.sınıf öğrencisiyim okulda ki bir olaydan dolayı 0-5 gün arasında bir uzaklaştırma cezası alacağım fakat daha verilmedi. Bu durumda 7.sınıfta kazandııüım PYBS bursuma bir şey olur mu, teşekkürler

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, okuldan kaydınız silinmediği sürece problem yaşanmaz. Bursunuzu alamaya devam edersiniz.

 28. . dedi ki:

  11.sınıfa geçerken yurdu bırakmak istiyorum parasız kalıyordum yurttan ayrılınca bursumu tekrar paraya çevirebilir miyim, bursum kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yurda kayıt olduğunuzda bursunuz kesilir. Yurttan ayrıldığınızda ise burs alamazsınız. Tekrar sınava girmeniz gerekmektedir.

 29. Seyfi Arıcı dedi ki:

  Merhaba benim normal de bursum vardı pansiyona geçtiğim için kesildi. Ben tekrar eve yerleşsem bursumu alabilir miyim?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, tekrar burs alabilmeniz için yeniden bursluluk sınavına girmeniz gerekmektedir.

 30. Furkan dedi ki:

  Merhaba ben 7. Sınıfım ocak ayı maaşım yatmadı ancak arkadaşlarımın ki yattı neden olabilir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, ödemeniz Şubat ayında yapılır. Ocak ayında bazı okullarda burs ödemelerinde gecikme yaşandı.

 31. Eren dedi ki:

  Lisede kaldığım yurt için bursum kesiliyor okul değiştirmem durumunda bursum gectigim okulun yurda aktarılır mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, okulunuzla birlikte yurdunuzu da değiştirdiğinizde yani yeni okulunuzun yurdunda kaldığınızda (devlet yurdu) ücretsiz kalmaya devam edersiniz

 32. xxxx dedi ki:

  Uzun zamandır çekilmeyen hesaptaki burslu parayla ilgili bir sorun olur mu??

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kartınızın kullanım süresi bitene kadar kullanabilirsiniz.

 33. Yahya dedi ki:

  Merhaba ben 8. Sınıf öğrencisiyim ve normalde her ayın 25 inde bursum yatar bu gün ayın 3ü ve hala param yatmamış acaba neden

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Ocak ayında genel bir gecikme yaşandı Şubat ayında ödemeniz yapılır

 34. Berat Kaan aydın dedi ki:

  10.sınıf öğrencisiyim.9.sınıfta pansiyonda kaldım 10.sınıfta evimden gidip geleceğim fakat bu kararı 10.sınıfın ara tatil döneminde verdim.Pansiyondan ayrılırsam bursum kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yurttan ayrıldığınızda bursunuz kesilir

 35. Esra dedi ki:

  Gelecek sene Sosyal Bilimler Lisesine gitmek istiyorum ve o lise de hazırlık sınıfı var. Ben hazırlık sınıfında da burs almaya devam eder miyim, yoksa bursun kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, devlet okulunda eğitim öğretime devam ederken bursunuzu alırsınız. Hazırlık sınıfı okulun eğitim süresine dahil olduğu için bursunuz kesilmez almaya devam edersiniz.

 36. Melek dedi ki:

  Lisede yurtta kalıyorum fakat seneye yurttan çıkmayı planlıyorum yatılığa yatırdığım bursum kesilir mi

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere en az bir ders yılı parasız yatılı öğrenim gören öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenim görenler parasız yatılılığa geçirilebilir.

 37. G.cgn dedi ki:

  Merhaba. 5.siniftan itibaren pbys bursu almaktaayim.8 sinfta özel okula gidecegim. Bursum kesilecek bunu biliyorum.Kesilen bursum, lgsde yüksek puan alirsam ve devlet fen lisesine gidersem yeniden bağlanır mı? 8.sinifta yeniden sinav basvurusu yapilir mi? Yoksa lgs puaniyla mi burs alanlar belirlenir? Cevap için şimdiden teşekkürler.

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Özel bir okula kayıt veya nakil yaptıran, öğrencilerin bursu kesilmektedir. Sınav için başvuru yapıp tekrar sınava girmeniz gerekmektedir.

 38. Sefa dedi ki:

  Merhaba kardeşim 12.sınıf daha iyi çalışabilsin diye son sene açıköğretime geçti oradan sınavlara girerek devam ediyor bu sene. En başta yatıyordu sanırım ama artık aylık sisteme geçmiş ve yamamaya başlamış. Eski okulu artık öğrencisi değil diye ilgilenmediği için mi yatmıyor yoksa kesilmiş midir açıköğretime geçtiğinden dolayı? Ne yapmak gerek yardımcı olursanız sevinirim

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, açıköğretime geçenlerin bursları kesilir. Kardeşiniz açıköğretime geçtiği için bursu kesilmiştir.

 39. Levent Tanrıkulu dedi ki:

  Kızım bu yıl bursluluk sınavını kazandı. Fakat gelecek yıl özel okula geçmeyi planlıyor. Geçtiğimiz yıllarda özel okullara verilen teşvikten dolayı özel okula geçenlerin bursu kesiliyordu.
  Teşfik sonlandırıldı, bursluluk şartlarında bir değişiklik olabilir mi. Bu ne yapabiliriz.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kızınız özel okula kayıt olduğunda bursu kesilir. Sonraki yıllarda devlet okuluna geçerse burs almak için tekrar sınava girmesi gerekmektedir.

 40. Cicikiz360 dedi ki:

  Merhaba bn 11. Sınıf öğrencisiydim açık öğretime geçtim bursum kesilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, evet açıköğretime kayıt olduğunuzda bursunuz kesilir

 41. emirhan gören dedi ki:

  Ben özel okula kayıt yaptırmak istiyorum. Ancak burs alıyorum ve bursum kesilecekmiş diye danışma birimi yazıyor. Ancak 19,12,2017 tarih ve 36077160405.01/21814889 sayılı ‘Özel Okula Kayıt ve Nakil Yaptıran Öğrencilerin Burs Ücretleri’ ile ilgili yazının son paragrafında ödenir şeklinde ibare var ve aynı zamanda tebliğ edilmesini de istenmektedir. Bu nedenle hala neden ödenmiyor diye yazdığınızın gerekçesi ve kanun yada yönetmelik maddelerini yazarak cevap vermenizi talep ediyorum benim gibi cevap bekleyen arkadaşlarım var erken cevap verirseniz çok sevinirim teşekkür ediyorum.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, uygulama özel okula kayıt olan öğrencilerin bursları kesilmektedir.

   19,12,2017 tarih ve 36077160405.01/21814889 sayılı ‘Özel Okula Kayıt ve Nakil Yaptıran Öğrencilerin Burs Ücretleri’
   İlgili yönetmelikle düzenlenen Sosyal Hizmet, Çocuk Koruma, Terörle Mücadele vb. kanunlarla koruma altına alınan çocuklar özel okula kayıt yaptırsalar da kanunla koruma altına alındıkları için bursları kesilmez.

 42. Mustafa dedi ki:

  10.sınıf öğrencisiyim 4 dersten kaldım bursum kesilirmi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, sınıf tekrarı yapmazsan (sınıfta kalmazsan) kesilmez. Burs sınıf tekrarında kesilir

  2. Nazmi Yürük dedi ki:

   Merhaba ben 12.sınıf öğrencisiyim 2. Dönem açık liseye geçmek istiyorum anladığım kadarıyla bursumuz kesilir fakat özür beyan etme şeklinde bir detay yazmışsınız bunu yapabilir miyiz

  3. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, açıköğretime kayıt olan öğrencilerin bursları kesilir
   https://www.sosyalyardimlasma.net/pybs-bursu-ne-zaman-ve-neden-kesilir

 43. Mehmet dedi ki:

  Kasım ayında Özel okula geçtim 2aydır bursum yatıyordu bu ay bizim şehirde bi arkadaşımın yatmış benim yatmamış ama bazı illerde yatmamış acaba benimde hafta sonu diye beklemeye falan alınmış olabilir mi

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, özel okula kayıt olduğunuzda bursunuz kesilir. Tekrar alabilmeniz için sınava girmeniz gerekmektedir.

 44. Melike dedi ki:

  Merhaba. 12. sınıf öğrencisiyim. Burslar artık aylık yatmaya başladığı için son bursumuzu ne zaman alacağımızı bilmiyoruz, hangi ayda alacağız?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, son bursunuzu okuldan mezun olduğunuz ayda yani Haziran ayında alırsınız.

 45. Ece dedi ki:

  Merhaba ben 6. Sınıfta kazandım .şimdi 9. Sınıfa gidiyorum bursum en son temmuz ayında yattı ve 6 aydır bursum yatmıyor yatılı okulda okumuyorum .Bursum neden yatmıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, bursluluk kartları geçen yıl değişti ve Vakıbank aracılığı ile yapılıyor. Eğer yeni kartınızı aldınız ve bursunuz yatmadıysa bir de PTT’den sorgulama yapın oradan ödenmiş olabilir. PTT’de yoksa Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak bursunuz hakkında detaylı bilgi talebinde bulunun

 46. Deniz dedi ki:

  Merhaba iki aydır bursum yatmıyor neden olabilir nerden sorgulatmam gerekiyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak bursunuzun neden yatmadığı konusunda bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

 47. Ümit dedi ki:

  Disiplin cezası yedim bursluluğum kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, okuldan ilişiğiniz kesilirse bursunuz da kesilir.

 48. sln dedi ki:

  özel okulların bursluluk sınavına gireceğim ama özel okula kayıt yaptırmayacagım bursum kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs özel okula kayıt olduğunuzda kesilir. Sınavı kazansanız bile kayıt yaptırmazsanız bursunuz kesilmez

 49. Pınar dedi ki:

  Merhaba, YÖS sınavı için T.C. vatandaşlığından çıkan bir 12. sınıf öğrencisinin bursu kesilir mi?

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, burs almanın şartlarından biride Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

 50. Yardım Merkezi dedi ki:

  Merhaba
  Pybs burslar ne zaman kesilir sorusuna cevap olarak
  Mezuna kalan 12. Sınıf öğrencilerinin bursları kesilmektedir.
  Ortaokul ve imim hatip okullarında ki öğrenciler eğer birden fazla sınıf tekrarı yaparsa bursları kesilir.
  Kanun hükmünde taksirli ve kabahat nevinden hallice suçlar haricinde bir vukuat nedeniyle hükümlü bulunan öğrencilerin bursları kesilir.
  Örgün eğitimden faydalanma hakkı elinden alınmış yani okuldan tamamen atılmış olan öğrencilerin bursları kesilir.
  Öğretim faaliyetlerini herhangi bir özür beyan etmeden terk eden ve bırakan öğrencilerin bursları kesilir.
  Parasız burs almak hakkından caymak isteyen kişiler burslarının kesilmesini sağlayabilir. Bu başvuru okul idarelerine yapılmalıdır.