Diğer Yardımlar

Pybs Bursu Ne Zaman ve Neden Kesilir ?

Pybs bursu kesilmesi ders yılının bittiği tarihi takip eden ay itibarı ile kesilmektedir. Bu durum Pybs bursu alan son sınıf öğrencileri, okulu bitiren öğrenciler ve ortaöğrenim son sınıflarında beklemeli kalan öğrenciler için uygulanmaktadır.  İmam hatip ve ortaöğrenimi bitiren öğrencilerin aldıkları bursalar resmi ve örgün öğretim kurumlarında da devam etmektedir. Burs alarak devam etikleri imam hatip ve ortaöğrenimlerini tamamlayan öğrenciler resmi ve örgün ortaöğrenim kurumlarına kayıt yaptırmak sureti ile bursluluk durumlarının kurum müdürlüğünce devam etmesini sağlanmaktadır.  Pybs bursu ne zaman ve neden kesilir ve daha fazla sosyal yardımlaşmalar nelerdir gibi sorular öğrencilerin ve velililerin merak ettiği önemli detaylar olmaktadır. İlk ve ortaöğrenim seviyesinde eğitim gören öğrenciler için sağlanan ayrıcalıklı maddi destek olan Pybs burslarından yararlanmak için sınava girmek gerekmektedir. Sınava katın ve sınavlarda başarı gösteren öğrenciler başarı durumları değerlendirilerek burslardan yararlanmaktadır.

Burs almaya hak kazanan öğrencilerin aldıkları bursların kesilmesi için yasal sınırlar içerisinde neden olması gerekmekte ve verilen Pybs kursları yönetmelik tarafından belirlenen hüküm ve koşullar ile sınırlanmış olarak gerçekleşmektedir.

PYBS Nedir?

Pybs açılımı Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı olmaktadır. Sınava girmeye hak kazanan öğrencilere sağlanan olanakların tümü devlet odaklı olmakta ve geri ödemesiz olarak öğrenciler sağlanmaktadır. Geri ödemesiz olarak devlet tarafından sağlanan bursluluktan yararlanmak isteyen öğrencilerin gereken şartları uyum sağlamaları durumunda sınava girerek başarı göstermeleri gerekmektedir.

PYBS Bursluluk Sınavı Nedir?

Pybs bursluluk sınavı her yıl düzenlenmekte ve 5. sınıf ile 11.sınıf arasında öğrenim gören öğrencileri kapsamaktadır. Pybs sınavı, maddi durumu yetersiz olan ailelerin öğrencileri için düzenlenmektedir. Pybs sınavı, öğrencilerin eğitim hayatlarını daha rahat devam ettirmelerine olanak sağlayan bursluluğa hak kazanmak için yapılan sınavdır. Sınavda başarı gösteren öğrenciler bursluluğa hak kazanarak öğrenim hayatları boyunca devlet tarafından destek ödenek almakta ve bu ödenekler 3 ayda bir burs olarak verilmektedir. İlk ve orta öğrenim öğrencilerine yönelik verilen burslar geri ödemesiz olarak verilmektedir. Bursluluktan yararlanmak için sınavda başarı gösterilmesi gerekmektedir.

Bursluluk sınav puanlarının taban puanları her yıl değişiklik göstermekte ve her sınıf için ayrı olarak belirlenen taban puanları bulunmaktadır. Bursluluk sınavına katılan her öğrencinin başarı ortalaması sınavda alacağı puanlar ile belirlenmekte ve bursluluk sınavlarında öğrencinin alacağı notların ortalaması oldukça önem kazanmaktadır.

PYBS Yatılı Burs Sınav Şartları

Pybs sınav başvuru ve sınav şartları nelerdir gibi konularda aydınlanmak isteyen kişiler için başvuru ve sınav şartları detayları şu şekildedir;

 • Başvuru işlemleri internet üzerinden çevrimiçi olarak yapılmaktadır.
 • Başvurular ile ilgili işlemler meb.gov.tr, odsgm.meb.gov.tr ve e-okul.meb.gov.tr adresleri üzerinden yapılmaktadır.
 • Sınavlara giriş hakkı 5, 6 ve 7. sınıf hazırlık öğrencileri ile 9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine verilmektedir.
 • Başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler için öğrenci velileri öğrenim görülen okul müdürlerine sınav başvurusu için müracaat etmelidir.
 • Başvuru esnasında öğrenci velisi maddi durumlarını beyan eden beyannameyi ve eklerini okul müdürüne teslim etmelidir.
 • Sınav başvuruları müracaatların ardından okul müdürleri tarafından elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir.
 • Başvuru şartları içerisinde en önemlisi öğrencinin T.C ya da Kıbrıs T.C. vatandaşı olmasıdır.
 • Mevzuatta yer almakta olan kayıt ve kabul şartlarının taşınması gerekmektedir.
 • Mevzuata yer alan sınıflar dâhilinde ortaokul, imam hatip okulu ve özel eğitim okullarında öğrenci olunması gerekmektedir.
 • Sınıf tekrarı yapmamak ve ders yılı içerisinde okul değiştirme cezası almamak gerekmektedir.
 • Merkez Yönetim Bütçe Kanunu çerçevesinde belirtilen ücretler dâhilinde maddi imkânlardan yoksun olunması gerekmektedir.
 • Fert başına düşen gelirin belirlenen rakamı geçmesi durumunda yapılan başvurular kabul görmemektedir.
 • Şartlara uyum sağlayan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bursluluk sınavına girmeye hak kazanırlar.

PYBS Bursları Ne Zaman Kesilir?

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkının sona ermesi burs alan öğrencinin orta öğrenimlerini tamamlaması ile gerçekleşir. Ortaokul, imam hatip ortaokulu ve orta öğrenim okullarında burslu ya da parasız olarak yatılı okumakta olan öğrencilerin yararlandıkları imkanın sona ererek burslarının kesilmesi durumları şunlardır;

 • Orta öğrenim ve imam hatip öğrenimi gören öğrencilerin bir kereden fazla sınıf tekrarı yapmaları halinde,
 • Orta öğrenim öğrencilerinin öğrenim hakkını kullanmış olmaları halinde,
 • Öğrencini orta öğrenimden mezun olması ya da son sınıfta beklemeye kalması halinde,
 • Suç işleyerek hükümlü bulunması halinde,
 • Eğitim dışına çıkarılması ile ilgili ceza almış olması halinde,
 • Özürsüz olacak şekilde okuldan ayrılarak öğrenimini terk etmesi halinde,
 • Kendi isteği ile bursluluk ya da parasız yatılılık hakkından vazgeçmesi halinde,
 • Özel okula nakil olması halinde,
 • Bakanlık tarafından belirtilen süre dâhilinde bursluluk kayıt işlemini gerçekleştirmemesi hallerindeki öğrencilerin parasız yatılılık ve bursluluk hakları okul müdürlüğü tarafından sona erdirilmektedir.

Bursluluk Hakkının Yeniden Kazanılması

Bursluluk ve parasız yatılılığa yeniden hak kazanılması için öğrencilerin tekrar sınava katılma hakları bulunmaktadır. Burs ve yatılılık haklarını kaybetmiş olan öğrenciler tekrar burslu okumak isterlerse başvuru yapmaları gerekecektir. Yönetmelikte belirtilen şartlara uyum sağlayan öğrenciler için yapılacak başvurularda olumlu dönüş almaları için açılacak sınava tekrar katılmaları gerekecektir. Sınavda başarı gösteren öğrenciler daha sonra devam edecek öğrenimlerine burslu ve parasız yatılı olarak devam etme hakkına sahip olmaktadır.

PYBS Bursu Geçerlilik Süresi

Pybs bursları geçerlilik süreleri 12.sınıf sonuna kadar devam etmektedir. 5.sınıfta sınava katılarak başarı göstermiş olan bir öğrenci öğrenim hayatı süresince bursluluğun geçerli olduğu 12. sınıfa kadar devlet desteğinden yararlanarak burs alma hakkına sahip olmaktadır. Pybs bursluluk sınavında başarı gösteren öğrenciler için bursluluğun devam süresi 5. sınıfta başlayarak 12. sınıf sonuna kadar geçerliliğini korumaktadır. Belirtilen sınıf aralıklarından her hangi birisinde  okuyan öğrencilerin sınava katılım hakkı bulunmaktadır. Burs devamlılığının sağlanarak bursun kesilmemesi için burs alan öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli konular;

 • Derslerde başarı göstermek,
 • Disiplin kurallarına uyarak disiplin odaklı ceza almamak ve
 • Sınıf tekrarında bulunmamak olacaktır.

Belirtilen konularda dikkatli davranan başarı sahibi öğrenciler bir kere sınava girerek öğrenim hayatları boyunca burstan yararlanmaktadır. Bu noktada belirtilmesi gereken konu sınav hakkının 5. sınıf ile 11.sınıf öğrencileri için geçerli olduğudur.

Özel Okul Öğrencileri Burstan Yararlanır mı?

Özel okul öğrencilerinin burs hakkı okullarına devam ettiği sürece bulunmamaktadır. Özel okulda okuyan öğrenciler burstan yararlanamazlar. Ancak, özel okullarda öğrenimlerine devam eden öğrencilerin burstan yararlanma hakkı belirli şartlar ile bulunmaktadır. Buna göre, sınava katılım hakkına sahip olan özel okul öğrencileri sınava katılmalarının ardından bakanlığa bağlı olan okullara geçiş yaparak burstan yararlanma hakkına sahip olmaktadır.

Aynı Aileden Kaç Kişi Burs Alabilir

İki kardeşin burs alma hakkı sınavlarda başarı göstermeleri sonucunda gerçekleşir. Aynı ailede yaşayan birden fazla her öğrencinin sınava girerek burstan yararlanma hakları bulunmaktadır. İki kardeş sınava katılarak başarı göstermeleri sonucunda birbirinden bağımsız olarak burs almaya hak kazanırlar. Ancak başvuru esnasında öğrencilerin belirlenen şartlara uyum sağlaması gerekmektedir. Gerek aynı sınıfta gerekse ayrı sınıflarda öğrenim gören kardeşlerin sınava katılarak başarı göstermeleri sonucunda beşkardeş bile olsalar ayrı olarak burstan yararlanma hakları bulunmaktadır.

Pybs Bursu Ne Kadar?

Belediye Bursları

Öğrenciler Kaymakamlık Bursu Alabilir Mi?

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu

İlgili Makaleler

626 Yorum

 1. Ben bir hafta acık öğretim lisesine gittim. Sonra kendi okuluma gittim. Bursu devam eder mi yoksa kesilmismidir?

  1. Merhaba
   Burslar her ayın ilk iki haftası içinde yatırılıyor. Fakat bazı durumlarda gecikmeler yaşanabilmektedir.

 2. Merhaba ben 12. Sınıfa kadar parasız yatılıda kaldım 12. Sınıfta eve çıkma kararı aldım ancak bursumu tekrar anlamıyorum yardım eder misiniz

  1. Merhaba
   Orta öğrenim hayatı boyunca bir defaya mahsus olmak üzere, parasız yatılı öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenciler parasız yatılılığa geçirilebilirler.
   Tekrar bur ödeneği için bursluluk sınavına girmeniz gerekmektedir.

 3. Merhaba benim oğlum 5.sınıfta pybs kazandı ama 7.sınıfta özel okulu tam burslu kazanınca pybs kesildi. Şimdi 8.sınıfta yine özel okulda ama lisede devlet okulunda okuyacak oğlum bu sene pybs ye başvurabilirmi? Tskler

  1. Merhaba
   Başvuru şartlarını tam olarak sağlarsanız tekrardan sınava girebilir.

 4. Merhaba özel okula giden gazi çocuğu bu bursu alabilirmi tşkürler. (özel okulda %3 gazi çocuğu kontenjanından)

 5. Burs alırken özel okula geçiş yapıldığından kesilen burs , tekrar devlet okuluna geçince devam eder mi. 12.sınıf

  1. Merhaba
   Kesilen burs tekrar verilmez yeniden sınava girmeniz gerekmektedir.

 6. Merhaba benim kızım 4. Sınıfı bitirdi özel okul sınavında %100 burs kazandı ücretsiz kaydını yaptırdık 5.sınıfta sınava girme hakkı varmı burs alabilirmi

  1. Merhaba
   Özel okula devam ettiği sürece sınava girerek kazansa dahi burs yardımından faydalanamaz.

 7. Merhabalar yeğenim 9.sınıf fen lisesini kazandı. Bursunu kesilip yurda kaydı yapılmış. Yurt ücreti ödenip tekrar burs alabilir mi?

  1. Merhaba
   Orta öğretim kurumlarında orta öğretim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere parasız yatılı öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenciler parasız yatılılığa geçirilebilecek.
   Burslu öğrencilerin parasız yatılılığa geçişleri sınavsız, parasız yatılı öğrencilerin bursluluğa geçişleri ise Bakanlıkça her yıl merkezi sistemle yapılan bursluluk sınavına başvuru şartlarını taşımaları ve sınavı kazanmaları halinde gerçekleşecek.

 8. Merhaba oğlum bu sene liseye başlayacak bursluluğu var bursluluğunu pansiyona ücretsiz olarak kalmak için başvuruyu yapacak olaki pansiyondan ayrılmak isterse bursluluk parasını almaya devam edermi? yoksa bursluluk parası kesilirmi?

  1. Merhaba
   Öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere en az bir ders yılı parasız yatılı öğrenim gören öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenim görenler parasız yatılılığa geçirilebilir.

 9. Merhaba kızım yaz tetilinde çalışmak istiyor. İşyeri sigorta yapınca bursu kesilirmi? 11. Sınıfa geçti. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Merhaba
   Burs kesilme nedenleri arasında SGK’lı olarak çalışma maddesi bulunmamaktadır, fakat konu ile alakalı kesin bir bilgi mevcut değildir.

 10. Devlet okulu neden hazırlıkta bursluluk kesiliyor anlayamadım takip eden yılda tekrar yatırılıyor mu acaba

  1. Merhaba
   12.sınıf mezun olunan ay Haziran ayında kesilir belirtilen hüküm bu şekilde geçiyor. Daha detaylı bilgi almak için T.C. Kimlik bilgileriniz ile birlikte MEB başvuru yapabilirsiniz.

 11. Iyi günler ben bu yıl 9 a geçtim ama hazırlıklı bir okulda okumak istiyorum bursum kesilir mi veya hazırlık yılında almayacak miyim

 12. Merhaba 9 ve 10.sınıfları burslu olarak okudum 11 de parasız yatılılığa geçtim memnun kalmadım 12 de tekrar bursluluğa geçme imkanım var mı

  1. Merhaba
   Öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere en az bir ders yılı parasız yatılı öğrenim gören öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenim görenler parasız yatılılığa geçirilebilir.

 13. Merhaba . Bu sene 10. Sınıfa geçiyorum . 9. Sınıfı özel okulda okudum ve 10. Sınıf içinde özel okula kaydımı yaptırdım. Özel okulda hiçbir şekilde devlet teşviği vs. almıyorum ve bursluyum . Bu sene bursluluk sinavina girdim ve sınavı kazandım. Burs alabilir miyim?

  1. Merhaba
   Özel okulda eğitim aldığınız için burs sınavını kazansanız bile faydalanamazsınız.

  1. Merhaba
   Burs yardımınız 12.sınıf Haziran ayına kadar yapılmaktadır. Üniversite için başka burs ve sınavlara katılmanız gerekmektedir.

 14. Merhaba.Oglum bu sene 9. Sınıf öğrencisi ve bursunu ocak ayında almaya başladı,önceki ayların yani Ekim Kasım ve Aralık aylarının burslarini talep etmemiz halinde burslari alabilirmiyiz.Ayrica 11 sınıfta açık liseye geçmeyi düşünüyoruz, bu durumda daha önceki yorumlardan bursunun kesileceğini anlıyorum.Fakat bursun kesileceği durumları okuduğumda özel liseye geçişte kesileceği yazıyor. Yani açık lise ibaresi bursun kesilmesi şartlarında gecmiyor.Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba
   Geçen ayların burs ödemeleri için MEB dilekçe verebilirsiniz.
   Bakanlıkça belirtilen süre içerisinde parasız yatılılık veya bursluluk kaydını yaptırmayan,öğrenciler ile açık ilköğretim veya açık liseye kayıt yaptıran öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu okul müdürlüklerince sona erdirilir. şartı bulunmaktadır.

 15. Merhaba Benim çocuğum özele okula gidiyor özel okula gittiği için bursunu alabilirmi teşekkürler.

  1. Merhaba
   Yatılıya geçince bursunuz yatılıya aktarılır. Burs alma hakkına sahip olan öğrenciler bir kereye mahsus olmak üzere burs ödeneği yerine yatılıya, yatılılıktan burs ödeneğine geçiş yapabilirler. Yani yatılı olunca burs ödeneği almazsınız, burs ödeneği yerine ücretsiz yatılılıktan faydalanırsınız.

 16. Merhaba ben 8. Sınıftan bu sene mezun oldum Temmuz ayı bursum hala yatmadı acaba liseye kayıt yaptırana kadar burs alamayacak mıyım teşekkürler

  1. Merhaba
   Burs ödemelerinde genel bir gecikme yaşandı, okul kayıt yaptırma işlemi ile ilgili bir bağlantısı bulunmamaktadır.

 17. Merhaba ben burs aldığımda 3 aylıktı ve ilk bursumu ocak ayında aldım. Liseden mezun oldum ama mantıken 1 dönemlik bursum eksik kaldı temmuz ağustos eylül ayında da verilmesi gerekmez mi? Açıklayın lütfen

  1. Merhaba
   Yeni sisteme göre aylık ödeme yapıldığı için, son burs ödemenizi Haziran ayında alabiliyorsunuz.

 18. Merhaba,
  Oğlum 2018 yılında bursluluk kazandı. Her ay farklı tarihlerde ay içinde yatıyordu. Bu ay yani temmuz ayında, burs desteğimiz yatmadı. Sınıfındaki burs alan arkadaşlarının aldığını ve düzenli her ay 10 nda yattığını öğrendim. Buay neden yatmadığını ve tatilde olduğumuz için mi yatmıcanı ögrenmek istiyorum. Dıger çocuklar neden düzenli aynı tarihte bu ay dahil alıyor desteği ? Sorun mu vardır bilmek istedim. Üstelik ameliyat oldum ( annesiyim ) rapor ödemesini nezaman alacağım belli değil, oğlum günlerdir bekliyor yatmasını.
  Teşekkür ederim.

  1. Merhaba
   Burs ödemeleri her ay düzenli olarak yapılmaktadır. Bazen istisnai durumlar olduğu zamanlarda mevcuttur. Ay içerisinde hesabınıza aktarılacaktır, hesabınızı arada kontrol ediniz.

  1. Merhaba
   Nakil işleminize kadar hesabınıza geçerse alabilirsiniz. Aksi durumda ödemeniz hemen kesilir.

 19. Kızım bu yıl 9. Sınıfa başlayacak. Bu yıl yapılan bursluluk imtihanını büyük bir ihtimal ile kazanacak. Aile olarak hiçbir gelirimiz yok. Kızımı %90 burslu olarak bir özel okula kaydını yaptırmayı düşünüyoruz. Kızımın eğitimi için bursa ihtiyacı var.
  Kanunen özel okula kayıt bursluluk iptalini içeriyor. Bu nedenle ne yapılabiliriz? Kanunlarımızda bu şekilde mağdur aileler için esneklik tanınmış mıdır?

  1. Merhaba
   Burs ödeneği ile kanun kesin durumdadır. Özel okula kayıt yapılırsa bur kesilmektedir.

 20. Merhaba ben liseye geçince yurtta kaldım ve bursum oraya gidiyor acaba yaz aylarında bursumu alabilir miyim

  1. Merhaba
   Burs ödemesi ya da yurt seçeneklerinden sadece bir tanesini tercih edebiliyorsunuz. İki seçenekten birini tercih etmek zorundasınız.

  1. Merhaba
   Orta öğretim kurumlarında orta öğretim süresi boyunca, bir defaya mahsus olmak üzere, parasız
   yatılı öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenciler parasız yatılılığa geçebilir. Burslu öğrencilerin parasız
   yatılılığa geçişleri sınavsız, parasız yatılı öğrencilerin bursluluğa geçişleri ise Bakanlıkça her yıl
   merkezî sistemle yapılan bursluluk sınavına başvuru şartlarını taşımaları ve sınavı kazanmaları
   hâlinde gerçekleşecektir. Parasız yatılı olarak öğrenimine devam eden öğrencilere ayrıca burs
   verilmez.

 21. 8. Sınıfım sosyal bilimler lisesine gidersem bursum kesilir mi ve kesilmiyorsa hazirlik sınıfında burs alır mıyım

  1. Merhaba
   Hazırlık sınıfında burs ödeneği verilmemektedir. Bursunuzun kesilme ya da kesilmemesi ile ilgili kesin bir hüküm bulunmamaktadır.

 22. Merhaba.Benim 8. Sınıfa başlayacak çocuğum var.Bu yıl özel okulu tam burslu kazandı .Buraya kayıt yaptırdığımız zaman pybs kesilir mi?

  1. Merhaba
   Bu konu ile ilgili net bir bilgi mevcut değil. Zaten 18 yaşından önce sigortalı olarak çalışamazsınız.

  1. Merhaba
   Orta öğretim kurumlarında orta öğretim süresi boyunca, bir defaya mahsus olmak üzere, parasız
   yatılı öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenciler parasız yatılılığa geçebilir. Burslu öğrencilerin parasız
   yatılılığa geçişleri sınavsız, parasız yatılı öğrencilerin bursluluğa geçişleri ise Bakanlıkça her yıl
   merkezî sistemle yapılan bursluluk sınavına başvuru şartlarını taşımaları ve sınavı kazanmaları
   hâlinde gerçekleşecektir. Parasız yatılı olarak öğrenimine devam eden öğrencilere ayrıca burs
   verilmez.

 23. Merhaba oğlum bursluluğu alıyor hiç bir sıkıntı yok fakat ben önceden çalışmıyordum şimdi bir iş buldum ve bu işe girersem fert başına düşen para miktarı sınırı aşıyor bursluluğu almaya devam edebilirmi?

  1. Merhaba
   Yapılan açıklamalarda net bir bilgi mevcut değildir. Okul Müdürlüğüne giderek bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 24. Ortaokulda pybs bursu alan bir öğrencim açıköğretim lisesine kayıt yaptırırsa bursu kesilir mi? Burs kesilme şartlarında göremedim ama net bir cevap bulamadım. Teşekkürler şimdiden?

  1. Merhaba
   Pybs bursu örgün eğitim veren devlet okullarında okuyan öğrencilere verilmektedir.

 25. 12. Sınıflarında temmuz ayı bursu alınacak yada okullar baslayana kadar yatıcak diye birşey var doğrumu?

  1. Merhaba
   12. Sınıfı bitirerek mezun olan öğrencinin en son burs ödemesi Haziran ayıdır. Daha sonra burs ödeneği kesilmektedir.

 26. 12. Sınıfım mezun oldum hangi aya kadar burs alacağım? Haziranı ayını aldım. Diğer aylarda yeni bir öğretime baslayana kadar yatacakmı?

  1. Merhaba
   Bursunuz Haziran ayında ödemenizi aldıktan sonra son bulmuştur.

  2. Hazırlık sınıfında bursun kesildiğini söylüyorsunuz peki 9. Sınıfta burs tekrar başlar mı?

  1. Merhaba
   Öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere en az bir ders yılı parasız yatılı öğrenim gören öğrenciler bursluluğa, burslu öğrenim görenler parasız yatılılığa geçirilebilir.

 27. Ozel okula burslu gıdecek ogrencı dilekce yazıp nereye basvura bilir burs parasına ihtiyacı olan bir öğrenci basvuracak

  1. Merhaba
   Dilekçeniz ile birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

 28. Ben 7. Sınıfta bursluluk kazanmıştım daha sonra özel okula geçtiğim için bursluluğum kesildi şimdi tekrar devlet okuluna geçiyorum bursu yeniden alabilir miyim?

 29. Merhaba, devlet teşviki ile ücretsiz eğitim veren özel meslek lisesi koleje kayıt yaptırırsam pybs bursum kesilir mi?

  1. Merhaba
   Bursunuz aşağıdaki hallerde kesilir.
   a) Ortaokul veya imam-hatip ortaokullarında bir defadan fazla sınıf tekrarına kalan, orta öğretimde ise öğrenim hakkını kullanmış olan,
   b) Orta öğretim kurumlarından mezun olan veya son sınıfta beklemeli duruma düşen,
   c) Taksirli suçlar ile kabahat nevinden olanlar dışında, işlediği suçtan dolayı hükümlü bulunan,
   ç) Örgün eğitim dışına çıkarılma cezası almış olan,
   d) Özürsüz olarak öğrenimini terk edip okuldan ayrılan,
   e) Parasız yatılı veya bursluluk hakkından isteğiyle vazgeçen,
   f) Özel bir okula kayıt veya nakil yaptıran,
   g) Bakanlıkça belirtilen süre içerisinde parasız yatılılık veya bursluluk kaydını yaptırmayan,
   öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu okul müdürlüklerince sona erdirilir.

 30. BENİM ÇOCUK TA BURS ALIYOR 7. SINIFTA ANCAK BENİM ÜSTÜME KAYITLI GAYRİ MENKULLER VAR SIKINTI OLURMU AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM

  1. Merhaba
   Bursunuz aşağıdaki hallerde kesilir.
   a) Ortaokul veya imam-hatip ortaokullarında bir defadan fazla sınıf tekrarına kalan, orta öğretimde ise öğrenim hakkını kullanmış olan,
   b) Orta öğretim kurumlarından mezun olan veya son sınıfta beklemeli duruma düşen,
   c) Taksirli suçlar ile kabahat nevinden olanlar dışında, işlediği suçtan dolayı hükümlü bulunan,
   ç) Örgün eğitim dışına çıkarılma cezası almış olan,
   d) Özürsüz olarak öğrenimini terk edip okuldan ayrılan,
   e) Parasız yatılı veya bursluluk hakkından isteğiyle vazgeçen,
   f) Özel bir okula kayıt veya nakil yaptıran,
   g) Bakanlıkça belirtilen süre içerisinde parasız yatılılık veya bursluluk kaydını yaptırmayan,
   öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu okul müdürlüklerince sona erdirilir.

  2. Merhaba
   Pybs sınavına başvuru yaparken aşağıdaki şartları yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Eğer verilen şartları taşımıyorsanız ya da gelirinizde artma var ise bu durumu bildirmelisiniz. Aksi takdirde durum tespitinde yapılan ödemeler yasal faizi ile geri alınacaktır.
   Türkiye Cumhuriyetiveya Kuzey KıbrısTürk Cumhuriyetivatandaşı olmak,

   Mevzuatta belirtilenkayıtve kabul şartlarını taşımak,

   Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’incisınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’incisınıflarında öğrenc iolmak,

   İlköğretim ve orta öğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/ cezası almamış olmak,

   Uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporu ile belgelendirenler hariç, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olmak,

   Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2018 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın 2019 Mali Yılı için tespit edilen 13480,00TL’yi(onüçbindörtyüzseksen)geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2018 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

 31. Merhaba ben 12.sınıfı yeni bitirdim. Bu ay da burs alabilecek miyiz? Yoksa okul bittiği için kesildi mi bursumuz? Yani bir ihtimal son olarak haziran ayında da alabilecek miyim?

  1. Merhaba
   Mezuna olan 12. Sınıf öğrencilerinin bursları kesilmektedir.

 32. Merhaba ben 9.sınıfta matematikten kaldım iki dönemin ortalaması 50 nin altında bursum kesilir mi ve sorumluluk sınavlarına girer miyim (pybs) bursu

  1. Merhaba
   Bursunuz aşağıdaki hallerde kesilir.
   a) Ortaokul veya imam-hatip ortaokullarında bir defadan fazla sınıf tekrarına kalan, orta öğretimde ise öğrenim hakkını kullanmış olan,
   b) Ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya son sınıfta beklemeli duruma düşen,
   c) Taksirli suçlar ile kabahat nevinden olanlar dışında, işlediği suçtan dolayı hükümlü bulunan,
   ç) Örgün eğitim dışına çıkarılma cezası almış olan,
   d) Özürsüz olarak öğrenimini terk edip okuldan ayrılan,
   e) Parasız yatılı veya bursluluk hakkından isteğiyle vazgeçen,
   f) Özel bir okula kayıt veya nakil yaptıran,
   g) Bakanlıkça belirtilen süre içerisinde parasız yatılılık veya bursluluk kaydını yaptırmayan,
   öğrencilerin parasız yatılılığı veya bursluluğu okul müdürlüklerince sona erdirilir.

  1. Merhaba
   Pybs bursu öğrenci kaçıncı sınıfta kazanmış olursa olsun lise son sınıfa kadar devam eder. 12. sınıfın son bursuna kadar alır sonrasında bursunuza veda etmek zorunda kalırsınız.

 33. 7.sınıfda bursluluk sınavını kazandım.9.sınıfta yatılı ya geçtim. 10. Sınıfta şehir değiştirip yurt tan eve geçtim. Bursum kesildi.tekrar bursumu almam mümkün mü

  1. Merhaba
   Parasız yatılı veya burslu okuma hakkını kaybeden öğrencilerden, tekrar parasız yatılı veya burslu okumak isteyenler, bu Yönetmelikte belirtilen parasız yatılılık veya bursluluk için başvuru ve yararlanma şartlarını taşımaları kaydıyla parasız yatılılık ve bursluluk sınavına katılabilirler. Sınavı kazanmaları hâlinde bundan sonraki öğrenimlerine parasız yatılı veya burslu olarak devam ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı