Diğer Yardımlar

2020 PYBS- İOKBS Kazanmak İçin Kaç Doğru Gerekiyor?

2020 PYBS- İOKBS sınavlarının ne zaman yapılacağı ve bu sınavlarda başarının nasıl ve neye göre belirleneceği hakkında ilgili açıklamalar yapılmıştır. Eğitim destekleri kapsamında burs desteği almaya hak kazanan öğrencilere verilen bursların temin edilebilmesi için PYBS kazanmak gerekir. PYBS sınavı sonucunda belirlenmiş kontenjanların tavan ve taban puanları arasında puan yapan bireylere, ilgili sınıflar için ayrılmış olan burs ödenekleri verilmeye başlanır.

Yardıma muhtaç bireyler ve eğitimini finanse etmekte güçlük çeken bireylerin öncelikli olarak değerlendirildiği bu süreçten 5 ve 11.sınıflar arasında bulunan tüm sınıflarda okuyan öğrenciler yararlanabilirler. Bursun temin edilebilmesi için bireylerin ilgili sınava başvuru yaparak bu sınava girmeleri ve belirlenen kontenjanlar kapsamında başarılı olarak nitelendirilebilecek puanlar almış olmaları gerekir. Bu durumların gerçekleşmiş olmaması halinde bireyler bu burs desteğinden asla faydalanamazlar.

PYBS Nedir? 

Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı olarak bilinen PYBS, 5 ve 11.sınıflar da dahil olmak üzere bu öğretim süre aralığı içinde sınava girerek başarılı puanlar almış bireylerden yardıma ihtiyacı olduğu tespit edilen bireylere verilen bursun sağlanması için gerekli olan sınavın adıdır.

Bursa almaya hak kazanan bireylerin başarı durumları bu sınav ile ölçülür. Bu sınavda kontenjanlarına veya okudukları sınıflara göre değerlendirilerek başarılı olarak nitelendirilen puanlara sahip olan bireyler bu bursu almaya hak kazanmış olurlar.

PYBS Kazanmak için Kaç Net Yapmak Gerekir?

PYBS netleri bireyin başarısının değerlendirilmesi için bir ölçüt görevi görmektedir. Bireylerin yapılacak sınav olan PYBS sınavında PYBS kazanmak için gerekli olan net ve puanlara sahip olmaları gerekir. Bursluluk için sınava giren bireylerin başarı durumları ölçülürken bireylerin hangi sınıfta okuyor olduklarına da dikkat edilir. Çünkü yapılacak değerlendirmeler sonucunda bireyin sınav sonuçları kapsamında burs almaya hak kazanıp kazanmadığı, sınıflar için belirlenen tavan ve taban puanlarına göre belirlenmektedir.

Bursluluk Sınavı Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Bursluluk başvurusu tarihleri 2020 yılı itibari ile henüz netlik kazanmamıştır. Ülkemiz ve dünyamızın içerisinde bulunduğu zorlu salgın süreci nedeniyle bu sınavın ne şekilde yapılacağı ve başvuruların ne zaman alınacağı konularında net bir bilgi bulunmamaktadır.

Geçtiğimiz aylarda sınavın 25 Haziran 2020 tarihinde yapılacağı duyurulmuş olsa da ilgili süreç gereğince bu sınav konusunda da bir açıklama yapılarak sınav tarihinin değiştirilmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle bu tarih yaklaştıkça gerekli açıklamaların takip edilmesi ve sınav ve başvuru tarihleri konusunda güncel bilgiler ile bireylerin kafalarındaki soru işaretlerine çözüm bulunabilir.

Bursluluk Sınavı Başvurusu Nereden Yapılır?

PYBS başvurusu için okullar veya resmi internet siteleri aracılığı ile yapılan duyurular takip edilmektedir. PYBS sınavına başvuru yapmak isteyen bireyler bu ilgili işlem için birden fazla kanalı kullanabilirler. Fakat ilgili işlem için en hızlı ve güvenilir yöntem Milli Eğitim Bakanlığı resmî internet adresi olan https://www.meb.gov.tr/ adresi üzerinden yapılacak işlemlerdir. Bireyler bu adreste yayınlanan duyuruları takip ederek ilgili konu başlıkları ile başvuru sayfasına yönlendirilebilirler. Aynı şekilde e-okul veli bilgilendirme sistemi üzerinden de bu konu hakkında bilgi edinilerek başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir.

Bu konu hakkında gerekli sorumluluk ve bilincin bireylerin kendileri ve aileleri tarafından alınması gerekir. Böylece düzenli olarak bu internet adreslerinin takibi sağlanabilir ve bireylerin başvuru tarihleri geçmeden başvuru yapmaları sağlanabilir. Başvuru tarihleri ilgili yıl içerisinde verilen kararla belirlenmektedir. Belirlenen karar ivedilikle kamuoyunun bilgisine sunulur ve kararda belirtilen tarihler arasında ilgili iletişim kanalları üzerinden bireylerin sınav başvuruları alınır.

PYBS Soru Sayısı Kaçtır?

PYBS soru sayısı sınava girecek olan öğrencinin eğitim gördüğü sınıf seviyesine göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte 5,6,7 ve 8.sınıflar ile hazırlık sınıflarının tabi olduğu sınavda toplamda 100 soru bulunmaktadır. İlgili dersler üzerinde 25 soru olacak şekilde dağıtılan bu 100 sorunun çözümü için toplam 120 dakika süre tanımlanmıştır.

Böylece bireylerin yalnızca akademik yetenekleri değil zamana uyumlu şekilde hareket edebilme ve acil durumlarda sağlıklı kararlar alabilme yetenekleri de sınanmış olur.

Burslar Ne Zaman Ödenir?

Bursların ödenmesi için gerekli olan işlemler, bireylerin sınav sonuçlarının ilgili resmî kanallar aracılığı ile açıklanmasını takip eden süreçte yapılmaya başlanır. Her yıl ilgili takvime göre belirlenen tarih 2020 yılı için 1 Ekim 2020 olarak belirlenmiştir.

Bireylerin sınavda başarılı olmaları halinde burslarının 1 Ekim tarihinden itibaren verilmesine karar verilmiştir. Bireylerin bu bursları almaları için gerekli şartları sağlıyor olmaları gerekir. Burs almaya hak kazanan bireylerin geri kalan işlemleri okulları aracılığı ile yapmaları gerekmektedir. Bunlara ek olarak bireylerin ilk burslarını okul müdürleri tarafından almaları gerekir. Daha sonra ilerleyen süreçte belirlenen ödeme yöntemi çerçevesinde kullanılan uygulama şekilleri tekrar uygulanmaya devam eder.

PYBS Kontenjan Dağılımı Nedir?

PYBS kontenjanları Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar kapsamında belirlenmiştir. Buna göre PYBS sonuçları ve başarı düzeylerinin belirlenmesinde önemli bir detay olarak görülen kontenjanlar düzenlenmiş ve kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Özel durum ve haller kontenjan sınıflandırması yapılırken kullanılan ekipmanlardan bazılarıdır. Böylece sınav sonuçlarının değerlendirilmesi ve burs yardımının yapılması konularında adaletin sağlanması ve herkesin sahip olduğu şartlar kapsamında değerlendirilmesi sağlanmış olur. PYBS kontenjan dağılımı ve bu dağılım düzenlenirken göz önünde bulundurulan faktörlere göre yapılan sınıflandırma şu şekildedir:

 • Kanun ile özel hak tanınmış olan öğrenciler için %10
 • Öğretmen çocuğu olan öğrenciler için %5
 • Ailesinin veya kendisinin ikamet ettiği alanda okul bulunmayan öğrenciler için %5
 • Diğer öğrenciler için ise %80 oranında kontenjan ayrılmıştır.

Öğrenciler sahip oldukları bu şartlara göre belirlenen kontenjan üzerinden sınav sonuç karşılıklarını değerlendirerek burs almaya hak kazanıp kazanmadıklarını saptamış olurlar.

pybs icerik1

PYBS 5. Sınıf Taban Puanları Nelerdir?

PYBS 5. Sınıf öğrencileri için sınavda başarılı olmak ve burs almaya hak kazanmak için alınması gereken en düşük puan kontenjanlara göre şu şekildedir:

 • Diğer çocuk kontenjanı taban puanı 450, tavan puanı 500
 • Öğretmen çocuğu kontenjanı taban puanı 311, tavan puanı 496
 • Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı taban puanı 143, tavan puanı 458
 • Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı taban puanı 439, tavan puanı 496

PYBS 6. Sınıf Taban Puanları Nelerdir?

PYBS 6. Sınıf öğrencileri için sınavda başarılı olmak ve burs almaya hak kazanmak için alınması gereken en düşük puan kontenjanlara göre şu şekildedir:

 • Diğer çocuk kontenjanı taban puanı 419, tavan puanı 500
 • Öğretmen çocuğu kontenjanı taban puanı 172, tavan puanı 494
 • Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı taban puanı 118, tavan puanı 437
 • Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı taban puanı 415, tavan puanı 485

pybs icerik2

PYBS 7. Sınıf Taban Puanları Nelerdir?

PYBS 7. Sınıf öğrencileri için sınavda başarılı olmak ve burs almaya hak kazanmak için alınması gereken en düşük puan kontenjanlara göre şu şekildedir:

 • Diğer çocuk kontenjanı taban puanı 409, tavan puanı 499
 • Öğretmen çocuğu kontenjanı taban puanı 163, tavan puanı 500
 • Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı taban puanı 129, tavan puanı 426
 • Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı taban puanı 410, tavan puanı 488

PYBS 8. Sınıf Taban Puanları Nelerdir?

PYBS 8. Sınıf öğrencileri için sınavda başarılı olmak ve burs almaya hak kazanmak için alınması gereken en düşük puan kontenjanlara göre şu şekildedir:

 • Diğer çocuk kontenjanı taban puanı 394, tavan puanı 499
 • Öğretmen çocuğu kontenjanı taban puanı 152, tavan puanı 500
 • Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı taban puanı 129, tavan puanı 426
 • Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı taban puanı 344, tavan puanı 488

pybs icerik3

PYBS 9. Sınıf Taban Puanları Nelerdir?

PYBS 9. Sınıf öğrencileri için sınavda başarılı olmak ve burs almaya hak kazanmak için alınması gereken en düşük puan kontenjanlara göre şu şekildedir:

 • Diğer çocuk kontenjanı taban puanı 394, tavan puanı 486
 • Öğretmen çocuğu kontenjanı taban puanı 152, tavan puanı 479
 • Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı taban puanı 129, tavan puanı 359
 • Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı taban puanı 344, tavan puanı 481

PYBS 10. Sınıf Taban Puanları Nelerdir?

PYBS 10. Sınıf öğrencileri için sınavda başarılı olmak ve burs almaya hak kazanmak için alınması gereken en düşük puan kontenjanlara göre şu şekildedir:

 • Diğer çocuk kontenjanı taban puanı 388, tavan puanı 488
 • Öğretmen çocuğu kontenjanı taban puanı 187, tavan puanı 478
 • Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı taban puanı 138, tavan puanı 323
 • Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı taban puanı 338, tavan puanı 441

PYBS 11. Sınıf Taban Puanları Nelerdir?

PYBS 11. Sınıf öğrencileri için sınavda başarılı olmak ve burs almaya hak kazanmak için alınması gereken en düşük puan kontenjanlara göre şu şekildedir:

 • Diğer çocuk kontenjanı taban puanı 405, tavan puanı 500
 • Öğretmen çocuğu kontenjanı taban puanı 205, tavan puanı 468
 • Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı taban puanı 148, tavan puanı 355
 • Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı taban puanı 352, tavan puanı 429

Bu taban ve tavan puanları arasında puanlar almış olan öğrenciler PYBS kazanmak konusunda başarılı olmuş sayılırlar.

PYBS – İOKBS Bursu Kimlere ve Kaçıncı Sınıfa Kadar Verilir ?

PYBS, İOKBS Bursu Ne Kadar, Nasıl Alınır, Ne Zaman Yatar ?

Pybs Bursu Ne Zaman ve Neden Kesilir ?

İlgili Makaleler

823 Yorum

 1. İstediğim okula aramızda 3 puan var kayıt alanında ve o 91 ile aldı benim 88 3 boş kontejanı var alırmı sizce cevap verirseniz sevinirim

  1. Merhaba
   Kontenjan açığından başvuruda bulunarak şansınızı deneyebilirsiniz.

 2. İyi akşamlar ,Kızım 6.sınıf puanı 457.075 diğer kontenjan,ama kazanamadı yazıyor,itiraz edelimmi?

  1. Merhaba
   İtiraz için sınav sonuçlarının Bakanlıkça yayımlanmasından itibaren en geç 5(beş) takvim günü içerisinde ÖDSGM resmi internet sayfasında sınav itiraz bölümünden elektronik veya yazılı olarak ÖDSGM’ye yapabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi halinde “Sınav Sonuç Belgesini elektronik ortamdan alıp onayladıktan sonra mühürleyerek öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı vermektedir.

 3. 6.sınıf d.kontenjan türkçe 4 yanlış sosyal full matematik 3 yanlış 1 boş fen 1 yanlış yorum yaparmısınız

  1. Merhaba
   Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda kazanma şansınız oldukça az gözükmektedir.

  1. Merhaba
   Her doğru cevap 3 puan, 3 yanlış 1 doğruyu götürüyor.

 4. 6.sınıf d.kontenjan fen 1 yanlış matematik 3 yanlış 1 boş türkçe 4 yanlış sosyal full

  1. Merhaba
   Burs sınav sonuçları açıklanmış durumda kontrol edebilirsiniz.

 5. Merhaba 6.sınıf diğer kontenjan
  Türkçe 20 doğru 5 yanlış
  Matematik 21 doğru 4 yanlış
  Fen bilimleri 24 doğru 1 yanlış
  Sosyal bilgiler 23 doğru 2 yanlış
  Toplamda 88 doğru 12 yanlış (84 net)kazanabilirmi

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgiye göre kazanamamış olabilirsiniz.

  1. Merhaba
   Sonuçlar açıklanmış durumda kontrol edebilirsiniz.

 6. 7 . Sınıf Türkçe 1b 1 y mat 3 y fen full sos 1y 1b diğer çocuk kontejyan kazanır mıyım?

  1. Merhaba
   Burs dağıtımı kontenjanına, sınavdan en yüksek puan alandan başlayarak kontenjan bittiğinde burs dağıtım sonlandığı için net bir durum söz konusu değildir.

 7. 7.sınıf.türkçe 1 boş,matematik 2 boş 3 yanlış,fen 2 boş,sosyal 3 yanlış,din full sizce kazanırmıyım?

  1. Merhaba
   Kesin bir cevap vermek mümkün değil, burs kazanmak için genelde 80 net yeterli, fakat burs dağıtımı sınava giren öğrencilerden en yüksek puan alan öğrenciden kontenjan dolana kadar devam eder. Kontenjan dolduğu anda burs dağıtımı kesilir. Sistem Çan Eğrisi sistemidir. En yüksek not alandan başlar, kontenjan dolduğunda dağıtım biter.

 8. 9. Sınıf türkçe 4 yanlış mat 4 boş 2 yanlış fen 4 yanlış 2 boş sosyal 1 yanlış 1 boş acil cevap lütfen

  1. Merhaba
   Sınav sonuçlarına göre burs dağıtım şekli ÇAN EĞRİSİ (en yüksek nottan başlayarak dağıtılacak kişi sayısının son bulduğu yerde biter) sistemine göre dağıtım yapıldığı için buradan net bir cevap verememekteyiz.

 9. Türkce 4 yanlış matematik 4 yanlış 1 boş fen 1 boş sosyal full kazanma şansım varmı cevaplarsanız sevinirim

  1. Merhaba
   Burs kazanıp kazanmadığınızı buradan netleştirmek mümkün değildir. Normalde 80 net çıkartan öğrenci burs kazanmaktadır. Fakat sınava girip başarı sağlayan öğrencilerden en yüksek puan sonucundan başlayarak verilecek burs kişisine kadar sıralaması sonucuna göre dağılım yapılmaktadır. Çan eğrisi sistemine göre gidilmektedir. En yüksek puanı alan öğrenciden başlayarak burs dağıtılacak kişi sayısı tamamlandığında burs verilme işlemi orada son bulmaktadır.

 10. Türkçe 24d1yalnış. Sosyal 24d 1y. Matematik 18d 5y 2boş. Fen24d1yalnış 7.sınıf öğretmen çocuğu acil cevap lütfen

  1. Merhaba
   Öğrencinin burs kazanması için 80 net yeterlidir. Fakat burs sınavına giren öğrencilerin burs belirlemeleri en yüksek sınav sonucundan kontenjan dolana kadar olan puanlama arasında olduğu için sınav sonuçlanmadan kesin bir durum söz konusu olamamaktadır.

  1. Merhaba
   Öğrencinin burs kazanması için 80 net yeterlidir. Fakat burs sınavına giren öğrencilerin burs belirlemeleri en yüksek sınav sonucundan kontenjan dolana kadar olan puanlama arasında olduğu için sınav sonuçlanmadan kesin bir durum söz konusu olamamaktadır.

 11. hocam ben 7.sınıf öğrencisiyim diğer çocuk kontenjanından girdim türçe 23 d 1y 1 b matematik 25 d fen 23 d 1 y 1b sosyal 18 d 3 y 4 b kazanabilirmiyim

  1. Merhaba
   Normal şartlarda bir öğrencinin burs kazanması için 80 net yeterlidir. Fakat burs sınavına giren öğrencilerin burs belirlemeleri en yüksek sınav sonucundan kontenjan dolana kadar olan puanlama arasında olduğu için sınav sonuçlanmadan kesin bir durum söz konusu olamamaktadır.

  1. Merhaba
   Burs kazanma şartları ve puanları aşağıdaki gibidir.
   6.sınıf öğrencileri için,
   sınıf diğer çocuk kontenjanı taban puanı 419, tavan puanı 500
   sınıf öğretmen çocuğu kontenjanı taban puanı 172, tavan puanı 494
   sınıf korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı taban puanı 118, tavan puanı 437
   sınıf bulunduğu yerde okul yok kontenjanı taban puanı 415, tavan puanı 485

 12. 6.sınıf türkçe 23 doğru 2 yanlış.matematik 18 doğru 4 yanlış 3 boş.fen 24 doğru 1 yanlış,sosyal 23 doru 2 yanlış acaba kazanırmı?

  1. Merhaba
   Burs kazanma şartları ve puanları aşağıdaki gibidir.
   6.sınıf öğrencileri için,
   sınıf diğer çocuk kontenjanı taban puanı 419, tavan puanı 500
   sınıf öğretmen çocuğu kontenjanı taban puanı 172, tavan puanı 494
   sınıf korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı taban puanı 118, tavan puanı 437
   sınıf bulunduğu yerde okul yok kontenjanı taban puanı 415, tavan puanı 485

 13. çocuğum 6. sınıfta her derste 4 yanlışı var. yani toplam 84 doğru 16 yanlış. diğer çocuk kontenjanı. kazanma ihimali % kaç sizce?

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda burs gözükmüyor.

  1. Merhaba
   Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda burs almak için puanınız yeterli değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu