Radyoloji Teknikeri (Tıbbi Görüntüleme Teknikeri) Maaşı Ne Kadar?

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri maaşı ne kadar? Radyoloji Teknikeri ne kadar maaş alır? Güncel Radyoloji Teknikeri maaşı ne kadar? Radyolaji Teknikeri güncel aylık ücretleri

Radyoloji teknikeri maaşı yeni işe başlayanlar için 8.506 TL, uzman radyoloji teknikeri maaşı minimum 9.600 TL’dir. Ancak bu rakamlar çalışılan kurumun Devlet ya da özel olmasına, bulunduğu ile göre değişiklik gösterir. Asgari ücrete gelen yeni zam ile birlikte radyoloji teknikeri maaşının da artması gündemdedir.

Tıbbi görüntüleme teknikeri maaşları İstanbul, İzmir gibi illerde asgari ücretin biraz da olsa üzerinde olurken, küçük illerde alınan maaş miktarı asgari ücrete yakındır.

Radyoloji Teknikeri Nedir?

Tıbbi görüntüleme teknikeri olarak da bilinmektedir. Radyodiagnostik, radyoterapi, ultrason, nükleer görüntüleme, kompüterize tomografi gibi sağlık ünitelerinde; hastalara tedavileri için gerekli tanının konmasını sağlamak için görev yapan sağlık personelleridir. Sorumluluğu dahilinde olan biyomedikal cihazların kullanımı ile ilgili yeterli donanıma sahip olması gerekmektedir.

Radyoloji Teknikerinin Sorumlulukları Nelerdir?

Tıbbi görüntüleme teknikerlerinin görevleri aşağıda belirtilmiştir:

 • Röntgen, tomografi, mamografi gibi cihazlarda çekim yapma görevi bulunmaktadır.
 • Hastaları ve hasta yakınlarını radyografi hakkında bilgilendirme sorumluluğu bulunmaktadır.
 • Hasta yakınlarının radyasyon ışınlarından zarar görmemesi için onlara gerekli uyarıları yapmak ve soruları olması durumunda bu soruları yanıtlamak görevleri arasındadır.
 • Röntgen çekimi yapılan cihazların taşınması konusundaki görev dağılımlarını yapmak, radyoloji teknikerinin görevlerindendir.
 • Serviste çalışanların radyasyondan etkilenmemesi adına gerekli uyarılarda bulunmalıdır.
 • İhtiyaç anlarında servis dışına çıkılması için gerekli bilgilendirmelerin yapılması radyoloji teknikerlerinin sorumluluğundadır.
 • Röntgen teşhis laboratuarlarındaki cihazların bakımları ve temizlikleri, radyoloji teknikerlerinin görevleri arasındadır.
 • Cihazların kullanıma hazır olmasından sorumludur.
 • Cihazların arızalanması durumunda, bu arızayı gerekli yerlere bildirmesi gerekmektedir.
 • Radyoloji bölümünde görev yapan stajyerlere yardımcı olmak görevlerindendir.

Radyoloji Teknikerlerinin Çalışma Alanları

Radyoloji teknikerlerinin görev yapabilecekleri sağlık kuruluşları aşağıda verilmiştir:

 • Kamuya bağlı olan araştırma hastanelerinde görev yapabilmektedirler.
 • Şehir hastanelerinde çalışabilmektedirler.
 • Devlet hastanelerinde radyoloji teknikerleri çalışabilmektedirler.
 • Radyoloji teknikerleri, aile sağlığı merkezlerinde de çalışabilmektedirler.
 • Özel görüntüleme merkezlerinde tıbbi görüntüleme teknikeri olarak çalışılabilmektedir.

Nasıl Radyoloji Teknikeri Olunur?

Radyoloji teknikeri olmak için öncelikle üniversite sınavına girilmelidir. YKS olarak bilinen bu sınavın iki oturumu bulunmaktadır. Bu oturumlar TYT ve AYT’dir. Radyoloji teknikeri olmak isteyenlerin TYT’ye girmeleri gerekmektedir. AYT’ye girmeden de 2 yıllık önlisans programı ile bu bölümü okuyabilmektedirler.

Tıbbi görüntüleme teknikerliği bölümünü seçmeleri gerekmektedir. Vakıf üniversitelerinde de devlet üniversitelerinde de olan bir bölümdür. Öğrenciler eğitimleri sırasında hem uygulamalı dersler hem de staj yapmaktadırlar.

Kamuda Radyoloji Teknikeri Nasıl Olunur ?

Kamuda radyoloji teknikeri olarak çalışmak isteyenlerin üniversiteyi bitirdikten sonra KPSS’ye girmesi gerekmektedir. Önlisans düzeyinde yapılan KPSS sınavına girmeleri ve KPSS’den yüksek puan almaları durumunda atama için başvuru yapabilmektedirler. Bunun için ÖSYM’nin merkezi atamalarına veya Sağlık Bakanlığı’nın 4/Bli sözleşmeli sağlık personeli atamalarına başvuru yapılabilmektedir.

Üniversitelerde radyoloji teknikerliği bölümü açıldığı için mezun sayısı da seneler içerisinde artış göstermektedir. Bu yüzden kadrolu veya sözleşmeli olarak alınacak olan radyoloji teknikeri sayısı fazladır ve puanları da yükselmiştir. İş imkanı yükse kolan tıbbi görüntüleme teknikerliği, tecrübeye göre maaş alır. Yeni mezun tekniker ile uzman teknikerler arasında maaş farkı vardır.

Devlet Hastanesinde Görev Yapan Radyoloji Teknikeri Maaşı

2021 yılında enflasyon farkı dolayısı ile yapılan zam ile beraber, radyoloji teknikerlerinin devlet hastanesinde çalışmaları durumunda aldıkları radyoloji maaşları en düşük memur maaşı olacakatır.

2021 Yılı devlet hastanesi radyoloji teknikeri maaşları;

 • Yeni memur olmuş bir tıbbi sekreter 4300 TL ile 4500 TL arasında,
 • Memurluk süresi 5-10 yıl arasında olan radyoterapi bölümü maaşları 4500 ile 4700 TL arasında
 • Memurluk süresi 10 yıldan fazla olanların ise ortalama maaşları 5500 TL olmaktadır.

Özel Hastanede Çalışan Radyoloji Teknikerleri Ne Kadar Maaş Alırlar?

Özel hastanede görev yapan radyoloji teknikerleri, ortalama radyoloji teknikerlerinin maaşları 3.500 TL ile 5.000 TL arasında değişmektedir. Sözleşmeli ve kadrolu olanların maaşları değişiklik göstermektedir.

Uzman Radyoloji Teknikerleri Ne Kadar Maaş Alır?

Uzman radyoloji teknikerlerin aldıkları maaşlar hizmet verdikleri süreye göre değişiklik göstermektedir. Hizmet süresi daha fazla olan teknikerler, daha fazla maaş almaktadırlar. Ayrıca kademeleri de yükselmektedir.

Radyoloji Teknikerinin Maaşlarına Yapılan Ek Ödemeler

Tıbbi görüntüleme teknikerlerinin maaşlarına ek olarak alabilecekleri ödemeler şu şekildedir:

 • Eşi ve çocuğu olanlara yardım ve destek ödemesi yapılmaktadır.
 • Nöbet tutulan günler için ek ödeme yapılmaktadır.
 • Döner sermayeden ek ücret almaktadırlar.

Radyoloji Teknikerinin Nöbet Ücretleri

 

İlgili Makaleler

4 Yorum
 1. devlette tıbbi görüntüleme genel olarak hizmet alımı devlete atanmak 90 95 kpps puanı yapmıyorsanız bir hayal özeller bölüm sorumlusu deil iseniz asgari (2825lira)sorumlu iseniz 3000 lira maaş veriyorlar en baba teknikerseniz çok çok iyi iseniz 10 yıl ve üzerinde bir deneyimizde varsa 3500 lira alırsiniz yukarıdaki verilenler yanlış ek olarak extra nöbet diye birsey yok maaşınız arttıramıyorsunuz herkese eşit bir şekilde nöbet veriliyor çok calışmanıza rağmen hak etmediğiniz bir maaş alıp hiç ses cıkaramıyorsun çünkü kapı orda yerine gelicek olan çok fazla insan var

 2. Devlet hastanesinde röntgen teknikeriyim. Maaşım hiç 3879 liraya kadar çıkmadı. Hatta %20ye girmişim dahada düştü. Ayrıca ek ödemeler hiç 1500 lira olmadı. En fazla 1000tl oldu. Ocaktan beri en çok aldığım para 4800tl yi bulmadı. Siz bunları neye göre yazdınız anlamadım.

 3. Ben devlette radyoloji teknikeriyim. Neden bu kadar maaş alamıyorum. Bence biraz sallamışsınız, kusura bakmayın.

  1. Bu mesleği düşünüyorum. Aylık gelir net olarak nedir acaba?? Söyler misiniz lütfen 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu