Sosyal Yardım Platformu

2019 Radyoloji Teknikeri Maaşı Ne Kadar? (Devlet – Özel)

2019 Radyoloji Teknikeri Maaşı Ne Kadar? (Devlet – Özel)

Radyoloji maaşları 2019 senesinde yapılan zam ve düzenlemeler ile iyileştirilmiştir. Radyoloji teknikeri olmak için üniversitelerin tıbbi görüntüleme ve radyoloji alanlarındaki yüksekokul bölümlerinde 2 sene eğitim almak gerekmektedir. Radyoloji teknikeri, ön lisans seviyesinde kadroya dahil elemanlardır. Radyoloji teknikerlerinin maaşları hem özel sektör hem de devlet hastanelerine göre değişmektedir. Özel sektör çalışanları için sabit bir tutardan bahsetmek söz konusu değildir. Sağlık kuruluşlarının yoğunluklarına ve yayılımlarına göre farklılıklar söz konusu olacaktır.

Radyoloji Teknikerliği Ne İş Yapar?

Radyoloji teknikerliği mesleği kapsamında çalışan kişiler, bu alanda eğitim almış ve görev alan personellerdir. X ışını kullanılan durumlarda, hekimlerin talimatları kapsamında gerekli görüntülemeleri yapmaya destek olmaktadır. Tıbbi görüntü alanındaki gelişmelerin teknoloji ile beraber gelişmesi sayesinde artış göstermiştir. Bundan dolayı da sağlık sektöründe radyoloji teknikerliği oldukça önemli bir meslek olarak tercih edilmektedir. Röntgen teknikerliği hizmeti alan kişiler, sağlık alanında önemli bir yere sahiptir. Sağlık Bakanlığı kapsamında yapılan radyoloji teknik atamaları da git gide artmaktadır. Bundan dolayı radyoloji teknikerliği alanına olan eğilim de artmaktadır. Radyoloji teknikerliği alanında çalışmak için üniversitenin radyoloji bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bu noktada bilinmesi gereken öncelikli unsur ise; radyoloji teknikerliği ve radyoloji teknisyenliğinin farklı meslekler olduğudur. İki meslek arasında hem eğitim hem de görev farklılıkları bulunmaktadır.

Radyoloji Teknikerliği Görevleri Nelerdir?

Radyoloji tekniker görev ve iş tanımı sağlık alanında oldukça önemlidir. Buna göre radyoloji teknikleri kapsamında yapılan görevler ise aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Röntgen, tomografi ve mamografi cihaz çekimlerini yapan kişilerdir.
 • Radyografi hakkında hem hastaları hem de yakınları bilgilendirmektedir.
 • Hasta yakınlarının radyasyon ışınlarından etkilenmemesi için tüm önemli bilgileri iletmektedir.
 • Servislerde yapılacak olan röntgen çekimlerinin cihazlarının taşınması ve kullanımını sağlar.
 • Servis çalışanlarının radyasyondan etkilenmemesi için gerekli tüm uyarıları yapar.
 • İhtiyaç durumlarında servis dışına çıkılması için uyarıları da yapar.
 • Röntgen teşhis laboratuvarlarında yer alan tüm cihazların bakım ve temizliğinden sorumlu olmaktadır.
 • Cihazların kullanıma hazır olmasını sağlar.
 • Cihaz arızaları ile ilgili gerekli bildirileri yapar.
 • Radyoloji bölümünde çalışan stajyerlere yardımcı olunur.

2019 Radyoloji Tekniker Maaşları Ne Oldu?

Radyoloji tekniker maaşı enflasyon farkları ile beraber memur maaşları ile artış göstermektedir. Buna göre maaşlar yüzde 10,69 oranlarında artmıştır. 2019 senesinde radyoloji teknikeri maaşları ise 3 Bin 879 TL olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu tutara radyoloji teknikerlerinin aldığı ek ödemeler dahil değildir. Radyoloji teknikerlerinin maaşları dışında aldıkları ek ödemeler ise:

 • Eş ve çocuklar için yapılan yardım ve destekler maaşa eklenmektedir
 • Nöbet günleri için ücretleri
 • Radyoloji teknikeri döner sermaye ücreti gibi ödemeleri de alarak maaşın tamamı belirlenmektedir.

Bundan dolayı da özel sektör ve devlet alanında çalışan kişilerin maaşları farklıdır.

Radyoloji Tekniker Maaş Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

Radyoloji tekniker maaş hesaplama özel sektör ve devlet sektörü için ayrı olmaktadır. Radyoloji teknikerlerinin maaşları 3 Bin 879 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bu maaş tutarları alınacak ek ödemelere göre de değişmektedir. Bu ödemeler ve ek ücretler genel olarak maaşa 1500 TL ekstra eklenmesini sağlamaktadır. Özellikle evli olan radyoloji teknikerleri maaşa ek olarak eş ve çocuk yardımı da almaktadır. Buna göre maaşlar ise:

 • Eşi çalışmayan kişilerin aldıkları eş yardım tutarları ise 2019 senesi itibari ile 251,68 TL iken 278,58 TL’ye yükselmiştir.
 • 6 yaşından küçük çocukları olan kişiler ise çocuk yardım tutarı olarak 58,98 TL verilmekteyken, şu an 65,28 TL olmuştur.
 • 6 yaşından büyük olan çocuklar için alınan çocuk yardımı ise geçmiş zamanlarda 29,49 TL iken, 2019 tarihi itibari ile 32,64 TL olmuştur.
 • Eşi çalışmayan ve 5 yaşından küçük olan teknikerler ise eş ve çocuk yardımı açısından toplam olarak 409 TL almaktadır.

Bu sebeple de radyoloji teknikerlerinin aldıkları maaşlar hastaneden hastaneye değişiklik göstermektedir. Genel itibari ile hasta trafiği yoğun olan büyük şehirlerde ek ödenek tutarları 850 TL olmaktadır. Özellikle nispeten daha küçük yerlerde bulunan hasta trafiği az olan yerlerde ise döner sermaye ücretleri ise 400 TL olmaktadır.

Radyoloji Teknikeri Maaşları 2019’da Nasıldır?

Radyoloji tekniker maaşları net maaşa ek olarak verilen ödenekler ve ek ücretlere göre artış göstermektedir. Sağlık çalışanlarına katkı sağlayan yüksek ödenekler arasında yer almaktadır. Buna göre radyoloji teknikerlerinin aldıkları ek ödenekler arasında yer alan nöbet ücret miktarları saatlik şekilde aşağıdaki gibi olmaktadır:

 • Normal nöbetler için ücret tutarları ise 10,53 TL olmaktadır.
 • Dini bayramlarda nöbet ücret tutarları ise 17,19 TL olarak belirlenmiştir.
 • Diyaliz, ameliyathane, acil servis, 112 acil ve yoğun bakımda olan normal nöbetlerin ücret tutarı 15,80 TL olarak belirlenmiştir.

Bunun yanı sıra radyoloji teknikerlerinin saatlik olarak aldığı ödenekler ve tutarlar; hastane yoğunluğuna ve personel sayısına göre belirlenmektedir. Nöbet sayılarına göre aylık olarak 400 ve 500 TL daha fazla alınabilmektedir.

Radyoloji Teknikleri Özel Hastane Maaşları

Radyoloji teknikeri için özel hastane maaşları hastaneye göre değişmektedir. Bunun sebebi ise sözleşmeli teknikerlerinin maaşlarının kadrolu olan teknikerlere göre 300 TL daha az olmasıdır. 2019 senesinde radyoloji teknikerleri maaşları 3750 ve 4000 TL arasında değişmektedir. Devlet hastanelerine ataması gerçekleşmemiş olan radyoloji teknikerleri de özel sektörde çalışma imkanı da bulmaktadır. Yurt genelinde genel olarak bu elemanlar 3500 ve 4000 TL arasında maaş almaktadır. Özel hastanelerde çalışanlar ise 2500 ve 3000 TL arasında maaş almaktadır.

Radyoloji Teknikerleri için Maaşlar 2019

Radyoloji uzman maaşı hizmet yılına göre de değişmektedir. Personelin kademeleri ve dereceleri arttığında maaşlar da artmaktadır. Kademe arttıkça maaşlar da artmaktadır. Buna göre maaş tablosu ise:

 • İlk atamalarını almış olan 10/2 derece ve kademeye sahip olan teknikerler net olarak 3879 TL maaş almaktadır.
 • 3 senelik hizmet süresi olan 9/2 derece ve kademeye sahip olan personeller ise 3886 TL maaş almaktadır.
 • 12 senelik hizmet süresi olan 5/2 derece ve kademeye sahip olan radyoloji teknikerleri ise 3969 TL almaktadır.
 • 18 senelik hizmet süresi olan 4/2 derece ve kademeli olan teknikerler ise net olarak 4208 TL maaş almaktadır.

Radyoloji Teknikeri Maaşlarına Ek Ücretler

Radyoloji teknikeri maaşları kademeye ve deneyime göre değişmektedir. Buna göre:

 • 6 yaşından küçük çocuğu olan radyoloji teknikerleri için net olarak 65,28 TL ödeme yapılmaktadır.
 • 6 Yaşından büyük çocukları olan kişiler için net olarak 32,64 TL ödeme yapılır.
 • Çalışmayan eş durumları için net maaş 278,58 TL olmaktadır.

Ek ücretler ve elemanların alacağı maaşları döner sermaye etkilemektedir. Döner sermaye ücretleri ise hastanenin konumuna, durumuna, şehrin büyüklüğüne göre değişmektedir. Buna göre alınacak en düşük ve en yüksek döner sermaye tutarları ise 400 ve 850 TL arasında olmaktadır.

Aile Hekimi Ne Kadar Maaş Alıyor?

Gazi Maaşları Ne Kadar?

Gardiyan Maaşları Ne Kadar ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Hasan Yılmaz dedi ki:

  Devlet hastanesinde röntgen teknikeriyim. Maaşım hiç 3879 liraya kadar çıkmadı. Hatta %20ye girmişim dahada düştü. Ayrıca ek ödemeler hiç 1500 lira olmadı. En fazla 1000tl oldu. Ocaktan beri en çok aldığım para 4800tl yi bulmadı. Siz bunları neye göre yazdınız anlamadım.

 2. Abdullah dedi ki:

  Ben devlette radyoloji teknikeriyim. Neden bu kadar maaş alamıyorum. Bence biraz sallamışsınız, kusura bakmayın.