RAM Raporu Nasıl İptal Edilir, İtiraz Süreci Nasıl İlerler ?

Ram Rapor İptali; Öğrenci velisinin ilgili kuruma vereceği itiraz dilekçesi ile yapılır. Ancak resmi olarak RAM raporu iptali mümkün değildir. Sadece itiraz edilir ve itiraz sonucunda yeni karar verilir.

Ram Raporu; Rehberlik ve Araştırma Merkezi bünyesinde bulunan Özel Eğitim Değerlendirme Kurulu tarafından yapılan eğitsel değerlendirme sonucu, destek eğitimine ihtiyacı olduğu varsayılan kişilere verilen rapordur.

RAM raporunun iptali için velilerin yapabilecekleri işlem bulunmamaktadır. RAM raporunun iptal edilmesi gerektiğini, çocuğunun gereksiz bir rapor aldığını düşünen velinin yapabileceği tek şey itiraz dilekçesi yazmaktır. Tanının yanlış konduğunu ya da RAM raporunda beyan edilen engel oranının hatalı verildiğini düşünen bir veli, bu konuda itirazını gerekli mercilere ilettikten sonra 20 iş günü içinde yanıt alabilmektedir.

Ancak bu itirazın sonucunda da aynı raporun gelmesi halinde veli bu raporu kullanmak zorundadır. Ancak çocuğun RAM raporunun bulunması durumunda bile velinin çocuğa uygun görülen eğitimi aldırmama, özel eğitim merkezlerine göndermeme hakkı bulunmaktadır.

RAM Raporunun Zaman Aşımına Bağlı İptali Nasıl Olur?

RAM raporunda zaman aşımı, raporun ne kadar süreliğine verildiğine göre değişiklik göstermektedir. RAM raporları, çocuğun durumuna göre 1, 2, 5 yıllık ya da süresiz olarak verilebilmektedir. Çocuğun iyileşmesi mümkün olmayan süreğen hastalıklarının bulunması, ağır derecede nitelendirilen otizm ya da mental retardasyon durumunun meydana gelmesi ve durumunun doğuştan oluşması, down sendromu durumunun var olması durumunda rapor süresiz olarak verilir.

RAM raporunun süreli olması ise, engel oranının değişkenlik göstermesi halinde doktorlar tarafından uygun görülür. Yaygın Gelişimsel Bozukluk ya da orta/ hafif derecede mental retardasyon durumunda çocuklara 1, 2 ya da 5 yıl süresi bulunan raporlar verilebilmektedir.

Süreli raporların süresinin dolması  halinde ailenin tekrar rapor başvurusunda bulunması bir zorunluluk değildir. Çocuğun eğitim aldığı rehabilitasyon merkezinin yapacağı randevu alma işleminin ardından rapor yenileme işlemleri için bir RAM ziyareti gerçekleştirilmesi gerekir.

Raporun süresinin dolması durumunda rapor yenilenmezse, çocuk RAM raporunun sağlayacağı avantajlardan faydalanamaz. Bu avantajlara, rehabilitasyon merkezlerinde yapılan eğitim seansları, normal okula giden çocuklara verilen kaynaştırma ve BEP işlemleri de dahildir.

RAM Raporuna İtirazla Rapor İptal Edilir Mi?

RAM raporuna itiraz edilmesi durumunda, itiraz mercii tarafından yönlendirilen hakemli hastanede tekrar rapor istemi gerçekleştirilir. RAM raporunun hatalı gelmesi durumunda aile, devlet hastanesinden kurul raporunu da yenilemelidir. Kurul raporlarının hakemli hastanede verilmesi sayesinde RAM raporunun gözden geçirilmesi sağlanır.

Veli, RAM raporunu aldıktan sonraki 60 gün içinde itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz mercii Özel Eğitim Hizmetleri Kurulu’dur. Bu kurul, raporu ve çocuğu değerlendirmeye alır. çocuğun performansı ile rapor arasında belirgin bir fark bulunması durumunda rapor, başka bir RAM üzerinden yenilenir.

Ancak çıkan bu ikinci rapora itiraz etme hakkı bulunmaz. Dolayısıyla raporda olumsuz bir durum meydana gelmesi halinde çıkarılan bu ikinci rapor, eski raporun iptaline neden olur.

Bazı durumlarda çocuğun kaynaştırma öğrencisi kontenjanından başvurduğu normal okul da rapor itirazında bulunur. normal okulun rehberlik servisi tarafından yapılan bu başvuru içi, rapor başlangıç tarihinden itibaren 70 günlük itiraz süresi bulunmaktadır. İtirazlara en geç 20 gün içinde yanıt verilmektedir.

RAM Raporunun İptalinde Kimlerin Görüşleri Alınır?

RAM raporunun hata nedeniyle iptal edilmesi için, çocuğun eğitim aldığı rehabilitasyon merkezindeki eğitimcilerden, normal okulundaki rehberlik merkezinden ve velisinden görüş alınır. Çocuğun aldığı raporun performansını yansıtmadığı kanısına varılırsa, rapor yenisiyle değiştirilir.

RAM Raporuna Sahip Çocukta İyileşmeye Bağlı İptal Mümkün Müdür?

RAM raporuna sahip olan çocuğun ilerleme göstermesi durumunda raporunun iptal edilmesi mümkündür. Bunun için RAM raporunun düzenli yenileme dönemlerinde, rehabilitasyon merkezi tarafından alınan randevuda gerekli belgelerin içine, merkezdeki eğitimcilerin görüşleri de konur.

Belge doldurma şeklinde çocuğun becerilerinin bulunduğu belgelerde beceri kısımlarının tamamının olumlu değerlendirilmesi, çocuğun tanısının kaldırılmasını, dolayısıyla RAM raporunun iptal edilmesini sağlar.

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Burs Parası

Öğrenci Yardım Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Öğrenciler Kaymakamlık Bursu Alabilir Mi ?

İlgili Makaleler

Bir Yorum
  1. Ram raporuna itiraz için dilekçeyi internet üzerinden verebilir miyiz yoksa elden mi vermemiz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu