Sabit Numara Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Olur?

Sabit ev telefonu numara sorgulama işlemleri özellikle dolandırıcıların artık cep telefonu yerine, sabit hatlı numaralardan araması sebebiyle ihtiyaç duyulan hizmetlerden biridir. Telefon numaralarının çeşitli firmalara satılması sebebiyle, sık sık vatandaşlar bilinmeyen numaralar üzerinden aranmaktadır.

Ticari amaçla satılan bu numaraları kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde dolandırma amacıyla sık sık aramalar yapılabilmektedir. Sabit numaralara gelen çağrıların kime ait olduğunu öğrenmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Genel olarak sizi arayan telefon numarası bir cep telefonuna aitse (Turkcell, Vodafone, Avea, Türk Telekom, BIMCELL vs.) bu numaraları direkt olarak bağlı oldukları operatör aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Ev ya da cep telefonu üzerinden gelen çağrıların kime ait olduğunu bulmak için de çeşitli yöntemleri deneyebilirsiniz.

 • Sizi arayan sabit numaranın kime ait olduğunu öğrenmek için arama motorlarına telefon numarasını yazarak aratmanız en işe yarar yöntemlerin başında gelir. Eğer numara şüpheli ise, diğer kullanıcıların uyarıları arama motorlarında çıkmaktadır.
 • Sizi arayan numarayı sorgulamak için bilinmeyen numaralar servisini kullanabilirsiniz. Bu sayede arayan numaranın adı ve hattın ait olduğu kişinin tüm bilgilerini görebilirsiniz.

Sabit Telefon Numarasının Kime Ait Olduğu Nasıl Bulunur?

Ev telefonu sorgulama ücretsiz olarak da yapılabilmektedir. Google gibi arama motorlarında numarayı aratarak, numaranın kime ait olduğunu bulabilirsiniz. Özellikle reklam amaçlı olarak ticari yerler, firmalar ya da sağlık kuruluşları sabit numaralardan arama yapabilmektedir. Arama yapan numara şüpheli ya da ticari amaçla arayan bir kuruluş ise, arama motorlarında çıkacaktır. Sabit telefon numaralarını sorgulamak için ikinci yöntem ise bilinmeyen numaralar servisi olmaktadır.

Telefon Numarası Kime Ait Ücretsiz İnternetten Sorgulama

Bilinmeyen numaralar servisini arayarak, sizi arayan sabit telefon hattının kime ait olduğunu görebilirsiniz. Sabit numaraların sorgusu, cep telefonu numaralarına göre daha zor olmaktadır. Cep telefonundan gelen numaraların kime ait olduğunu, bağlı oldukları operatörü arayarak öğrenebilirsiniz. Bunun için:

 • Sizi arayan telefon numarasından Türk Telekom, Avea, Vodafone ya da Turkcell gibi operatörler olduğunu anlayabiliyorsanız, bu telekomünikasyon şirketlerinin hizmetlerinden yararlanarak saniyeler içerisinde numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz.
 • Ancak sizi arayan şahsın numarası gözüken telekomünikasyon şirketine ait değilse, numarayı öğrenmek için diğer operatörlerin hizmetlerini de aramanız gerekmektedir.
 • Cep telefonları için numara sorgulama hizmeti veren uygulamalar aracılığıyla da işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Sabit Telefona Gelen Çağrı Nasıl Sorgulanır?

Numara bulucu program ya da uygulamaları ile sabit telefonunuza gelen çağrıları sorgulayabilirsiniz. Ancak bunun için birçok numara bulucu program arasından en güvenilirlerini bulmanız gerekmektedir. Çoğu numara bulma programı ise rehberinizde kayıtlı olan isim ve numaraları ele geçirmektedir. Bundan dolayı da bu yöntem biraz riskli olarak kabul edilir. En güvenli arayanı bulma hizmetlerini ise operatör servisleri vermektedir. Bunun dışında tercih edebileceğiniz yöntemler ise:

 • Eğer sizi arayan numara Turkcell hattına aitse, Turkcell’in kendi servisini kullanabilirsiniz. Bu hizmeti kullanmak için, gelen çağrıdan numarayı bulmak ve başında sıfır olmadan yazarak 2222’ye SMS olarak göndermeniz gerekmektedir. Bu hizmetin ücreti 1.49 TL olarak belirlenmiştir.
 • Eğer sizi arayan numara Vodafone kullanıcısına aitse Vodafone’un resmi hizmeti olan ‘’Bu numara kime ait’’’ servisini kullanabilirsiniz. Numarayı başında sıfır olmadan 7048’e SMS olarak göndermeniz yeterli olacaktır. Vodafone’un bu hizmetinin bedeli ise 1.25 TL olarak belirlenmiştir.
 • Bunun dışında eğer operatörün kime ait olduğunu bilmiyorsanız ya da emin değilseniz Bilinmeyen Numara Bulma servislerini arayabilirsiniz (11880, 11855 vs.). Bu aramalar dakika başına ücretlendirilmektedir.
 • SMS dışında operatörler aracılığı ile numaranın kime ait olduğunu sorgulamak için operatörlerin müşteri hizmetlerini arayarak numara hakkında sorgulama yapabilir ya da numaranızı gizliden arayan numaralara tamamen kapattırabilirsiniz.
 • Eğer belirli bir numara sık sık arıyorsa bunun için savcılığa suç duyurusunda bulunabilir ve kişinin kimliği hakkında bu şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ücretsiz Sabit Numara Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

Numara kime ait sorgulama işlemleri arasında en güvenilir olanları ücretlidir. Ancak ücretsiz olarak da sabit hatlı numaralar sorgulanabilir. Bunun için deneyebileceğiniz 2 yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler:

 • Öncelikli olarak sizi arayan numarayı Google ya da Yandex gibi arama motorlarında sorgulamanız gerekmektedir. Bu sorgulardan çıkan sonuçlara göre sabit numaranın kime at olduğunu öğrenebilirsiniz. Genel olarak sabit numaralardan arayan kurumlar ya da firmalar sağlık kuruluşları, özel kurslar, satış personelleri vb. Olabilir. Bu gibi durumlarda numara sorgulama kısmında, şirket adı da çıkacaktır. Ancak şüpheli durumlarda internette numara hakkında uyarı çıkacaktır.
 • Diğer yöntem ise telefon numarasını Facebook üzerinden sorgulamaktır. Facebook üzerinden sizi arayan kişinin numarasını yazarak sorgulama yapmanız durumunda, numara sahibi çıkacaktır. Fakat bu işlemden başarılı bir sonuç almak için sizi arayan numaranın Facebook üzerinden arkadaş olarak ekli olması gerekmektedir. Numarasını kaydetmediğiniz tanıdıklarınız için bu yöntem işe yarayacaktır.

WhatsApp Üzerinden Telefon Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

En iyi numara sorgulama sitesi ya da hizmetleri arasında WhatsApp bulunmaktadır. Sizi arayan telefon numarasını cep telefonunuza kaydederek, WhatsApp uygulaması üzerinden araştırabilirsiniz. Ancak bu yöntemin işe yaraması için sizi arayan numaranın da WhatsApp kullanması gerekmektedir. WhatsApp üzerinden sorgulama yapmak için:

 • Sizi arayan numarayı herhangi bir isimle telefonunuza kaydedin.
 • Daha sonra WhatsApp uygulamasını açarak numarayı kaydettiğiniz isme tıklayın.
 • Eğer karşınızdaki kişi de WhatsApp uygulaması kullanıyorsa, adını ve soyadını görebilir, fotoğrafı üzerinden kim olduğunu tespit edebilirsiniz. Aynı şekilde bu yöntemi Tango, Viber ya da farklı uygulamalarla da aramalarınızı yapabilirsiniz.

Eğer bu yöntemlerin hiçbiri işe yaramamışsa, bu noktada ücretli uygulamaları kullanmanız gerekebilir. Ancak ücretli uygulamaların birçoğu yasal olmadıkları sebebiyle kapatılmıştır. Bu uygulamalar arasından en güvenilir olanı araştırarak, sizi arayan numarayı sorgulayabilirsiniz.

En İyi Numara Kime Ait Programı Hangisidir?

Numara kime ait program ve mobil uygulamaları genellikle şu çalışma prensibine sahiptir: numara kime ait programını indiren kişi, uygulamanın rehberine kaydolur. Eğer sizi arayan kişide de bu numara kime ait programı bulunuyor ya da rehberinde kayıtlıysa, siz numarasını arattığınızda, karşınıza isim bilgileri çıkacaktır.

Bunun yanı sıra numara kime ait programları genellikle kişilerin rehber iznini kullanarak açılmaktadır. ‘’Rehberine ulaşabilir’’ iznini verdikten sonra çalışan bu programlar, kişinin telefon rehberinde kayıtlı olan tüm isimlere ve numaralara da ulaşır. Bu sayede diğer kişilere numara sorgulama yaparken bir sonuç verebilir. Bu alanda en çok kullanılan uygulama ise CIA olmaktadır. Ancak bu program kesin bir sonuç vermemektedir. Uygulamalar ile numara sorgulama işlemlerini yapabilmek için:

 • Uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra giriş yapmanız ve tüm izinleri vermeniz gerekmektedir. (Bu uygulamalar, rehberinizden kişileri kopyalabilir.)
 • Bu numaralara erişim iznini aldıktan sonra kendi sistemine telefonunuzda mevcut olan numaraları kendi sistemine kaydeder.
 • Örnek vermek gerekirse; eğer rehberinizde Ayşe Ablam şeklinde bir numara kayıtlıysa, bu kişinin numarasını aratanların karşısına isim bilgisi olarak Ayşe Ablam çıkacaktır.
 • Eğer uygulama içerisinde sorguladığınız telefon numarası kayıtlıysa, karşınıza bilgileri çıkacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu