Emeklilik

Sakatlık Belgesi Olanların Emeklilik Şartları Nelerdir?

Sakatlık belgesi olanların emeklilik şartları; engellilik derecelerine göre belirtilmiştir. Birinci, ikinci ve üçüncü dereceden olmak üzere 3 engellilik derecesi vardır. Sigortalılık başlangıç tarihleri 1 Ekim 2008 tarihinden önce olanlar için sakatlık belgesi ile emeklilik şartları belirlenmiştir. Birinci dereceden engelli kişiler 15 yılı ve 3600 prim gününü doldurduktan sonra emekli olabilirken, ikinci dereceden engelli kişiler 18 yıl ve 4000 prim gününü doldurduktan sonra emekli olabilmektedir. Üçüncü dereceden emekli olan kişiler ise; 20 yılı ve 4400 prim gününü doldurduktan sonra emekli olabilmeye hak kazanmaktadır.

Engellilik Dereceleri Nelerdir?

Engellilik dereceleri şunlardır:

 • Birinci derece engelli sayılan kişiler; çalışma gücünün %80’ini kaybetmiş olan kişilerdir.
 • İkinci derece engelli sayılan kişiler; çalışma gücünün %60’ını kaybetmiş olan kişilerdir.
 • Üçüncü derece engelli sayılan kişiler; çalışma gücünün %40’ını kaybetmiş olan kişilerdir.

Sakatlık Raporu Alabilmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sakatlık raporu alabilmek için gerekli belgeler şunlardır:

 • Sakatlık raporu almak isteyen kişinin kimlik belgesi gereklidir. Üzerinde T.C. kimlik numarası yazan; nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport veya geçici kimlik belgesi de kabul edilmektedir.
 • Sakatlık raporu almak isteyen kişinin 5 adet fotoğrafı ile başvuru yapması gereklidir.
 • Sakatlık raporu almak isteyen kişi; hastaneden sağlık raporu almalıdır ve bunun için de bir başvuru formu doldurması gereklidir.

Sakatlık Raporu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sakatlık raporu alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Kişi sağlık kurul raporu alırken; aldığı raporları kopyalı olarak almaya özen göstermelidir.
 • Kişinin kopyalı olarak aldığı sağlık kurul raporlarının her birinin üzerinde; aslı gibidir yazan bir kaşenin olması gereklidir.
 • Kişinin üzerinde aslı gibidir kaşesi olmayan bir sağlık kurul raporunu resmi yerlerde kullanabilmesi için noterde tasdik ettirmesi gereklidir ve bunun için kişinin noter ücreti ödemesi gereklidir. Dolayısı ile kişi eğer aldığı sağlık kurul raporlarının kopyalarını gerekli kurumlarda kullanmak istiyor ise; mutlaka aslı gibidir kaşesi vurdurmalıdır.

Sakatlık Raporu Nasıl Alınmaktadır?

Sakatlık raporu alırken izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • Kişinin öncelikle kendisini tam teşekküllü muayene edebilecek şartlara sahip bir hastane belirlemesi gereklidir.
 • Kişi ilgili hastaneye kurul günlerinden birinde gitmelidir.
 • Kişinin engelliler için sağlık raporu çıkartmak istediğini söylemesi gereklidir ve kişiye buna göre bir dilekçe doldurtulacaktır. Kişinin gerekli evrakları da yanında götürmesi gereklidir.
 • Ardından kişinin sırası ile gerekli doktorlara muayene olması gereklidir.
 • Her muayene olduğu doktor kişiye ilgili muayene sonucunun olduğu bir rapor vermektedir ve sonrasında kişiye ilgili raporu imzalatmaktadır. Kişinin bu raporları toplu halde görevliye teslim etmesi gereklidir.
 • Kişinin ilgili sağlık raporu maksimum birkaç gün içerisinde çıkartılmaktadır ve kişiye bu rapor ile ilgili bilgi verilmektedir.

Engelli Kişilerin Emeklilik Başvurusu Yapabilmeleri İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli kişilerin emeklilik başvurusu yapabilmeleri için gerekli belgeler şunlardır:

 • Emekli olmak isteyen engellilerin emeklilik tahsis ve talep formunu doldurup, emeklilik başvurusu yaparken bulundurması gereklidir.
 • Emekli olmak isteyen engellilerin; nüfus idaresinden alabilecekleri vukuatlı nüfus kayıt örneği gereklidir.
 • İşveren tarafından onaylanmış olan sigortalı hesap fişi ile emeklilik başvurularını yapmaları gereklidir.

Bağ-Kurlular Sakatlık Belgesi İle Hangi Şartlarda Emekli Olabilmektedirler?

Bağ-Kurlular sakatlık belgesi ile emekli olamamaktadır. SSKlı ve emekli sandığına mensup olan kişiler vergi indirimi ve diğer konularda sakatlık belgesinin avantajlarından yararlanabilmektedirler. Ancak aynı durum Bağ-Kurlular için geçerli değildir. Bağ-Kurluların iş güçlerinde kayba uğramaları durumunda erken emekli olabilme şartları işe başladıkları tarihlere göre değişiklik göstermektedir. Ancak minimum 15 yıldan 20 yıla kadar sigortalı çalışma süresi ve minimum 3600 prim günü ile 4400 prim günü ile emekli olabilmek mümkündür.

Sakatlık Belgesi İle Emeklilik Şartları Nelerdir?

Sakatlık belgesi ile emeklilik şartları şunlardır:

 • Birinci dereceden sakatlığı bulunan kişiler; sigortalı olarak en az 15 yıl çalışmalılardır ve 3600 prim gününü doldurmuş olmalılardır. Ayrıca kişilerin ölüm, yaşlılık ve malullük primlerini yatırmış olmaları gereklidir. Bu şartları sağlayan birinci dereceden sakatlığı bulunan kişiler; yaşları kaç olursa olsun emekli olabilmektedirler.
 • İkinci dereceden sakatlığı bulunan kişiler; sigortalı olarak 18 yıl çalışmalılardır ve 4000 prim gününü doldurmuş olmalılardır. Ayrıca kişilerin ölüm, yaşlılık ve malullük primlerini yatırmış olmaları gereklidir. Bu şartları sağlayan ikinci dereceden sakatlığı bulunan kişiler; yaşları kaç olursa olsun emekli olabilmektedirler.
 • Üçüncü dereceden sakatlığı bulunan kişiler; sigortalı olarak en az 20 yıl çalışmalılardır ve 4400 prim gününü doldurmuş olmalılardır. Ayrıca kişilerin ölüm, yaşlılık ve malullük primlerini yatırmış olmaları gereklidir. Bu şartları sağlayan üçüncü dereceden sakatlığı bulunan kişiler; yaşları kaç olursa olsun emekli olabilmektedirler.

Sakatlık Belgesi İle Emeklilik Şartları Hangi Kanuna Göre Düzenlenmiştir?

Sakatlık belgesi ile emekli olabilme şartları; 506 sayılı kanunun 60. maddesinin C fıkrasının b alt bendine göre düzenlenmiştir. Ayrıca 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na da konu ile ilgili geçici bir madde eklenmiştir ve bu madde de 87. maddedir. İlgili kanunlar 29 Temmuz 2003 tarihinde TBMM’de kabul edilmiştir ve 6 Ağustos 2003 tarihinde de Resmi Gazete’de ilgili kanun değişikliklerine yer verilmiştir. Ayrıca sigortalılık süresi ile ilgili kademeli yaş haddi eklemesi de aynı tarihte yapılmıştır.

Sakatlık Belgesi Olanlar İkinci Bir İşe Girdiklerinde Maaşları Kesilir Mi?

Sakatlık belgesi olanlar ikinci bir işe girdiklerinde maaşları kesilmemektedir. Kişiler sakatlık belgesine sahip iseler ve engellilik konusundaki bütün şartları sağlıyor iseler; ikinci bir işe girseler dahi maaşlarında kesinti olmamaktadır. Ancak malulen emekli olmuş olan kişiler; eğer emekli olduktan sonra ikinci bir işe başlamış iseler, kişilerin emekli aylıkları kesilmektedir ve kişiler sadece ikinci işlerinin maaşını alabilmektedirler. Kişilerin iş görmezlik ödeneği alması durumunda; normal işçi olarak ikinci bir işe başlaması halinde, kişinin emekli maaşı herhangi bir kesintiye uğramamaktadır.

Sakatlık Belgesi Olanlar İçin Kademeli Geçiş Nasıldır?

Sakatlık belgesi olanlar için kademeli geçiş şartlarından bazıları şunlardır:

 • 6 Ağustos 1991 ve öncesinde sigortalı olan kişiler; birinci dereceden sakat iseler 15 yıl ve 3600 prim günü, ikinci dereceden sakat iseler 15 yıl ve 3600 prim günü, üçüncü dereceden sakat iseler 15 yıl ve 3600 prim günü ile emekli olabilmektedirler.
 • 7 Ağustos 1991 ve 6 Ağustos 1994 tarihleri arasında sigortalı olan kişiler; birinci dereceden sakat iseler 15 yıl ve 3600 prim günü, ikinci dereceden sakat iseler 15 yıl 8 ay ve 3680 prim günü, üçüncü dereceden sakat iseler 16 yıl ve 3760 prim günü ile emekli olabilmektedirler.
 • 7 Ağustos 1994 ve 6 Ağustos 1997 tarihleri arasında sigortalı olan kişiler; birinci dereceden sakat iseler 15 yıl 3600 prim günü, ikinci dereceden sakat iseler 16 yıl 4 ay ve 3760 prim günü, üçüncü dereceden sakat iseler 17 yıl ve 3920 prim günü ile emekli olabilmektedirler.

Emeklilik Hesaplama İle İlgili Soru ve Cevaplar

Hangi Hastalıklardan Malulen Emekli Olur ?

PTT Emekli Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu