Bilgi Arşivi

Şartlı Eğitim Sağlık Yardımı

Kısaca ŞESY olarak bilinen Şartlı Eğitim Şartlı Sağlık yardım programı kapsamında çok sayıda yardım bulunmaktadır. Bu yardımı alabilmek içinse belirlenen şartları sağlamak gerekiyor. Bu yardımlar düzenli olarak yapılmakta ve nakdi olarak sağlanmaktadır. Şartlı Eğitim Sağlık yardımı ile yapılmak istenen bazı aileler için artık kronik bir hale gelmiş olan yoksullukla daha iyi çalışılabilmek için yapılmaktadır. Bu program sadece ülkemizde yapılmamaktadır. Aynı zamanda dünyanın farklı birçok ülkesinde yapılan bir yardımdır.

Şartlı Sağlık Yardımı

Eğitim bir toplumum temel taşıdır. Onun gelişmesi ve daha yaşanabilecek yer haline gelmesinde çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Bunu sağlamakta devletlerin ana görevlerinden birisidir. Eğitim ile birlikte sağlık içinde aynı durum geçerlidir. Bu ikisi sağlamak için çıkarılmış olan 3294 sayılı bir kanun bulunmaktadır. Bu kanunda muhtaçlığın onaylanıyor olması gerekiyor. Amaç insanların temel olarak sağlık hizmetlerinden sağlanmasını sağlamaktır. Kısaca ŞSY yardımı olarak bilinmektedir. Bu yardımın alınabilmesi için gebe kadınların veya çocukların sağlıklarının takibinizin yapılması ve ihtiyaçlarının giderilmesi şartı ile ödeme yapılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı kimlere verilir?

Şartlı sağlık yardımı kimlere verilir sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Bu sorunun cevabı şu şekilde verilmiştir. 0 ile 6 yaş arasında kalan çocuklara, erkek veya kız olması fark etmiyor. Bu çocuklara aylık 35 TL yardım veriliyor. Gebe bayanlara 2 ay ile 9 ay arasında alanlara 35 TL ve doğum yaşandığında bir kereye mahsus olarak 75 TL yardım yapılır. Bunun daha net detayları sağlık bakanlığı tarafından özel bir mevzuat ile belirlenmiştir. Bu iki gruba yardım verilmektedir. Bunların dışında kalanların ise yardımdan faydalanma şansları yoktur.

Şartlı Sağlık Yardımı şartları nelerdir?

Bu yardımında diğer yardımlarda olduğu gibi gerekli şartları vardır. Şartlar ise şu şekilde sıralanmıştır. Yardımı alabilecek kişinin herhangi bir sosyal güvencesi bulunmaması gerekiyor. Yardımdan önce devamlı olarak doktor tarafından kontrol edilmemesi ve gelirinin belirlenmiş muhtaçlık limitinin alında olması gerekiyor. Gelir detayı mütevelli heyetince belirlenmiş olan tutara göre karar verilecektir.

Bu yardım şartlı olarak yapılmasının nedeni sağlık konusunda gerekli yardımın doğru şekilde sağlanmasını oluşturmaktadır. Aynı şekilde şartlı eğitim yardımı içinde aynı durum söz konusudur. Şartlı eğitim yardımları içinse miktarlar çocuğun eğitim durumuna göre 35 TL, 40 TL, 50 TL ve 60 TL olarak belirlenmiştir. Bu yardımı alabilmek içinse başvuru ilçelerde kaymakamlık içerisinde yer alan illerde ise valilik çatısı altında işlem gören sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına yapılmalıdır. Gerekli şartların dışına çıkıldığında ise tekrar inceleme yapılarak ödeme kesilecektir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu