Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru ve Şartları

Şartlı eğitim yardımı, maddi sıkıntılar, dar gelirler sebebi ile eğitim hizmetinden yararlanamayan aksamalar yaşayan öğrencilerimize 3294 sayılı kanun gereği verilen şartlı yardım planlamasıdır. Bu yardım öncelikli olarak kişinin bakımını üstlenen anne veya babaya yapılmaktadır. Şartlı eğitim yardımı için gerekli şartlar yerine getirildiği sürece örgün eğitim kapsamında okul hayatından liseyi bitirmeye yani üniversiteye başlayacağı süreye kadar verilmeye devam edilmektedir.

İlköğretime devam eden erkek öğrenci için Aylık 90 TL
İlköğretime devam eden kız öğrenci için aylık Aylık 100 TL
Ortaöğretime devam eden erkek öğrenci için aylık Aylık 130 TL
Ortaöğretime devam eden kız öğrenci için Aylık  150 TL

Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

Ailelerin çocuklarının eğitimleri için maddi güçleri yetersiz olduğu için devlet tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının desteği ile yapılan şartlı nakit yardımına şartlı eğitim yardımı denilmektedir. Şartlı eğitim yardımı çocuğun okul ihtiyaçlarını gidermekte ona büyük bir destek olacak ve diğer öğrencilerden farklı hissetmemesi için düzene ayak uydurmasına katkı sağlayacaktır. Yardım bu yüzden okulun ilk başladığı zamandan başlayarak üniversite hayatına kadar devam etmektedir. Şartlar değiştiği takdirde yeni düzenlemeler yapılarak ihtiyaç sahibi kişinin ihtiyacı kalmadıysa başka ihtiyaç sahiplerine verilmesi niyetiyle kesilir.

Şartlı Eğitim Yardımı Kimlere Verilir?

Şartlı eğitim yardımı okul çağına yeni başlamış ve maddi yardım ihtiyacı bulunan öğrencilere ve ailesine şartlar incelemeler araştırmalar sonucu verilmektedir. Bu yardım materyal yardımı, giyecek yardımı, kırtasiye ihtiyaçları gibi gerekliliklerin halledilmesi için verilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımının Çeşitleri Nelerdir?

Öğle Yemeği Yardımı : Okulların bulunduğu yerlere taşınan devletin desteği ile verilen 2003-2004 yıllarında verilmeye başlanan öğrencilerin beslenmesine destek olmak amaçlı yapılan gıda yardımıdır. İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından takibi yapılan yardımın destekçisi “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” ve Belediyeler’dir.

Ücretsiz Kitap Yardımı : Çocukların okuma yazmalarının gelişmesi için yapılan boş zamanlarını verimli geçirmelerini bilgiler öğrenmelerini isteyen bir düzenlemedir. Aynı şekilde 2003-2004 yılında bu sistemde ilk defa faaliyete geçirilmiştir.

Öğrenci Barınma, Taşıma, İaşe Yardımı : Servisle ailesinin veya herhangi birinin yanında kalanlar harici için yatılı kalabilecekleri yurtlar ayarlanan yemek yiyebilecekleri yemekhaneleri olan devlet destekli “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” ve Belediyelerin de yine iş birliği içinde olduğu bir yardım sistemidir.

Engelli Öğrencilerin Okullarına Ücretsiz Taşınması: Özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin okula gidip gelirken taşınması konusunda destek olan Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve Genel Müdürlüğümüz ile Milli Eğitim Bakanlığı(MEB Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü(MÜLGA) kurumları vardır.

Belediye Para, Gıda, Eğitim, Maaş Yardımları

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Okuyan Öğrencilere Okul Yardımı

Öğrencilere Karşılıksız Yardım Parası

Şartlı sağlık yardımı tablo halinde bu şekildedir. İlköğretim çağındaki erkek için ayrı, orta öğretim çağındaki erkek için ayrı, ilköğretim çağındaki kız için ayrı, orta öğretim çağındaki kız için ayrıdır. Bunun sebebi ise isteklerin ihtiyaçların yaşlara ve cinsiyete göre farklılık göstermesidir.

Şartlı Eğitim Yardımına Kimler Başvurabilir?

Şartlı Eğitim Yardımına “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” ve Belediyeler destek olmakla beraber bütün araştırma incelemeleri yapıp yardımları sizlerin başvurusundan önce vermeye başlamaktadırlar. Ama her zaman her konuda olduğu gibi bu konuda da aksaklıklar yaşanmaktadır. Bu aksaklıklar büyük ilçelerin veya yaşam yerlerinin gözden kaçacak çok bölümü olmasından kaynaklanmaktadır. Hal böyle olunca yardıma ihtiyacı olan bireyler kaymakamlık bünyesinde olan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” veya Belediyelere giderek başvuruda bulunabilirler. Şartlı eğitim yardımı başvuru için gerekli evrakları da yanında getirdikleri sürece. Süreç kısa sürede başlayacak ve mağduriyetleri giderilecektir.

Başvurular yalnızca okul dönemlerinde değil zamana bakılmaksızın senenin herhangi bir kısmında da yapılabilir.

Şartlı eğitim yardımı başvurusunda gereken evraklar:

Çocuğun üstüne kayıtlı olduğu annenin;

Kimlik ve Fotokopisi

Pasaportu veya ehliyetidir.

MERNİS (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü) ’te kayıtlı olan annenin başvuru yapması gerektiğini bir de bu şekilde belirtelim. Anne resmi değil dini nikâhla bile evlenmiş olsa bu haktan mahrum kalmamaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Durumlarda Kesilebilir?

Okul çağındaki öğrenci okulda 2 ay arka arkaya 4 günden fazla devamsızlık yaparsa,

Eğitim yardımı alan çocuk mezun olur, okuldan atılırsa,

Siz veya eşiniz sosyal güvenlik kurumuna bağlı (Emekli Sandığı, Bağ-Kur, SSK) bir işe başlarsa,

Ailenin ekonomik durumunda iyi yönde değişiklik olursa,

Hak eden ebeveynin veya fayda sahibi (öğrenci)  çocuklardan herhangi birinin vefat etmesi durumunda,

Bütün bunların yanında ŞESY başvurusu sırasında imzalanan “Sözleşme”ye aykırı davranırsanız,

Ödemeler geçici bir süre için ya da tamamen kesilir.

İlgili Makaleler

10 Yorum
 1. taşımalı egitim dışında kalan ögrencilere yapılan barınma ulaşım ve iaşe yardımında muhtaçlık sınırı aranıyor mu..? müdürlügün sitesinde muhtaçlık sınırından bahsedilmemiş..?

  1. Merhaba, köylerden şehir merkezine yapılan taşımalı eğitimde muhtaçlık sınırına pek bakılmıyor

 2. Başvuru yapalı 2 ay oldu ama hala devam ediyor diye geçiyor e-devlet te…
  bana 1 ay da msj gelir denmişti şuan beklemelimiyim yoksa tekrar gidip sormalımıyım?

  1. Merhaba, tekrar müracaat ederek başvurunuzun son durumu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 3. Mrb sartli egitim yardımı ve sartli saglik yardımı e devlette devam ediyor gorunuyor ama ben bu dönem ödeme yı alamadım nedeni ne olabilir

  1. Merhaba, büyük ihtimalle geç ödeme yapılacaktır kesilmiş olsa e-devlette değiştirilirdi. Kuruma müracaat ederek detaylı bilgi alabilirsiniz.

 4. Şartlı eğitim yardımı için eşimin ssk li olması mı engel oluyor şimdi 3 çocuğum okuyor

  1. Merhaba, şartlı eğitim yardımı sigortalılara verilmiyor.

 5. Merhaba ben daha once şnt yardimi aliyodum son 1senedir bundan faydalanamiyorum ssk yada bagkur yok gereginin yapilmasini arz ederim

  1. Merhaba, tekrar başvuru yapabilirsiniz. Onaylandığında almaya devam edersiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu