Sosyal Yardım Platformu

2019 Şartlı Sağlık Yardımı Nasıl Alınır, Ne Kadar ?

2019 Şartlı Sağlık Yardımı Nasıl Alınır, Ne Kadar ?

2019 Şartlı sağlık yardımı nasıl alınır ve yardım ne kadar ? ihtiyaç sahibi ailelere devlet tarafından ödenen eğitim ve sağlık yardımlarıyla ilgili konuları kapsamaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gelir durumu düşük olan muhtaç durumdaki ailelere şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı adı altında yardımlarda bulunarak çocuk ve annelerin gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu sayede sosyal eşitliğin sağlanması ve özellikle muhtaç nüfusun kalkındırılması için çalışmalar ve yardımlar yapılmaktadır.

Sağlık yardımı başvurusu, ŞEY yardımları olarak kısaltması ile şartlı sağlık yardımı olarak bilinmektedir. Burada şartlı sağlıktan kasıt yardım yapılan kişinin çocuğunu okula ya da sağlık ocağına götürerek eğitim alması ya da doktor kontrolünün düzenli olarak yapılmasıdır. Şartlı sağlık yardımı ödemeleri ailede anneye ödenmekte ve bu yardımların çocukların bakımı, sağlığı ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla verilmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvuruları Nereden ve Nasıl Yapılır?

Şartlı sağlık yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç ailelere ödenen yardımları kapsamaktadır. Bu yardım farklı çeşitlerde karşımıza çıkmaktadır. Şartlı sağlık yardımları;

 • Şartlı gebelik yardımları,
 • Şartlı doğum yardımı,
 • Şartlı sağlık yardımı

Olmak üzere farklı kapsamlarda ele alınmakta ve gebelikten başlayarak çocuk belli yaşa gelinceye kadar anneye ödenmektedir. Şartlı sağlık yardımı ne zaman yatacak 2019 konusuna değinmeden önce şartlı sağlık yardımının nereye yapılacağını bilmek gerekmektedir. Nüfusun en yoksul kesimine ödenen şartlı sağlık yardımları gebelikte annenin düzenli olarak kontrole gitmesi, hastanede doğum yapması ya da çocuğunun belli yaşa gelinceye kadar doktor kontrolüne getirilmesi için bağlanmaktadır. Bu yardımları alabilmek için herhangi bir sosyal güvencesi olmayan annenin il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubelerine müracaat etmesi gerekmektedir.

Sağlık Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Şartlar ve Belgeler Nelerdir?

Şartlı yardım başvurusu hamilelikten itibaren çocuğun en fazla 72 aylık oluncaya kadar ödenen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımlarını kapsamaktadır. Genel olarak şartlı sağlık yardımı 2019 yapabilmek için;

 • Hane halkında herhangi bir sosyal güvencenin bulunmaması,
 • Ailenin SYDV tarafından muhtaç olduğunun belirlenmesi,
 • Gebelikte annenin düzenli muayene olması, hastanede doğum yapılması ve çocukların 0-6 yaşına kadar düzenli aralıklarla sağlık kontrollerine götürülmesi

Halinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç olan ailede anneye belli miktarda sağlık yardımı ödemesi yapılmaktadır. Bu yardımlara başvurularak yardımların hak edilmesi halinde düzenli olarak kontrollere gidilmesi gerekmektedir.

Aksi halde ödenen bu yardımlar kesilmektedir. Şartlı sağlık yardımı gebelikte en fazla 9 ay lohusalıkta en fazla 2 ay ve çocukların sağlık kontrolüne götürülmesi halinde ise en fazla 72 aya kadar anneye ödenmektedir. Şartlı sağlık yardımları;

 • Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği tarihlerde annenin ya da çocuğun kontrollere gitmemesi,
 • Çocuğun 72 ayını doldurması,
 • Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na bilgi verilmeden ikamet adresinin değiştirilmesi,
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması veya hane halkının sosyal güvencesi olunan bir işe girmesi,
 • Hak sahibi çocuğun ya da annesinin vefatı,

Halinde ŞEY ödemeleri tamamen kesilebileceği gibi belli şartlara bağlı olarak da belli sürelerde durdurulabilmektedir. ŞEY başvuruları ikamet edilen yerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na “Hane Halkı Başvuru Kayıt Formu”, “Sorgu Dilekçesi” ve “Şartlı Eğitim- Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi” formlarının doldurularak ilgili şubeye bu belgelerin dilekçeyle teslim edilmesi sonucunda gerçekleşmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Parası Ne Kadar Ödenir?

Şartlı sağlık yardımı ne kadar 2019 olduğu konusu bu yardımı almak isteyen yoksul aileler tarafından oldukça merak edilmektedir. Şartlı sağlık yardımları kapsamında ödenen yardımlar;

 • Kız ve erkek çocuğu fark etmeksizin 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklarda en fazla 72 aya kadar aylık 35 TL,
 • Gebe kadınlarda en fazla 9 ay, lohusalık döneminde en fazla 2 ay olmak üzere kadınlara aylık 35 TL,
 • Hastanede doğum yapan kadınlara bir defaya özel olarak verilmek üzere 75 TL

Parasal yardım yapılmaktadır. Bu yardımların hak edilmesinde belirlenecek düzenli muayene aralıkları Sağlık Bakanlığı tarafından takdir edilmektedir. Çocuk sayısının birden fazla olması halinde de şartlı sağlık yardımından nakdi olarak yararlanmak mümkündür. Şartlı çocuk yardımı ile birlikte çocuğun düzenli olarak okula gönderilmesi sonucunda alınan şartlı eğitim yardımından da birlikte yararlanılabileceği gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı veya başka resmi kurumlar tarafından ödenen öksüz ve yetim aylığı, asker çocuğu yardımı gibi farklı yardım türleriyle birlikte şartlı sağlık yardımından yararlanılabilmektedir.

Şartlı Sağlık Yardım Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Teknolojik gelişmelerle birlikte birçok kamusal hizmet internet ortamından vatandaşlar ile buluşturulmaktadır. Şartlı sağlık yardımı parası sorgulama işlemlerinin de dakikalar içinde e-Devlet sistemine entegre edilmiş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı faaliyetleri kapsamında sorgulanması mümkündür.

E-Devlet sistemi üzerinden şartlı sağlık yardımı bata olmak üzere sosyal yardımlarının sorgulamasının yapılması için e-Devlet giriş yöntemlerine sahip olunması gerekmektedir. Vatandaşların en sık kullandığı e-Devlete giriş yöntemi olan e-Devlet şifresi ile sisteme giriş seçenekleri ile T.C. kimlik numarası ile e-devlete giriş yapılması mümkündür. Daha önce e-Devlet şifresine sahip olunmaması ya da şifre bilgisinin unutulması halinde size en yakın PTT şubesine başvurarak 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi alabilirsiniz.

www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden e-Devlet sistemine kimlik numarası ve e-Devlet şifresiyle giriş yaptıktan sonra ister ana ekranda bulunan arama bölümüne “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” araması yaparak isterseniz de ana sayfada bulunan seçeneklere sırasıyla;

 • E-hizmetler,
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
 • Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

İşlem adımlarını sırasıyla takip ederek şartlı sağlık yardımları başta olmak üzere bağlanmış olan eğitim, muhtaçlık maaşı gibi nakdi yardımlarla ilgili bilgi alabilirsiniz. Başvuru sonucunuz olumlu olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından sonuçlandırılması ve halen ödeme zamanı gelmesine rağmen tarafınıza ödeme yapıldığının görünmemesi halinde Alo 183 numaralı sosyal destek hattından ya da başvuru yaptığınız il ilçe müdürlüğünden bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca yine e-Devlet sistemi üzerinden doğum yardımı ile ilgili başvuru sonucunuzu ve doğum yardımı ödemesine itiraza ilişkin yapmış olduğunuz başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde hizmet veren “doğum yardımı başvuru sonucu sorgulama” bölümünden kolayca yapabilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Şartlı eğitim ve sağlık ödemeleri hak sahibi anneye yılın tek aylarında ocak, mart, mayıs, temmuz, eylül, kasım aylarında yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından başvuruları değerlendirilenler hak sahibi statüsüne alınmakta ve nakit yardımlar ikamet edilen yerdeki PTT şubelerine yatırılmaktadır.

Şartlı sağlık yardımı ödeme günleri hak sahibi annenin T.C. kimlik numarası üzerinden belirlenmektedir. Ödemeler ödeme yapılan ayların 24’ü ile 28’i arasında PTT şubelerine yapılmaktadır. T.C. kimlik numaralarının son rakamları;

 • 0 olanlar ödemelerini ayın 24’ünde,
 • 2 olanlar ödemelerini ayın 25’inde
 • 4 olanlar ödemelerini ayın 26’sında
 • 6 olanlar ödemelerini ayın 27’sinde
 • 8 olanlar ise ödemelerini ayın 28’inde

Alabilmektedir. Ödeme gününün cumartesiye denk gelmesi halinde cuma günü ödeme gününün pazara denk gelmesi halinde ise pazartesi günü hak sahibi PTT şubesinden kimlik belgesiyle birlikte şartlı eğitim veya sağlık yardımı ödemesini alabilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

Çocuk Yardımı Parası Nedir? Nasıl Başvurulur?

Evlilik Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Türkan dedi ki:

  Ben şartlı sağlık yardımı için başvurdum yanılmıyorsam kabul edildi ama hiç bir ödeme yapılmadı nezaman faydalanabilirim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Başvurunuz kabul olduğu takdirde ay sonuna doğru ödeme işleminiz gerçekleştirilmektedir.

 2. Uğur dedi ki:

  Merhaba 15 aylık bir kızım var şartlı sağlık yardımına başvurdum yeşil kartliyim 9.10.2018 tarihinde başvuruda bulundum 16.11.2018 tarihinde de sonuçlandı başvurunuz onaylandı diye PTT şubesine gittim adıma bı ödeme hala yok dendi merak ettiğim ödeme her ay yapılan bı ödeme mi yoksa tek seferlik mi yani ne kadar oluyor verilen yardım hangi tarihten vermeye başlanacak ????

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardım tek seferlik olup ödeme zamanı için kurumdan bilgi alabilirsiniz.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/sartli-saglik-yardimi-basvuru-sartlari-2018

 3. Kubra dedi ki:

  Iyi günler ben sartli cocuk saglik yardimi almaya başladım eylül ayında onaylandı kasım ayında 70 lira aldim fakat bu sayfayı okuyup hesap yapınca 140 tl almam gerekiyormus neden 70 lira yattı ve bu yardim aylık mi yapılıyor ?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Şartlı çocuk yardımı ödemeleri aşağıdaki gibidir.
   Kız ve erkek çocuğu fark etmeksizin 0 ile 6 yaş arasındaki çocuklarda en fazla 72 aya kadar aylık 35 TL,
   Gebe kadınlarda en fazla 9 ay, lohusalık döneminde en fazla 2 ay olmak üzere kadınlara aylık 35 TL,
   Hastanede doğum yapan kadınlara bir defaya özel olarak verilmek üzere 75 TL

 4. Tunay dedi ki:

  Merhaba ben şartlı eğitim ve şartlı saglik yardımına başvurdum ama onaylamadım sebebi ise eşimin babası vefat ettiğinden dolayı arsa kardeş payı olup eşimin üzerinde görünüyor onlara arsasını verip tekrardan başvura bilirmiyim

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Genel olarak şartlı sağlık yardımı 2019 yapabilmek için;
   Hane halkında herhangi bir sosyal güvencenin bulunmaması,
   Ailenin SYDV tarafından muhtaç olduğunun belirlenmesi,
   Gebelikte annenin düzenli muayene olması, hastanede doğum yapılması ve çocukların 0-6 yaşına kadar düzenli aralıklarla sağlık kontrollerine götürülmesi

 5. DAMLA dedi ki:

  Merhaba biri 2 digeri 3 yasında 2 cocugum var şartlı saglık yardımına basvursam geriye dönük yardımda alabilirmiyim yani başvurdgum tarihten itibarenmi ödeme yapabilir yoksa almadgım yardımıda verirlermi birde 2 cocuk için ayrımı ödeme yapılıyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, yardımlar başvuru tarihinizden ve durumunuz göz önünde bulundurularak yapılır

 6. Suzan dedi ki:

  E devlete şartli eğitim ve sartli sağlık yardımların reddedildi yada feshedildi yazıyor niye hata veriyor normalde yardımları mı aliyorum eskiden hesabıma para yatıp yapmadığı belli oluyordu ama şimdi gözükmüyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, siz yardım alırsanız problem yoktur. Sistemsel bir hata da olabilir, sisteme yanlış girilmiş de olabilir.

 7. GAMZE dedi ki:

  MERHABALAR. BENİM EŞİM ASKER NORMAL ER. GELİR TESTİ YAPTIRIP YEŞİL KARTLI OLDUK VE ASKER AİLESİ YARDIMI ALIYORUM. 1 TANE KIZIM VAR İLKOKULA BAŞLADI. ŞARTLI SAĞLIK VE ŞARTLI EĞİTİM BAŞVURUSU YAPTIM. ANNEM DE BABAMDAN BOŞANMIŞ OLDUĞU İÇİN YANIMIZDA KALIYOR VE YETİM MAAŞI ALIYOR. BU DURUM YAPTIĞIM BAŞVURUYU OLUMSUZ ETKİLER Mİ? TEŞEKKÜRLER…

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, annenizin aldığı maaş kızınızın alacağı eğitim yardımını etkilemez

 8. Zeynep dedi ki:

  karamanecrin14@gmail.com
  Ödeme çekildi yazıyor e-devlete girince sebebi nedir

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   İlgili kuruma müracaat ederek sebebini öğrenebilirsiniz

 9. Songül Yurtseven dedi ki:

  Merhaba tahlilde a grubu beta mikrobu çıktı.ama tam atamadım.yutkunma güçlüğü, vücutta yorgunluk,ayaklarda sırtta diz kapaklar da soğukluk yapıyor.yere terlikler bastığımda ayaklarda soğukluk yapıyor ayağını ovmazsan soğukluk gitmiyor ve boğazda yutkunma güçlüğü yapıyor.esen ortamda durduğunda diz kapaklar da,sırtta soğukluk yapıyor ovmazsan yutkunma güçlüğü yapıyor ve vücutta dağılmıyor,ayaklarda da ovmazsan dağılmıyor yutkunma güçlüğü yapıyor.böyle yaşanır mı durulur mu.bana faranjit a grubu beta mikrobunun tedavisi için hangi doktora nereye gitmeliyim ,doktor ismi söylermisiniz .tedavisini bulamadım lütfen bana yardım edin.hemen benimle iletişime geçermisiniz.böyle beklenmez.
  Tel.05417610233

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Burada size tavsiye edebileceğimiz adres hastane ve kliniktir. Bir hastaneye yada kliniğe giderek gerekli bilgiyi alabilirsiniz.