Gıda Yardımı

2019 Seçmen Kaydı Mobil Sorgulama

Yüksek Seçim Kurulu 2019 seçmen kaydının mobil sorgulaması seçimlerde nerede oy kullanılacağına dair bilgileri içermektedir. Ülkemizde seçmen listeleri oluşturulurken kişilerin yerleşim yerlerinin bulunduğu adreslere göre seçmen kayıtları oluşturulmaktadır. Herhangi bir sebepten adresi değişenler ya da adres bilgileri Yüksek Seçim Kurulu tarafından hatalı girilenlerin süresi içinde il ve ilçelerde bulunan seçim kurullarına başvurarak bu hatalı kayıtları düzelttirmeleri gerekmektedir.

Seçmen kaydı sorgulama işlemleri hem nerede oy kullanılacağına dair bilgileri içermekte hem de kişinin seçmen sandık bilgisi hakkında bilgi vermektedir. Seçimlerden önce seçmen sorgulamasının yapılması son derece önemlidir. Çünkü seçim günü belirli saatler içinde oy kullanılacağından bu kayıtların hatalı olması halinde seçme hakkı zedelenecektir. Ayrıca oy kullanmaya gidemeyecek durumda olan engelliler için bu durumlarını belgeleyerek Yüksek Seçim Kurulu’na başvuranlar 2019 yılında da seyyar sandıklarda oy kullanabilecektir.

Seçmen kaydı sorgulamaları yurt içi ve yurt dışı seçmen bilgisi sorgulaması kapsamında kişilere ait kimlik bilgilerinin girilmesiyle mobil cihazlar üzerinden, e-Devlet’ten, Yüksek Seçim Kurulu internet sitesi üzerinden kısa sürede öğrenilebilmektedir.

Mobil Cihazlar Üzerinden Seçmen Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Seçmen kaydı sorgulaması yapılması çoğu zaman unutulan ya da dikkat edilmeyen bir durumdur. Seçmen askı listeleri muhtarlıklarda seçimlerden belli sürelerden önce askıya çıkarılmakta seçmen kayıtlarının o bölgede oturan vatandaşlar tarafından kontrol edilmesi istenmektedir. Muhtarlıklara gitmek zorunda kalmadan da YSK seçmen sorgulama 2019 işlemleri mobil cihazlar üzerinden yaparak seçmen kayıtlarının doğru olup olmadığını kontrol etmek mümkündür.

Mobil cihazlar üzerinden seçmen sandık bilgisi sorgulaması yapmak için öncelikle internete bağlı cep telefonu, tablet gibi mobil cihazlar üzerinden “Seçmen Sorgulama” uygulamasının indirilmesi gerekmektedir. İos işletim sistemine ait mobil cihazlardan App Store uygulama mağazasından Android cihazlar üzerinden ise Google Play Store uygulama mağazasından ücretsiz olarak YSK seçmen sorgulama uygulaması akıllı telefon ve tabletlere indirilmektedir.

Seçmen sorgulama uygulaması indirildikten sonra uygulamaya giriş yapıldığında ana ekran bölümünde bulunan “nerede oy kullanacağım” kısmına giriş yapıldığında;

 • Sorgulama tipi T.C. Nüfus Cüzdanı(eski), T.C. kimlik Kartı(yeni),
 • Nüfusa Kayıtlı Olduğu İl,
 • Kimlik tipinin türüne göre sıra no veya seri numarası,
 • Doğrulama kodu

Bölümlerinin eksiksiz olarak girilmesiyle sorgulama yapılması halinde sandık bilgisi sorgulama sonucu mobil cihaz ekranına gelmektedir. Bu bilgilerin girilmesiyle sandık bilgisi sorgulaması sonucunda;

 • Seçimlerde nerede oy kullanılacağı,
 • Sandık numarası,
 • Sandık sıra numarası,
 • Aynı hanede oturan seçmenler

Gibi bilgilere ulaşılabilir. Mahalli seçimler dışında yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşları da genel seçimlerde ve referandumlarda mobil uygulama üzerinde bulunan “Yurtdışı Seçmen Sorgulama” ekranı üzerinden kendilerine ait seçmen bilgilerini sorgulayabilirler.

Mobil Cihazlar Üzerinden Seçmen Bilgi Kağıdı Nasıl Alınır?

Mobil cihazlar üzerinden seçmen sorgulaması yapılması sonrasında bilgilerini kayıt altına almak isteyen vatandaşlar Yüksek Seçim Kurulu tarafından kesin seçmen listesi 2019 hazırlandıktan itibaren “Seçmen Bilgi Kağıdı” alma işlemlerini mobil cihazlar üzerinden yapabilmektedirler. Yüksek Seçim Kurulu Seçmen Bilgi Kağıdı oy kullanma sırasında zorunlu olarak bulunması gereken belgelerden olmamakla birlikte bu bilgilere sahip olunması özellikle büyük okullarda sandık numarasının ve oy kullanılacak yerin hızlı ve kolay bir şekilde tespit edilmesine imkan vermektedir.

Mobil cihazlar üzerinden yukarıdaki işlem adımlarını takip ettikten sonra seçmen kaydı sorgulaması yapılması halinde sandık sonucu bilgi ekranında “Seçmen Bilgi Kağıdı Al” bölümüne girilerek size ait olan sandık ve kimlik bilgilerini mobil cihazınıza indirebilir, indirilen bu belgenin çıktısını alarak oy kullanma işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Seçmen Bilgi Kağıdı alma işlemleri de mobil cihazlar üzerinden ücretsiz olarak indirilmekte olup aynı mobil cihaz üzerinden oy kullanacak diğer kişilere aitte birden farklı seçmen kaydı sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

Adli Sicil Kaydı E Devlet Sorgulama!

E-Devlet Çocuk Parası Sorgulama

E-Devlet Üzerinden Seçmen Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Seçmen bilgilerinin sorgulanmasında yaygın olarak kullanılan bir düğer yöntem ise e-Devlet seçmen sorgulama işlemleridir. E-Devlet üzerinden seçmen sorgulaması işlemleri, normal dönemlerde oy kullanma hakkına sahip kimsenin yurt içinde hangi seçmen kütüğüne kayıtlı olduğunu seçim dönemlerinde ise oy kullanılacak yer bilgilerinin görüntülendiği hizmetlerden oluşmaktadır.

E-Devlet üzerinden seçmen kayıt bilgilerinin sorgulanabilmesi için e-Devlet giriş yöntemlerinde kullanılan şifre işlemlerinden herhangi birine sahip olmak gerekmektedir. En yaygın olarak kullanılan e-Devlet giriş işlemleri e-Devlet şifresiyle yapılmaktadır. Daha önce e-Devlet şifresi almamışsanız ya da e-Devlet şifrenizi unutmuşsanız size en yakın PTT şubelerine başvurarak kolayca e-Devlet şifre sahibi olabilirsiniz.

E-Devlet sistemine giriş işlemleri www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresiyle gerçekleşmektedir. E-Devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra ana ekranda bulunan arama ekranına “Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama” araması yapıldığında Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı seçmen sorgulama ekranına ulaşılabilmektedir. E-devlet seçmen sorgulama ekranında;

 • C. kimlik numarası,
 • İl ve ilçe adı, muhtarlık bilgisi,
 • Engellilik durumu,
 • Yaklaşan seçimlerde nerede oy kullanılacağı ve sandık bilgisi,
 • Aynı hanede ikamet edilen kişilerin sandık bilgisi

Gibi bilgilere kısa sürede ulaşılabilmektedir. Ayrıca sorgulama ekranının sağ üst köşesinde bulunan “seçmen bilgi kağıdını indir” seçeneği ile bu bilgilerin uygulamaya giriş yapılan cihazlara indirilmesi mümkündür.

Yüksek Seçim Kurulu İnternet Sitesinden Yurt İçi ve Yurt Dışı Seçmen Bilgisi Sorgulama

Seçmen kaydı sorgulama ve seçmen kütük bilgilerinin öğrenilmesinde vatandaşlar tarafından tercih edilebilecek bir diğer yöntem www.ysk.gov.tr seçmen listesi sorgulama sayfası üzerinden mahalli seçimler, genel seçimler, referandum gibi seçimlerde oy kullanılacak yer bilgilerinin sorgulanması, seçim dönemleri dışında ise seçmen kütüklerinin sorgulanması yapılmaktadır. Yüksek Seçim Kurulu internet sitesi ana sayfası üzerinde bulunan “Nerede Oy Kullanacağım” tercihi seçilerek mobil cihazlarda olduğu gibi kimlik bilgilerinin girilmesi sonucunda oy kullanılacak sandık bilgilerine ulaşılabilmektedir.

Yüksek Seçim Kurulu internet sitesinde bulunan seçmen listesi sorgulama ekranında hangi illerde ne zaman oy kullanılacağı, oy kullanma işleminin nasıl yapılacağı gibi bilgilerde yer almaktadır. Doğu illerinde genellikle oy verme işlemi 07.00-16.00 arasında yapılmaktayken batıda 08.00-17.00 saatleri arasında oy verme işlemleri yapılmaktadır.

Seçmen listelerinde eksiklik olması veya seçmen bilgisine ulaşılamaması halinde Yüksek Seçim Kurulu çağrı merkezi olan 444 99 75 numaraları destek hattından 08.00-22.00 saatleri arasında yardım istenerek seçmen kaydına erişim yapılabilmektedir.

Seçimlerde Nasıl Oy Kullanılır?

Gerek genel seçimlerin gerekse de mahalli seçimlerin yapılması uzun aralıklarla gerçekleştiğinden ya da ilk defa oy kullanacak birçok seçmen bulunduğundan seçmen listesi sorgulama uygulamaları kadar seçimlerde nasıl oy kullanılacağı da merak konusudur. Seçmen kaydı sorgulaması sonucunda elde edilen bilgiler çerçevesinde oy kullanma saatleri içinde kimlik belgesiyle oy kullanmaya gitmek gerekmektedir. T.C. kimlik numarası, ehliyet, pasaport, evlenme cüzdanı gibi belgelerle oy kullanılabilmektedir.

Oy kullanma işlemi, oy pusulaları ve zarf ile birlikte kabine girilmesi ve oy pusulasının evet mührü basılarak tercih yapılması sonrasında oy pusulalarının kapalı zarfa koyulması şeklinde yapılmaktadır. Oy tercihinin görsel şekilde kayda alınması yasaktır. Son olarak kapalı oy zarfı sandığa atılmalı ve en son oy verme işleminin tamamlanması akabinde seçmen listesinde isminizin bulunduğu yerin imzalanması gerekmektedir.

YSK Sandık Görevlisi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Seçimlerde sandık görevlisi sorgulama 2019 sonuçları da son derece önemli bilgiler arasındadır. Yüksek Seçim Kurulu kendisi tarafından belirleyeceği kriterlere göre seçimlere katılan siyasi partiler dışında da sandık görevlileri ataması yaparak seçimlerin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Bu şekilde görevi olan kimselerin seçimlerden önce sandık görevinin olup olmadığı sorgulaması şayet görevi varsa oy verme işlemi başlamadan önce görevli olduğu sandık başında oy verme süresince bulunması gerekmektedir.

Sandık görevlisi sorgulaması yapmak için ysk.gov.tr internet adresi üzerinden veya e-devlet ya da mobil cihazlardan “nerede oy kullanacağım” sorgulaması yapılması yeterlidir. Nerede oy kullanılacağına ait seçmen bilgisi ekranının alt kısmında bulunan” Yurt İçi Sandık Kurulu Görev Bilgisi Sorgulama Sonucu” görevli olacak vatandaşlarda görüntülenmekte bu sayede sandıklarda görev alınıp alınmayacağı öğrenilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu