Şehit Yakınlarına ve Gazilere Yapılan Yardımlar

Şehit yakını ve gazi yardımı kapsamında yapılan yardımlarda geçmişe göre birtakım değişiklikler uygulanmıştır. Bu uygulamalar ile sağlanacak yardımların kapsama alanları ve miktarları yeniden belirlenmiş ve kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Şehit yakını ve gazi olan bireylere yapılan yardımların büyük çoğunluğu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanmaktadır. Bazı yardımlar için bireylerin başvurusu gerekmekte iken bazı yardımlar için ise başvuru yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Bununla birlikte yapılan yardımların bir kısmı kurum tarafından bireylere verilen Şehit yakını veya Gazilik belgesi aracılığı ile işleme konulmaktadır. Bu tür yardımlar için bir kez başvuru yapıldıktan sonra tüm işlemler bu belgelerin ibrazı ile gerçekleştirilir.

Şehit Yakını ve Gazilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Şehit yakını ve gazilere yapılan yardımlar kapsamında birçok konu ele alınmış ve birçok uygulama hayata geçirilmiştir. Yapılan yardımların bireylerin hayat koşullarının bir nebze kolaylaştırılması amacıyla yapıldığı bilinci ile, vatan için çok büyük fedakarlıklarda bulunmuş bu bireylerin kendileri ve akrabaları için gerekli desteğin sağlanması amaçlanmaktadır. Şehit yakını ve gazilere bazı konularda öncelik sağlanmakta bazı konularda ise direkt olarak maddi yardım gerçekleştirilmektedir.

Bireylere yapılan maddi yardımlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Özel Öğretim Bursu
 • Kamu Kurumlarında Çalışma Hakkı
 • Yakınların Silah Altına Alınmaması
 • Faizsiz Konut Kredileri
 • Eğitim ve Öğrenim Yardımları
 • Şehit Çocuklarına Aylık Bağlanması

Şehit Yakını ve Gazi Yardımı Nereden Alınır?

Şehit yakını ve gazi yardımı almak için yapılacak işlemlerde İçişleri Bakanlığı üzerinden gönderilen ilgili yazının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile müracaat edilmesi gerekir.

Şehit mertebesine yükselen ve gazi unvanı alan askerlerimiz, polislerimiz, doktorlarımız, öğretmenlerimiz ve tüm vatandaşlarımız hem devletimiz için hem de vatandaşlarımız için büyük önem arz etmektedir. Devletimizin korunması adına eşi görülmemiş bir fedakârlık örneği göstererek kendi canlarını bu yolda feda eden vatandaşlarımızın yakınları ile yine aynı fedakârlığı göstererek gazi olmuş vatandaşlarımıza başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere birçok kurum ve bakanlık tarafından bir anlamda teşekkür ve minnet göstergesi olan yardımlar sağlanmaktadır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin şehit ve gazi ailelerine yaptığı ölüm yardımı, harcırah ödemesi, fiilen görev yapmasa dahi 12 aya kadar ek tazminat, nakdi tazminat gibi TSK Personel Yönetmeliği’nde bulunan yardımların dışında, Sosyal Güvenlik Kurumu ve ilgili diğer kurumlar ve bakanlıklar aracılığı ile de yardım sağlanmaktadır.

Gazilik Unvanı Nasıl Verilir?

Gazilik unvanı başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan gözlem ve onaylamalar dahilinde ilgili kurumlar tarafından verilmektedir. Gazilik unvanı alan bireyler bu unvanla birlikte gazilik maaşı da almaya başlarlar.

Muhtaç Asker Ailesi Para Yardımı Başvurusu

SGK Askerlik Borçlanma Hesaplaması ve Ödeme Yöntemi

Güncel Gazi Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Asker Eşine Kira Yardımı

Şehit Yakını ve Gazi Yardımı Nedir?

Şehit yakını ve gazi yardımı şehitlerimizin birinci derece yakınlarına ve malul veya muharip gazilere verilen yardım olarak bilinmektedir. Ulaşım, konaklama ve eğitim gibi birçok alanda yapılan bu yardımlar T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılabildiği gibi yardımın türüne bağlı olarak bazı kurum ve kuruluşlar tarafından da sağlanabilmektedir.

Şehit Yakını ve Gazi Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şehit yakınları ve gaziler için şehitlik veya gaziliğe sebep olan durumlar ortaya çıktıktan sonra Bakanlıklar tarafından yazılı bildiri gönderilerek bireylere bilgilendirme yapılır. Bu bildirge ile yardım alınacak kuruma gidilmesi yardımların sağlanması ve başvuruların yapılabilmesi için yeterli olacaktır. Bununla birlikte bazı durumlarda bireylerin kayıtları buna göre oluşturularak herhangi bir belge ibrazı zorunluluğu olmadan sistem üzerinden bireylerin şehit yakını ve gazi oldukları görüntülenerek ilgili ayrıcalık veya yardımlar uygulanabilir. Bu uygulamalar kurumların çalışma prensiplerine göre farklılık gösterebilir.

Şehit Yakını Yardımını Kimler Alabilir?

Şehit yakını yardımından faydalanabilecek bireyler şehit olan bireyin birinci dereceden akrabalarıdır. Birinci dereceden akrabalar bireylerin eşlerini ve varsa çocuklarını kapsamaktadır. Buna göre yapılan yardımlardan faydalanabilecek kişiler de bu kişilerdir. Şehit yakını ve gaziler için yapılacak işlemler esnasında kullanılabilecek en hızlı ve en güvenilir yollardan bir tanesi e-devlet platformudur. Bireyler e-devlet resmi internet sitesi erişim adresi olan https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresi üzerinden sisteme giriş yaparak gerekli bilgilere kolaylıkla ulaşabilirler.

SGK Tarafından Şehit Yakını ve Gazilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

SGK şehit yakını ve gazi yardımı kapsamında birçok farklı konuda yardımlar sağlanmaktadır. Bireylerden şehit yakını veya gazi konumunda bulunanlara Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinden sağlanan yardımlardan bazıları şunlardır:

 • Nakdi tazminat
 • İş hakkı uygulamaları
 • Ücretsiz seyahat hakkı
 • Ek ödeme ve eğitim- öğretim yardımları

Şehit Yakını ve Gazi Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Şehit yakını veya gazi yardımı almak için bireylerin şehit olan vatandaşların birinci derece akrabası konumunda bulunmaları veya gazilik unvanına sahip olmaları gerekmektedir. Şehit yakını ve gazilere yapılan yardımlarda şehit yakını ve gazilik maaşı ya da aylığı bu unvanın verilmesi sonucunda işleme konarak ödenmeye başlar.

Şehit Yakını ve Gazilere Kamu Kurumlarında Çalışma Hakkı Nasıl Verilir?

Kamu kurumlarında çalışma hakkı kapsamında şehit yakını veya gazilik unvanına sahip bireylere bazı öncelikler sağlanır. Bu bireylerin kadro veya yapılacak işin gerektirdiği nitelik ve şartlara sahip oldukları takdirde sınavsız bir şekilde kamu kurumlarında işe girme hakkına sahiptirler. Malul olanlar için; çalışabilir durumda olan personelin yalnızca kendisi bu hakkı kullanabilir. Çalışamayacak derecede malul olanlar için ilk hak sahibi malulün eşidir.

Şehit Yakınlarına ve Gazi Yakınlarına Özel Öğretim Bursu Nasıl Verilir?

Özel öğretim bursu kapsamında yıllık olarak ayrılan burs kontenjanlarında şehit yakını ve gazi olan bireylere öncelik verilir. Aynı şekilde bu bireylerin çocuklarına yurt, burs ve öğrenim kredilerinde de öncelik tanınır. KYK tarafından sağlanan kredi ve burs seçeneklerine başvuru sırasında bu durum ilgili kanallar üzerinden belirtilerek bu bireylerin burs alması için öncelik sahibi olmalarına olanak tanır. Ayrıca bu bireylerin ikinci öğretim uygulamaları da ücretsiz olarak sağlanır.

Şehit Yakınları ve Gazi Yakınlarının Silah Altına Alınması Nasıl Yapılır?

Şehit ve gazi yakınlarının silah altına alınması konusunda bazı düzenlemeler ile bu kişilere ayrıcalık tanınması sağlanmıştır. Askerlik Kanunu hükümlerine göre vazifede iken hayatını kaybeden veya malul olan kişilerin anne ve babalarının talep ettiği kardeşlerinden bir tanesi, kendisi istekli olmadığı sürece silah altına alınmaz ve halihazırda görevde ise terhis edilir. Bununla birlikte Terörle Mücadele Kanunu kapsamında hayatını kaybeden yükümlülerin kendilerinden olma erkek çocukları ile aynı anne/babadan olan kardeşlerinin tamamı, istekli olmadıkça silah altına alınmaz ve silah altındakiler istekleri halinde terhis edilir.

Şehit Yakınları ve Gazilere Sunulan Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Şehit yakınları ve gazilere konut kredisi verilmesi kapsamında harp maluliyetini gerektiren sebeplerden herhangi biri dolayısı ile malul olan ve kendisine vazife malullüğü aylığı verilen kişilere bir defaya mahsus olmak üzere Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından faizsiz konut kredisi tahsis edilmektedir. Şehit yakını ve gazilere verilen yardımlar veya sağlanan haklar çerçevesinde değerlendirilebilecek bu durum sayesinde bireylerin ev sahibi olmalarının kolaylaştırılması amaçlanmıştır.

İlgili Makaleler

2 Yorum
 1. İyi gūnler benim abim 1999 tarihinde askerlik görevini yapmakta olduğu Çankırı askeriyesinde vefat etmisti ve benim aiyeleme herhangi bir yardımda bulunan olmadı şehit yakınları yada butūr durumlarda vefat eden askerin ane baba veya bakıma muhtaç kardeşine herhangi bir yardım edilmesi gerekmiyor mu bunun için nerelere baş vurulmalı bilgi alabilmek için

  1. Merhaba, önce askerlik şubesinden ilgili belgeleri alıp sonra Mehmetçik Vakfına müracaat edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu