Sosyal Yardım Platformu

2019 Şehit Yakınlarına ve Gazilere Yapılan Yardımlar

2019 Şehit Yakınlarına ve Gazilere Yapılan Yardımlar

Şehit ailelerine ve gaziler için düzenlenen yardımlar 2019 yılı itibari ile arttırılarak devam edilmekte olup kapasite ve performans çalışmalarına devam ediliyor. Şehit ailelerine ve gazilere yapılan birçok yardım bulunmakta olup bu yardımlardan şartlara uyumlu olan her şehit ailesi ve gazi yararlanabiliyor. Türk vatandaşları için geçerli olan bu yardımlardan sadece belirlenen hedef kitle yararlanabilmekte olup herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamakta. 2019 yılında da şehit ailelerine ve gazilere yapılan yardımlara devam ediliyor ve her geçen yıl şehit aileleri ve gazileri için düzenlenen yardımların miktarı arttırılıyor. Yapılan yardımlar arasında yer alan sıfır faizli ev kredisi gibi hizmetler de devlet ile anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile alınabilmektedir.

Şehit Yakınları ve Gaziler İçin Düzenlenen Yardımlar

2019 şehit ailelerine ve gazilere yardım Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile yapılıyor. Şehit yakınlarını ve gazileri kapsayan birçok farklı yardım türü bulunmaktadır. Bu yardımlar aracılığı ile şehit ailelerinin ve gazilerin muhtaç duruma düşmelerinin önüne geçilmesi hedeflenmekte. Şehit yakınlarına ve gazilere yapılan maddi yardımlar olduğu gibi ayni destekler de Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmakta. Ayrıca Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı tarafından da özellikle şehit ailelerine yönelik birçok yardım türü bulunuyor. Şehit yakınları ve gaziler bu desteklere başvuru yapabilmektedir.

Şehit Aileleri İçin Düzenlenen Yardımlar Nedir?

Şehit ailelerine yardım maddi destekleri kapsadığı gibi ayni destekleri de içeriyor. Avukat ve hukuk desteğinin yanı sıra gıda, erzak ve maddi destekleri sağlayan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, şehit ailelerinin ev ekonomilerine katkı sağlamayı hedefliyor. Şehit aileleri için düzenlenen yardımlar arasında eğitim, doğum ve maluliyet gibi durumları içeren maddi destekler bulunmaktadır.

Gaziler İçin Düzenlenen Yardımlar Nedir?

2019 gaziler için düzenlenen yardımlar da şehit ailelerine yönelik olan yardımlar ile aynı başlıkta incelenebilmekte olup özellikle sağlık ve eğitim başlıklarında birçok yardım türü bulunuyor. Bu yardımlardan gaziler rahatlık ile faydalanabildiği gibi devletin bu yardımları düzenlemesi ve denetlemesi de yasalar ile koruma altına alınmış durumdadır. Gaziler için düzenlenen bazı destekler şu şekildedir;

 • Sıfır faizli konut kredisi
 • Eğitim yardımı
 • Doğum parası
 • Gazilik maaşı
 • Emeklilik

Bu yardımlar arasında yer alan bazı başlıklardır.

Şehit Yakınları ve Gaziler İçin Yardımları Kim Düzenliyor?

Şehit aileleri ve gazilere kim yardım eder sorusunun cevabı olarak Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı söylenilmektedir. Devlet tarafından belirlenen ana kurum Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olsa da bakanlık bu konuda birçok farklı kurum ile birlikte temas halinde kalarak çalışmalarına devam ediyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının birlikte çalıştığı kurumlardan bazıları şu şekildedir;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 • Kaymakamlıklar
 • İçişleri Bakanlığı

Şehit Aileler ve Gaziler İçin Yapılan Yardımlardan Nasıl Yararlanılır?

Şehit ailelerine yapılan yardımı almak için öncelikle hangi yardımın alınacağına karar verilmesi gerekiyor. Eğer eğitim ya da emeklilik gibi nedenlerden dolayı yardım alınacak ise başvuruların Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılması gerekmektedir. Diğer konu başlıklarındaki yardımlar için ise Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yapılması gerekiyor.

Şehit Aileleri ve Gazilere Yapılan Yardımların Türleri Nedir?

Yardım türleri 2019 yılında da aynı konular geçerli olup şehit ailelerine ve gazilere yönelik düzenlenen yardım türleri şu şekildedir;

 • Eğitim yardımı
 • Doğum yardımı
 • Engelli bakımı yardımı
 • Malul gazi bakım yardımı
 • Genel yardımlar
 • Maluliyet yardımı
 • Ölüm yardımı

Bu yardımların bazıları tek seferlik yardımlar iken bazıları ise süreli ve süresiz olarak değişiklik gösteriyor. Yardımların süresine şehit aileleri ve gazilerin durumuna bakılarak karar veriliyor. Sağlık problemi nedeni ile yapılan bakım yardımları sürecinde eğer kişi iyileşir ise bakım desteği süresiz olarak bitirilmekte iken öğrenim desteğinde de okul dönemi bittiği takdirde kesinti yapılıyor.

Şehit Aileleri ve Gaziler İçin Bakım Yardımı Nedir?

Gaziler için bakım yardımı sağlık problemi oluşan gazi ve şehit aileleri için geçerli olan bir yardım türüdür. Bakıma ihtiyacı olanlar için geçerli olan bu yardım türünde ev ve hastane özelinde olmak üzere tüm bakım masrafları karşılanmakta ve kişiye özel doktor desteği de sunulmakta. Şehit ailelerine yönelik yapılan yardımlar arasında Türkiye Cumhuriyeti tarafından en çok uygulanan destek türlerinden biridir.

Bakım Yardımı Nasıl Alınır?

2019 gazilere bakım yardımı almak için başvuruların Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapılması gerekiyor. Eğer bölgede bakanlık bulunmuyor ise Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile de başvurular gerçekleştirilebiliyor. Bakım yardımı almak isteyen vatandaşların kimlikleri ile birlikte başvurularını yapmaları ve başvuru dilekçesini de kuruma teslim etmeleri istenmektedir.

Şehit Ailelerine ve Gazilere Eğitim Yardımı Nedir?

Şehit çocuklarına eğitim yardımı 1 seferlik olan yardımlar arasında bulunuyor. Şehit yakınları için geçerli olan çocuk eğitim yardım direkt olarak çocuğa değil vasisine yatırılıyor ve çocuğun eğitim sürecinde ödenmeye devam ediyor. Şehit çocuklarına yapılan bu yardım tek sefere mahsus somak üzere veriliyor.

Şehit Aileleri İçin Geçerli Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Şehit aileleri doğum yardımı almak tek seferlik yapılabilecek bir işlem olarak belirlenmiştir. Vefat eden er ve er başların eşleri için geçerli olan doğum yardımında, devletin güncel aile planlaması göz önünde bulundurularak destek olunuyor. Yürürlükte olan doğum yardımı desteğinden hamile eşler herhangi bir şart aranmaksızın yararlanabiliyor.

Şehit Aileleri ve Gaziler İçin Geçerli Maluliyet Yardımı Nasıl Alınır?

Maluliyet yardımı 2019 engelli bakımı ve malul gazi yardımı olarak da bilinmektedir. Görevdeyken yaşanan bir kaza sonucunda kişi maluliyet durumuna düşer ise bu durumda tüm masraflar, bakım ve emeklilik işlemleri gibi süreçlerin maddi ve ayni destekleri devlet tarafından sağlanıyor.

Şehit Aileleri ve Gaziler Yardım İçin Hangi Kuruma Başvuru Yaparlar?

Şehit aileleri ve gazi yardımları için başvuru Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapılmaktadır. Şehit ailelerine ve gazilere yönelik yapılacak olan her yardım için görevlendirilen kamu kurumu Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak belirlenmiştir. Ayrıca 2019 yılında şehit yakınları ve gazileri kapsayan birçok yardım türü Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile verildiği gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile de verilen birçok yardım türü bulunuyor. Bu yardım türlerine şehit yakınları ve gaziler kolay bir şekilde başvuru yapabilmektedir.

Şehit Yakınları ve Gaziler İçin Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şehit yakınları ve gaziler için yardım başvurusu Şehit Yakınları ve Gazilere Hukuki Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmeliğe bağlı olarak yapılmaktadır. Bu yönetmelik kapsamında başvuruların Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapılması talep edilmektedir. Şehit yakınlarının ve gazilerin başvurularını kimlik belgelerini ibraz etme koşulu ile birlikte bu kuruma yapabilmektedir. Şehit yakınlarının ve gazilerin alabileceği birçok yardım türü bulunmaktadır ve bu kategoriye dahil olan herkes Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile gerçekleştirebilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Fakirlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartlar Nelerdir?

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Bayram dedi ki:

  İyi gūnler benim abim 1999 tarihinde askerlik görevini yapmakta olduğu Çankırı askeriyesinde vefat etmisti ve benim aiyeleme herhangi bir yardımda bulunan olmadı şehit yakınları yada butūr durumlarda vefat eden askerin ane baba veya bakıma muhtaç kardeşine herhangi bir yardım edilmesi gerekmiyor mu bunun için nerelere baş vurulmalı bilgi alabilmek için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, önce askerlik şubesinden ilgili belgeleri alıp sonra Mehmetçik Vakfına müracaat edebilirsiniz.