Emeklilik

Şeker Hastalarına Erken Emeklilik İmkanı

Şeker Hastalarına Erken Emeklilik, Ülkemizde şeker hastalığı bulunan vatandaşlarımıza erken emeklilik imkanı sunulmaktadır. Şeker hastalarının erken emeklilik imkanından faydalanabilmesi için taşıması gerek bazı koşullar bulunmaktadır. En belirgin özellik olarak çalışma gücünü %60 oranında iş gücünü kaybetmesi ve 1800 gün SGK primi bulunması gerekmektedir. Konuyla ilgili detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Sosyal güvenlik mevzuatımız çalışma gücünü belli oranda kaybeden sigortalılara erken emeklilik hakkı tanıyor. Eğer doğuştan bir engel varsa, yaş şartına bakılmadan daha az sürede emeklilik imkanına kavuşuluyor. Yine sonradan çıkan rahatsızlıklarda da malulen emeklilik ya da iş göremezlik ödeneği gibi kolaylıklar sunuluyor.

Malulen emeklilikte rahatsızlığın sigorta olduktan sonra, yani çalışırken ortaya çıkması ve çalışma gücünün en az yüzde 60 oranında kaybedilmiş olması gerekiyor. Bunun yanında en az 10 yıl yani 1800 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir. Çalışma gücü kaybının sevk edilen hastane raporuyla belirlenmesi ve bu raporun Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onaylanması şartı da aranıyor. Eğer diyabet hastalığınız sizin çalışma gücünüzün yüzde 60 oranında kaybına yol açmışsa, malulen emekli olabiliyorsunuz.

Yönetmeliğe Göre Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir?

Yönetmeliğe Göre Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? Sosyal Güvenlik Kurumu Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği’nde şeker hastalarının malulen emekli olabilmeleri için rahatsızlığın insan vücudunda en az 3 organı bozması gerektiği de belirtiliyor. Tabii bu durumu yine doktor raporları belirleyecek.

 • Çalışma gücünün yüzde 60’ının kaybedilmiş olması,
 • Durumun hastane raporuyla tespit edilmesi,
 • En az 10 yıl sigortalı olunması,
 • En az 1800 gün emeklilik sigortası için prim ödenmiş olması,

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olunduğuna karar verilmişse, sigortalılık süresi şartı aranmıyor ancak 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekiyor.

Kadınlar 3600 Günden Nasıl Emekli Olur, Şartları Nelerdir ?

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım?

Emekli Maaşım Bağlandı mı, Ne Zaman Bağlanır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Merhaba
   Erken emeklilik için aşağıdaki koşulları sağlamanız yeterlidir.
   Çalışma gücünün yüzde 60’ının kaybedilmiş olması,
   Durumun hastane raporuyla tespit edilmesi,
   En az 10 yıl sigortalı olunması,
   En az 1800 gün emeklilik sigortası için prim ödenmiş olması,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu