2018 SGK Askerlik Borçlanması

Güncelleme Tarihi: 31.01.2018
sgk askerlik borclanmasi

SGK Askerlik Borçlanması, kişinin askere gittikten sonra gelene kadar geçirdiği sürenin emeklilik süresine eklendirilmesi için yapılan bir borçlanma türüdür. Asker de geçen sürelerini isteyen herkes çalışmış gibi göstererek primini ödedikten sonra emeklilik süresi olarak saydırabilmektedir.

SGK Askerlik Borçlanması Kaç Lira?

SGK Askerlik Borçlanması için, yatırılacak en düşük prim, brüt asgari ücret üstünden hesaplanabilmektedir. Hal böyle olunca her sene askerlik borçlanması için alınacak olan tutar da değişiklik gözlenmektedir.

SGK Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

SGK Askerlik Borçlanması hesaplanırken taban ve taban sınır belirlenmektedir.

Taban(Alt) Sınır: Brüt asgari ücretin %32’lik bir dilimidir.

Tavan(Üst) Sınır: Brüt asgari ücretin altı buçuk(6,5) katının %32’lik bir dilimidir.

2018 yılında belirlenen brüt asgari ücret 2.029TL’dir

Bu duruma göre;

2018 yılı günlük olarak düşünülünce en düşük askerlik borçlanma tutarı 21,64 TL’dir.

2018 yılı günlük olarak düşünülünce en yüksek askerlik borçlanma tutarı 140,67 TL’dir.

Aşağıdaki formülden faydalanabilirsiniz.

(Borçlanacak gün sayısı) x 21,64 TL veya (Borçlanacak gün sayısı) x 140,67 TL

Çoğu zaman, taban sınırda olan askerli borçlanması tutarının hesabı yapılmaktadır. Fakat ne kadar fazla tavan fiyattan ödeme yaparsınız maaşınız da emekli olunca o kadar fazla olacaktır.

Örnek verecek olursa; 150 gün askerlik yaptıysanız, buna göre, taban ve tavan fiyat olarak yatırmanız gereken askerlik borçlanma priminiz şu şekilde hesaplanır.

150 gün x 21,64 TL = 3246,0 TL (taban tutar)

150 gün x 140,67 TL = 21.101,6 TL (tavan tutar)

Benzer İçerik:  Koruyucu Aile Ödeme Bilgileri Sorgulama

Eğer bir kişi 150 gün boyunca askerlik yapmış ise ödeyeceği tutarı ister 1 günlük, isterse 150 günlük askerlik borçlanması olarak yaptırabilmektedir.

SGK Askerlik Borçlanması Taksitle Ödenir Mi? Ödeme Süresi Nedir?

SGK Askerlik Borçlanması Taksitle Ödenir Mi?” Sorusunun cevabı “hayır” olarak belirtilmektedir. Askerlik borçlanması taksitle ödenememektedir. Başvuruyu yapmak için gerekli belgeleri topladıktan sonra, askerlik borçlanmasının ödenmesi için 1 aylık süre tanınır bu süre zarfında peşin yani tek seferde ödeme yapmak gerekir.

Örnek olarak; borcun bir kısmı (3 aylık) kısmı peşin ödendi. Böyle durum olursa 3 aylık tutar kadar gün sayısı emeklilik hizmetinize eklenmektedir.

Her durumda olduğu gibi istisnai durumlar da bulunmaktadır. Askerlik borçlanmasının taksitli olarak ödenebilmesi için;

Üniversite gibi Yüksek Okullarda kendileri için okuduktan sonra astsubay veya subaylığa geçişi yapılan bir kişinin, yedek subaylık hizmetinden sonra subaylığa geçmesi,

Üniversite gibi Yüksek Okullarda kendileri için okuduktan sonra, polis memuru veya komiser yardımcısı olarak atanan kişiler,

Taksitli bir şekilde askerlik borçlanmasını ödeyebilirler. Lakin, sadece başarılı oldukları zamanlar dikkate alınır. Askerlik borçlanması bilgilendirmeden itibaren 2 senelik bir süre içerisinde taksitler halinde yapılabilmektedir.

SGK Askerlik borçlanması kredisi alınabilir mi?

SGK Askerlik borçlanması İÇİN KREDİ alınabilmektedir. Bankalardan hangisi olduğu farketmeksizin ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Böylece askerlik borçlanması için paranız hazır olacaktır. Kredi çekmek için tek şart kredi sicilinizin temiz olması gerekmektedir. Yani ödeyemediğiniz kredi borcunuz olmamalıdır yada borçlarınızı zamanında ödemiş olmalısınız.

sgk borclanmasi

sgk borclanmasi

SGK Askerlik Borçlanmasını Neden Yapmalıyım?

Çünkü askerlik borçlanması sayesinde emeklilik yaşınız daha da geriye gelecektik bu da önemli bir fırsattır. Bu sebeple, askerlik borçlanması sırasında erken emeklilik fırsatı kaçırılmamalıdır.

SGK Askerlik Borçlanması İçin Nereye Başvurulur?

SGK Askerlik Borçlanması için, askerlik başvurusu amacıyla gittiğiniz, şubeye gitmelisiniz. Yani hangi askerlik şubesine bağlı bulunuyorsunuz ona… Daha sonra ne kadar askerlik yaptığınızı bildiren belgeyi almalısınız.

Benzer İçerik:  E Devlet Askerlik Yoklama Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer ki en son çalıştığınız yerde; 4A kapsamında işyerinde çalıştıysanız, bağlı bulunduğunuz SGK İl Müdürlüğüne gitmelisiniz.

Eğer ki en son çalıştığınız yerde; 4B kapsamında BAĞ-KUR’LU olarak işyerinde çalıştıysanız, BAĞ-KUR dosyanızın yer aldığı SGK İl Müdürlüğüne gitmelisiniz.

Eğer ki en son çalıştığınız yerde; 4C kapsamında iseniz, SGK’nın Mithatpaşa Cad. No:20 Sıhhiye/Ankara adlı adresine giderek bulunan Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü Sigortalı Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na başvuru yapmalısınız veya kargo yoluyla başvuruda bulunabilirsiniz.

SGK Askerlik Borçlanması İçin İzlenecek Yol Nedir?

SGK başvurusu yapabilmek için öncelikle borçlanma talep dilekçesinde gerekli yerleri doldurmalısınız.

Dilekçe eksiksiz doldurulduktan sonra askerlik şubesinden alınan evrak ile kimlik fotokopisini ilgili SGK bölümüne tam olarak teslim etmelisiniz.

İşlemler bittikten sonra askerlik borçlanması için tutarınız yukarıda bahsettiğim şekilde hesaplanır.

Sonrasında SGK tarafından size bildirimde bulunulur.

Bildirimde bulunulduktan sonra 1 aylık süre içerisinde peşin olarak veya bahsettiğimiz istisnai durumlarla birlikte askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

SGK Askerlik Borçlanması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kimlik ve Fotokopisi

Askerlik Bildirim Belgesi(Ne kadar süre yapıldığına dair olan)

Dilekçe(Kurumdan temin edilmektedir.)

İşlemler eksiksiz ve doğru olarak tamamlandıktan sonra başvuruda bulunabilirsiniz. Detaylı olarak konumuzu size açıkladım. Takıldığınız yerlerde yorum bölümünden soru sormakta çekinmeyin.

Paylaşarak Bize Destek Olabilirsiniz!
1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
3 Kişi oy verdi
Ortalama puan: 5,00.
Loading...

Bir Yorum
  1. 1 Mayıs 2018

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir