Sosyal Yardım Platformu

2019 SGK Askerlik Borçlanması Hesaplama

2019 SGK Askerlik Borçlanması Hesaplama

2019 Askerlik borçlanması hesaplamak için, erkek sigortalılar için erken emeklilik fırsatı sunan bir uygulamadır. Askerlik borçlanması; askerliğini er ya da erbaş olarak yapan kişilerin, askerlikte geçirdikleri süreleri Sosyal Güvenlik Kurumu hizmeti olarak saydırarak prim gününe ve emeklilik yaşına katkı sağlaması sonucunda erken emeklilik fırsatı yakalamasıdır. Askerlik borçlanması için ödenmesi gereken borçlanma tutarları ilgili yıldaki asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Askerlik borçlanması 2019 yılı ile ilgili en güncel detaylar için okumaya devam edin.

2019 Askerlik Borçlanma Tutarları Ne Kadar?

Askerlik borçlanması günlük ne kadar 2019 yılı sorusunun cevabı asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Askerlik borçlanması tutarları 2019 yılı için şu şekildedir;

 • 01.2019 ila 31.12.2019 tarihleri arasında yapılacak olan askerlik borçlanması başvurularında;
 • Günlük ödenebilecek en düşük tutar 27,28 TL olarak belirlenmiştir.
 • Günlük ödenebilecek askerlik borçlanması tavan tutarı ise 204,65 TL olarak belirlenmiştir.
 • 2019 yılında 18 aylık askerlik süresi için yapılabilecek ne düşük borçlanma tutarı 14.731,20 TL olarak belirlenmiştir.

Askerlik Borçlanması Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması hesaplama 2019 yılında prime esas kazancın %32’si baz alınarak yapılmaktadır. Askerlik borçlanması için başvuru yapıldığında ilgili tutarın bir ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde borçlanma yapılamamaktadır. Askerlik borçlanmasında primi ödenmeyen günler kapsam dışı kalmaktadır.

Kişi ihtiyacı olan gün sayısı kadar prim ödemesi yapmakta özgürdür. Bu sebeple hesaplamalar kişinin istediği prim gün sayısına göre yapılmaktadır. Bir kişi askerlik borçlanması için şartlara uygunluk sağladığında, askerlik süresi 18 ay ise ister 18 aylık olarak ister 9 aylık olarak borçlanabilmektedir.

Askerlik Borçlanmasına Dahil Edilebilecek Süreler Hangileridir?

Askerlik borçlanması için askerlikte geçen bazı süreler borçlanmaya dahil edilebilmektedir. Askerlikten muaf olan kişiler ya da askerliğini yapmamış olan kişiler askerlik borçlanması yapamamaktadır. Askerlik borçlanmasına dahil edilebilecek süreler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Er ya da erbaş olarak, kişinin silah altında geçirdiği günler askerlik borçlanmasına dahil edilebilmektedir.
 • Kişinin yedek subay okulunda geçirdiği sürede askerlik borçlanmasına dahil edilebilmektedir.

Askerlik Borçlanması Yapılabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

Bir kişinin askerlik borçlanması yapabilmesi ve yaptığı bu borçlanma ile erken emekli olabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Askerlik borçlanması şartları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • 5510 sayılı kanun kapsamında eski ismiyle SSK yeni ismiyle 4A, eski ismiyle BAĞ-KUR yeni ismiyle 4B ve eski ismiyle Emekli Sandığı yeni ismiyle 4C kapsamında sigortalı olan kişiler, isteğe bağlı sigorta ödeyen kişiler ve kanunun kapsadığı şekilde sigortalı olan tüm erkek çalışanlar askerlik borçlanması yapabilmektedir.
 • Kişi borçlandığı tarihteki sigorta kolu üzerinden borçlanma yapabilmektedir. Yani daha önce SSK’lı olarak çalışan ve askerlik borçlanması için başvuruda bulunduğu sırada BAĞ-KUR’lu olan bir kişi, BAĞ-KUR üzerinden askerlik borçlanması yapabilmektedir.
 • Zorunlu sigortalılık süresi biten ve isteğe bağlı olarak sigortasını ödeyen bir kişi, BAĞ-KUR üzerinden askerlik borçlanması yapabilmektedir.
 • Askerlik borçlanması için başvuru yapıldıktan sonra ilgili tutarın bir ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir.
 • Askerlik borçlanması için başvuru yapıldıktan sonra bir ay içerisinde ilgili tutarın tamamı ödenemezse bir kısmının ödenmesi de kabul edilmektedir. Bu durumda ödenen kısım kadar borçlanma yapılması mümkün olmaktadır. Bir kısım ödenen askerlik borçlanmasında kalan kısım için tekrar başvuru yapılması gerekmektedir.

Askerlik Borçlanması Online Başvurusu Nasıl Yapılır?

Er ya da erbaş olarak askerlikte geçirilen ve yedek subay okulunda geçirilen süreler askerlik borçlanması kapsamına girebilmektedir. Kişi bu süreler için askerlik borçlanması başvurusu yapabilirken, kendisinin vefatı durumunda hak sahipleri de bu borçlanma için başvuru yapabilmektedir. Askerlik borçlanması için başvurular SGK il müdürlüklerine gidilerek şahsen yapılabildiği gibi E-Devlet sistemi üzerinden online olarak da yapılabilmektedir. Online olarak başvuru yapılabilmesi için;

 • 4A kapsamında askerlik borçlanması başvurusu için;
  • https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-4a-askerlik-borclanmasi-basvurusu adresine giriş yapılması gerekmektedir.
  • Açılan sayfada göreceğiniz ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ yazan mavi kutuyu tıklamanız gerekmektedir.
  • Kimlik doğrulama yöntemlerinden size en uygun olanı seçerek kimlik doğrulama işlemini tamamlamalısınız. Kimlik doğrulama yöntemleri;
   • E-Devlet şifresi ile,
   • İnternet bankacılığı ile,
   • C kimlik kartı ile,
   • Elektronik imza ile,
   • Mobil imza ile giriş yapabilirsiniz.
  • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra açılan sayfada gerekli bilgilerin girişini yaptıktan sonra başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • 4B kapsamında askerlik borçlanması başvurusu için;

Askerlik Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması başvurusu için SGK il ya da ilçe müdürlüklerine şahsen gitmeniz gerekmektedir. Askerlik borçlanması başvurusu için gerekli evraklar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • İnternet üzerinden ya da SGK müdürlüklerinden temin edilebilecek olan Askerlik Borçlanması Belgesi
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru dilekçesi (Askerlik şubesinden alınmalıdır.)

Askerlik Borçlanmasını Sorgulamak İçin Ne Yapılmalıdır?

Askerlik borçlanması sorgulama işlemi E-Devlet sistemi üzerinden henüz online olarak yapılamamaktadır. Alo 170 aranarak SGK ile ilgili sorgulamaların yapılması mümkün olabilmektedir. Alo 170 ÇSGB ’ye bağlı olarak hizmet veren bir kurum olarak; SGK, MYK, ÇSGB ya da İŞKUR gibi kurumlarla ilgili tüm sorulara yanıt vermektedir. Alo 170’i arayarak ya da www.alo170.gov.tr adresine giriş yaparak uzmanlarla görüşebilir, sorgulamalarınızı yapabilirsiniz.

Askerlik Borçlanmasının Avantajları Nelerdir?

Askerlik borçlanması, kişinin emeklilik şartlarına uygunluk sağlayabilmesi için büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde bir kişinin emekli olabilmesi için üç şart aranmaktadır. Bu şartlar; prim günü sayısı, sigorta başlangıç tarihi ve yaş kriteridir. Askerlik borçlanmasının emeklilik için avantajlarında hem prim günü hem de yaş kriteri bulunmaktadır. Askerlik borçlanması için gerekli şartların içerisinde, kişinin askere gitmeden önce sigortalı olması şartı bulunmamaktadır. Bu durum sayesinde kişinin sigorta başlangıç tarihi geriye alınabilmekte ve sonuç olarak yaş kriterinde avantaj sağlamaktadır.

Askerlik borçlanması yapılan gün sayısı kadar geriye çekilen sigorta başlangıç tarihi, yaş kriterinde 2 yaşa kadar artı sağlamaktadır. Askerlik borçlanmasının yaş kriteri üzerindeki etkisi ile ilgili örnek bir hesaplama şu şekildedir;

 • Bir kişinin sigorta başlangıç tarihinin 05.04.2000 olduğu,
 • Askere gidiş tarihinin 21.05.1995 ila 21.01.1997 olduğu,
 • Ve bu kişinin askerlik borçlanması için 2019 yılında başvuru yaptığı düşünüldüğünde ödemesi gereken toplam askerlik borçlanmasının 27,28 TL x 602 gün hesaplaması ile 16.422,56 TL ödemesi gerekmektedir.
 • Aynı zamanda kişinin sigorta başlangıç tarihi 1 yıl 8 ay 2 gün kadar geriye çekilecektir. Bu sayede kişi yaşına göre 2 yaşa kadar erkene alınmış şekilde emekli olabilecektir.

Askerlik borçlanması için başvuru yapıldıktan sonra kişinin ne kadar süre ile borçlanabileceği bilgisi kesinleşmektedir. Kesinleşen süre kapsamında kişi isteği kadar borçlanabilmektedir. Bu borçlanma sayesinde kişi hem prim gün sayısından hem de yaş kriterden fayda sağlayarak erken emekli olabilmektedir. SGK resmi web sitesi üzerinden ya da Alo 10 aranarak ayrıntılı bilgi almak mümkün olacaktır.

https://www.ssk.biz.tr/askerlik-borclanmasi-hesaplama/

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. ali çolak dedi ki:

  08/01/1968 Doğumluyum 09/09/193 yılında sigortalı oldum ne kadar borçlanırsam bir yıl düşer