Sosyal Yardım Platformu

2019 SGK Bez Parası Nedir? Nasıl Alınır?

2019 SGK Bez Parası Nedir? Nasıl Alınır?

SGK bebek bez ve mama yardımı devlet tarafından ailelere sunulan bir yardım türüdür. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen bez ve mama parasından yeni doğum yapan aileler yararlanabilmektedir. Yeni doğan bebek için verilen bez ve mama parasını almak için başvuruların Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmekte olan ödenek anlaşmalı bankalar ve PTT aracılığı ile teslim alınmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu bez parasına başvuru yapmak için öncelikle gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Şartları yerine getiren vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu bez parası alabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK); sosyal güvenlik sistemi amacı ile birçok farklı kamu kurumunun bir araya gelmesi ile oluşturulan bir devlet yapısıdır. Devletin vatandaşlara tanıdığı güvence ve diğer sosyal hakları baz alarak hareket eden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlara birçok destek sunulmaktadır. Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR gibi yapıların bir araya gelmesi ile oluşturulan Sosyal Güvenlik Kurumunun ilk adı Sosyal Sigortalar Kurumu idi.

Sosyal Güvenlik Kurumunun Yardımlarından Sadece Türk Vatandaşları mı Yararlanabilir?

SGK yardımlarından sadece Türk vatandaşları yararlanabilmektedir. Ancak herhangi bir iş yerinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışanların uyruklarına bakılmamaktadır. Türkiye’de oturma ve çalışma izni olan kişiler için de destek, burs ve yardım projeleri bulunmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu Mama Yardımı Nedir?

SGK mama yardımı yeni doğum yapan ailelere verilen bir maddi destek türüdür. İlgili paranın alınabilmesi için başvuru yapılması gerekmektedir. Yeni doğan bebekler için geçerli olan bez ve mama yardımından yeni bebekleri olan aileler yararlanabilmektedir.

SGK Bez Yardımı Nedir?

SGK bez yardımı ihtiyaç sahibi olan Türk vatandaşlarına verilen bir maddi yardım türüdür. Bu yardım kapsamında yeni doğan bebekler için ailelere destek verildiği gibi yetişkin hastalar için de kullanılabilmektedir. Bez parası almak isteyen vatandaşların ya yeni doğan bir bebeğe sahip olmaları ya da yetişkin bir hasta olmaları gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bez yardımı başlığı altında iki farklı ihtiyaç sahibini de desteklemektedir.

Bebekler İçin Bez ve Mama Yardımı 2019

Yeni doğan bebekler için bez ve mama yardımı yapılmaktadır. Bu yardım türü belirli bir süre için geçerli olup süre uzatılamamaktadır. Yeni doğan bebekler için yapılan bez ve mama yardımında belli bir süre için ebeveynlere belirlenen miktarlarda yardım parası verilmektedir. Başvuru esnasında çocuğun doğum belgelerinin de bulundurulması gerekmektedir.

Hastalar İçin Bez Yardımı 2019

Yeni doğan bebekler için bez yardımı yapılabildiği gibi yetişkin hastalar için de bez yardımı yapılabilmektedir. Hastaların ya da hasta yakınlarından bir kişinin başvuruyu gerçekleştirmesi gerekmektedir. Hastalar için bez yardımı da belli bir süre ile yapılmaktadır. Herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Bez Yardım Parası Ne Kadar?

Bez parası 2019’da 255,00 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bu tutar her geçen yıl ekonomiye de bağlı olarak artış göstermektedir. Bez parası almak isteyen vatandaşlara belli bir süre boyunca en fazla 255,00 Türk Lirasına kadar yardım yapılacaktır. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bez yardım parası üst limiti 255,00 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Bez Yardım Parası Kaç Ay Yatıyor?

Bez yardımı kaç ay veriliyor sorusu sıklıkla merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Bez yardımı 2 ay boyunca verilen bir ödenektir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmekte olan bez yardımı parası sadece 2 aylık süre ile verilebilmektedir. İki aylık ihtiyacı için geçerli olan 255,00 Türk Lirası başvuru sahiplerine SGK tarafından ulaştırılmaktadır.

SGK Bez Yardımı Başvuru Sonucu Ne Zaman Açıklanır?

Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan bez yardımı başvuruları en az 15 iş günü en fazla ise 30 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Yaklaşık 1 aylık bir süre zarfı boyunca başvurular değerlendirilmekte ve başvuruların doğruluğu araştırılmaktadır. Bu sürecin ardından ise nihai karar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından başvuru sahibine iletilmektedir. SGK bez yardımı başvuru sonuçlarını diğer yardımlara göre daha geç açıklamaktadır. Ancak bu durum yoğunluğa bağlı olarak da farklılık gösterebilmektedir.

SGK Bez Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK bez parası sorgusu www.turkiye.gov.tr adresi aracılığı ile e Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesi aracılığı ile de sorgulama yapmak mümkün bir hale gelmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu başvuru sorgusu yapmak için vatandaşlar sık sık e- Devlet uygulamasını tercih etmektedir. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişim kurarak da sonuç sorgusu yapılabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Bez Parası Başvuru Evrakları Nedir?

SGK bez parası başvuru belgeleri başvuru şartları ile doğru orantılı olarak istenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bez parası eğer yeni doğan bebek için alınacak ise gereken belgeler şu şekildedir;

 • Doğum belgesi
 • Yeni doğan bebeğin Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi

Eğer başvuru bez ihtiyacı olan hasta için yapılıyor ise bu durumda gerekli evraklar;

 • Sağlık raporu
 • Hastanın Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenen belgeler arasına bulunmaktadır.

Bez Parası Başvurusunda Ek Evrak İsteniyor Mu?

Bez parası başvurusu ek evrak talebi Sosyal Güvenlik Kurumunun ihtiyacı doğrultusunda oluşabilmektedir. Başvuru sahibine yönelik daha çok evrak isteyebilen SGK şu belgeleri talep edebilmektedir;

 • Reçete (bez için)
 • Ürün faturası – fişi (bez için)
 • Bakıcı bilgileri
 • C. Kimlik fotokopileri
 • Bakıcı kimlik fotokopisi
 • İkametgah
 • Vesikalık fotoğraf

Ve benzeri olan belgeler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenebilmektedir.

Hasta Sağlık Raporunun Heyet Onaylı Olması Gerekiyor Mu?

Hasta sağlık raporu için sadece doktorun onayının olması yeterli bulunmaktadır. Hastane heyetinin raporu onaylanmasına gerek yoktur. Hastalar heyete gitmeden tek doktor imzalı sağlık raporları ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapabilmektedir.

Reçete Üzerinde Adet Sayısı Görülmeli Midir?

Reçete ile alınan hasta bezlerinin adedi bu yardım için gerekli bir bilgidir. Aylık paketler halinde satılan hasta bezlerinin reçetede ayrıntılı olarak gösterilmesi gerekmektedir. 1 aylık ya da 2 aylık olarak belirtilecek olan hasta bezlerinin yanında toplam kaç adet bez olduğunu gösteren ibare de yer almalıdır.

Hasta Bezi Başvuru Belgesi Nereden Temin Edilir?

Hasta bezi başvuru belgesi Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile temin edilebilmektedir. Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sitesinde de hasta bezi başvuru belgesi yer almaktadır. Gerekli durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hasta bezi para başvurusu yapıldığına dair dilekçe de istenebilmektedir.

Yeni Doğan Bebekler İçin Bez Yardımı Nasıl Alınır?

Yeni doğan bebeklere bez yardım parası veren Sosyal Güvenlik Kurumu bu parayı bebek doğduktan sonra vermektedir. Çocuğun kimliği alındıktan ve İl Nüfus Müdürlüğüne kaydı yapıldıktan sonra çıkarılacak olan kimlik bilgisi ile birlikte yapılan başvurular değerlendirmeye alınmaktadır. Ayrıca yardımın alınabilmesi için bebeğin doğmuş olması ve yaşıyor olması gerekmektedir. Ölü doğan bebekler için herhangi bir yardım yapılamamakta ve bez yardım parası aileye verilememektedir.

Çocuk Parası İle İlgili Tüm Soru ve Cevaplar

Dul ve Yetim Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.