SGK

SGK Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

SGK borcunun yapılandırılması, SGK prim ödemelerini gerçekleştiremeyen kişiler için getirilmiş, dönemsel bir uygulamadır. Uygulama, başvuru tarihlerinde, başvuru için duyurulan şartları karşılayan işverenler tarafından gerçekleştirilmelidir. SGK borç yapılandırma işlemi sonrasında yapılması gereken, yapılan düzenlemeye uygun şekilde borçları ödemektir. Yapılandırma sonrası borcun tekrar aksatılması durumunda kişi, ödemelerini düzenli yapmamakla suçlanır ve cezai yaptırıma tabi tutulur.

Kişiler, borç yapılandırma işlemini sadece 1 defa kullanabilir. Yapılandırma sonrası kişinin, yapılandırma düzeninde, ödeme gününde ödemelerini yapacağını taahhüt ettiği varsayılır. Yapılandırma sırasında en az 1 taksit tutarı ödenmelidir.

SGK Borç Yapılandırmada Borcun Sınırı Ne Kadardır?

SGK borç yapılandırmasında bulunması gereken borç sınırı 500.000 TL’dir. 500.000 TL’nin altındaki borçların yapılandırılması durumunda herhangi bir teminat aranmaz. Ancak borcun 500.000 TL’nin üzerine çıkması halinde, teminat karşılığı yapılandırma işlemi gerçekleştirilir.

Eğer borç 500.000 TL’yi geçiyorsa, 500.000 TL’yi geçen kısmın %25’i oranında teminat göstermek gerekmektedir. 500.000 TL’yi geçen borçlarda kişiler 60 aya kadar taksit yapabilir.

Bu borç yapılandırmasında bina borçları ve inşaatlara ait borçlar da silinir. İhaleli işlere ait borçların da yapılandırılması söz konusu olabilir. İşveren hakkında haciz takibi başlatıldıktan sonra da, borçların yapılandırılması talep edilebilir. Bu durumda icra takibi durdurulur.

SGK Borç Yapılandırma İşleminin Şartları Nelerdir?

SGK borç yapılandırması yapmanın koşulları şu şekildedir:

 • Ticari, zirai ya da mesleki faaliyeti nedeniyle vergi mükellefi olmak,
 • En az 3 yıl süre ile prim ödemesi sorumlusu olmak,
 • İşini en az 3 yıldır icra ediyor olmak,
 • Borç yapılandırması başvurusundan geriye doğru 3 yılda borçlarını zamanında ödemiş olmak,
 • Sadece son 1 yılda ödemelerini yapamamış olmak,
 • Prim ve hizmet belgelerini elinde bulundurmak.

Bu şartları sağlayan işverenler, prim borcu yapılandırmasına başvuru yapabilirler.

SGK Borç Yapılandırmada Uyumlu İşverenlere Sağlanan Kolaylıklar Nelerdir?

SGK borçlarının yapılandırılmasında uyumlu işverenin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Uyumlu işveren için taksit imkanı 60 aya çıkarılabilmektedir.
 • Uyumlu işveren için, tüm prim borçlarına uygulanan gecikme cezası ve zammı yerine Yurt içi Üretici Fiyat İndeksi oranları basit usulde uygulanır.
 • Prim borçlarının ödemesinde taksit yapılması durumunda, %22 tecil faizi getirilir. Ancak uyumlu işverenin ricası halinde faiz %1,1’e kadar düşürülebilir.
 • Uyumlu işverenin hacizli mal sorunu olması durumunda, satış bedelinin yarısının kuruma ödenmesi söz konusu olmak kaydıyla satışa izin verilebilir.

Uyumlu işverenden kasıt, son 1 yıl hariç olmak üzere geçmiş dönemde borç ödemelerini düzenli yapmış olan kişilerdir. Gelir beyanında ya da diğer kanun ve usullerde sahteciliğe karışmayan kişilere kolaylık sağlanır.

Uyumlu işveren, yapılandırma sonrasında sigorta prim teşviklerinden yararlanabilmektedir. Bunun yanında kişiler, yapılandırma işleminden sonra ilk taksiti hemen ödemek zorundadır. Aksi halde yapılandırma ihlal edilmiş varsayılır. Yapılandırma, her iş yeri için ayrı olarak yapılır.

İşverenin birden fazla iş yeri varsa, birden fazla vergi borcu var demektir. Her borcun başvurusu kendi belgeleri ile, ayrı olarak yapılmalıdır.

Hangi SGK Borçları Yapılandırılır?

Yapılandırılabilen SGK borçları şu şekilde sıralanabilir:

 • Sigorta primleri
 • Emeklilik keseneği
 • İşsizlik sigortasına ait primler
 • Ödenmesi imkanı ortadan kalkmamış olması şartıyla isteğe bağlı sigorta primleri
 • Topluluk sigortası primleri
 • SGK tarafından takip edilen damga vergisi
 • Özel işlem vergisi

Geçmiş Sosyal Güvenlik Destek Primi Borçları Da Yapılandırılır Mı?

Geçmiş döneme ait Sosyal Güvenlik Destek Primi borçlarının yapılandırılması sağlanmaktadır. Eğer kişi, yaşlılık aylığı, malullük aylığı gibi aylıklar almaya başladıktan sonra kendi işinde çalışmaya başlamışsa, Sosyal Destek Primi ödemesi gerekir. Bu ödemelerde gecikme zammı uygulanmaz. Yerine ÜFE rakamlarına göre düzenleme yapılır.

SGK Borç Yapılandırmada Taksit İmkanları Nelerdir?

SGK borcunun yapılandırılması sırasında taksitlendirme, borcun boyutuna ve kişinin gücüne göre değişiklik gösterir. 500.000 TL’yi geçen borçlarda ve uyumlu işveren avantajı kullanıldığında, 60 aya kadar vade yapılabilmektedir. Ancak yapılandırmada taksit seçenekleri 12 aydan başlar. 12, 24, 36, 48 ve 60 ay vade seçenekleri bulunur.

Ancak ödemeler 2 ayda bir yapılır. Bu nedenle 12 ay taksit yaptıran kişi 6, 24 ay taksitte 12, 48 ay taksitte 24 defa ödeme yapılır. Ödeme tutarları, ödemelerin 2 ayda bir yapılması hesaplanarak ayarlanır.

SGK Borç Yapılandırma İşlemi İçin Nerelere Başvurulur?

SGK borç yapılandırmasında başvuru mercileri şu şekilde sıralanabilir:

 • İşveren prim borçları için, işverenin dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne başvurulmalıdır.
 • Bağ-Kur veya Genel Sağlık Sigortası prim borcu varsa herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurulabilir.
 • Belirli prim borçlarında internetten yapılandırma başvurusunda bulunulabilir.

Hangi SGK Borçları İnternetten Yapılandırılır?

İnternetten yapılandırma başvurusu yapılabilecek SGK borçları şu anlık sadece 4-A kapsamında çalışanlardır. SSK kapsamında işçi çalıştıran işverenler, yapılandırma başvurularını e- bildirge uygulamasından yapabilmektedir. İşverenlerin SGK borç yapılandırma işlemi için yapacakları başvurunun sahibi olan site, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmektedir. Uygulamaya e- SGK sisteminden, işveren bölümünden erişilebilir.

İnternetten SGK Borç Yapılandırmada İşlem Basamakları Nelerdir?

İnternet üzerinden SGK borcunu yapılandırma adımları şu şekildedir:

 • İlk olarak SGK resmi sitesi, sgk.gov.tr adresine girin.
 • Burada ekranın sağ kısmında menü çubuğu görülecektir. Menülerden e-SGK seçeneğine tıklayın.
 • Menü butonları arasından İŞVEREN bölümüne girin.
 • Açılacak menüden ‘İşveren İşlemleri ve Yapılandırma Başvuru- Ödeme Planları’ kısmına tıklayın.
 • Burada ekranınız boş görünecektir. Çünkü henüz uygulamaya giriş yapmadınız. Ekranın sağ üst kısmında ‘giriş’ kısmına tıklayın.
 • E- bildirge kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş işlemini gerçekleştirin.
 • Seçenekler arasından 7020 Sayılı Kanuna Göre Yapılandırma bölümüne tıklayarak yapılandırma talebinizi detaylandırın.
 • Taksit seçeneğini ve borç tutarını işaretledikten sonra talebinizi gönderin.
 • İletişim adreslerinden sizinle irtibata geçilecektir. Bunun yanında düzenli olarak mailinizi ve e- bildirge sistemini takip etmelisiniz.

İdari Para Cezaları SGK Borç Yapılandırmaya Tabi Midir?

İdari para cezalarının borç yapılandırması, cezanın gecikme faizinin silinmesi ve borç aslının %50 oranında indirilmesi şeklinde ilerleyecektir. 100 TL borcu olan bir kişiye, tahmini 40 TL gecikme faizi gelmiş olsun. Bu durumda kişi, 40 TL’yi ödemeyecektir. 100 TL’yi de 50 TL olarak ödeyecektir. Ancak bu 50 TL’ye uygulayacak enflasyon faizi ile yeni bir gecikme zammı ile karşılaşılabilir.

SGK Borç Yapılandırma Yapıldıktan Sonra İşveren İhalelere Girebilir Mi?

Borcunu yapılandıran işverenin ihaleye girmesi mümkündür. Bu konuda herhangi bir şart aranmaz. Yapılandırma yaptıran işveren, işlerine normal bir şekilde devam edebilir. Herhangi bir kısıtlamada bulunulmasına gerek yoktur.

SGK Borç Yapılandırma Sonrasında Ücretsiz Muayene Mümkün Müdür?

SGK borcunun yapılandırılması sırasında ücretsiz muayene mümkündür. Eğer yapılandırma harici cari prim borçları 60 günden az ise, ücretsiz muayene olunabilir. Ancak kişinin, SGK borç yapılandırma işlemi sonrasında en az 1 taksiti ödemiş olması gerekmektedir. henüz hiçbir taksit ödememiş kişiler, hastaneye gittiklerinde sosyal güvencesi yok sayılır.

Bu nedenle tüm işlemlerin ücretini ödemek zorunda kalırlar.

Dul ve Yetim Aylığı (Maaşı) Ne Kadar?

Rapor Parası Nasıl ve Nereden Alınır?

SGK Rapor Parası Hesaplama

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu