SGK

SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

SGK borcu yoktur yazısı almak için geçmişte olduğu gibi SGK İl/İlçe Müdürlükleri’ne gidilmesine günümüzde gerek duyulmamaktadır. SGK dijitalleşme alanında attığı başarılı adımlarla gerek E-Devlet Kapısı üzerinden gerekse E-SGK web sitesi üzerinden borcu yoktur yazısı ile birlikte pek çok hizmeti online olarak sunmaya başladı. Geçmişte gerçekleştiği şekilde sıra beklemeye, gereksiz kağıt israfına ve uzun zaman kayıplarına son veren bu uygulamanın ardından okurlarımız için bu hizmetten faydalanmanın yollarını yazımızda aktaracağız.

SGK Borcu Yoktur Yazısı Ne İşe Yarar?

Kamu kurumlarından veya bankalardan faydalanılacak pek çok hizmette SGK borcu yoktur yazısı örneği işverenlerden talep edilmektedir. Uygulamadaki amaç alacaklarını tahsil etmek veya kamu hizmetlerinden faydalanmak isteyen işverenlerin varsa SGK borçlarını ödetmek, yoksa SGK borcu olmadığının resmi evrak ile teyidini gerçekleştirmektir. Verdiğimiz tanımlamayı örneklendirecek olursak;

 • 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na tabi olarak çıkmış devlet ihalelerine katılım gerçekleştirmek isteyen,
 • Ukdesinde bulunan 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’na tabi bir yapım, hizmet veya mal alım işlerinden doğan aylık veya kesin hakediş ödemelerinin yapılmasını isteyen,
 • 473 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında ukdesinde bulunan bir işin tamamlanması sonucu geçici teminat kesintilerinin ödenmesini isteyen,
 • Kamu bankaları ve özel bankalara ticari kredi başvurunda bulunan,
 • Çeşitli kamu kurumlarınca verilen hibe ve teşvik programlarından faydalanmak isteyen

İşverenlerden SGK borcu yoktur yazısı talep edilmekte olup yazının alınarak ilgili hizmetten faydalanılabilmesi için SGK borçlarının ödenmesi sonrası ilgili yazı alınabilmektedir. SGK borçlarının bulunması halinde doğrudan kamu ihalelerine katılım gerçekleştirilemediği gibi ilgili ödemelerden SGK borcunun tahsil edilmesi veya öncelikle SGK borcunun ödenmesinin talep edilmesi uygulamaları gerçekleştirilebilmektedir.

SGK İşveren Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Kamu kurumlarında veya bankalardan faydalanılacak hizmetler nedeniyle talep edilen SGK borcu yoktur yazısı başvurusundan önce işverenlerin SGK işveren borç sorgulama işlemini gerçekleştirmesi doğru bir yaklaşım tarzı olacaktır. SGK borcu sorgulama işlemi için işverenler faaliyet gösterdikleri ilin SGK İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak borç sorgulaması yapabileceği gibi e-SGK üzerinden online olarak mevcut SGK borçlarını sorgulayacakları platformu kullanabilirler. E-Devlet Kapısı kullanılarak E-Borcu yoktur yazısı alınabildiği halde işveren SGK borçları sorgulaması yapılamamaktadır. İşverenler online olarak mevcut SGK borçlarını sorgulamak için aşağıda sıralı halde verdiğimiz işlem basamaklarını yerine getirerek sorgulamalarını tamamlayabilirler:

 • https://uyg.sgk.gov.tr/EborcSorgu/ adresine giriş yapılır.
 • Açılan sayfada TC Kimlik Numarası, işyeri şifresi ve doğrulama amaçlı güvenlik kodu ilgili kutucuklara girilerek Giriş düğmesine basılır.
 • Açılan sayfada SGK borç sorgulaması kolayca tamamlanır.

E-Devlet Kapısı’ndan SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Pek çok farklı kamu hizmetini online ortamdan gerçekleştirme imkanı tanıyan e-Devlet Kapısı, SGK borcu yoktur yazısı almak isteyen işverenlere de talep ettikleri belgenin temin edilebileceği online platform olarak hizmet vermektedir. E-devletten SGK borcu yoktur yazısı alma işlemi için;

 • TC Kimlik Numarası,
 • E-Devlet şifresi

Gerekmektedir. e-Devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT şubesine başvurmanız halinde 2 TL şifre ücretini ödeyerek anında e-Devlet şifresini kapalı zarfta teslim alabilirsiniz. Şifrenizi teslim aldıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden hizmet veren e-Devlet Kapısı’na giriş yaparak dilediğiniz kamu kurum ve kuruluşlarının işlemlerinden faydalanabilirsiniz. İşverenler, SGK borçlarını öğrenmek amacıyla e-Devlet Kapısı’nı kullanmak istediğiniz, yukarıda vermiş olduğumuz adrese giriş yaparak aşağıdaki sıralamaya takip etmeleri halinde güncel SGK borç bilgisine ulaşabileceklerdir:

 • Giriş yapılan e-Devlet Kapısı ana sayfası üzerinden TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi ilgili kutucuklara yazılarak sisteme giriş yapılır.
 • Kurumlar menüsü içerisinde alfabetik sırayla verilen kamu kurumlarının arasından Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yapılır.
 • Kimlik Doğrulama Hizmetleri menüsü altında yer alan E-Borcu Yoktur sekmesine giriş yapılarak güncel SGK borç bilgisine kolayca ulaşılır.

SGK E-Borcu Yoktur Uygulamasından Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

SGK E Borcu yoktur yazısını online olarak temin etmek için SGK resmi web sitesinin kullanıldığı alternatif bir yöntem daha bulunmaktadır. SGK web sitesi üzerinden faaliyet gösteren işveren hizmetleri kullanılarak işveren borç sorgulaması yapılabilmektedir. Sistemin kullanılarak güncel SGK borçlarına ulaşılabilmesi için aşağıda verilen sıralamaya uyulması yeterli olacaktır:

 • https://www.sgk.gov.tr/ adresine giriş yapılarak sayfanın en üstünde yer alan E-SGK linkine giriş yapılır.
 • İlgili linkin kullanılmasının yanında http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/sgk linki de kullanılabilir.
 • Açılan sayfada İşveren menüsüne giriş yapılır.
 • Açılan işveren sayfasında E-Borcu Yoktur (4a) sayfasına giriş yapılır.
 • Açılan sayfanın sağ tarafında bulunan Uygulamaya Giriş resmine giriş yapılır.
 • İlgili kutucuklara SGK’dan temin edilmiş Kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifresinin girilmesinin ardından güvenlik anahtarı da yazılarak Giriş düğmesine basılır.
 • Giriş gerçekleştirilen E-Borcu Yoktur uygulaması üzerinden kolayca güncel SGK işveren borç bilgisine ulaşılır.

SGK İşveren Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

İşverenlerin güncel SGK borçlarını ödemek istediklerinde doğrudan SGK İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan tahsilat veznelerini kullanabildikleri gibi E-SGK web sitesi ve e-Devlet Kapısı’nı kullanarak online olarak borç ödeme hizmetinden faydalanabilecekleri platform bulunmaktadır. SGK işveren borç ödeme işlemi için e-Devlet Kapısı kullanılmak istendiğinde;

 • E-Devlet Kapısı’na TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi kullanılarak giriş yapılır.
 • Kurumlar menüsü içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş gerçekleştirilir.
 • Açılan Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasında yer alan hizmetlerde Diğer Uygulamalar başlığı altında bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması sekmesine giriş yapılır.
 • Giriş sonrası Uygulamaya Git düğmesi yardımıyla SGK Online Tahsilat sayfasına herhangi bir kimlik doğrulama gerektirmeden giriş gerçekleştirilir.
 • Sorgu Türü 4A İşveren Tahsilatları seçilerek Sorgu Tipi menüsünden borç türü seçimi yapıldıktan sonra Borç Sorgula düğmesi kullanılır.
 • Görüntülenen borçları kredi kartı ile ödeme seçeneği kullanılarak kolayca ödemesi gerçekleştirilir.

e-Devlet şifresine sahip olunmaması veya tercih edilmemesi halinde E-SGK web sitesi üzerinden güncel SGK borçlarının ödemesi kolayca yapılabilmektedir.

 • http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/sgk linki kullanılarak E-SGK sayfasına giriş yapılır.
 • İşveren menüsü içerisine girilerek Kart İle Prim Ödeme sekmesi seçilir.
 • Açılan sekmede sağ bölümde yer alan Uygulamaya Giriş yazılı resme tıklanarak SGK Online Tahsilat Sayfasına giriş yapılır.
 • Yukarıda bahsedilen bilgilerin girilmesi sonrası Sicil No girişi yapılarak Borç Sorgula düğmesine basılarak görüntülenen borçların ödemesi kredi kartıyla gerçekleştirilir.

Online olarak SGK borcunu ödemek isteyen işverenler için çalıştıkları bankaların SGK anlaşmalı bankalar olması halinde internet veya mobil bankacılık hizmetlerini kullanarak borçlarını ödemesi mümkündür. Bu konu ile ilgili bankalarından detaylı bilgi alınabilmektedir.

SGK İşveren Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

SGK işveren borç yapılandırma sorgulamaları e-Devlet üzerinden kolayca yapılabilmektedir. TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi kullanılarak kimlik doğrulama yapılması ardından benzer şekilde Kurumlar menüsü kullanılarak Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası kullanılmaktadır. Girilen e-Devlet Kapısı sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yapılması sonrasında;

 • 6552 Yapılandırma Sorgulama,
 • 6736 Yapılandırma Sorgulama,
 • 7143 GSS Yapılandırma Borç Sorgulama ve Döküm Alma

İşlemlerinden herhangi birisinden faydalanılarak yapılandırma sorgulamaları yapılabilmektedir. Böylelikle yapmış olduğunuz yapılandırmaları takip etme ve yapılandırma borçlarınızı ödeme işlemlerinizi kolayca e-Devlet üzerinden online olarak gerçekleştirerek zamandan ve uzun kuyruklar beklemekten kurtulabilirsiniz.

SGK İşten Çıkış (Ayrılma) Bildirgesi Alma

18 Yaş Öncesi Sigortalılığın Önemi Nedir ?

İstifa Eden İşçi İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu