Sosyal Yardım Platformu

2019 SGK Emeklilik Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır

2019 SGK Emeklilik Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır

2019 SGK’dan emekli olmak için başvuruda bulunulması sırasında emeklilik tahsis ve talep formun olması gerekir. Emeklilik işlemlerinin başlayabilmesi için bu tahsis ve talep formunun mutlaka teslim edilmesi gerekir. Emeklilik dilekçesi sigortalıların emeklilik taleplerini iletilmesi esnasında oldukça önem kazanan başvuru belgesi olması yanı sıra resmi bir belge niteliği taşımaktadır.

Emeklilik dilekçesi emeklilik taleplerini Sosyal Güvenlik Kurumlarına iletecek olan vatandaşların başvuruları sırasında ilettikleri bu belgenin SGK emeklilik dilekçesi örneği 2019 dikkatlice incelenerek doğru ve eksiksiz olarak doldurularak teslim edilmesi gerekir. İşlemlerin olumlu sonuçlanması ve daha kısa sürede bitirilmesi için bu detay oldukça önem kazanmaktadır.

Emeklilik İşlemlerinde Dilekçenin Önemi

Emeklilik dilekçe örneği emekli olmaya hak kazanmış olan vatandaşlar için oldukça önemli olmakla birlikte vatandaşların bu konu hakkında fazla bilgileri olmadığı bilinmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumları başvuruda bulunan vatandaşları dilekçeler konusunda bilgilendirmeye çalışarak kolaylık sağlasalar bile emeklilik dilekçesi E-Devlet sisteminden online olarak yapılmaya başlaması nedeni ile konu hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Yapılan başvurularda doğru ve eksiksiz olarak doldurulan dilekçeler emeklilik işlemlerinin doğru sonuçlandırılmasında oldukça önem kazanmakta ve vatandaşların başvuruları hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır.

Emeklilik Dilekçesi İçeriği

Emeklilik dilekçesi içeriğinde bulunması gereken bilgiler;

 • Başvuru sahibinin hangi emeklilik kolunda olduğunu belirtmesi gerekir (4A, 4B ve 4C sigorta kolları)
 • T.C kimlik numarası ve sicil numarasının(4C başvurularında) dilekçede belirtilmesi gerekir.
 • Tüm bilgiler tam ve eksiksiz doldurulmalıdır. (Sigortalının hizmet yılı, görevinden ayrıldığı tarih, emeklilik yaşını tamamladığı gibi bilgiler)
 • Özellikle rakamsal veriler eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
 • Aylık bağlanması için arz ve talepler ile dilekçe sonlandırılır.

Emeklilik dilekçesi verme işlemine geçilmeden önce emeklilik şartlarının yerine getirilmiş olması gerekir. Şartlara uyum sağlayan vatandaşlar emeklilik dilekçelerini bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine teslim eden vatandaşların işlemleri daha sağlıklı ve daha hızlı sonuçlandırılmaktadır.

Emeklilik Dilekçesi Nasıl Verilir?

Sosyal Güvenlik Kurumuna emeklilik başvurusu yapılırken emekliliğe hak kazandığını gösteren belge teslim edilmesi oldukça önemlidir ve vatandaşın emekli olma süresini hızlandırmaya yardımcı olur. Emeklilik belgesi yanı sıra;

 • Vukuatlı nüfus cüzdanı örneği
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • 3 adet fotoğraf teslim edilmelidir.

Yapılan düzenlemeye göre vatandaşların talep etmesi durumunda istedikleri bankadan emekli maaşlarını alma hakları bulunmaktadır. Emekli maaşını almak için banka seçim talebi bulunmayan vatandaşların emekli maaşlarının yatırıldığı bankalar otomatik olarak belirlenmektedir. Emeklilik dilekçesi nasıl verilir özetlenecek olursa;

 • Vatandaşın en son çalıştığı ve işten ayrıldığı iş yerinden aldığı ayrılış belgesi
 • Kimlik belgesi fotokopisi
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 3 adet fotoğraf
 • Tahsis ve talep belgesi
 • Gelir belgesinden muaf olduğunu gösteren belge
 • Başvuru sahibinin emekliliğe hak kazandığını gösteren belge

Emeklilik başvuruları evrakların temin  edilmesi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumuna bizzat veya E-Devlet sisteminden yararlanarak online olarak yapılır. E-Devlet sistemine giriş yapılmasının ardından emeklilik kaydı araması ile emeklilik kaydı bölümünden emeklilik için başvuru yapılmakta ve emeklilik paneli bölümünde istenilen bilgiler tam ve eksiksiz olarak girilmektedir.

İnternet üzerinden yapılan başvurular E-devlet sistemi tarafından başvuruda bulunan vatandaşların bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine iletilir ve böylece başvurunun ilk adını atılmış olur. İnternet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu ana sayfası başta olmak üzere E-Devlet emeklilik sorgulama işlemlerini yapmak ve en doğru sonuçlara ulaşmak mümkün olmaktadır.

Emeklilik Hakkı Ne Kadar Sürede Tespit Edilir?

Emeklilik için aranan şartlara uyum sağlayan vatandaşların yaptıkları başvuruların ardından emekliliğe hak kazandıklarının tespiti süreci başlamaktadır. Emeklilik şartlarına uyum gösteren vatandaşların emekliliğe hak kazanmaları durumunda başvurularını takip eden ay içerisinde önce emeklilik ikramiyeleri daha sonra emeklilik maaşları hesaplarına yatırılmaktadır.

Genel olarak 15 gün içerisinde neticelenen emeklilik hakkı süresi bazı durumlarda 90 güne kadar uzayabilmektedir. 1980 yılı öncesinde yapılan kayıtlara ulaşmak zaman almakta ve bu sebeple emekliliğe hak kazanma süreleri uzayabilmektedir. Emeklilik onaylandı mı sorusuna cevap arayan vatandaşların endişe duymadan kısa sürede emeklilik işlemlerinin tamamlanması için evraklarını tam ve eksiksiz olarak tamamladıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunmaları oldukça önemlidir.

Emekli Dilekçesinin Ne Zaman Verilmesi Avantajlıdır?

Emekli olmak isteyen vatandaşların emeklilik dilekçelerini yılın ilk aylarında vermeleri her zaman daha avantajlı olmaktadır. Emeklilik maaş artışları yılda iki kez arttırılmakta ve zam oranları geriye dönük altı aylık enflasyon rakamları temel alınarak yapılmaktadır. 2019 yılında yapılacak emeklilik başvurularında 2018 yılının;

 • Güncelleme katsayısı
 • Enflasyon oranı
 • Büyüme hızı dikkate alınacaktır.

2018 yılı enflasyon oranındaki yükseliş ve büyüme hızı düşünülürse bu durum dikkate alınarak 2019 emeklilik başvurularının Ocak ayı içerisinde yapılması vatandaşlar için daha avantajlı olacaktır.

Emeklilik Başvurusunda Temin Edilmesi Gereken Evraklar Hangileridir?

Emeklilik başvurularında istenen evraklar vatandaşların bağlı bulundukları 4A, 4B ve 4C sigorta kapsamlarına göre değişmektedir. Emeklilik işlemlerinin başlaması için emeklilik tahsis ve takip formunu Sosyal Güvenlik Kurumuna iletilmesi oldukça önemlidir. Bu belgeyi kuruma teslim etmeyen vatandaşların emeklilik işlemleri başlatılmaz. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı çalışan vatandaşların emeklilik başvurularında istenen evraklar şunlardır;

 • Başvuru sahibinin işten ayrılış belgesi
 • Gelir vergisi muafiyet belgesi
 • Vatandaşın emekliliğe hak kazandığını gösteren tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi

BAĞ-KUR kaydı olan vatandaşların emeklilik başvurularında istenen evraklar şunlardır;

 • Vatandaşa ait tahsis ve talep belgesi

Emekli sandığına kaydı olan vatandaşların emeklilik başvurularında istenen evraklar şunlardır;

 • Emeklilik belgesi (fotoğraflı ve mühürlü)
 • Başvuru sahibine ait 3 adet fotoğraf
 • Banka beyan dilekçesi (vatandaşın emekli maaşı ve emekli ikramiyesini nereden almak istediğini belirten dilekçe)
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Başka sigorta birimlerinde hizmeti olan vatandaşların bu hizmetlerinin memuriyet hizmetleriyle birleştiğini gösteren belge ve kesenek farkının tahsil edildiğini gösteren belge
 • Tasdikli diploma örnekleri (memuriyete başlanılan tarihte mezun olunan okul ve emekli olmak istenilen tarihte mezun olunan okul)
 • Başvuru sahibinin yerleşim belgesi ve kuruma ait olan resmi kimliği

Emekli olmak isteyen erkekler için ayrıca;

 • Terhis belgesi (askerliğini yaparak tamamladığını gösteren belge)
 • Askerlik borçlanması varsa bu borçlanmayı gösteren belge
 • Ödeme belgesi

Erken Emeklilik Fırsatlarından Kimler Faydalanır?

2019 yılında merak edilen bir konu olan erken emeklilik şartları sigortalı olarak çalışan vatandaşlara erken emeklilik fırsatı sunmaktadır. Askerlik borçlanması, doğum borçlanması yapan vatandaşlar yanı sıra yaş kriterleri ile erken emekliye ayrılma fırsatına sahip olan vatandaşlar emekli maaşlarını önceden alabilmekte ve çalışma hayatları daha erken bitmektedir.

Engelli çocukları olan kadınlar için 2019 yılında erken emeklilik fırsatı devam etmekte ve bakıma muhtaç engelli çocuk sahibi anneler erken emeklilik fırsatından yararlanabilmektedirler. 2019 yılında evlat edinen sigortalı kadınların erken emeklilik fırsatı bulunmaktadır.

Doğum borçlanması kapsamında evlat edinen kadın çalışanlar erken emeklilikten yararlanabilirler. Erken emeklilikten yararlanma fırsatına sahip olan sigortalı çalışan vatandaşların gereken şartları yerine getirmeleri durumunda erken emeklilikten yararlanmaları mümkün olmaktadır.

Hiç Sigortası Olmayan Ev Hanımları Nasıl Emekli Olur?

4A Emeklilik Hesaplama Tablosu

Emeklilik Hesaplama İle İlgili Soru ve Cevaplar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Süleyman dedi ki:

  Geçen yıl günümü doldurdum ve istifa yolu ile ayrıldım.yıl sonunda da yaşım doldu.Emekli sandığından emekli olmak için hangi belgelerle nereye başvurmam gerekiyor?

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz kuruma kimliğiniz ile başvuru yapabilirsiniz.

 2. Fatma Özbek dedi ki:

  Emekli başvurumda tahsis talep dilekçesinde yazan bakmakla yükümlü olduğun kişi bölümünü isaretledigimi hatırlamıyorum ne yapabilirim acaba

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, Sosyal Güvenlik Kurumuna bir dilekçe ile müracaat ederek bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerin eklenmesi talebinde bulunabilirsiniz.