Emeklilik

SGK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK emeklilik sorgulama hizmeti, teknolojinin gelişmesiyle internet üzerinden yapılabilir hale geldi. Sigortalı olarak çalışan her insan, çalıştıkları yıllar boyunca prim kesintilerine uğrar. Bu sebeple sürekli ne zaman emekli olabilirim ne kadar maaş alabilirim gibi sorular sorarlar. Zamanla yaşlarının ilerlemesiyle ve yıpranma sebepleriyle bu biriken primleri her ay düzenli olarak alma hakları tanınır. İşte emeklilik maaşı bu şekilde özetlenebilir. Emeklilik maaşı, belli bir yaştan sonra para kazanamayacak insanlar için geçim sağlayacak miktarda verilen maaş türüdür.

Emeklilik maaşı hesaplamak, emeklilik sorgulaması yapmak gibi konular önemlidir. Çünkü insanlar, gelecek planlarıyla emekliliği uygun zamanlarda denk getirmeye çalışır. Emeklilik sorgulaması eskiden SGK’nın kendi sitesinden yapılmaktaydı. Birçok kişi de emeklilik sorgulamasının hala SGK sitesi üzerinden yapıldığını düşünebilir. Ancak SGK’nın e-Devlet bünyesine girmesiyle artık emeklilik sorgulama hizmetleri de e-Devlet üzerinden yapılıyor. E-Devlet sitesine girildiğinde e-Devlet emeklilik sorgulama işlemi bölümüne tıklayarak, emeklilik maaşı sorgulama hizmetini gibi konulardan da hızlıca faydalanabilirsiniz.

SSK Emeklilerinin Hesaplaması

Sosyal Güvenlik Reformu olarak da bilinen birtakım düzenlemelerle, emeklilik yaşı kademe kademe arttırıldı. 8 Eylül 1999 tarihine kadar, kadınlar 38 erkekler 43 yaşında emekli olabiliyordu. Ancak günden güne ağırlaşan emeklilik yaşı ve şartlarıyla artık 2048 yılında emeklilik yaşı 65 olacağı yönünde sabitlendi.

SSK’lı erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı düzenlenen SSK Emeklilik Tablosu’nda, işe girip ilk sigortanın yattığı tarih önem arz ediyor. Tabloda bu yıl aralığını bularak, cinsiyetinize göre emeklilik yaşınızı öğrenmeniz mümkün.

SSK’dan emekli olmak isteyenler için 3 şart çok önemli:

 1. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar
 2. 8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008 tarihi arasında sigortalı olanlar
 3. 30 Nisan 2008 tarihinden sonra sigortalı olanlar

SGK Emeklilik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK emeklilik işlemeleri artık internet üzerinden yapılan kolay ve hızlıca yapılabiliyor. Eğer ki siz de SGK üzerinden emeklilik sorgulaması yapmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey SGK’nın kendi sitesine girmek olacaktır.  Site üzerinde tercih yaparken, hangi kuruma bağlı olduğunuz önemli olacaktır. SSK, Emekli Sandığı, Bağkur emeklilik hesaplama gibi seçeneklerle işleminize devam edebilirsiniz. Hangi kurumu seçerseniz seçin, karşınıza çıkan ekranda size ait birtakım bilgiler istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra gönder tuşuna basarak hesaplamanızı yapabilirsiniz. Bir ön hazırlık adına bu bilgilerin neler olduğunu merak edebilirsiniz. Sizden istenen bilgiler; cinsiyet, doğum tarihi, hizmete başlama tarihi, prim ödeme gün sayınız, askerlik/ sanatçı gün sayınız, fiili gün sayınız, 3600 günün dolduğu tarih ve yurt dışı gün sayınız.

Eğer ki prim ödeme gün sayınızı bilmiyorsanız, e-Devlet üzerinden kolayca öğrenmeniz mümkün. E- Devlet sistemini kullanarak prim ödeme gün sayınızı öğrenebilirsiniz. Bu sayıyı öğrendikten sonra sol altta bulunan gönder seçeneğine basarak işleminizi tamamlarsınız. Eğer ki TC kimlik numaranızı, çalışma bilgilerinizi yanlış ya da eksik girerseniz, karşınıza çok farklı bir prim günü sayısı ya da tarih çıkabilir. Bu sebeple emeklilik sorgulama işlemleri yapılırken en çok dikkat edilecek konu, sizden istenilen bilgilerin eksiksiz ve doğru olarak girilmesidir.

Bir başka önemli konu ise, e-Devlet üzerinden gerçekleştirebileceğiniz sorgulama işlemlerini hangi menüden bulmanız gerektiğidir. Öncelikle www.turkiye.gov.tr sayfasına girerek enter tuşuna basmalısınız. Sisteme giriş bölümünde, sisteme girişinizi tamamlamalısınız. Ardından karşınıza çıkan sayfada bir arama butonu göreceksiniz. Arama kısmına ‘ne zaman emekli’ tarzında soru cümleleri yazarak istediğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz. Ya da çok daha kolay bir yöntem olan sol taraftaki menüyü kullanabilirsiniz. Menü içerisindeki e-Hizmetler bölümüne girerek istediğiniz sayfaya rahatça ulaşabilirsiniz. Normla şartlarda ne zaman emekli olurum başlığıyla karşılaşacaksınız. Buraya tıkladığınızda farklı seçenekler görebilirsiniz. 4A, 4B, 4C, SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı gibi tercihler vardır. Kısaca özetlemek gerekirse; 4A SSK şartlarından emekliliği tanımlar. 4B Bağkur şartlarından emekliliği tanımlarken, 4C ise memur olanlar için emeklilik yani Emekli Sandığı seçeneğidir.

3600 Günde Emeklilik

Normal emeklilik şartlarından farklı bir hesaplama yöntemiyle karşımıza çıkan 3600 günde emeklilik, son zamanlarda herkesin merak konusu. 3600 günde emeklilik şartlarının en önemlisi, birçok değişikliğin adımlarının atıldığı tarih olan 08.09.1999’dan önce SSK’lı olarak işe girmiş olmak. Eğer ki bu tarihten sonra işe girdiyseniz, 3600 günde emekli olabilme şartını baştan kaçırmış olacaksanız. 08.09.1999 tarihinden sonra işe girenler için emeklilik şartı 4500 gün olarak belirlenirken, 1.05.2008 tarihinden itibaren 5400 olarak belirlenmiştir. Görüldüğü üzere tarih ilerledikçe, emekliliğin yaş koşulları da gün koşulları da bir hayli artış göstermiştir. Hatta halk arasında bu durum ‘mezarda emeklilik’ olarak da tanımlanmaktadır.

Bağkur İçin Emeklilik Sorgusu

Bağkur’a bağlı olarak sigortalı çalışanlar emeklilik yaşlarını merak edebilirler. Bağkur emeklilik hesaplama herkesin kolayca yapabileceği bir hesaplama metoduna sahiptir. Prim yatırılması gereken süre ve emekliliğinize kalan süre, hesaplamanıza ulaştıran etkenlerdir. Bağkur emeklilik hesaplamasında cinsiyet önemli bir faktördür. Erkekler için ayrı, kadınlar için ayrı hesaplama tabloları bulunur. Erkek çalışanlar Bağkur’dan emekli olmak istiyorlarsa gereken şartlar şu şekilde sıralanır:

 1. 10.1999 tarihinden itibaren 23 yıl sigortalı olarak hizmet vermek
 2. 9000 prim gününün doldurulmuş olması

Kadın çalışanların emekli olabilme süreleri, erkeklere nazaran daha kolaydır. Kadın çalışanlar Bağkur’dan emekli olmak istiyorlarsa yerine getirmeleri gereken 2 şart bulunur:

 1. 10.1999 tarihinden itibaren 18 yıl sigortalı olarak hizmet vermek
 2. 7200 günlük prim süresini doldurmuş olmak

Emekli Sandığı İçin Emeklilik Sorgusu

Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışanlar, Emekli Sandığı emeklilik hesaplama için e-devlet ve SGK üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler. Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışanların, sorgulama yerlerinde yazması gereken bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Emekli Sandığı’na ne zaman giriş yaptınız?
 2. Hizmet süreniz ne zaman sona erdi?
 3. Doğum tarihiniz
 4. Cinsiyetiniz
 5. Eğer var ise, SSK ve Bağ-Kur’la ilgili hizmetlerinizin giriş ve bitiş zamanı
 6. Diğer hizmetler (Varsa ekleyiniz)

Tüm bu bilgileri girdikten sonra hesapla bölümüne tıklayarak, Emekli Sandığı Emeklilik hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Maaş Alırım?

Herkes emekli olmadan önce maaş hesaplamaları yapar ve aşağı yukarı bir tutar önlerine gelir. Ancak hesaplanan miktarla gerçekte aldıkları miktar arasında farklılıklar olabilmektedir ve bu da emeklileri şaşırtır. İşte bu şaşkınlığa düşmemeniz adına, emekli maaşınızın hesaplanmasında dikkate alınan 3 dönemi bilmeniz gerekir. Bu dönemler:

 1. 12.1999 tarihine kadar olan dönem,
 2. 01.2000-30.09.2008 tarihine kadar olan dönem,
 3. 09.2008 tarihinden sonraki dönem.

2018 yılı için en düşük memur emeklisi maaşı 1945 TL’dir. SSK’dan emekli olanlar için alt sınır 800-1000 TL arasıdır. Hizmet verdiği yıl 2000’lerin gerisine gittikçe emekli maaşının arttığı gözlemlenir. Bağkur’dan emekli olanların ise maaşının en alt sınırı 600-800 TL olarak belirlenmiştir. Bu emekli maaşı kategorisine genelde tarım işçileri ve çiftçiler girmektedir.

Ortalama bir memurun alacağı emekli maaşı ise 2000 TL ile 2200 TL arasında seyreder. Anca bu miktarı azaltan ya da arttıran etkenler de vardır.

Emeklilik Şartları Nelerdir?

4A Emeklilik Hesaplama Tablosu

3600 Günden Emekli Olabilir Miyim?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu