Sosyal Yardım Platformu

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Evrak takip SGK uygulaması kullanılarak SGK’ya iletilen evrakların son durumları hakkında bilgi alınabilmektedir. İnternet üzerinden verilen evrakların incelemeye alındığını ve hangi aşamaları kat ettiğini görebileceğiniz bu platform ile işlemlerinizin sonuçlanma zamanları hakkında fikir sahibi olabileceksiniz. Emeklilik işlemleri, hizmet birleştirme, vb. konularda SGK’ya iletilen evrakların aşamalarını takip etmeniz için SGK tarafından oluşturulan uygulamaya ek olarak E-Devlet üzerinden de DYS ve 4C Emeklilik işlemleri ile ilgili evrakların takibi yapılabilmektedir. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden SGK bu uygulamalarla hem zaman hem de gereksiz evrak kullanımının engellenmesi anlamında maddi tasarruf sağlamaktadır. Uygulama ve E-Devlet üzerinden evrak takibi yapmanızı sağlayan bu platformları kullanabilmeniz için gereken tüm ayrıntılara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

SGK Evrak Takip İşlemleri

Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamaları arasında yer alan Evrak Arama uygulaması kullanılarak online olarak SGK’ya verilen evrakların takibi yapılabilmektedir. https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresi üzerinden hizmet veren uygulamaya giriş yapıldığında;

 • Normal Evraklar,
 • Emeklilik Başvuru Evrakları,
 • 2222 Evrak Takibi

Yapılabilmektedir. Paralı olarak satılan evrak takip programı kullanmak yerine ücretsiz olarak size sunulan bu platformu kullanılarak birkaç dakika içerisinde evraklarınızda meydana gelen gelişmeler hakkında bilgi alabilirsiniz. Uygulamayı kullanmak için uygulama adresinizi tarayıcınıza yazarak açılan sayfada;

 • TC Kimlik Numaranız,
 • Evrak Yılı

Bilgilerini girerek EVRAK ARA düğmesine basmanız yeterli olacaktır. Açılacak sorgu sayfasında belirttiğiniz yıl içerisinde SGK’ya teslim ettiğiniz evrakın ilerleme aşamalarını ve en son evrakın durumunu öğrenebilirsiniz. Sorgulama sonrasında evraklarda gerçekleştirilen işlemler tarihli olarak verilmektedir. Verilen tarihler size SGK yoğunluğu hakkında fikir verecektir.

E-Devlet Evrak Takip İşlemleri

E-Devlet kapısı üzerinden yapılan SGK işlemleri arasında evrak takip işlemleri de yer almaktadır. E 4C emeklilik ve DYS evrakları, E-Devlet Kapısı kullanılarak takip edilebilen SGK evrakları arasında yer almaktadır. E-Devlet kullanımı için kullanıcıların E-Devlet şifresine sahip olması gerekmektedir. PTT şubelerinden temin edilebilen E-Devlet şifrelerine nüfus cüzdanı ile birlikte 2 TL ücret ödenerek başvuruda bulunan vatandaşlarımız başvurudan hemen sonra kapalı zarf içerisinde E-Devlet şifrelerini teslim alabileceklerdir.

Teslim alınan E-Devlet şifresi sonrasında dilenilen SGK işlemini https://www.turkiye.gov.tr/ adresiyle sisteme giriş yaparak gerçekleştirmek mümkündür. Evrak takip konusunda E-Devletin sunduğu işlemlerin nasıl kullanılacağı konusuna DYS Evrak takip işlemi ile başlayabiliriz. DYS olarak kısaltılan Doküman Yönetim Sistemi, SGK tarafından yapılan yazışmaların tutulduğu arşivdir. Vatandaşlar ile SGK arasında yapılan yazışmalar da taranarak bu sistem içerisinde arşivlenmektedir. Vatandaşlar, bu arşivde bulunan evraklarını E-Devlet üzerinden dakikalar içerisinde sorgulayabilmektedir. DYS sisteminin amacı da vatandaşların kayıt altına alınan evraklara talep ettikleri zaman ulaşabilmeleridir. SGK İl/İlçe Müdürlükleri’nin iş yükünü azaltacak sorgulama için;

 • E-Devlet Kapısı web sitesine TC Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi kullanılarak giriş yapılır.
 • Kurumlar menüsü içerisinde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasına giriş yapıldıktan sonra e-SGK İşlemleri menüsü altında yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takibi ile ilgili sekmeye giriş yapılır.
 • Sekmeye giriş yapan kullanıcılar E-Devlet Kapısı tarafından https://uyg.sgk.gov.tr/DYSEvrakTakip/ adresine kullanıcı yönlendirilir.
 • Açılan sayfada aradığınız evrakın yılını girerek Sorgula demeniz halinde takip etmek istediğiniz evrak bilgilerine tarihli olarak ulaşabilirsiniz.

Bu işlem için E-Devlet kullanmadan verilen adresi tarayıcınıza yapıştırarak takip işlemini gerçekleştirmek için manuel olarak SGK uygulamasına erişim sağlayabilirsiniz. E-Devlet kullanarak kimlik doğrulama gerçekleştirdiğiniz için diğer şekilde TC Kimlik numaranızı kullanmanız gerekmektedir. E-Devlet üzerinden gerçekleştirilen bir diğer evrak takip uygulaması Emekli Sandığı evrak takibi uygulamasıdır. Uygulamanın kullanılması için aşağıda listelediğimiz işlem sırası tekrarlanarak evrakın son durumu ile ilgili detaylı bilgi alınabilmesi mümkün olmaktadır.

 • E-Devlet ana sayfası üzerinden TC Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi kullanılarak sisteme giriş yapılır.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Sayfası açılarak 4C Hizmetleri başlığı altında yer alan 4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi sekmesine giriş yapılır.
 • Sekmeye giriş yapıldıktan sonra geçecek birkaç saniye sonunda SGK’ya teslim etmiş olduğunuz emeklilik evraklarında tamamlanan aşamaları ve son aşamayı öğrenerek işlemlerinizin tamamlanacağı süre için öngörüde bulunabilirsiniz.

Varide Numarası İle Evrak Takip İşlemleri

Emeklilik işlemlerinin başlatılabilmesi için SGK İl/İlçe Müdürlükleri’ne başvuruda bulunulur. Yapılan başvuru sonrasında başvuru sahibine dosya açan SGK, açılan dosyalara numara verir. Dosyalara verilen bu numaralara varide numarası denmektedir. Kurum içerisinde işlemlerde dosyalar başvuru sahibinin TC Kimlik numarası ile değil dosyanın varide numarası ile gerçekleştirilmektedir. Hal böyle olunca evrak takibi yapmak isteyen vatandaşlarımız için varide no ile evrak sorgulama hizmetini gerçekleştirebilecekleri platforma ihtiyaç duymaktadırlar. Varide numarası kullanılarak internet üzerinden evrak takibi yapılamamaktadır. Varide numarası ile evrak takip etmek isteyen vatandaşlarımızın;

 • Emeklilik dosyalarını teslim ettikleri SGK İl/İlçe Müdürlükleri’ne şahsi olarak başvuruda bulunmaları,
 • SGK Hizmet Bürolarına iletişim numaralarından telefon ile ulaşarak dosya hakkında bilgi talep etmeleri

Gerekmektedir. Bu iki platform üzerinden gerçekleştirilecek işlemlerde varide numarası gerekecek olup dosyanın geldiği son aşamayı bu iki seçeneği kullanarak öğrenebilirsiniz. Klasik yöntemler arasında yer alan bu iki takip seçeneği interneti kullanma alışkanlığına sahip olmayan vatandaşlarımız için alternatif yöntem olarak sunulmuştur. SGK her ne kadar çağı yakalayarak teknolojik dönüşümünü hızlandırsa da tüm vatandaşlarımızı kapsayacak hizmetler sunmaya devam etmektedir.

Emeklilik İşlemlerinin Tamamlandığı Nasıl Anlaşılır?

E-Devlet ve SGK uygulamalarını kullanarak emeklilik evraklarının takip edilmesi için vermiş olduğumuz yöntemleri kullandığınızda karşınıza bazı tanımlamalar çıkmakta ve si işlemin bitme aşamasını belirten ifadenin hangisi olduğunu merak etmektesiniz. SGK evrak takip zimmetten çıkarıldı bilgisi alınan evraklarda sona gelindiği müjdesini sizlere verebiliriz. Zimmetten çıkan evraklar ertesi iş günü taahhütsüz olarak başvuru sahibine gönderilmektedir. Evrakların başvuru sahibine ulaşması için 15 gün gibi bir süre geçebilmektedir. Evraklar ulaştıktan sonra herhangi bir eksiklik bulunması halinde eksikler tamamlanarak SGK’ya geri gönderilecektir. Eksiklik bulunmaması halinde emekliler dünyasına adım atılacaktır.

4A Emeklilik İşlemleri Takibi Nasıl Yapılır?

Hizmet sözleşmesi kapsamında çalışanların yer aldığı 4A grubunun yaptıkları emeklilik başvurularını takip etmeleri için E Devlet emeklilik evrak takibi 4a hizmeti devreye alınmıştır. Bu hizmeti kullanan 4A’lılar evraklarında yaşanan son gelişme ve değişmeleri takip edebilmektedir. Evrak takibinin yapılabilmesi için E-Devlet şifresine sahip olunması gerekmekte olup E-Devlet şifresine sahip olmayan 4A’lı çalışanlar yukarıda belirttiğimiz şekilde E-Devlet şifrelerini temin edebileceklerdir. E-Devlet şifresine sahip olunduktan sonra evrak takibi için E-Devlet resmi internet sitesine giriş yapılır.

 • Açılan ana sayfadan Giriş yap sekmesi açılarak TC Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi kullanılarak sistem açılır.
 • Açılan sistemde Sosyal Güvenlik sayfasına giriş yapılır.
 • Sosyal Güvenlik Sayfası içerisinde yer alan 4A Hizmetleri menüsü altında yer alan 4A Emeklilik Kaydı sekmesine giriş yapılır.
 • Sekme açıldıktan sonra SGK’ya iletilmiş emeklilik başvurusu bulunması halinde hazırlanan dosyada gerçekleştirilen işlemlere ve dosyanın sahip olduğu son aşamanın bilgisine ulaşılabilir.

Emeklilik işlemleri yoğunluğa göre değişen sürelerde gerçekleşmektedir. Son güncel bilgileri almak için verdiğimiz yöntemleri belirli periyotlarla uygulayarak ne kadar zaman sonra emekliliğiniz onaylanacağını tahmin ederek planlamalarınızı bu doğrultuda gerçekleştirebilirsiniz.

SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır, Hizmet Birleştirme Başvurusu

SGK Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. NECMİ BUMA dedi ki:

  Mrb ben 11/02/2019 dilekçemi verdim ancak bana halen evrak gelmedi bu konuda bilgi verirseniz memnun oluruz tşk

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, e-devlet üzerinden giriş yaparak SGK evrak takibi bölümünden başvurunuzun hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz.
   https://www.sosyalyardimlasma.net/sgk-evrak-takibi-nasil-yapilir

 2. Levent dedi ki:

  Merhaba iyi calismalar malulen emeklilik icin basvurdum universite hastanesi evraklari sgk kurumuna gonderdifakat bi netice alamadim takip ediyorum e devletten gelen evrak dosyasina kaldirilmis yaziyor yani tam olarak ne oluyor

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, kurum onayı beklenmektedir. Onay verdiğinde maaşınızı almaya başlarsınız

 3. asya dedi ki:

  hayırlı cumalar bi sorum olacaktı benim yüzde 80 şizoreni hastası erkek kardeşim var 32 yaşında ssk dan yetim maaşına başvurduk daha sonra bizi balcalıya sevk ettiler ordada heyete girdi 23.01.2019 da balcalı heyet raporunu biz ssk ya göderecegiz dediler biz yuzde kac verdigini nasıl ögreniriz bide balcalı kaç günde ssk ya gönderir raporu şimdiden teşekkür ederim cvap icin.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, hastaneye müracaat ederek rapor oranını öğrenebilirsiniz. Ayrıca 2-3 ay gibi sürede başvurunuz sonuçlanır

 4. Gökhan dedi ki:

  %40 raporum olumlu onaylanıp ssk ya gönderildi ne kadar zamanda bilgi gelir. Teşekkür ederim.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba, 20-25 günde cevap gelir tarafınıza