Sosyal Yardım Platformu

2019 SGK Gelir Testi Başvuru ve Aşamaları

2019 SGK Gelir Testi Başvuru ve Aşamaları

SGK gelir testi yaptırmak için öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruların yapılması gerekiyor. Gelir testi konusu ile ilgilenen kurum Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olup tüm başvuruların bu kuruma yapılması talep edilmekte. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı için başvuru yapacak kişilerin kuruma giderek kendi adlarına başvuru yapmaları istenmekte. Gelir testi yaptırmak isteyenlerin yanlarında kimlik belgelerini de götürerek istek dahilinde kuruma ibraz etmeleri gerekebilir. Bu neden ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi başvurusuna giderken kişilerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgelerini de yanlarına almaları gerekiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu gelir testi yapılması ile ilgili tüm süreci Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına devretmiştir.

Gelir Testi Nedir?

Gelir testi vatandaşların aylık ve yıllık gelir durumlarının ortaya çıkarılması için yapılan bir testtir. Kişinin mal varlığı ve aylık düzenli geliri bu belgede yer almakta. Ayrıca gelir durum tespiti olarak da bilinen gelir testinin yapılması ile sadece kişinin değil yaşadığı haneye yönelik de araştırma yapılabiliyor. Gelir testi birçok nedenden dolayı yapılabilmekte olan bir test olup devlet desteği ile gelir durum tespiti yapılabilmekte. Genel Sağlık Sigortasına yönelik de bilgilerin yer alması ile birlikte hem kişiye hem de ailesine yönelik gelir durum tespitinde bulunulabilmekte. Gelir testi yaptırmak isteyenlerin başvurması gereken kurumlar bulunmakta ve doldurulması gereken kapsamlı bir gelir durum tespiti formu da vardır.

Gelir Testi Neden İstenir?

Gelir testi 2019 yılında da bazı kurumlar tarafından istenebilen bir belgedir. Kişinin ve ailesinin gelir durumu öğrenilmek istendiği takdirde gelir testinin yapılması gerekiyor. Gelir testi yapılması için vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmaları gerekmekte. Gelir testinin talep edilmesi için birçok neden bulunmakta olup bu nedenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Genel Sağlık Sigortası kapsamı ve sorgusu için
 • Bakmakla yükümlü olunan kişilerin kanıtlanabilmesi için
 • Herhangi bir geliri olmayanlara yardım yapılabilmesi için
 • Yeşil kart sahiplerinin yasal işlemleri için

Gelir testi talep edilebiliyor. 18 yaşını geçen ve çalışmayan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının gelir testi yaptırması devlet tarafından talep edilmekte olan bir işlemdir.

Gelir Testi Ne İşe Yarar?

Gelir testi ne işe yarar sorusuna yönelik birçok cevap bulunmaktadır. Gelir testi bir kişinin ve var ise ailesinin tüm mal varlığını ve yine var ise düzenli geliri olup olmadığını gösteren bir belgedir. Genel Sağlık Sigortası kapsamında gelir testinin yapılması zorunlu tutulmaktadır. Gelir testi ile kişinin malvarlığına yönelik en net ve doğru bilgi bu şekilde ortaya çıkar. Gelir testi yaptırmak yasal bir işlem olup 18 yaş itibari ile yapılması talep ediliyor. Eğer kişi üniversite öğrencisi ise 25 yaşından sonra gelir testi yaptırılmasına da olanak tanınmaktadır. Gelir testi ayrıca muhtaç durumdaki vatandaşları belirlemek ve gerek Genel Sağlık Sigortası gerek ise de maaş bağlama gibi statülerden yararlanmalarını sağlamak amacı ile de önem taşımakta.

Gelir Testi Nereden Alınır?

Gelir testi veren kurum Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı olarak kararlaştırılmıştır. Ancak ikamet edilen ilgili bölgede herhangi bir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ofisi bulunmuyor ise bu durumda gelir testi sonucunu kaymakamlık aracılığı ile de alınabilmekte. Gelir testi yapılmasına izin veren ve bu süreç ile yakından ilgilenen kurum olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı belirlenmiştir.

Gelir Testinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Gelir testinde yer alan bilgiler arasında kişinin temel kimlik bilgileri bulunmaktadır. Gelir testinde yer alan bilgileri şu şekilde sıralamamız mümkündür;

 • C. Kimlik numarası
 • Aileye yönelik aylık gelir miktarı
 • Malvarlığı
 • Burs ya da yardım alınıyor ise onlara dair güncel bilgiler
 • Gelir durumlarını gösteren belgeler
 • Giderleri gösteren bilgiler
 • Ailedeki nüfuz sayısı
 • Ailede kişi başına düşen gelir miktarı

Gibi bilgiler gelir testinden sonra net bir şekilde ortaya çıkmakta olup belgede yer alan bilgiler arasında yer almaktadır. Gelir testi ile kişinin ve ailesinin tüm malvarlığı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca var ise banka hesaplarındaki tutarlara da gelir testinde yer verilir.

Gelir Testi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelir testi başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda şehirde yer alan kaymakamlıklar aracılığı ile de gelir testi başvurusu gerçekleştirilebilmektedir. Gelir testi başvurusunun nasıl yapılacağına ilişkin birçok soru bulunmaktadır ancak gelir testi yaptırmak oldukça kolay bir süreçtir. Başvuru formunun doldurulması ve kuruma ibraz edilmesi gelir testi başvurusu iççin yeterli olan işlemlerdir. Vatandaşların gelir belgelerinin hazırlanması ise 15 gününe kadar uzayabilmekte olup bu sürenin uzunluğu kurumun yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir.

Gelir Testi Nerede Yaptırılıyor?

Gelir testi nereden yaptırılır sorusuna verilebilecek 2 farklı cevap bulunmakta. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan yönlendirmelere göre eğer bölgede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bulunuyor ise bu durumda gelir testi burada yapılmakta. Ancak eğer bölgede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yok ise bağlı bulunulan ilçeye yönelik çalışan kaymakamlık ofisleri e gelir testi yapabilmektedir. Eğer iki kurumda ikamet edilen konumda yer almıyor ise bu durumda başvuru için Sosyal Güvenlik Kurumunun tercih edilmesi gerekecektir.

Gelir Testi Nasıl Yapılıyor?

Gelir testi nasıl yaptırılır sorusu sıklıkla merak edilen sorular arasında yer alıyor. Gelir testi oldukça kolay bir şekilde yapılmakta olup başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekmekte. Gelir testinde yer alan bilgiler doğru olduğu sürece başvuru sahibinin endişelenmesine gerek kalmamaktadır.

Gelir Testi Yaptırmak Zorunlu Mu?

Gelir testi yasalar ile korunmakta olup her Türk vatandaşının yapılması talep ediliyor. T. C. Vatandaşı olan bireylerin yaptırmaları gerektiği gibi bunun için de bazı şartlar bulunuyor. Eğer kişi liseden sonra okula devam etmemiş ise 18 yaş itibari ile gelir testi yaptırabilmekte. Ancak liseden sonra üniversiteyi tercih edenler 25 yaşları itibari ile gelir testi yaptırabiliyor. Kişinin ailesi gelir testi yaptırmak ister ise çocuklarına ve eşine yönelik de gelir bilgilerinin ibraz edilmesi duruma göre talep edilebilmektedir.

Gelir Testi Formu Nereden Alınır?

Gelir testi başvuru formu online platformlar aracılığı ile alınabileceği gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile de alınabilmekte. Gelir testi başvurusunda gerekli olan en önemli belge başvuru formudur ve formun doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Gelir testi formunun doğru ve net bilgiler ile doldurulması gelir beyanında yaşanabilecek problemlerin önüne geçmek için önem arz ediyor.

Gelir Testi Başvuru Formunda Yer Alan Bilgiler Nedir?

Başvuru formundaki sorular kişinin gelir durumuna yönelik bilgiler olup hepsinin doldurulması zorunludur. Uzun bir başvuru formu bulunmaktadır ve bu formun başvuru sahipleri tarafından net bilgiler ile doldurulması gerekmektedir.

Gelir Testi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Gelir testi başvuru formu doldurma işlemi sırasında gerekli görülür ise kurumdan da destek verilebilmekte. Gelir testi başvuru formu el ile doldurulması gereken ve dijital cevapların kabul edilmediği bir formdur.

Genel Sağlık Sigortası Başvuru Formu Nasıl Hazırlanır?

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Semra dedi ki:

  İstanbul kartı için başvuru yapmış tm ama henüz bilgi alamadım iki aya yakın oldu

  1. Yardım Merkezi dedi ki:

   Merhaba
   Yardım başvurularının sonuçlanması zaman almaktadır. Başvurunuzun onaylanması ve ödemenizin karta aktarılması gerçekleştiğinde mesaj yolu ile bilgilendirileceksiniz.