Sosyal Yardım Platformu

SGK Gelir Testi Başvuru ve Aşamaları

SGK Gelir Testi Başvuru ve Aşamaları

Gelir testi, genel sağlık sigortası çıkartılmasında kullanılan bir testtir. 18 yaşını geçmiş erkek çocukları, eğer okumuyorlarsa babalarının üstünden düşerler sonrasında ise bu durum sıkıntı olmaması için gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Bağ-Kur, Emekli Sandığı, ya da SSK (Sosyal Sigortalar Kurumu)’ya tabi olmayanların da sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için bu testi yaptırmaları gerekmektedir. Gelir testi yaptırdıktan sonra farklı durumlara göre hiç ücret ödemeden veya cüzi miktarlar ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.

SGK Gelir Testi Nedir?

SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu)’dan aylık alan vatandaşlar, başkaları üzerinden faydalananlar hiçbir prim ödemeden hizmetlerden yararlanabilmektedir. Fakat sigortalı diye tabir ettiğimiz, çalışan bireyler bu haklardan belli bir prim yatırmak kaydı ile yararlanabilmektedir. Bu durumda devlet duruma müdahale ederek gelir testi diye bir test çıkarmıştır. Mal varlığı aile durumu eşya durumu çocuk durumu maaş durumu gibi bütün bilgilerin bir arada sorgulandığı teste gelir testi denir.

Gelir testi yapıldıktan sonra araştırma ve incelemeler sonucu herkesin durumuna göre kimseyi mağdur etmeyecek şekilde birçok haklar verildi. Böylece herkes sağlık hizmetlerinden imkânları dâhilinde prim yatırarak veya imkânları olmadığı için belirli şartlarla yararlanabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bu kişilere bir yazı göndererek gelir testi yapmaları gerektiğini bildirecektir. Kişiler bu yaz geldikten sonra 30 gün içerisinde bir test başvurusunda bulunmazlarsa en üst miktar primden borç ödemeleri gerekmektedir. Bu yüzden gelir testi yaptırmanız oldukça önemlidir.

SGK Gelir Testini Kimler Yaptırmak Zorundadır?

Kimler gelir testi yaptırmak zorundadır, sorusunun cevabı okumaya ve çalışmayan SGK’dan aylık gelir almayan çocuklarda 18, liseye giden çocuklarda 20, yüksek öğrenim görenlerde ise 25 yaşını tamamlayan her birey gelir testi yaptırmak zorundadır.

sgk gelir testi basvuru

sgk gelir testi basvuru

SGK Gelir Testi Emekliliğe Etki Eder Mi ?

SGK Gelir Testi, sayesinde sağlık hizmetleri alan kişiler hizmetlerden yararlandığı dönemlerde gelir testine göre belirlenen miktarı prim olarak öderler. Burada dikkat edilecek nokta, husus; sağlık hizmetinden yararlansalar da, yararlanmasalar da primlerini ödemek zorunluluğundadırlar. Bu durum emekliliğe fayda ya da zarar bakımından hiçbir etki etmez.

Genel Sağlık Sigortası Başvuru Formu Nasıl Hazırlanır?

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK Gelir Testi İçin Nereye Başvurulur ?

SGK  Gelir testi için nereye başvurulur sorusunun cevabı primlerin SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) aracılığı ile yapıldığı için cevabında SGK olması gerektiğini düşünseler de yanılmaktadırlar. Gelir testini yapmak isteyenler bulundukları ilçenin kaymakamlıklarında yaptıracaklardır. Eğer bir ilçe de değiller ise en yakın kaymakamlığa gideceklerdir. Daha sonra gelir testi başvurusu yaparak gerekli bilgileri dolduracaklardır. Sonrasında ise bilgilerin doğruluğunun araştırılacağı için doğruluğunu teyit etmek amaçlı doğru olduğunu belirten yazı yazılır ve imza atılır. Daha sonra araştırmalar incelemeler yapılır ve ne kadar prim ödeyecekleri belirlenir. Primler belirlendikten sonra SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’ya primler yatırılmaya başlanır.

SGK Gelir Testi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Kimlik ve Fotokopisi
  • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
  • Doldurulan Gelir Testi

Yukarıda belirtilen evrakları topladıktan sonra bulunduğunuz ilin en yakın ilçe kaymakamlığına veya ilçenizin kaymakamlığına giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Daha sonra gelir testi için bütün işleri bitirmiş olacaksınız. Sonrası için ise bekleyerek bilgilerin yani primin belli olmasını bekleyeceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.