Bilgi Arşivi

2019 SGK Hasta Bezi Ödemesi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

2019 SGK hasta bezi ödemesi sorgulaması  internet üzerinden ücretsiz şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Yatalak olarak tabir edilen hastaların hasta bezi kullanımı zorunludur. Sürekli kullanılması gereken bu hasta bezleri maddi olarak insanları çoğu zaman zorlar. Bu aşamada devlet devreye girmekte ve SGK hasta bezi ödemesi 2019 yapmaktadır. Böylece hasta ailelerinin yaptıkları ödemeler azalmakta, ailelere ekonomik rahatlık sağlanmaktadır. Fakat bu uygulamadan her hasta ailesi yararlanamıyor, belli başlı şartların muhakkak sağlanmış olması gerekiyor.

SGK Hasta Bezi Almak için Şartlar Nelerdir?

SGK hasta bezi ödeme koşulları arasından ilki uzman doktor tarafından rapor verilmesidir. Raporun içeriğinde hastanın mesane ve rektum durumu muhakkak belirtilmelidir. Yer alan sonuçlara göre hastalara hasta bezi ya da çocuk bezi için rapor çıkar. Bu rapor 2 ay için verilir ve rapora sahip olmak için en az 2 yaşında olmak zorunludur. Sağlık raporunda idrar inkontinansı, gaita inkontinansı bilgileri bulunmalıdır. Çocuk alt bezi bedelleri için hasta alt bezi için belirtilmiş olan fiyat üzerinden ödeme yapılır. Bunlara ek olarak hasta bezi almak için;

 • Kurum TİTUBB kayıt ve bildirim işlemlerinin tamamlanmış olmasını şart koşmaz.
 • Hidrofillik kendinden kayganlaştırıcılı sonda ise kurumca bedel karşılanmamaktadır.

Hasta Bezi Başvurusu Yapmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Hasta bezi başvurusu yapmak için;

 • Hasta bezi raporu (raporun üzerinde uzman doktor tarafından konulmuş teşhis bulunmalıdır.)
 • Reçete (Reçetenin üzerinde ya 1 aylık 120 adet ya da 2 aylık 240 adet ibaresi bulunmalıdır.)
 • Kimlik fotokopisi,
 • Hasta bezi başvuru belgesi,
 • 4 adet vesikalık fotoğraf,
 • Engelli olduğuna dair raporun bulunması gerekir.

Hastanın Hastaneye Giderek Rapor Alma Şansı Yoksa Ne Yapmalı?

Hasta eğer hastaneye gidecek durumda değilse 444 38 33 nolu telefon numarası aranarak, evden hizmet alma şansınız bulunmaktadır. Evde muayene edilirsiniz, adınıza bir rapor çıkar ve bunun için ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

SGK Hasta Bezi Ödemesi Ne Kadar Yapılır?

Peki, bu şartları yerine getirdiğiniz zaman, SGK hasta bezi ödemesi 2019 ne kadar yapılıyor? Raporlanmış bezler için devlet iki ay için 255 TL para ödemektedir. Bu para ile 240 tane bez almak mümkündür. Yani devlet günlük 4 tane bez kullanılmasını karşılamaktadır. Bu miktarında doktorun reçetesinde belirtilmiş olması gerekir. Kendiniz miktara kafanıza göre karar veremezsiniz. Eğer daha fazla bez gerekirse, bu durumda devlet ödeme yapmayacak, kişilerin kendilerinin ödeme yapması gerekecektir.

SGK Hasta Bezi Ödemesi Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK hasta bezi ödemesi sorgulama için turkiye.gov.tr adresine giderek sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Bez sorgulaması yapmak için e-devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı girmeniz istenir. E-devlet şifrenizi unuttuysanız, internet bankacılığı hesabınıza e-devlet üzerinden giriş yaparak, ya da e-devlet giriş bölümünden “şifremi unuttum” sekmesine tıklayarak şifrenizi geri alabilirsiniz. Şifrenizi internet üzerinden geri almak için öncesinde bilgilerinizin tanımlı olması gerekmektedir.

Bilgilerinizin tanımlı olmadığı durumlarda SGK hasta bezi geri ödemesi sorgulaması yapmak için PTT Merkez Müdürlüklerine ya da yetkili diğer şubelere gitmek gerekir. Şifrenizi almak için şahsen başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuzu yaparken yanınızda üzerinde TC kimlik numarası bulunan

 • Nüfus cüzdanı,
 • Evlilik cüzdanı,
 • Pasaport ve benzeri bilgilerin bulundurulması gerekir.

PTT Merkezlerine erişiminiz yoksa, dilerseniz şifrenizi yurt dışı elçilik ve konsolosluklarından da yenileyebilirsiniz.

Öksüz Yetim Yardımı Nasıl Alınır ?

Dul Maaşı (Aylığı) Sorgulama

Çocuk Parası Sorgulama

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu