SGK

SGK HİTAP Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK hitap sorgulama yakın zamanda açıklanması beklenen E-devlet sistemi benzeri bir platformdur. Ancak SGK Hitap sorgulama uygulaması henüz aktif edilmemiştir. Memurların hizmet bilgilerini sorgulayabileceği bir sistem olarak yasaya sunulan Hitap uygulaması yerine günümüzde e-devlet sistemi kullanılmaktadır. Memurlar ve diğer tüm SGK’lı çalışanlar tüm bilgilerini e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilmektedir.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Sorgulama yapabilmek için vatandaşların aşağıdaki adımları izlemesi gerekmektedir:

 • Vatandaşların sorgulama yapmak için turkiye.gov.tr adresine giriş yapmak gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yapan vatandaşların kimlik doğrulaması gerekmektedir. Kimlik doğrulamak için TC kimlik numarası, e-devlet şifresi, mobil imza ya da banka bilgileri gerekmektedir.
 • Ardından sayfanın sağ tarafında yer alan Hizmetler bölümüne tıklamak gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu alanına tıklamak gerekmektedir.
 • Bu sayfa içerisinde 4A, 4B ve 4C çalışanları tüm hizmet dökümü sorgulamalarını yapabilmektedir.

SGK Hizmet Dökümü Doğrulama Nasıl Yapılır?

SGK hizmet dökümü doğrulama işlemleri, E-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemi oldukça güvenli bir sistemdir. Bundan dolayı da 2. Şahısların bu sisteme giriş yapması söz konusu değildir. Vatandaşların e-devlet sistemine giriş yapabilmesi için TC kimlik numarası ve e-devlet şifresini kullanması gerekmektedir.

Bu bilgileri olmayan vatandaşların sisteme giriş yapabilmesi söz konusu değildir. Aynı zamanda sistem içerisinden barkodlu çıktılar alınarak, resmi belge olarak kullanımı mümkündür.

SSK Sorgulama Numarası Kaçtır?

SSK sorgulama numarası ile telefon üzerinden tüm hizmet dökümü bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. SSK sorgulama numarası Alo 170 olmaktadır. Telefon üzerinden ücretsiz olarak arayabileceğiniz bu hat ile tüm merak ettiklerinizi ve sorgulamak istediklerinizi sorabilirsiniz.

Duyma engeli olan vatandaşlar ise www.alo170.gov.tr adresi üzerinden sorgulama yapabilmektedir.

Bu link üzerinden işaret dili bilen uzmanlar hizmet vermektedir. Alo 170 hattını arayan vatandaşlar, başvuru yapan kişiler adına bir başvuru formu doldurmaktadır. Ardından vatandaşlara sorun ya da soru hakkında bir takip numarası vermektedir. Bu takip numarası ile 3 iş günü içerisinde sistemden bilgi alabilirsiniz.

SGK Dökümü Nereden Alınır?

SGK dökümü online olarak ya da SGK il ve ilçe hizmet binalarından alınabilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü alabilmek için:

 • Vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden hizmet dökümü bilgilerine erişmesi için e-devlet sistemine giriş yapması gerekmektedir.
 • E-devlet sistemine telefon, tablet ya da bilgisayar üzerinden ulaşmak mümkündür.
 • Sisteme giriş yapan vatandaşlar sırasıyla Hizmetler ve Sosyal Güvenlik Kurumu alanına tıklamalıdır.
 • Bu alan üzerinden 4A SSK, 4B Bağkur ve 4C Emekli Sandığı kapsamında tüm hizmet dökümü bilgileri sorgulanabilmektedir.
 • Yapılan sorgulamalarda belgeler resmi olarak çıktı şeklinde alınabilmektedir. Bu belgelerin resmi geçerliliğinin olması için barkodlu olma şartı aranmaktadır.

E-devletsiz SSK Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Ancak e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak istemeyen vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe hizmet binalarına giderek bizzat sorgulama yapabilir. Bunun için vatandaşların kimlik kartını beyan etmesi gerekmektedir.

Bunun dışında Alo 170 hattı üzerinden telefon aracılığı ile belirli bilgileri sorgulamak da mümkün olmaktadır. SGK hitap sorgulama kapsamında yapılabilen tüm işlemler, Alo 170 ve SGK hizmet binaları üzerinden de yapılabilmektedir.

SGK İşe Giriş Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK işe giriş sorgulama işlemleri hizmet dökümü alanı üzerinden yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortası başlayan vatandaşların tüm bilgilerini hizmet dökümü kapsamında göstermektedir.

Vatandaşların işe giriş sorgulama işlemlerini yapabilmesi için:

 • Vatandaşlar telefon, tablet ya da bilgisayar üzerinden e-devlet sistemine giriş yapmalıdır.
 • Sisteme giriş yapan vatandaşların sayfa içerisinde bulunan Hizmet Dökümü alanına tıklaması gerekmektedir.
 • 4A kapsamında çalışan vatandaşların işe giriş tarihi ve sigorta başlangıç tarihi hakkında tüm bilgileri bu alan üzerinden sorgulanabilmektedir.

SSK Emeklilik Sorgulama TC Kimlik No ile Nasıl Yapılır?

SSK emeklilik bilgileri sorgulama TC kimlik numarası ile yapılabilmektedir. Sorgulama yapmak için online, telefon ya da bizzat başvuru yöntemleri tercih edilebilir. Yapılan başvurular kapsamında vatandaşlar, TC kimlik numarasını beyan etmek zorundadır. İsimden ya da yalnızca TC kimlik numarasından sorgulama yapmak mümkün değildir.

Özellikle internetten yapılan sorgulamalarda vatandaşların e-devlet şifresi de olması gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar online sorgulama yapamaz. TC kimlik numarası ile Alo 170 hattı üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe merkez binaları üzerinden sorgulama yapmak mümkün olmaktadır.

SGK Giriş Nasıl Yapılır?

SGK giriş yapmak için vatandaşların sigortalı şekilde çalışmaya başlaması gerekmektedir. Sigortası başlatılan vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu işe girişi başlatılmaktadır. SGK iş girişi işverenler tarafından online olarak yapılmaktadır.

İşçi olarak çalışmaya başlayan kişiler adına elektronik ortam üzerinden bildirimler yapılmaktadır. SGK sistemi üzerinden işçiler, iş girişini takip edebilmektedir. Ancak işten çıkış bilgileri yalnızca işveren tarafından takip edilmektedir.

SSK Sorgulama Numarası Kaçtır?

SSK sorgulama numarası Alo 170 hattı üzerinden verilmektedir. Vatandaşlar Alo 170 hattı üzerinden oluşturdukları şikayet ya da sorgulama başvurularında SSK sorgulama numarası almaktadır. Alınan bu sorgulama numarasının kaybedilmemesi önemlidir.

Vatandaşlar SSK sorgulama numarası ile 3 iş günü içerisinde tüm sorgulama işlemlerini yapabilmektedir. SSK sorgulama numarası www.alo170.gov.tr adresi üzerinden de verilmektedir.

SSK Emeklilik Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK emeklilik sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Vatandaşların emeklilik bilgileri prim gün sayısı ve ödenen toplam prim gün sayısına göre yapılmaktadır. Aynı şekilde sigortaya ilk giriş tarihi ve sigorta kolu da emeklilik bilgileri için önem teşkil etmektedir. SSK emeklilik sorgulamak için e-devlet sistemine giriş yapmak gerekmektedir.

Vatandaşlar bu sistem üzerinden:

 • Ne zaman emekli olacaklarını,
 • Ne kadar prim ödemesi yapıldığını,
 • Toplam prim gün sayısını,
 • Emeklilik yaşını,
 • Emeklilik maaşını sorgulayabilmektedir.

SSK Hizmet Dökümü İsimden Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK hizmet dökümü sorgulama işlemleri isim üzerinden yapılamamaktadır. SSK hizmet dökümü yalnızca TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sorgulanmaktadır. İsimden yapılan sorgulamalar ile 2. Şahıslar kişisel bilgileri ele geçirebilmektedir. E-devlet sistemi güvenlik sistemlerinin oldukça yüksek tutulduğu bir platformdur.

Bu sebeple de yalnızca isimden sorgulama yapmak söz konusu değildir. Fakat elinde e-devlet şifresi olmayan ve yalnızca kimlik kartı bulunan vatandaşlar, direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu il ve ilçe merkez binalarına başvuru yapabilmektedir. Bu alan üzerinden kimlik beyanı yapılarak tüm sorgulama işlemleri tamamlanmaktadır.

SSK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

SSK borç sorgulama işlemleri özellikle Genel Sağlık Sigortası borcu olan vatandaşlar tarafından e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Genel Sağlık Sigortası borçlarını sorgulayan vatandaşlar aynı sistem üzerinden ödeme yapabilmektedir. Banka kartı ya da kredi kartı ile aynı sistem üzerinden borç kapanabilmektedir.

Borç sorgulama işlemleri aynı zamanda 4A SSK, 4B Bağkur ve 4C Emekli Sandığı kapsamında yapılabilmektedir. Bu sorgulamalar dışında aynı platform üzerinden SGK hitap sorgulama işlemlerinin tamamı tek bir sistem üzerinden yapılabilmektedir.

SGK Hekim Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK Yersiz Ödeme Borç Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK Gözlük Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu