SGK

SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır, Başvurusu Şartları Nelerdir?

Ülkemizde 2008 yılında Sosyal Güvenlik alanında bir reform gerçekleştirildi. Bu reforma ile eskiden var olan üç farklı sosyal güvenlik kurumu tek bir başlık altında toplanmış oldu. 2008 yılındaki bu reformda 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu ile Bağ Kur, SSK ve Emekli Sandığı kurumları Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında birleşmiş oldu. 2008 yılından sonra yıllarca farklı kurumlarda çalışmış olan vatandaşlar durumlarının ne olacağını merak etmişlerdir. Sosyal Güvenlik reformundan önce insanlar farklı kuruma bağlı olarak geçirdikleri çalışma yıllarını birleştirme yapmaktaydı. 2008 yılından itibaren hizmet birleştirme olayı da tarihe karışmış oldu. SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır sorusu Sosyal Güvenlik Reformu hayata geçirilmeden önce sigortalı olan kişiler için geçerliliğini korumaktadır.

Reformdan önce birden fazla farklı kuruma bağlı olarak çalışmış olanlar emeklilik zamanları gelmeden önce hizmet birleştirme yapmalıdırlar. Hizmet birleştirme yapabilmek için kişinin öncelikle SGK Hizmet Birleştirme şartları nelerdir hususunu bilip neyi nasıl yapacağını öğrenmelidir. Bu konu ile ilgili olarak hizmet birleştirme dilekçe örneği, birleştirme için gerekli olan bilgileri ve konu ile ilgili merak edilen konuların ayrıntılı cevapları yazımızda bulunabilir.

SGK Hizmet Birleştirmede Hangi Kurumlar Dikkate Alınır?

Hizmet birleştirme uygulamasında dikkate alınacak kurumlar şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı
  • Sosyal Sigortalar Kurumu
  • Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu
  • 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununu geçici 20 inci maddesine göre kurulan emekli sandıkları

SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır sorusunda yukarıda sıralanan kurumlar geçerlidir. Bu kurumlarda çalışma yılları bulunanlar bileştirme için başvuru yapabilir.

SGK Hizmet Birleştirmede Unutulmaması Gerekenler

Hizmet birleştirme yapılmadan önce aşıdaki hususlar unutulmamalıdır:

  • Birleştirme işlemleri yapılırken her yıl 360 gün olarak kabul edildiği gibi her ay da 30 gün olarak kabul edilerek hesaplamalar yapılır.
  • Birleştirme işlemlerinin sonunda itibari prim ödenmemiş süreler, aynı tarihlere rastlayan süreler ve hizmet süreleri eklenmemektedir.
  • Ölüm, görevden dolayı meydana gelen herhangi bir sakatlık, meslek hastalıkları ve iş kazalarında SGK Hizmet Birleştirme şartları nelerdir kuralları
  • Ölüm, görevden dolayı meydana gelen herhangi bir sakatlık, meslek hastalıkları ve iş kazası geçirmiş olanın birleştirme başvurusu sigortalı olan kişinin, yaşlılık, sakatlık, emeklilik ve ölüm halinde maaşı hak kazanması şartı ile yapılabilmektedir.
  • SGK hizmet birleştirme işlemleri çok uzun sürmektedir. Bundan dolayıdır ki emeklilik süresi yaklaşmış olanlara en az 1 sene öncesinde başvurularını yaparak işlemleri başlatmaları tavsiye edilir.
  • Birleştirme işlemlerinin ardından çıkarılma ihtimali olan Bağ Kur prim borcu veya basamak intibak farkının ödenmesi durumunda daha hızlı emekli olabilme imkanı yakalanabilir.

SGK Hizmet Birleştirmede Sırası İle Yapılması Gerekenler

2008 yılında yapılan reform ile Sosyal Güvenlik sisteminde kurumsal bir bütünlük olması ve bütün sosyal güvenlik işlemlerinin tek elden yürütülmesi amaçlanmıştır. Tek elden yürütmekle vatandaşlara kolaylık sağlanmak istenmiştir. Emeklilik vakti yaklaşmış olan ve reformdan önce farklı kurumlarda hizmet yapmış olan kişi SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır aşamalarını sırası ile gerçekleştirerek işlemleri yapmalıdır. İlk olarak yapılması gereken, kişi en son çalıştığı kuruma hizmet birleştirme dilekçesini eksiksiz, doğru ve tam olarak doldurarak vermelidir.

Dilekçe doldurulurken hizmet numarası oldukça önemlidir. Hizmet numarasını bilmeyenler kurumdan hizmet numarasını öğrenebilir. Başvuruyu alan kurum kişi ile ilgili diğer kurumlarda geçen hizmet sürelerini ve kendi mevzuatına göre gerekli olan tahsis belgelerini temin ederek işlemleri yapar. SGK Hizmet Birleştirme şartları nelerdir içerisinde başvurunun nasıl yapılacağına dair bir sınırlama yoktur. Bizzat çalışan tarafından şahsi olarak götürülüp bağlı bulunduğu kuruma teslim edilebileceği gibi posta yolu ile de ulaştırılabilir.

SGK Hizmet Birleştirme ve Emeklilik

Emeklilik süresi yaklaşmış olup SGK’dan önce üç farklı kurumda da hizmet yılları bulunan vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için emeklilik tahsis işlemleri başvurusu yapmadan önce hizmet yıllarını birleştirilmesi gereklidir. Şayet birleştirme işlemleri önceden yapılmadı ise araya birleştirme işleri gireceğinden emeklilik tahsis işlemleri uzayacaktır. Sıkıntılı bu durumu yaşamamak için emekliliğe bir yıl varken veya en kötü ihtimalle 6 ay varken SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır ile farklı kurumlardaki hizmet yıllarını birleştirmek için başvuru yapılıp işlemler yapılmalıdır.

SGK Hizmet Birleştirme Aylığını Hangi Kurum Bağlar?

Günümüzde bütün kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplandığından dolayı aylığı Sosyal Güvenlik Kurumu bağlamaktadır. Fakat bundan önce SGK Hizmet Birleştirme şartları nelerdir öğrenilerek gerçekleştirilen birleştirmelerde aylığı ödeyecek kurumu belirlemek için kişinin son yedi yıllık fiili hizmet süresi dikkate alınmaktaydı. Buna göre vatandaş farklı farklı kurumlarda yıllarını geçirmiş olsa dahi sigortalının geriye doğru prim veya kesenek ödeyerek geçirdiği son yedi yıllık fiili hizmet yıllarında fiili hizmet süresi fazla olan Kurum aylığı ödemekteydi. Kurumlara ait hizmet süresinin eşit olması durumunda ise eşit hizmet süresine sahip olan sonuncu kurum ve o kurumun mevzuatına göre aylık bağlanmaktadır. Fakat malulen emeklilik, ölüm nedeniyle dul ve yetim aylığına hak kazanma, re’sen emekliye sevk edilme ve bağlı oldukları sosyal güvenlik kurumlarının kanunla değiştirilmesi hallerinde, sigortalılara ve hak sahiplerine son yedi yıllık fiili hizmet süresi nazara alınmadan, hizmet sürelerinin sonuncusunun tabi olduğu kurumca kendi mevzuatına göre aylık bağlanır.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu