SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır? Hizmet Birleştirme

SGK hizmet birleştirme yapılması farklı iki sigorta kolunda yatırılan primlerin birleştirilmesi işlemine verilen isimdir. Emeklilik işlemleri öncesinde yapılan bu işlem, emekli olunacak sigorta kolu hizmet süresiyle geçmiş yıllarda farklı sigorta kollarında gerçekleştirilen hizmet sürelerinin toplanması şeklinde uygulaması yapılmaktadır. 2008 yılında tüm sigorta kollarının SGK altında birleştirilmesi ile otomatik hizmet birleştirme devreye girmiş ve 2008 sonrasında çalışma hayatına başlayanların hizmet birleştirme işlemleri için başvuruda bulunmasına gerek kalmamıştır. 2008 yılı öncesinde bulunan hizmet sürelerinin birleştirilmesi ile ilgili bilinmesi gereken tüm detaylara yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Hizmet Birleştirme İşlemi Ne Zaman Yapılmalıdır?

1 Ekim 2008 tarihi itibari ile çalışma hayatına başlayanların cevabı ile ilgilenmediği hizmet birleştirme ne zaman yapılmalı sorusuna emeklilik öncesinde şeklinde genel bir cevap verilmelidir. Emekli olunacak kurumlar tarafından yapılan hesaplamalarda çalışanın diğer sigorta kollarında verdikleri hizmetlerden elde ettikleri prim gün sayıları da mevcut prim gününe eklenerek emeklilik için gereken prim gün sayısına ulaşılması durumunda emeklilik maaşı bağlanmasına hak kazanılmaktadır. Yapılan birleştirme işlemi emekli maaşında da artış sağlamaktadır.

Hizmet birleştirme işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurulması gerekmektedir. Genel hatları ile hizmet birleştirme işlemi emeklilik dönemi öncesinde gerçekleştirilirken memurlar için hizmet birleştirme işleminin gerçekleştirileceği zaman ile ilgili küçük bir detay bulunmaktadır. Bu küçük detay memurların emekli maaşını belirlediği gibi çalıştıkları dönemde maaşlarında artış yaşamalarına neden olmaktadır.

Memurlar Hizmet Birleştirme İşlemini Ne Zaman Yaptırmalıdır?

Kamu çalışanlarının devlet memurluğu öncesinde farklı sigorta kollarında gerçekleştirdikleri prim günlerinin birleştirilmesi için memur hizmet birleştirme nasıl yapılır sorusunun cevabında diğer çalışanlara göre farklılık bulunmaktadır. Memurlar hizmet birleştirme işlemleri için talep dilekçelerini çalıştıkları kuruma vererek hizmet birleştirme talebinde bulunurlar.

Çalışılan kamu kurumu, SGK ile yaptığı yazışmalarla başvuruda bulunan memurun hizmet birleştirme işlemini gerçekleştirir. Memurların çalıştıkları kuruma başvuruda bulunmalarından başka hiçbir işlem yapması gerekmezken başvuru zamanında dikkat edecekleri ayrıntı onlara emeklilik maaşında düşme tehlikesinden kurtaracaktır. Emeklilik döneminde hizmet birleştirme talebinde bulunan memurların emeklilik keseneği hesaplanırken katsayı farklılığı nedeniyle düşük emekli maaşı almaktadırlar.

Bu durum Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim kaybettirerek hem memura hem SGK’ya maddi zarar vermektedir. Memurlara özel olmak üzere hizmet birleştirme işlemleri için erken davranmak her zaman avantajlı olacaktır. Hizmet birleştirme talebini emeklilik öncesinde gerçekleştirilen memurların emeklilik kıdem ve dereceleri yüksek olacak ve bu duruma bağlı olarak yüksek emekli maaşı almalarının önü açılacaktır. Çalışma dönemlerinde de maaşları artacak olan memurların yanı sıra SGK da prim kaybetmeyerek maddi zarara uğramayacaktır.

Hizmet Birleştirme Hesaplama Programı Nasıl Çalışır?

Farklı sigorta kollarına bağlı olarak çalışan kişilerin dilekçe ile SGK’ya yaptıkları başvuru sonucu hizmet birleştirme emeklilik hesaplama detayları kurumun kullandığı program ile hesaplanmaktadır. Hesaplama yapılırken program üç adet dikkat edilmesi gereken ayrıntı bulunmaktadır. Programlar başvuru sahibinin sahip olduğu çalışma bilgilerinden bu üç detayı otomatik olarak hesaba katmaktadır.

 1. 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigorta sahibi olanlar için son 7 yıldaki sigorta prim günlerine dikkat edilmektedir. Son 7 yıl içerisinde prim gün sayıları 1261 gün olarak hesaplanan başvuru sahiplerinin prim günleri hangi sigorta kolunda bulunuyorsa hizmet birleştirme işlemleri bu sigorta kolu üzerinde gerçekleştirilmektedir.
 2. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra sigorta sahibi olanlar için hangi kuruma daha çok sigorta ödendiğine dikkat edilmektedir. Sigorta primi hangi sigorta kolu üzerinde yoğunlaşmışsa emeklilik işlemleri o kurum üzerinden gerçekleştirilecektir.
 3. Sigorta süresi 1 Ekim 2008 tarihinden önce olan başvuru sahiplerinin son 7 yıl içerisinde farklı sigorta kolları üzerinde gerçekleştirdikleri çalışmalardan dolayı edindikleri prim gün sayılarının eşit olması halinde son çalışılan sigorta kolu dikkate alınarak hizmet birleştirme ve emeklilik işlemleri bu kurum üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Hizmet Birleştirme Ne Zaman Sonuçlanır?

Hizmet birleştirme hakkından faydalanarak emeklilik olmak isteyen vatandaşlarımız vereceği dilekçelerle başlattıkları SGK hizmet birleştirme ne kadar sürer sorusuna yanıt aramaktadır. Her ne kadar SGK kayıtları dijital ortama aktarılarak otomatik olarak hesaplanabilme formuna ulaşmış olsa da başvuru sahiplerinin geçmiş hizmet kayıtlarına ulaşılabilmesi için belirli bir zaman gerekmektedir. Çalışılan işyeri sayısı fazlalaştıkça kayıtlara ulaşılma zamanı uzarken hizmet birleştirme işlemi de bu kayıtlara ulaşılma zamanına göre uzayabilmektedir.

Geçmiş yıllarda 3 ay ile 6 ay arası sürelerde gerçekleştirilen bu işlem günümüzde 10 gün ila 1 ay arasında değişen sürelerde tamamlanmaktadır. Başvuru sahiplerinin en geç 1 ay içerisinde hizmet birleştirme işlemlerini SGK sonuçlandırabilmektedir. Geçen bu zaman içerisinde emeklilik hakkı kazanacak vatandaşların maaşları da içeride birikmeye başlayacak olup emekli maaşı bağlandığı an içeride biriken emekli maaşlarını alabileceklerdir.

Hizmet Birleştirme Dilekçe Takibi Nasıl Yapılır?

SGK İl Müdürlüğü’ne SGK hizmet birleştirme dilekçesi ile yapılan hizmet birleştirme başvurusunun sonuçlanması içi belirli bir miktar sürenin geçmesi gerektiğinden yazımızda bahsetmiştik. Geçen bu süre zarfında dilekçenizin işleme alınması ve işlemlerin hangi aşamada olduğunun sorgulanması için SGK tarafından sizlere Evrak Arama platformu sunulmuştur. İnternet üzerinden SGK kurumunda bulunan evrakları takip etme fırsatı sunan bu portalı kullanarak vermiş olduğunuz hizmet birleştirme dilekçelerinin son durumları hakkında saniyeler içerisinde bilgi alabilirsiniz. SGK’nın teknolojik dönüşümünün vatandaşlarımıza sunduğu ayrıcalıklar arasında bulunan bu hizmetten faydalanmanız için TC Kimlik Numaranız yeterli olacaktır.

Dilekçe takibi yapılabilmesi için https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Tarayıcınıza verdiğimiz adresi girerek veya adres üzerine tıklayarak yaptığınız girişlerde açılan sayfada TC Kimlik Numaranız ve Evrak Kayıt Yılı bilgilerini girerek Evrak Ara düğmesine giriş gerçekleştirdiğinizde saniyeler içerisinde vermiş olduğunuz dilekçeye ulaşabilirsiniz. Dilekçenin tüm detaylarına erişebileceğiniz bu portalı günün her saati kullanarak dilekçe takibi için SGK İl Müdürlüklerine gitmek zorunda kalmazsınız.

Hizmet Birleştirme Hakkında Özet Bilgiler

Hizmet birleştirme hakkında merak edilen tüm soruların yanıtının bulunabileceği yazımıza, 4a ve 4b hizmet birleştirme işlemi ile ilgili bilinmesi gereken bilgileri özet olarak derleyerek yazımızı sonlandırıyoruz.

 • Hizmet birleştirme uygulaması zorunlu bir uygulama değil, isteğe bağlı bir uygulamadır. Hiçbir vatandaşımız hizmet birleştirme uygulamasına zorlanamaz.
 • Hizmet birleştirme işlemi emeklilik maaşınızın artmasına neden olacaktır.
 • Yüksek emekli maaşı almanın yolu son 7 yılın 1.261 prim gününü SGK’dan doldurmaktan geçer.
 • Hizmet Birleştirme işlemlerinde yapılan hesaplamalar için bir ay 30 gün ve bir yıl 360 gün olarak dikkate alınır.
 • Kamu çalışanlarının hizmet birleştirme işlemlerini gerçekleştirmek için geçen her süre maaşlarının ve emeklilik maaşlarının düşük kalmasına neden olmaktadır.
 • Tüm çalışanlar SGK İl Müdürlüğü’ne dilekçe ile hizmet birleştirme başvurusu bulunurken kamu çalışanları kendi kurumlarına başvuruda bulunabilmektedir.
 • Hizmet birleştirme işlemlerinde farklı sigorta kollarında gerçekleştirdiğiniz çalışmaların sonucu kazandığınız prim gün sayıları hesaplanabildiği gibi askerlik borçlanmalarınız da prim gün sayınıza eklenmektedir.
 • İki hizmet kolunda gerçekleştirilen çalışmaların çakışması durumunda bir tanesi hizmet birleştirme işleminde kullanılmak üzere seçilecektir.
 • SGK’ya gerçekleştireceğiniz hizmet birleştirme başvurusu için dilekçeniz ile birlikte nüfus cüzdanı fotokopinizi teslim etmeniz gerekmektedir.

Alo 170 SGK Danışma Hattı

SGK Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu