SGK

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK hizmet dökümünün sorgulama ilk başta çok ayrıntılı ve ulaşılması zor bir sorgulama olarak düşünülse de sorgulama için son yapılan değişiklikler sonucunda SGK hizmet dökümü sorgulamasının çok kolay bir hale geldiği söylenebilir. Özellikle e-devlet kullanımlarının artması ve e-devlete her gün getirilen pratik sorgulama özellikleri sayesinde SGK hizmet dökümü sorgulamaları bir dakikadan daha az bir sürede yapılmakta ve öğrenilmek istenen tüm verilere kolaylıkla ulaşabilmek mümkün olmaktadır. Buna ek olarak barkotlu SGK hizmet dökümü sorgusuyla da resmi kuruluşlar başta olmak üzere karşı taraf belgenin doğruluğunu kolaylıkla teyit edebilmekte, bu da resmi işlemlerde oldukça pratiklik sağlanmasına neden olabilmektedir.

SGK Hizmet Dökümü Nedir?

SGK hizmet dökümü, Sosyal Sigortalar Kurumu, BAĞKUR ya da Emekli Sandığı çalışanlarının (son yapılan düzenlemeyle bu üç platform SGK çatısı altında birleştirildi) ilk işe giriş tarihi itibariyle tüm sigorta bilgilerine ulaşabildikleri detaylı bir veri sistemidir. Sigortalı olarak çalışan herkesin aylık sigorta primlerinin düzenli ödenip ödenmediğini, alınan maaşın, primlerin, mesailerin ve ek yardımların tam olarak gösterilip gösterilmediğini; yeni işe girişlerde SGK giriş olarak tabir edilen sigorta girişinin yapılıp yapılmadığını, yapıldıysa hangi tarihten itibaren başladığını; işten çıkışlarda da sigorta çıkışının hangi tarihte yapıldığıyla alakalı tüm detaylara SGK hizmet dökümüyle ulaşılabilmesi mümkündür. Daha önceden SGK hizmet dökümü sorgulaması yapmak isteyen kişiler bu yönde SGK il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak ya da ESGM üzerinden işlem yapmak suretiyle gerekli bilgileri temin edebiliyorken, artık e-devlet üzerinden SGK hizmet dökümüne ulaşılabilmek mümkündür.

SGK Hizmet Dökümü Çeşitleri Nelerdir?

SGK hizmet dökümü olarak adlandırılan belge tek çeşit olmakla birlikte kendi içerisinde;

 • 4A Hizmet Dökümü (SSK – Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olarak çalışanlar, sosyal güvencesi SSK olanlar)
 • 4B Hizmet Dökümü (BAĞKUR’a bağlı olarak çalışanlar, sosyal güvencesi BAĞKUR olanlar, genel anlamda esnaflar)
 • 4C Hizmet Dökümü (Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışanlar, sosyal güvencesi Emekli Sandığı olanlar) 3’e ayrılmaktadır.

Son dönemde her üç sosyal güvenlik kurumu SGK çatısı altında toplanmasına rağmen, herkesin bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumu farklı olduğundan sigorta sorgulama işlemleri de ayrı bir şekilde yapılmaktadır. Her üç SGK hizmet dökümü de herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olanların sigortalarının ödenme durumlarına, tüm sigortalılık bilgi detaylarına ulaşabilmelerine imkân sağlarken, birçok resmi kurum tarafından talep edildiğinde kolaylıkla ibraz edilmeleri de mümkün hale gelmektedir. Günümüzde özellikle bazı anlaşmazlıkların çözümlerinde mahkemeler tarafından talep edilebilen SGK hizmet dökümleri ayrıca bazı sağlık kuruluşları tarafından bazı tedavi ve operasyonlardan önce de istene bilmektedir.

Devlet tarafından bir kısmı karşılanan bazı tedavilerde ve SGK’dan da bir miktarının tahsil edileceği özel kurum operasyonlarında kişilerden SGK hizmet dökümü talep edilmektedir.. Kişilerin emeklilik işlemleri, işçi ve işveren anlaşmazlıkları, SGK borç sorgulama ve borç ödeme işlemleri, bazı eğitim kurumu işlemleri, yurt dışı vize işlemleri gibi birçok noktada ihtiyaç duyulan SGK hizmet dökümleri e-devlet üzerinden 7 gün 24 saat kesintisiz olarak sağlanmaya devam etmektedir. Bunun yanında sigortalı çalışanlar bu sayede sigorta bilgilerine ulaşabildikleri gibi aylık ve yıllık toplam prim ödeme gün sayılarına, brüt kazançlarına, net kazançlarına ulaşabildikleri de bir uygulamadır.

SGK Hizmet Dökümünde Bulunan Detaylar

SGK hizmet dökümlerinde işe girişleri yasal olarak olması gerektiği şekilde yapıldığı tüm çalışanların (4A Sosyal Sigortalar Kurumu, 4B BAĞKUR ve 4C Emekli Sandığı);

 • Brüt maaşları
 • Net maaşları
 • Maaşın yanında verilen ikramiye, mesai ve diğer ek ödemelerin resmiyete dökülüp dökülmediği
 • İlk işe giriş tarihleri
 • İstenilen aya ait toplam ödenen sigorta gün sayısı
 • İstenilen yıla ait toplam ödenen sigorta gün sayısı
 • Yeni işe girişlerde sigorta girişlerinin yapılıp yapılmadığı
 • Aynı firmaya ait şube değişikliklerindeki sigorta giriş – çıkış bilgileri
 • Sigorta primlerinin gerçek maaş üzerinden ödenme durumu kontrolü
 • İlk işe giriş tarihinden sorgulama yapıldığı aya kadar sigortalının toplam sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayılarına,
 • SSK sorgulama ve bağlı bulunan şirket bilgileri
 • Geriye dönük sigorta primlerinin doğru ödenip ödenmediği
 • Fiili olarak çalışılan her gün için sigorta primlerinin yatırılıp yatırılmadığı
 • Şirketin ve çalışanın bağlı bulunduğu sektör, meslek kodu ve meslek grubu bilgileri
 • Sorgulama yapan çalışanın temel sigortalılık bilgileri gibi birçok detaya SGK hizmet dökümleri sayesinde erişilebilmek mümkündür.

SGK hizmet dökümü içerdiği bilgiler dışında aslında devletin; çalışanın lehine işverene karşı kurduğu bir kontrol mekanizması olarak da nitelendirilebilir.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Gelinen noktada SGK hizmet dökümü sorgulamalarının internet üzerinden online olarak yapılabildiği tek platform e-devlet uygulamasıdır. İnternet üzerinden sorgulama yapmak istemeyen ya da bunu yapamayacak olanlar, bulundukları il veya ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumlarına kimlikleriyle başvurduklarında istedikleri belgeyi alabilecekleri gibi internet üzerinden, e-devlet vasıtasıyla SGK hizmet dökümü almak isteyenler https://www.turkiye.gov.tr adresine girerek bu taleplerini gerçekleştirebilmektedirler.

E-devlet giriş işlemleri kişinin TC kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle birlikte kolaylıkla yapılabileceği gibi, e-devlet şifresi olmayan vatandaşlar bir kereye mahsus 1 TL karşılığında Türkiye genelindeki herhangi bir PTT şubesinden e-devlet şifrelerini alabilmektedirler. SSK hizmet dökümü isimden sorgulama adı altında bir uygulama bulunmamakla birlikte, TC kimlik numarası sayesinde bu işlem kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu yönde TC kimlik numarası ve e-devlet şifresinin e-devlet üzerinden sisteme girilmesiyle birlikte gelen ekranın arama bölümüne “SGK hizmet” ya da “SGK hizmet dökümü” yazıldığında sistem karşınıza 100’den fazla kayıt getirecek olsa da en üstteki üç kayıtın aranan konuyla ilgili olacağı kolaylıkla fark edilecektir.

Gelen ekranda en üst bölümde Sosyal Güvenlik Kurumu / 4A Hizmet Dökümü, (https://www.turkiye.gov.tr/ 4a-hizmet-dokumu) Sosyal Güvenlik Kurumu / 4B Hizmet bilgisi, (https://www.turkiye.gov.tr/ 4b-hizmet-bilgisi) ve Sosyal Güvenlik Kurumu / 4C Tescil Kaydı (https://www.turkiye.gov.tr/ 4c-tescil-kaydi) linklerinden SGK hizmet dökümü sorgulaması yapılabileceği gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu/ SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden (https://www.turkiye.gov.tr/ sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu) herhangi bir 4A hizmet dökümü, 4B hizmet dökümü ve 4C hizmet dökümü ayrımı olmadan tek bir ekrandan SGK hizmet dökümü sorgulama yapılarak SGK barkotlu belge oluşturulabilmesi de mümkündür.

Gelen ekranda kişinin adı soyadı, cinsiyeti, T.C. kimlik numarası, baba adı, ana adı, doğum yeri ve doğum tarihi bilgileri yanında alt kısmında da tescil bilgileri adı altında kişinin sigortalılık süresindeki tüm 4A, 4B ve 4C tescil bilgilerine ulaşılabilme imkânı bulunmaktadır. Kişi bu tescil bilgilerinden herhangi birini seçtiğinde sicil numarasıyla birlikte ilk işe giriş tarihi, sigorta durumunun aktif ya da pasif olması ve uzun vadede toplam sigorta gün sayısı verilerine ulaşılmaktadır. Bu ekranda istenilen tüm bilgiler detaylarıyla yer alırken kişinin yıl yıl sigorta ayrıntılarına ulaşabilmesi de oldukça kolay bir hale getirilmiştir. Bu ekranda işyeri numarası kısmından işyeri bilgileri detayına, her ayın detaylı m ödeme verilerine, sistemde görünen toplam brüt kazanca kadar her türlü değerli bilgi kişilerin dikkatine sunularak, aylık detaylı kontrol yapılabilmesi mümkün hale getirilmiştir.

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Hizmetlere ulaşmak için nink (kısayol) adres uygulaması yani tc. No ile maaş sorgulama vb. gibi, ancak tıkladığınızda akbank kredi kartı başvuru sayfası açılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu