SGK

SGK İlişiksizlik Belgesi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK ilişiksizlik belgesi sorgulama online olarak sorgulanabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesi üzerinden sorgulama yapılarak ilişiksiz belgesi hakkında bilgileri öğrenebilirsiniz. İlişiksiz belgesi, ihale işi yapan firmalar tarafından Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından talep edilmektedir. İlişiksizlik belgesi aracılığı ile vatandaşın Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir borcu olmadığını kanıtlamasını sağlamaktadır.

SGK İlişiksizlik  Belgesi Nereden Sorgulanır?

SGK ilişiksizlik belgesi sorgulamak için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi web sitesine giriş yapmak gerekmektedir.

Sorgulama yapmak için:

 • Öncelikli olarak uyg.sgk.gov.tr/ilisiksizlikbasvuruları/index.jsp?grp=11 adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Ardından SGK tarafından verilmiş olan e-bildirge kullanıcı ismi ve sistem şifresini girmek gerekmektedir.
 • Bu bilgileri olmayan vatandaşların e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapması mümkündür.
 • Sisteme giriş yapan vatandaşların ilişiksizlik belgesi için başvuru bilgilerini girmesi gerekmektedir.
 • İhaleli işler için ihale makamına bildiri yapılması gerekiyorsa bitiş tarihini de yazmanız gerekmektedir.
 • Sistem üzerinden barkodlu olarak çıktı da alınabilmektedir.

SGK İlişiksizlik Belgesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

SGK ilişiksizlik belgesi alabilmek için bazı adımların tamamlanması gerekmektedir. Vatandaşın sorgulama yapabilmesi için ilk olarak asgari işçilik tutarını bildirmiş olması gerekmektedir. Bu sistem içerisinde tüm e-dosya bilgilerinin bulunması gerekmektedir. Bu bilgilere sahip olan vatandaşlar sistem üzerinden SGK ilişiksizlik belgesi almaya hak kazanmaktadır.

Bu detayların dışında özellikle ihaleli işler için SGK ilişiksizlik belgesi alabilmek için ihale makamından bilgi almak gerekmektedir.

SGK İlişiksizlik Belgesi Barkodlu Nasıl Alınır?

SGK ilişiksizlik belgesi internet üzerinden alınabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na borç olup olmadığını belirlemek için SGK ilişiksizlik belgesi almak için:

 • İlişiksizlik belgesi almak için işyerinin tescilli şekilde bulunduğu SGK il merkez müdürlüklerine kayıt ve belge incelemesi için araştırılma yapılması gerekmektedir. Yapılan araştırma sonuçlarında ilişiksizlik belgesi verilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri tarafından bu araştırma yapılmaktadır. Bu kapsamda kayıt ve belge incelemesi neticesinde hazırlanan rapora göre ilişiksizlik belgesi verilmektedir.
 • SGK ilişiksizlik belgesi alabilmek için serbest mali müşavirler ve teminli mali müşavirlerin rapor düzenlemesi gerekmektedir.

İlişiksizlik Yazısı Nereden Alınır?

Sosyal Güvenlik Kurumu ilişiksizlik yazısı almak için yapılan tüm işlerin SGK’ya tescil ettirilmesi gerekmektedir. İhale işleri ya da bina inşaat işlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na dosya halinde verilmesi gerekmektedir. Mevcut asgari işçiliklerin de Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise inşaat ve ihaleleri işler için dosya tescilinin açılmasından sonra ilişiksizlik başvurusu yapılabilmektedir.

SGK İlişiksizlik Belgesi için Başvuru Süresi Nedir?

SGK ilişiksizlik belgesi için yapılan başvuruların denetlenmesi gerekmektedir. Başvuru yapan kişilerin denetimlerinin tamamlanması için yaklaşık olarak bir aya ihtiyaç duyulmaktadır. 30 günlük süre tamamlanmadan bu belgeyi almak mümkün değildir. 30 günlük denetimin tamamlanmasından sonra yapılan başvurular kabul edilmektedir.

Bu süreden önce başvuru yapan kişiler ceza almaktadır. İnşaat ya da ihaleli iş için gerekli olan asgari işçiliklerin bildirilmemesi durumunda, SGK tarafından ilişiksizlik belgesi verilmemektedir.

SGK İlişiksizlik Belgesi Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

SGK ilişiksizlik belgesi başvurusu SGK resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Online şekilde başvuru yapabilmek için:

 • Vatandaşların sgk.gov.tr adresine giriş yapması gerekmektedir.
 • Ardından TC kimlik numarası ve şifreile sisteme giriş yapmak gerekmektedir. Bu alan üzerinden E-SGK bölümüne tıklamak gerekmektedir.
 • Çıkan sayfa üzerinden ‘’Diğer Uygulamalar’’ alanına tıklamak gerekmektedir.
 • Bu sayfa üzerinden ilişiksizlik belgesi başvurusu yapılmaktadır.
 • Yapılan başvurulardan sonra çıkan sözleşmeyi onaylamak gerekmektedir.
 • Ardından bu belgeler barkodlu olarak alınabilmektedir.

İnşaat İşçiliği Hesaplama Nasıl Yapılır?

İnşaat işçiliği hesaplama ilişiksizlik belgesi almak için oldukça önemlidir. İnşaat ruhsatında bulunan inşaatın toplam metrekaresi ve yapı sınıfına göre yapılmaktadır. SGK ilişiksizlik belgesi sorgulama işlemleri için de inşaat işçiliği oldukça önemlidir.

Buna göre:

 • İnşaat işçiliğinin hesaplanması için inşaatın başlangıç tarihi ve bitiş tarihi sorgulanmalıdır. Bu tarihlerde mevcut olan yapı birim maliyetleri hesaplanır.
 • İnşaatın başladığı tarihteki metrekare maliyetlerine göre hesaplar yapılmaktadır.
 • Özellikle bir seneden daha uzun süre devam eden inşaatlar için bildirim yapılan senelere göre hesaplama yapılmaktadır.
 • Yapılan hesaplamaların tamamı brüt prime esas kazanca göre yapılmaktadır.

E-Devlet Giriş Yap Nereden Yapılır?

E-devlet sistemine bilgisayar, tablet ve telefon üzerinden girilebilmektedir.

E-devlet sistemine giriş yapmak için:

 • Vatandaşların e-devlet sistemine giriş yapabilmesi için turkiye.gov.tr adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yapmak için TC kmlik numarası ve e-devlet şifresi gerekmektedir.
 • E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar PTT şubelerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi satın alabilmektedir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra e-devlet sisteminde vatandaş adına kayıtlı olan tüm bilgiler ücretsiz ve online olarak sorgulanmaktadır.

SGK Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK hizmet dökümü sorgulama işlemleri, E-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden 4A, 4B ve 4C kapsamında sorgulamalar yapılabilmektedir.

Hizmet dökümü üzerinden sorgulanabilecek bilgiler ise:

 • Toplam prim gün sayısı ve ödenen toplam primler,
 • Sağlık rapor ödemeleri,
 • Çalışan kişiye ait resmi bilgiler,
 • Sigortalı vatandaşın çalıştığı gün sayısı,
 • Sigortalı vatandaşın primlerinin ödenme tarihleri,
 • Sigortalının işe başladığı tarih ve gün,
 • Sigorta primlerini yatıran şirket ve kişiye ait bilgiler sorgulanmaktadır.

SGK İlişiksizlik Belgesi E-Devletten Alınır mı?

SGK ilişiksizlik belgesi e-devlet sistemi üzerinden alınmamaktadır. E-devlet sistemi yerine Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden sorgulama yapılmaktadır. SGK ilişiksizlik belgesi alabilmek için vatandaşların gerekli kriterleri karşılaması gerekmektedir.

İlişiksizlik belgesi almak için firmanın kayıtlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne başvuru yapması gerekmektedir. Bu belgeyi alabilmek için vatandaşın uygun olup olmadığının denetlenmesi gerekmektedir. Yalnızca uygun olan vatandaşlar başvuru yapmaktadır.

SGK İlişiksizlik Belgesi Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK ilişiksizlik belgesi barkod sorgulama işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. SGK ilişiksizlik belgesi almaya hak kazanan vatandaşlar, online olarak bu belgeyi çıktı alabilir. Çıktı alınan belgelerin resmi olarak kullanılabilmesi için barkodlu şekilde çıktı almak gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine giriş yapan vatandaşlar, çıktı alırken barkodlu olup olmadığını sayfanın en alt bölümünden görebilmektedir. Bu alana tıklayarak barkod sorgulama ve barkodlu çıktı almak mümkündür.

SGK İlişiksiz Belgesi Yönetmeliği Nedir?

SGK ilişiksiz belgesi yönetmeliği Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenmiştir. Bu belge ile vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir borcu olmadığının ispatlanması sağlanır. Bu sayede vatandaşlar sigorta ve para cezası almadığına dair resmi bir belge almaktadır. Bu belgeyi alabilmek için vatandaşların ya da firmanın kayıtlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüğüne başvurması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Müdürlüğü bu belgeyi almak için ilk olarak denetlemeleri yapmaktadır. Yapılan denetleme kapsamında vatandaşın tüm kayıtları kontrol edilmektedir. Bu incelemelerin neticesinde vatandaşın ilişiksizlik belgesi alıp almayacağına karar verilmektedir.

SGK ilişiksizlik belgesi sorgulama aracılığıyla vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlarının olup olmadığını öğrenebilmektedir. Borcu olmayan vatandaşlar, başvurudan sonraki 30 gün içinde belgeyi almaya hak kazanmaktadır.

SGK Tahlil Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK HİTAP Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK Yersiz Ödeme Borç Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu