SGK

SGK İşçi Şikayetleri Nasıl, Nereye Yapılır ?

SGK işçi şikayetleri 4857 sayılı kanuna göre işçilerin yasal olarak kullanabilecekleri bir haktır. Sosyal Güvenlik Kurumu şikayet hattı Alo 170 Olmaktadır. Alo 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi olarak tüm vatandaşlara hizmet vermektedir. Bu hat üzerinden:

 • SGK hakkında soru sorabilir ve önerilerinizi sunabilirsiniz.
 • Eleştirilerinizi iletebilirsiniz.
 • İhbar ve şikayet hattını kullanarak uğradığınız haksızlıkları iletebilirsiniz.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu için talep ve başvurularınızı iletebilirsiniz.

Alo 170 hattını haftanın yedi günü ve günün 24 saati arayabilirsiniz. İletişim merkezi; alanında uzman kişiler ile hizmet vermektedir.

SGK’ya Hangi Konular Şikayet Edilir?

SGK şikayet hattı Alo 170 üzerinden hizmet vermektedir. 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında sorunla karşılaşılan her konu Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilebilmektedir. Buna göre şikayet edebileceğiniz konular:

 • Hizmet akdinin feshedilmesi,
 • İşten çıkarılma,
 • Ücret ve prim ile ilgili sorunlar,
 • Fazla mesai alacakları,
 • Kıdem ve ihbar tazminat alacakları,
 • Mobbing ve istismar,
 • Sigortasız çalışma,

Bu konuların tamamı hakkında şikayet ve önerilerinizi Alo 170 hattını arayarak sunabilirsiniz. Alo 170 hattını her gün ve günün her saati arayabilirsiniz. Genel olarak sorunlar ilk görüşmede sonuçlandırılmamışsa, bu noktada durum Sosyal Güvenlik Kurumu ya da Türkiye İş Kurumu’na iletilir.

İşçi Şikayetlerini Nereye Bildirebilir?

İşçi şikayetleri Alo 170 hattı dışında Cimer ve Bimer üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. CİMER, Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezidir. İşçiler; CİMER’e şikayetlerini online olarak yapabilmektedir. CİMER üzerinden dilekçelerinizi online olarak yapabilirsiniz. CİMER’e yapılan tüm şikayet ve başvurular ilgili kurumlara en kısa sürede iletilmektedir. Bunun yanı sıra Alo 170 hattı üzerinden de aynı şikayetleri de iletebilirsiniz. Bunun yanı sıra İş akdi devam eden kişiler; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan Teftiş Kurulu’na şikayet yapılabilmektedir.

İşçi Şikayet Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

İşçinin şikayet dilekçesi hazırlanırken Alo 170 üzerinden bilgi alabilirsiniz. Şikayet dilekçesinin usulüne uygun olması durumunda şikayetler gerekli yerlere iletilmektedir. Fakat eksik ya da yanlış hazırlanmış dilekçeler, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kabul edilmemektedir. İşçi şikayet dilekçesi hazırlamak için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir:

 • İlk olarak Alo 170 hattını aramanız gerekmektedir. Bu hattı haftanın yedi günü ve günün yirmi dört saati arayabilirsiniz.
 • Sorununuz hakkında uzmana bilgi verdikten sonra dilekçe yazmak istediğinizi ve yönlendirme talep ettiğiniz iletmeniz gerekmektedir.
 • Sigortasız çalışan eleman ya da işyeri bildirme, gerçek ücret yerine düşük ücretten sigortalı kişi bildirme ya da iş kazası kapsamında bilgi verme gibi hususlarda dilekçe yazmanız gerekmektedir.
 • Şayet telefon üzerinden çözülemeyecek bir sorun varsa, bu noktada hattaki uzmanlar konuyla ilgili yönlendirmeleri yapacaktır.
 • Dava açılması gereken durumlarda dilekçe hazırlanması gerekmektedir. Bundan dolayı da dilekçeyi hazırladıktan sonra bir avukattan da destek almak oldukça önemlidir.

SGK İhbar ve Şikayet Başvuruları Nerelere Yapılır?

SGK şikayet başvurusu Alo 170 hattı üzerinden yapılmaktadır. Bu hat üzerinden şikayet edebileceğiniz konular:

 • İş akdi sonlandırılmış olan kişilerin iş akdinin feshi ve ücret alacakları çin Alo 170 hattını araması gerekmektedir. Sigortalı olan kişiler mesai alacakları, kıdem ve ihbar tazminat alacakları için başvuru yapabilir.
 • İş sözleşmesi devam ederken; iş kapsamında alacakları olan işçiler de bu hattan başvuru yapabilir.
 • Mobbing gören işçiler, işverenleri hakkında şikayetlerini bu hat üzerinden bildirebilir. Ancak bu hat üzerinden şikayet yapan ve bir iddiada bulunan işçilerin, bu iddialarını ispatlaması gerekmektedir.
 • İstifa etmek zorunda bırakılmış olan işçiler, taciz ya da istismara uğramış kişiler de bu hat üzerinden şikayet yapabilir ve İş Mahkemeleri’ne başvurarak haklarını yasal olarak arayabilir.
 • Toplu işten çıkarma ve iş sağlığı konusunda da başvurular Alo 170 hattı üzerinden yapılmaktadır.
 • Sigortasız şekilde çalışan ve sigortası düşük ücretten gösterilen kişilerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne şikayetlerini iletmesi gerekmektedir.

Alo 170 Çalışma Saatleri Kaçtır?

Alo 170 çalışma saatleri haftanın yedi günü ve günün yirmi dört saati olarak belirlenmiştir. Olası iş kazaları ya da iş yerinde sorunlarını günün yirmi dört saati iletebilirsiniz. Özellikle acil şikayetler ya da mesai saatleri gece ve sabaha karşı olan çalışanların da her saat ulaşabilecekleri bir hat olan Alo 170, yalnızca uzmanlar tarafından hizmet vermektedir. Bu uzmanlar; aldıkları ihbar, şikayet ya da soruları alarak uygun önerileri sunmaktadır. Çözülebilecek sorunlar için planlarını hazırladıktan sonra, sorunlarınızı sıralamaya almaktadır. Eğer şikayetiniz telefon üzerinden halledilemeyecek kadar ciddi ise, bu durumda şikayet kaydınız Sosyal Güvenlik İl Merkezi’ne iletilmektedir.

SGK Şikayetleri Ne Zaman Sonuçlanmaktadır?

SGK şikayet sonuçları içeriğe göre aynı gün ya da birkaç ay sonra neticelenebilmektedir. Yapılan şikayetlerin içeriğine göre şikayetiniz kayıt altına alınır. Özellikle kıdem, tazminat ya da mesai ücretleri gibi maddi sorunlar, aynı hafta içerisinde çözülebilmektedir. Daha ciddi problemlerde ise şikayetçi olan kişi sık sık bilgilendirilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapabileceğiniz şikayetler:

 • Çalıştığı süre boyunca maddi haklarını alamamış (kıdem, ihbar, mesai ücretleri vb.) kişiler Alo 170 hattı üzerinden şikayet edebilir.
 • Yasal olarak tatil ve izin haklarını alamayan kişiler, bu hat üzerinden işverenleri şikayet edebilir.
 • İş kazası geçirmiş ancak bu durumun bildirilmediğini öğrenen işçiler de durumu Alo 170 üzerinden ihbar edebilir.
 • İş statüsünün iş sözleşmesi dışında değişmesi ve çalışma şartlarının zorlaşması halinde Alo 170 üzerinden destek alınabilir.

Sigortasız İşçi Çalıştıranı İhbar Edene Ödül Verilir mi?

Sigortasız işçi ihbarı her vatandaşın yasal olarak yerine getirmesi gereken bir sorumluluktur. İşverenler; sigortasız işçi çalıştırarak kişilerin haklarını yemekle beraber yasal olmayan davranışlar sergilemektedir. Bunun yanı sıra sigortanın düşük ödenmesi için maaşın bankadan düşük yatırılması ve kalanın elden verilmesi de yasal olarak ciddi bir problemdir. Bu gibi durumların mutlaka ihbar edilmesi gerekmektedir. Sigortasız işçi çalıştırmak kesinlikle yasal değildir. Öte yandan sigortasız işçi çalıştıran kişileri şikayet etmeniz halinde ödül verilmemektedir. Ancak bu vatandaşlık görevidir. Sigortasız işçi çalıştıran kişilerin şikayet yolları ise:

 • Alo 170’i arayarak işverenleri şikayet edebilirsiniz.
 • Durumu BİMER’e ileterek daha hızlı sonuç alabilirsiniz.
 • CİMER’e durum hakkında bilgi verebilirsiniz.
 • İŞKUR’a başvurarak dilekçe verebilirsiniz.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’n durumla ilgili dilekçe verebilirsiniz.

İş Sözleşmesi Sona Eren İşçiler Şikayetlerini Nereye Yapabilir?

İş sözleşmesi sonlanmış işçi şikayetleri Alo 170 hattı dışında İş Mahkemeleri’ne de yapılabilmektedir. İşçi ve işveren arasında; ücret, prim, ikramiye ve fazla mesai gibi işçi alacaklarında yapacağınız şikayetleri ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu hattı üzerinden yapabilirsiniz. Ancak İş Mahkemeleri’ne başvurulması gereken konularda, avukat eşliğinde bir dilekçe hazırlanmalıdır. İş Mahkemeleri hakkında bilgi almak için ilk olarak Alo 170 hattını aramanız gerekmektedir. Çünkü bazı iş sorunlarında mahkemeye başvurmadan önce arabulucuya başvuru yapmanız gerekmektedir. İşçinin arabulucuya başvuru yapmadan açtığı iş davaları ‘’dava şartı yokluğu’’ sebepleri ile reddedilebilir.

Alo 170 SGK Danışma Hattı

Cimer / Bimer Başvurusu Nasıl Yapılır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Nasıl Ulaşabilirim?

Sosyal Yardımlar

Sitede yer alan tüm içerikler bilgi içeriklidir. Sosyalyardimlasma.net ekibi olarak amacımız değerli kullanıcılarımmıza doğru bilgileri aktarmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu